Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Despre Parchet

- - - - -
  • Please log in to reply
2811 replies to this topic

#2557
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
La ce munca ar fi acolo , chiar pare pret bun .
Desfacut , refacut substratul , parchetul vechi poate trebuie dus si recalibrat , montaj , finisaje ....

#2558
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009

View PostAMV, on 04 noiembrie 2019 - 07:49, said:


Salut, cum a mers instalarea?


A fost ok la instalat, cand faci de unul singur este ideal tipul asta de imbinare, placa cu placa, fara sa fii nevoit sa pui tot randul cap la cap si pe urma sa.l imbini cu randul anterior.
Cu precizarea ca la primele placi, sunetul facut la imbinare, iti da impresia ca ai rupt/stricat sistemul de prindere, doar ca e sunetul specific.
Inca o chestie, piesa de plastic-siguranta- care se retrage cand se apasa pe ea, in functie de modelul/marca de parchet poate fi mai mare sau mai mica, evident ca ar fi mai util ca sa alegi modelul de parchet cu acea "siguranta" care sa iasa mai pronuntat din locas si sa fie mai lunga.

#2559
seus

seus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.08.2005
Buna ziua,
Sunt pe cale sa achizitionez parchet triplustratificat si as dori montaj prin lipire pe sapa-fara incalzire prin pardoseala. Puteti sa-mi recomandati vreun adeziv?
Cel monocomponent parca se poate utiliza pe parcursul unui an dc se sigileaza ok (mapei), la cel bicomponent daca se amesteca ambele componente se poate folosi amestecul de pe o zi pe alta sau tb amestecat doar atat cat se estimeaza a se consuma in ziua respectiva? dc din greseala murdaresc parchetul cu adeziv se indeparteaza usor sau raman urme?Multumesc!

#2560
rotarumarius

rotarumarius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 11.12.2019
Moment.

#2561
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011

View PostAl3xandrus, on 04 noiembrie 2019 - 00:51, said:

Salutare, vreau sa pun parchet laminat de 10-12 mm deasupra...

Multumesc in avans pentru orice sfat si idee!

Nu ai nici o treabă, lasă mitologia, pune ,,folia" și un parchet solid.
Eu am de 14, nici cea mai mică problemă :peacefingers:

#2562
prizonierul_57

prizonierul_57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.01.2008
Salutare,

doresc sa montez parchet triplustratificat (nu m-am hotarat inca ce producator), si as avea cateva intrebari:

- nu am incalzire in pardoseala, dar trec prin sapa conducte de incalzire spre calorifere. Ma intreb daca si in ce fel ar afecta parchetul, avand in vedere ca aceste conducte se incalzesc mult mai tare decat incalzirea in pardoseala?

- neavand incalzire in pardoseala, mai conteaza asa mult daca parchetul va fi lipit sau flotant?

- am vazut la Hornbach parchet triplustratificat din placi scurte de 1m sau lungi de 2,2m. Ambele de la acelasi producator, ambele tri-strip. De ce aceasta diferenta, la ce ajuta daca sunt mai scurte sau mai lungi? In cazul in care ar fi fost unistrip ma gandesc ca poate din motive de design, s-ar fi vazut placile de dusumea mai lungi...etc, dar astea erau tri-strip - dupa montare nu se mai vad imbinarile. Este vreun motiv pentru care sunt mai bune cele lungi sau scurte?

- parchetul va fi montat la parter (fara subsol) si etaj. Ar trebui sa iau altceva in considerare?

Multumesc pentru raspunsuri.

#2563
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Dacă ai conducte ce trec prin șapă, sigur instalatorul le-a băgat printr-un izolant special, deci nu îți face probleme.
Dacă nu e încălzire în pardoseală nu te avantajează cu nimic, sau nu te dezavantajează dacă e lipit sau că e flotant. Diferența ar fi dacă șapa nu e perfectă, o să simțiți ceva goluri până se așează parchetul, dar nimic grav sau de lungă durată, oricum trebuie neapărat folie sub parchet dacă e pe sistem flotant.
Plăcile de 1 m. pot fi montate de o singură persoană, pe când cele de 2 m ar fi indicat 2 persoane. Posibil în timp să se comporte mai bine cel cu îmbinări mai puține, e doar o supoziție.

#2564
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011

View Postprizonierul_57, on 03 ianuarie 2020 - 15:17, said:


- parchetul va fi montat la parter (fara subsol) si etaj.
Multumesc pentru raspunsuri.

Ce ai văzut/studiat, ce grosime avea?
Ăla scurt, ăla lung.

#2565
prizonierul_57

prizonierul_57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.01.2008

 crisstonne, on 04 ianuarie 2020 - 23:31, said:

Ce ai văzut/studiat, ce grosime avea?
Ăla scurt, ăla lung.

Am vazut la Hornbach producator Barlinek (PL) si lungimile erau 1000 mm sau 2200 mm, la ambele grosimea fiind de 14mm (din care 3,5 stratul de uzura)

 froome, on 03 ianuarie 2020 - 15:38, said:

Dacă ai conducte ce trec prin șapă, sigur instalatorul le-a băgat printr-un izolant special, deci nu îți face probleme.
Dacă nu e încălzire în pardoseală nu te avantajează cu nimic, sau nu te dezavantajează dacă e lipit sau că e flotant. Diferența ar fi dacă șapa nu e perfectă, o să simțiți ceva goluri până se așează parchetul, dar nimic grav sau de lungă durată, oricum trebuie neapărat folie sub parchet dacă e pe sistem flotant.
Plăcile de 1 m. pot fi montate de o singură persoană, pe când cele de 2 m ar fi indicat 2 persoane. Posibil în timp să se comporte mai bine cel cu îmbinări mai puține, e doar o supoziție.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

#2566
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011

 prizonierul_57, on 06 ianuarie 2020 - 16:01, said:

Am vazut la Hornbach producator Barlinek (PL) si lungimile erau 1000 mm sau 2200 mm, la ambele grosimea fiind de 14mm (din care 3,5 stratul de uzura)
Multumesc mult pentru raspunsuri.

Am avut îngust/scurt și am schimbat cu lat și lung.
Nu se compară, vizual, cel lung este mai elegant, face casa mai altfel, mai prețioasă, poate sună exagerat, dar asta am observat eu.
Cel lung este mai stabil, șanse nule să se depărteze între plăci.
Face efect de pod peste micile denivelări.
Cît despre îmbinări, la orice parchet o să îți intre praf între plăci, chiar dacă distanța este cît un fir de păr, deci, se vor vedea definite îmbinările, după un timp.

#2567
chareth_cutestory

chareth_cutestory

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.05.2018
Am o pardoseala laminata flotanta Egger instalata aproximativ acum 1 an, in unele locuri au inceput sa se ridice colturile placilor, ca in pozele de mai jos:
https://imgur.com/a/mxDFy7Q
Coltul se misca putin sus jos pe planul podelei daca apas pe el.
Era deja montat cand am achizitionat apartamentul, m-au asigurat vanzatorii ca exista rost de dilatare. Am verificat doar intr-un loc sub plinta si intradevar acolo este. Plintele sunt lipite cu adeziv de perete.
Este posibil sa fie de la curatarea podelei ? Nu a fost folosita apa in mod excesiv, doar un mop de microfibra umed (nu baltind de apa). Alt fel de umiditate nu a existat pe podea
Inainte sa ma apuc sa dau totul jos poate ma lamureste cineva daca intradevar poate sa fie de la apa.
Multumesc

#2568
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
După cum arată marginile parchetului se pare că l-a afectat umezeala. Am laminat în casă de 10 ani dar niciodată nu l-am curățat cu mopul, ci cu ștergătoare telescopice cu lavete speciale și stoarse bine în prealabil.

Edited by froome, 12 February 2020 - 22:19.


#2569
chareth_cutestory

chareth_cutestory

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.05.2018
Da, arata ros sau erodat acolo, de aia m-am gandit si eu la apa prima data. Mop de genul asta am folosit https://i.dedeman.ro...5/s/e/set-3.jpg
Stors bine, practic nu am ce apa sa sterg dupa el, ca in un minut maxim se usuca. Posibil sa fi lucrat acolo mama/soacra , nu am nici o explicatie.
Asta este, ramane asa ca nu am nici o solutie in afara de scoaterea tuturor placilor, si rugaciuni sa nu se agraveze.

#2570
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
Nu este rezistent la apă/umiditate, al tău.
De asta am luat unul care să fie anti glonț, anti apă, etc.
Să nu mă doară capul.

#2571
liviudavid

liviudavid

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 26.03.2010
Salut,
Am o casa noua in constructie si ne apropiem de momentul parchetului (casa va avea incalzire in pardoseala IPAT).
Dupa indelungi cautari pe net si prin magazine suntem inca foarte nehotarati. Parca nu as vrea sa pun parchet laminat cu toate astea nu gasesc ceva sa ne placa foarte tare.

Vreau sa va cer sfatul despre parchetul de bambus. Desi prin magazine (Dedeman, Hornbach) lumea spune ca nu e pretabil incalzirii in pardoseala, am gasit pe net ca cel cu firbra orizontala este ok. Si-a pus cineva astfel de parchet la incalzirea in pardoseala, iar daca da cum se comporta.
In cea ce priveste parchetul multistratificat noi ne dorim ceva cu o tenta lucioasa (nu superlucios) si nu prea am gasit nimic. Stiti vreun producator de parchet multistratificat care sa aiba si modele lucioase?

Multumesc!

#2572
marian17081976

marian17081976

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2020

View Postliviudavid, on 16 februarie 2020 - 20:33, said:

Salut,
Am o casa noua in constructie si ne apropiem de momentul parchetului (casa va avea incalzire in pardoseala IPAT).
Dupa indelungi cautari pe net si prin magazine suntem inca foarte nehotarati. Parca nu as vrea sa pun parchet laminat cu toate astea nu gasesc ceva sa ne placa foarte tare.

Vreau sa va cer sfatul despre parchetul de bambus. Desi prin magazine (Dedeman, Hornbach) lumea spune ca nu e pretabil incalzirii in pardoseala, am gasit pe net ca cel cu firbra orizontala este ok. Si-a pus cineva astfel de parchet la incalzirea in pardoseala, iar daca da cum se comporta.
In cea ce priveste parchetul multistratificat noi ne dorim ceva cu o tenta lucioasa (nu superlucios) si nu prea am gasit nimic. Stiti vreun producator de parchet multistratificat care sa aiba si modele lucioase?

Multumesc!
Puteti arunca o privire aici, au multe modele de stratificat din lemn de la Barlinek, Parador Karelia: https://epardoseli.r...lu-stratificat/

#2573
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
Ori la Promac, calitate extra și preturi mai de bun simț ;)

#2574
danieldede

danieldede

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 02.03.2018
Salut!
Acum trei luni de zile am montat parchet pe o suprafata de 5,5 x 5,5 metri. Parchetul are grosimea de 12 mm si este melaminat. La montare am folosit o unealta speciala pentru a mai apropia placile cand este cazul, adica atunci cand nu se imbina bine. S-a intamplat de cateva ori sa ramana un spatiu intre placi, la capetele lor. Atunci am luat ustensila si un ciocan din plastic, foarte eficienta scula asta. Toate bune si frumoase pana astazi cand am observat la 3 placi o distanta cam de aproximativ 1mm, poate mai putin. Insa vizibil daca te uiti pe unde calci cu picioarele. Mentionez ca am fost foarte atent la montare si nu am lasat spatii intre capetele placilor de parchet. Aveti idee cam ce este de facut in aceasta situatie?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate