Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Achizitionare masina pe firma

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,891
  • Înscris: 06.10.2003
Morning!

Firma imi ofera posibilitatea de a cumpara o masina in leasing. Din ce mi-au spus ei, masina se ia pe firma, urmand ca eu sa platesc, ulterior, ratele de leasing si, binenteles, sa raman in firma pe perioada de leasing. Ce nu mi-e clar este cum se trece, apoi, masina, de pe firma pe numele meu. Trebuie platit TVA-ul? Cum se face vanzarea masinii?


Mersi.

#2
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Se practica in multe firme mari treaba asta. Practic tu le acoperi niste cheltuieli ca sa zic asa si ei au niste bani la liber, banii de la tine.
Este foarte important sa te intelegi bine cu conducerea, sa fii sigur ca jobul e stabil si evident sa nu faci nicio prostie pe perioada leasingului ca sa nu te trezesti ca platesti ca fraierul si ramai si fara masina. ;)
Daca firma e platitoare de TVA si vor sa faca o fapta buna pentru tine avand in vedere ca le acoperi niste cheltuieli ar trebui sa nu le platesti TVA-ul. E treaba lor in conta sa si-l recupereze de la stat/
Trecerea se face prin vanzare-cumparare.

#3
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Eu cred ca firma plateste tva pe fiecare factura de leasing; nu vad de ce l-ar mai plati inca o data altcineva.

Cum te-ai inteles sa platesti rata, la valoarea cu sau la cea fara tva ?

#4
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Pai daca s-a inteles sa plateasca si TVA-ul nu are niciun avantaj sa-si ia masina asa, mai bine face leasing pe persoanea fizica si e acelas fîs financiar, doar ca va fi el utilizatorul si indiferent ce se va intampla cu jobul, atata timp cat plateste ratele masina e a lui.

Pe de alta parte in asemenea situatii de regula negocierea e de genul: Voi imi cumparat masina, e treaba voastra sa va recuperati TVA-ul, iar eu platesc ratele si voi aveti niste bani justificati legal in firma.
De asemena un alt avantaj pentru angajat in asemenea situatii este daca firma respectiva are flota de masini luata de la un anumit producator sa zicem Skoda sau VW si poate obtine un discount la pretul de achizitie.

Eu personal alte avantaje nu vad in afara de achizitia masinii la pret de cip si un eventual discount de flota daca e cazul. :)

Edited by Night Elf, 03 October 2008 - 10:10.


#5
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

View PostNight Elf, on Oct 3 2008, 11:09, said:

Pai daca s-a inteles sa plateasca si TVA-ul nu are niciun avantaj sa-si ia masina asa, mai bine face leasing pe persoanea fizica si e acelas fîs financiar, doar ca va fi el utilizatorul si indiferent ce se va intampla cu jobul, atata timp cat plateste ratele masina e a lui.

...


Drept si asta. Insa poate leasing pe pf e mai greu / imposibil de obtinut in cazul de fata.

#6
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
Nu e. ;)

Eu am o masina luata pe PF (nu aveam firma pe vreamea respectiva) si una pe firma la vreo 4 luni de la infiintare. Ambele leasing-uri le-am obtinut destul de usor.
Detalii pe PM.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,891
  • Înscris: 06.10.2003

View PostNight Elf, on Oct 3 2008, 11:16, said:

Nu e. ;)

Eu am o masina luata pe PF (nu aveam firma pe vreamea respectiva) si una pe firma la vreo 4 luni de la infiintare. Ambele leasing-uri le-am obtinut destul de usor.
Detalii pe PM.

Eu sunt PFA, insa la norma de venit, nu platitoare de TVA. Si din cauza asta, e mai dificil de luat credite ( venitul impozitat e cam jumatate din cat castig real ).
Ideea cu achizitionarea pe firma imi surade destul de mult, insa nu stiu modul in care se transfera proprietatea masinii cand se termina leasingul.

#8
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Dupa plata tuturor obligatiilor catre firma de leasing, utilizatorul ( firma care contracteaza leasingul ) intra in posesia masinii. ...Mai departe, catre tine adica, eu zic ca se face un contract de vanzare-cumparare. Acuma... daca valoare poate fi una modica ( adica mai mica decat cea de inventar ), asta nu stiu. Cred ca ar fi bine sa intrebi departamentul de contabilitate al firmei.

#9
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

View Postshiva, on Oct 3 2008, 11:29, said:

Eu sunt PFA, insa la norma de venit, nu platitoare de TVA. Si din cauza asta, e mai dificil de luat credite ( venitul impozitat e cam jumatate din cat castig real ).
Dar nu si leasing-uri. ;)
Leasing-urile se acorda foarte usor, mai ales la un avans de peste 30%, pentru ca daca tu nu platesti ratele ei recupereaza uzura masinii la revanzare din avansul tau si tot pe profit ies.

Daca firma unde lucrezi nu te scuteste de plata TVA-ului nu renteaza sa iei pe firma respectiva.
Ei au numai avantaje daca cumperi pe firma lor (cheltuieli de unde rezulta impozit mai mic, bani liberi echivalentul ratei, etc), tu doar faza cu TVA-ul.

Pe de alta parte ca PF ai libertatea sa alegi ce companie de leasing vrei, nu stii daca si firma respectiva accepta asta. Vezi sa nu aleaga una cu DAE mai mare de 13% gen RCI leasing.
Eu am DAE 7,8 parca la ultima masina luata. ;)

@spe
Din cate stiu valoare poate fi modica doar daca caseaza masina... dar nu sunt foarte sigur.

Eu unul sincer nu m-as baga la asemenea combinatii. Daca vreau sa plec din tara sun direct la leasing iau procura si plec, nu mai stau prin intermediari de ex. La fel si in caz de accident si lista poate continua. :)

Edited by Night Elf, 03 October 2008 - 10:42.


#10
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,891
  • Înscris: 06.10.2003
Am 2 achizitii de facut in viitorul apropiat: locuinta si masina iar noile norme BNR nu prea mai lasa loc la 2 credite simultan. Achizitia pe firma m-ar scuti de problemele astea insa, intradevar, am sa fiu legata de firma cat dureaza leasingul. Plus ca n-am banii de avans 30% la masina, nu acuma.

#11
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
shiva, ai PM. :)

Leasing-ul n-are treaba cu BNR-ul. Avansul minim la leasing poate fi de 15% cu ceva interventii de la dealer, dar s-ar putea sa te oblige sa incluzi reziduala in rata, nerentabil pentru ca la reziduala nu platesti dobanda daca o lasi la final (de regula 20%).

Edited by Night Elf, 03 October 2008 - 10:59.


#12
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
platesti dobanda si la valoaea reziduala, Night Elf.

@shiva: de obicei, la incheierea leasingului se face un contract de V/C intre tine si firma. Cel mai des valoarea contractului e valoarea reziduala, dar e posibil ca cei de la firma (contabilii) sa aiba alte idei.

#13
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,891
  • Înscris: 06.10.2003

View Post_Smiley_, on Oct 3 2008, 12:40, said:

[...] de obicei, la incheierea leasingului se face un contract de V/C intre tine si firma. Cel mai des valoarea contractului e valoarea reziduala, dar e posibil ca cei de la firma (contabilii) sa aiba alte idei.

Pai cam asta vreau sa aflu: ce optiuni sunt de  V/C intre mine si firma, care e cea mai avantajoasa pentru mine, ca sa stiu cum pun problema cand voi vorbi cu boss-ul despre asta. Mi-a dat de inteles ca ar fi ok pentru o masina mica, deci pana in 10k euro. Iar aici, se incadreaza doar loganul, ca masinile mici nu-mi plac.

#14
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,082
  • Înscris: 24.02.2006
pai treaba asta (cu masina cumparata prin firma) nu e chiar cuser. fiecare contabil face cum il taie capul. unii fac contract de V/C pe intreaga suma, altii doar pe reziduala (sau chiar pe o valoare mai mica), unii accepta contract de imprumut intre firma si tine (asta e cea mai buna varianta pt tine, dar putini o accepta). intreaba-ti intai bossul cum vede el treaba apoi spune-ne si te mai putem sfatui.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate