Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12971 replies to this topic

#7975
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postfantianti, on 28 octombrie 2016 - 20:59, said:

Eu am facut la fel ca si painea  normala
Să înțeleg că pâinea neagă e totuna cu pâinea integrală ?
" INTEGRÁL, -Ă, integrali, -e, adj.
1. Care nu e împărțit, diminuat sau ciuntit; întreg, complet. Plata integrală a unei lucrări. Îndeplinirea integrală a planului. ◊ Făină integrală = făină de culoare închisă, obținută prin măcinarea grîului din care nu s-a extras griș și făină albă. Pîine integrală = pîine făcută din făina descrisă mai sus.
[DLRLC] "
NEGRU, NEÁGRĂ, negri, -e, adj., s. n., s. m.
I. Adj.
1. (Despre obiecte, ființe etc.) Care nu reflectă lumina, care are culoarea cea mai închisă; de culoarea funinginii, a cărbunelui; (despre culori) ca funinginea, ca penele corbului, cu cea mai închisă nuanță. ♦ Pâine neagră = pâine mai închisă la culoare, făcută din faină integrală.  [DEX '09] "
O întrebam pe o vecină, despre prepararea acestei pîini, iar sfatul ei a fost să adaug făina 1/2-1/2 albă cu neagră. Deoarece făina neagră nu are gluten și nu va crește.
Am să încerc prima dată, mărind cantitatea de maia. O să pun 20 g în loc de 13 g. Dacă iese turtă, a doua pîine am să o fac cu făină albă, în amestec.

#7976
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Iese turta, nu mai incerca si tu.

#7977
fantianti

fantianti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 14.10.2013
Da in mod normal faina integrala ar trebui sa contina tot ce ramine in urma macinari griului,(parere personala) .De acea iese si  mai inchisa  la culoare. E adevarat si mie mi-a iesit un pic cazu ,surpat deasupra dar asta tine de estetica. La gust e mai bun decit cel alb .Si de nu imi reusea nu pierdeam o avere . Eu nu am amestecat faina cu alte tipuri ,  l-am folosit cum era in punga.  Dup retetarul carti nu este diferenta semnificativa intre reteta paini integrale si cea alba simpla.  Reteta de mai jos nu contine toate datele despre painea alba , jumatate o am pe alta pagina...

Attached Files



#7978
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View PostFreddy12, on 29 octombrie 2016 - 19:59, said:

Iese turta, nu mai incerca si tu.
Se respinge !
Acum am luat deja făina. Ce vrei să-i fac ? Să o arunc ? Sau poate sugerezi să fac gogoși, sau cheg din ea.
Eu voi testa 3 pîini. Apoi mai vedem ...

#7979
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postmcjohn, on 30 octombrie 2016 - 04:28, said:


Se respinge !
Acum am luat deja făina. Ce vrei să-i fac ? Să o arunc ? Sau poate sugerezi să fac gogoși, sau cheg din ea.
Eu voi testa 3 pîini. Apoi mai vedem ...
Amesteca cu faina alba 000 ,  450 sau 550 minim o treime faina alba, mai bine iese daca pui jumi-juma.

#7980
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postmcjohn, on 29 octombrie 2016 - 19:46, said:

O întrebam pe o vecină, despre prepararea acestei pîini, iar sfatul ei a fost să adaug făina 1/2-1/2 albă cu neagră.

View PostFreddy12, on 30 octombrie 2016 - 11:15, said:

Amesteca cu faina alba ... mai bine iese daca pui jumi-juma.
Aceași lucru am spus și eu.
Și tot în postarea trecută întrebam dacă este vreo diferență între cele 3 tipuri de făină . Dar, cred că iau o pungă la nimereală.
Mulțumesc !


#7981
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
În loc să cumperi făina neagră, luai tărâțele alea pe care le dai la șoareci, și le amestecai necernute în proporție de maxim 1/3 cu făină albă.
Ieșea o delicioasă bombă de sanătate.

#7982
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postretele, on 31 octombrie 2016 - 11:47, said:

luai tărâțele alea pe care le dai la șoareci,
Sper că n-ai transpirat scriind cele două rînduri.
Cu mulți ani în urmă, cînd eram mai mititel și mergeam la școală aveam o materie care se chema "Gramatică" . Nu știu dacă o mai fi și acum. Se ocupă cu conjugările cuvintelor.
Mă bucur că memoria ta e bună și reții atitea amănunte. Eu , spre exemplu, retin că citesc un subiect, dar cine l-a scris ... Dumnezeu știe, că aceste amănunte nu mi le pot aminti.
Bun, deci ...
Așa e ! Am scris despre tărîța pe care o mănâncă șoareci... dar ...
Eu cunosc un proverb !
- Omul sfințește locul.
Adica, dacă un om gospodar, primește o bucată de pământ arid și plin de bălării, dacă stă la umbra nucului bătrân și "pică pară mălăiață , în gura lui Nătăfleață" , trece ziua, trece anul și cum a fost, va fi din nou.
Dar dacă "omul" se infige la treabă, seamănă o cultură, trudește și pământul rodește !!!
... dar ... eu nu am afirmat că "o dau la șoareci" ! E o mică mare diferență.
Eu în gospodăria mea, m-am ocupat cu "partea mecanică" (curtea/grădina, cam ce ține de exterior). Iar "doamnei" îi revenea menajul/bucătăria (interiorul).
Acea tărâță, i-am lăsat-o să facă borș. (Altă dată eu duceam tărâța mamei mele iar apoi luam tot de la ea, borșul. )
Numai că doamna, cînd auzea de plăcintă, gogoși sau altceva de făcut (borș), îi cădea tavanu-n cap.
Unde am pus sacoșa, acolo a rămas. Între timp și-au făcut șoarecii culcuș în talaș.
Acum mă lupt cu un șobolan, care nu pot să-l prind.
Iar scumpa mea doamnă acum nici ochii mei nu-i mai plac, dar acesta deja este alt subiect.
Așa că, ... eu șutez, eu dau cu capul . Altfel spus ,eu comand eu execut . M-am ajuns !!!

In concluzie, eu nu hrănesc șoricei ! Să-ți iasă din cap acest gînd !
Spoiler


#7983
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Turta mea ! Am băgat doar 16 g de maia. Am crezut că ajunge. :(
Attached File  uploadfromtaptalk1477940895057.jpg   84.95K   14 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1477940906199.jpg   64.5K   16 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1477940916438.jpg   55.92K   22 downloads
Nu e neagră nici pe departe.
E doar fără gluten !

Am uitat .
Am împrumut cartea de la Gorenje și am uitat să o restitui.
Am copiat 15 rețete din multe rețete.
Rețeta pentu pîinea neagră
Attached File  uploadfromtaptalk1477941259370.jpg   84.32K   26 downloads
Rețea ptr pîinea integrală :
Attached File  uploadfromtaptalk1477941343271.jpg   67.67K   23 downloads

#7984
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
Salut.
Are cineva masina de pâine de la studio casa?

Edited by popik2007, 01 November 2016 - 18:48.


#7985
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007
Dupa un sir de vreo trei "rateuri" , in sfarsit o paine mai ca lumea...Posted Imagetotusi putin prea crescuta, zic eu...trebuie sa mai lucrez la consistentaPosted Image
Mentionez ca rateurile au fost dpdv al aspectului si nu al gustului in sensul ca ori au crescut prea mult si au cazut mai apoi sau nu au crescut atat cat as fi vrut. Daaar...exista explicatiiPosted Image ! M-am cam grabit cu ingredientele si nu le-am tratat cu respectul cuvenit Posted Image
Pozele arata o paine integrala cu ceva seminte de in si floarea soarelui.

Attached Files


Edited by rodica_c, 02 November 2016 - 16:34.


#7986
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009

View Postrodica_c, on 02 noiembrie 2016 - 16:22, said:

Pozele arata o paine integrala cu ceva seminte de in si floarea soarelui.
Pîinea arată super ! Felicitări ! Vreau rețeta ta !
"In". Dacă vrei ca inul să aibă efect, dă-l prin rîjnița de cafea și adaugă-l ca "făină de in". (E bogat în omega 3.)
Și eu doar ce am refăcut stocul.
Attached File  uploadfromtaptalk1478098692870.jpg   90.31K   21 downloads
Am mai găsit și susan , la kg. Tura viitoare, acum am.


#7987
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

View Postmcjohn, on 02 noiembrie 2016 - 17:00, said:

"In". Dacă vrei ca inul să aibă efect, dă-l prin rîjnița de cafea și adaugă-l ca "făină de in". (E bogat în omega 3.)
Ce efect sa aiba??Posted Image  Ca e faina de in sau seminte intregi oricum contine Omega3Posted Image Posted Image

#7988
StudioOne

StudioOne

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.07.2008
444 de pagini. Nu mă apuc acum sa le citesc pe toate. Gastronomicus asta e nou pentru mine.
Cănd ați mancat ultima oara o păine facută pe vatră cu foc de lemn? Eu am uitat. Dar improvizez eu ceva... Ca să vedeti ce inventiv e omul. Anul trecut am incercat o singură data dar am dat rateu. Nu total. Doar 50%. Adica am ars coaja iar interiorul era necopt. La final o sa va explic ce sau cum, dar deocamdata vreau o reteta exacta gen... Faina de la "x" firma drojdie de nu știu  care etc. Doar produse incercate. Nu vreau sa citesc acum 444 de pagini in speranta că oi gasi o rețetă exacta de pâine. Dacă imi iese din câteva incercari va zic eu si despre cuptor ceva.
Trebuie doar sa reglez exact incalzirea acestuia. Sa nu fie prea tare ca arde coaja, dar nici incet ca nu se mai face
Vreau pentru inceput o paine țărăneasca d'aia bună fără alte adaosuri. Apoi incerc și versiunea cu cartof.

@Mcjohn... Rețetele alea sunt testate?

Edited by StudioOne, 02 November 2016 - 23:47.


#7989
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
Vezi că , undeva în colț, este o funcție de "căutare". Caută "pîine cu cartofi" și vezi ce s-a discutat atunci. Eu așa procedez.
Eu scriu într-una pe acest forum ptr că am o "abilitate" pe care puțini o au : uit (Altzimer). (Un stil de viață irațional și corpul începe să scîrțîie.)
Am povestit pe acest topic.

#7990
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
Semintele de in se consuma sub forma de faina pentru a avea efectul scontat!
Este recomandarea tuturor.
Si asta pentru ca sunt greu de digerat si se elimina fara a aduce vreun folos...
Recomandat este sa se consume imediat dupa macinare.
Contin nu numai omega 3...; sunt antioxidanti, ajuta la reglarea diabetului, colesterolului...

Stima!

Edited by quarelin, 03 November 2016 - 09:26.


#7991
rodica_c

rodica_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 07.05.2007

View Postquarelin, on 03 noiembrie 2016 - 09:21, said:

Si asta pentru ca sunt greu de digerat si se elimina fara a aduce vreun folos...
Recomandat este sa se consume imediat dupa macinare.
Stima!
Ahaaa, deci asta era chestia cu faina....multumesc, nu am stiut...Posted Image
Dar...cantitatea de faina de in (de ex intre 50-100gr) se substituie unei cantitati echivalente de faina de paine sau se adauga in plus ca si semintele? Posted Image

#7992
quarelin

quarelin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,055
  • Înscris: 06.04.2015
în loc de semințe - aceeași cantitate
eu cântăresc semințele și apoi le râșnesc la râșnița de cafea atunci când le adaug la pâine ( împreună cu celelalte semințe )

Edited by quarelin, 03 November 2016 - 15:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate