Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte

Sfat achizitie casti gaming 300-3...
 Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...

Caut firma pentru lucrare bucatar...
 Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...
 

Ce sa aleg? Audi vs Opel vs Ford pana in 10k euro

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
Alexandru AST

Alexandru AST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 28.10.2005
Salutare!
As vrea sa achizitionez o masina de afara.
Sunt cam nehotarat in privinta alegerii, criteriile sunt destul de complexe.
Suma maxima pe care o am pentru cumparare, inmatriculare, taxe, drum pana in de/uk este de 10000 eur.
As vrea sa fie 4x4 - am multe drumuri de facut iarna si pe teren alunecos si in rampa.
Obligatoriu sa fie cu cutie automata - de preferat CVT - nevasta stie de ce!
Si nu in ultimul rand, diesel, pentru un consum scazut si cuplu mare - fac in jur de 40.000 km/an

Acum, am de ales intre un Audi A6 Allroad 2.5 Multitronic, ESP, Xenon, Navi, Piele, Euro 3, fabricatie 2001 la 9000 eur dar cu 290.000 km

sau

Opel Astra H Caravan 1.7 CDTI, Automata, fara 4x4,  Xenon, Navi, ESP, Euro 4, fabricatie 2006, 104.000 km la 8900 eur

sau

Ford Focus C-Max CVT 1.6 dci, Xenon, Navi, ESP, Euro 4, fabricatie 2005, 170.000 km, la 10.000 eur (as fi dispus sa ii dau daca intr-adevar merita)

Va rog sa ma sfatuiti si in privinta altor variante, dar fara VW (nu m-am impacat niciodata cu aceasta marca, NU IMI PLACE).

Ce probleme as putea sa am la variantele enumerate mai sus si care ar fi varianta cea mai buna in conditiile in care as vrea sa cheltuiesc cat mai putin cu intretinerea? Masina as vrea sa o tin minim 6-8 ani.

Editat de Alexandru AST, 23 septembrie 2008 - 22:18.


#2
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.642
  • Înscris: 07.10.2005
Un A6 cu automata si motor de 2.5 numai economic nu este,la cca 300.000 de km cati are va face in mod sigur probleme care te vor putea baga la cheltuieli serioase.Nu uita de taxa de prima inmatriculare,la un motor de 2.5 cu euro 3 ai ceva de platit.

De ce nu cauti totusi si alte masini care sa fie 4x4 chiar daca nu au sigla asa de lucitoare ca cea de la Audi(un Hyundai Santa Fe cu manuala sau unul cu automata: Santa FE).

Editat de catalinmariescu, 23 septembrie 2008 - 22:52.


#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.745
  • Înscris: 22.11.2007
Ai putea sa te mai uiti la Skoda Octavia 1, care pe varianta combi s-a montat si 4x4.

Daca vrei masina sa o tii 6-8 ani, sfatul meu e sa te indrepti catre masini cat mai noi. Macar 2004,nu lua in calcul masini mai vechi. Audi-ul ala e o gluma proasta. Masina de 8 ani, 300k, si mai zici ca vrei sa o si tii 6 ani la un rulaj de 40.000 pe an. In banii astia te poti indrepta catre un golf4 4 motion, sau chiar Passat 4motion, cu maxim 150.000km. Pacat insa ca nu vrei VW. Oricum, nu as da 10.000 pe o masina cu mai mult de 150.000km. Nu stiu ce parere ai tu despre masini, insa te asigur ca in general de pe la 150.000 incep problemele. Oricum cred ca orice masina ai lua-o nu cred ca o sa o tii 6-8 ani.Adica,sigur in perioada asta vei incepe sa bagi bani cu gramada in ea si o sa iti dai seama ca e bine sa o vinzi si sa iti iei alta mai noua. Mai ales ca zici ca o sa faci 40.000 pe an.

#4
Alexandru AST

Alexandru AST

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 120
  • Înscris: 28.10.2005

Vizualizare mesajcatalinmariescu, pe Sep 23 2008, 23:31, a scris:

De ce nu cauti totusi si alte masini care sa fie 4x4 chiar daca nu au sigla asa de lucitoare ca cea de la Audi(un Santa FE]).

Din toata gama Hyundai, intr-adevar Santa Fe este din toate punctele de vedere cea mai desteapta alegere, dar Santa FE este prea mare pentru Bucuresti, as vrea totusi ceva mai mic.

Despre VW in afara ca nu imi place, din experienta care o au prietenii/cunostintele cu VW la mana a doua din DE pot sa va spun ca au avut foarte multe probleme cu ele, mai ales la drumurile din RO. Am mers cu un Golf 4 Variant 4-Motion pe zapada, echipat chiar cu gume de iarna (Power Grip 7). Comportamentul nu mi s-a parut deloc ca de masina 4x4, in rampe medii cu gheata puntea fata patina la greu iar rotile din spate abia daca se invarteau. Nu stiu exact raportul de transmisie intre punti, dar sigur nu este 50/50, iar diferentialul nu isi face treaba cum trebuie (cred). Am urcat aceeasi panta cu un Mercedes Benz A-Klasse tot cu gume de iarna, echipat insa cu ESP, care nu a pus probleme.

Skoda Octavia Combi 4x4 a fost prima varianta pe care am vrut sa merg, insa din pacate nu au disponibila o cutie automata.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate