Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12971 replies to this topic

#3709
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ultima frumoasă. Printre cele mai arătoase pâini preparate de Mooly a mea.

Rețeta, din nou:

360 ml apă,
2 LG. ulei,
1 măsură* zahăr,
2/3 măsură* sare,
600 g făină,
cca. 1/3 pachețel pakmaya sau 1/6 pachețel Dr. Oetker.

* - 1 măsură are cam 1 lingură cu vârf.

Pâinea ajunge la cca. 950 g.

PS: se va mânca cu cârnați. :D

Attached Files


Edited by ursamajor, 21 December 2011 - 08:55.


#3710
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 16.02.2008
360 de apa la 600 de faina e prea mult si duce raportul la 60% !
Am testat raportul tau dar nu a iesit bine, coca fiind moale...
Raportul corect e undeva la 58 adica 340/600.
Se vede in pozele tale ca painea nu iese peste cuva ( cu exceptia la ultima ), la mine cu reteta 340/600 iese peste cuva vreo 2 cm.
Faina K clasic am folosit si eu. E mai buna calitativ cea 480 decit 650.
Am schimbat si programul de coacere la ideea ta ca termostatul ar avea o abatere mai mare si cred ca ai dreptate...la crestere am doar vreo 30 de grade inauntru...mi se pare putin.
Cit timp are programul tau default ?
La mine iese ok numai pe programe > 3h altfel nu are timp sa creasca suficient pina incepe coacerea.

Edited by gry2000, 22 December 2011 - 16:54.


#3711
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
De ce ar trebui să iasă din cuvă? E suficient de crescută, pufoasă, gustoasă...
20 ml de apă? Hmmm, păi dacă-mi tremură ni?el mâna pun sau mai multă sau mai pu?ină.  :naughty:
Timpii de la programele mele sunt în foto.

PS: cre?terea cea mai importantă se produce tocmai la coacere. Cel pu?in la ma?ina mea, dar cred că pe principiul ăsta sunt făcute toate.

Attached Files


Edited by ursamajor, 22 December 2011 - 17:02.


#3712
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Merita ow6000 fata de ow2000? Nu stiu ce sa iau, pe cuvant...

#3713
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 16.02.2008

 ursamajor, on 22nd December 2011, 18:00, said:

De ce ar trebui să iasă din cuvă? E suficient de crescută, pufoasă, gustoasă...
20 ml de apă? Hmmm, păi dacă-mi tremură ni?el mâna pun sau mai multă sau mai pu?ină.  :naughty:
Timpii de la programele mele sunt în foto.

PS: cre?terea cea mai importantă se produce tocmai la coacere. Cel pu?in la ma?ina mea, dar cred că pe principiul ăsta sunt făcute toate.

Mda...si la tine programele pe care mergi sunt > 3h total.
La mine pina cind incepe coacerea creste peste cuva cu 2-3 cm apoi in timpul coacerii mai scade putin ( 1-2 cm ) in functie de calitate faina.
La tine probabil ca iti da temperatura mai scazuta in timpul cresterii si coca e sub cuva cu multi cm in momentul in care incepe coacerea.
In acest fel se explica si faptul ca iti iese cu cocoasa mare.
Depinde de tipul masinii si de program. O sa incerc sa reduc putin cantitatea de drojdie pe la 7g ca sa nu mai creasca excesiv la preparare.

Toate ingredientele le pun la fix cu cantar electronic.

#3714
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Exact. Am precizat deja că cea mai mare parte a creșterii are loc la coacere. La faza de dospire, aluatul crește foarte, foarte puțin.

#3715
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 12.08.2008
Asta e painea (350g- 000baneasa + 300g- 650 Selgros nu recomand aceasta faina! "coaja capac" lasa de dorit!) cu 330g apa deci raportul cam 2/1, 11g drojdie Proaspata, program "Rapid" 2h !! "bronzata", 1LG zahar, 2LG ulei, 1,2lg sare ( LG, lg= masurile masinii), cum se vede a crescut cam 3 deste' peste cuva (cuva e pt. 1,2kg! 2 malaxoare)
Scuze! painea a fost inceputa calda si ..
Sarbatori fericite! pt. caltabosi , carnati, leibar, chisca, toba.. vor fi alte bunatati la MP :P

Attached Files


Edited by mihaiC1, 23 December 2011 - 14:57.


#3716
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 gry2000, on 22nd December 2011, 16:42, said:

Se vede in pozele tale ca painea nu iese peste cuva ( cu exceptia la ultima ), la mine cu reteta 340/600 iese peste cuva vreo 2 cm.

Fiindcă rețetele originale din cartea mașinii au cantitățile mai mici, așa încât pâinea ieșea la 850 g (chiar și cea pentru 1000 g). În ultimul timp, eu am corectat rețetele și, bunăoară azi, am obținut o pâine de 1051 g, care se vede că iese din cuvă. Oricum, asta are mai puțină importanță. Important e că ciclurile la mașină sunt corecte. Iar cantitățile au fost: 400 ml apă, 680 g făină, restul de ingrediente cam tot pe-acolo. Chiar și drojdia.

Attached Files



#3717
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 16.02.2008
Deja ai intrat in extraload...:)
Mie cu reteta standard 340/600 mi-a iesit chiar acum o paine la 934 g ( paleta inclusa de 22 g ) deci real are 912 g.
Bluesky-ul meu are default capacitate de 950 g si 610W rezistenta. E foarte economica si consuma max 1 kw/ ciclul cel mai lung.
O sa incerc un 370/630 caci daca iese peste cuva mai mult se si coace bine deasupra.
Nu mi se pare normal sa nu-ti creasca bine la dospire...si cozonacul il bagi la cuptor bine crescut...

mihaiC1: Un program de 2h este superficial, aluatul nu e amestecat bine, cresterea nu e uniforma...etc
Faina pe care ai folosit-o e slaba calitativ si scumpa...pita a iesit nemaipomenit de bine cu ce ai folosit.. :coolspeak:

Edited by gry2000, 26 December 2011 - 13:44.


#3718
dantim1

dantim1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 687
  • Înscris: 27.06.2002
Am intrat si eu in "clubul" posesorilor de masini de paine cu un Moulinex OW5020, prima paine a fost o reusita deplina! Sunt foarte multumit de rezultat!

Attached Files

  • Attached File  01.jpg   819.78K   46 downloads
  • Attached File  02.jpg   746.54K   51 downloads


#3719
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
spor sa ai la facut paine de-acu inainte!

#3720
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 12.08.2008
@dantim1 : sa fii sanatos si sa ai multe reusite! (ca eu am inceput cu "esece"! ca asa invata omu' si din greseli!)
@gry2000 : ai dreptate! "m-am riscat.." sa ma fac de ras cu poza!
@ursamajor : "ce-ti mai place DSLR-ul" :rolleyes:  ! noi ne chinuim cu "mobilu'"  -_-
Sarbatori fericite!

Edited by mihaiC1, 27 December 2011 - 12:41.


#3721
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Dupa o perioada de febra a cautarii pana la urma m-am pricopsit cu un Moulinex 5023 si ca sa dorm linistit noaptea am platit si o extragarantie de 2 ani; in total 4 ani de garantie cu promisiunea rezolvarii oricarei probleme in max.5 zile de la sesizare la domiciliu. Este inca in cutie acum, mai stau un pic sa ma odihnesc ca-s rupt de oboseala si apoi sa vedem ce poate:) O sa va arat si voua prima isprava; sper sa nu muriti de ras:))

#3722
inariana

inariana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.03.2009

 Jerusaleem, on 27th December 2011, 17:41, said:

Dupa o perioada de febra a cautarii pana la urma m-am pricopsit cu un Moulinex 5023 si ca sa dorm linistit noaptea am platit si o extragarantie de 2 ani; in total 4 ani de garantie cu promisiunea rezolvarii oricarei probleme in max.5 zile de la sesizare la domiciliu. Este inca in cutie acum, mai stau un pic sa ma odihnesc ca-s rupt de oboseala si apoi sa vedem ce poate:) O sa va arat si voua prima isprava; sper sa nu muriti de ras:))

Sa o folositi sanatos !
Cu alte cuvinte ati lasat in total cca. 650 de lei ?!
Sincer mi se pare mult....
Capcana, dupa parerea mea, cu extragarantia si cele 5 zile prevazute pentru reparatie este intr-adevar o mare afacere a magazinului respectiv si a service-ului care deserveste.
De la momentul reclamatiei pentru ridicarea aparatului si pana cand vine curierul sa-l ridice trec 2 zile (adica cel putin ziua in care a fost facuta cererea + ziua in care vine sa ridice aparatul).
Aceste 2 zile se aplica si pentru traseul in sens invers al aparatului catre client, deoarece aparatul trece mai intai pe la magazinul de la care a fost cumparat pentru verificari (zic ei...) si abia apoi este chemat curierul pentru a-l aduca inapoi clientului.
Mai ramane 1 zi, in care imi vine foarte greu sa cred ca sercice-ul va lucra si noaptea pentru rezolvarea situatiei.
Cat despre garantia suplimentara de 2 ani. cred ca este o alta capcana - in 4 ani de garantie  modelul / produsul se va deprecia considerabil, alte modele mai ....sofisticate ii vor lua locul si cine mai stie ce vom face noi peste 4 ani.
Imi cer scuze ca am abordat subiectul, dar personal cred ca aceste tertipuri de a lua banii clientilor sunt cel putin paguboase pentru noi.

Edited by inariana, 27 December 2011 - 19:57.


#3723
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

 inariana, on 27th December 2011, 19:42, said:

Sa o folositi sanatos !
Cu alte cuvinte ati lasat in total cca. 650 de lei ?!
Sincer mi se pare mult....
Capcana, dupa parerea mea, cu extragarantia si cele 5 zile prevazute pentru reparatie este intr-adevar o mare afacere a magazinului respectiv si a service-ului care deserveste.
De la momentul reclamatiei pentru ridicarea aparatului si pana cand vine curierul sa-l ridice trec 2 zile (adica cel putin ziua in care a fost facuta cererea + ziua in care vine sa ridice aparatul).
Aceste 2 zile se aplica si pentru traseul in sens invers al aparatului catre client, deoarece aparatul trece mai intai pe la magazinul de la care a fost cumparat pentru verificari (zic ei...) si abia apoi este chemat curierul pentru a-l aduca inapoi clientului.
Mai ramane 1 zi, in care imi vine foarte greu sa cred ca sercice-ul va lucra si noaptea pentru rezolvarea situatiei.
Cat despre garantia suplimentara de 2 ani. cred ca este o alta capcana - in 4 ani de garantie  modelul / produsul se va deprecia considerabil, alte modele mai ....sofisticate ii vor lua locul si cine mai stie ce vom face noi peste 4 ani.
Imi cer scuze ca am abordat subiectul, dar personal cred ca aceste tertipuri de a lua banii clientilor sunt cel putin paguboase pentru noi.

A costat in total 550 de lei. Nu consider extragarantia si serviciile incluse o paguba pentru mine ci dimpotriva. Pentru doar 80 de lei in plus beneficiez de inca 2 ani  de garantie timp in care orice problema se rezolva in maxim 5 zile la DOMICILIUL MEU (se deplaseaza mesteru' la mine acasa) si nu la service asa ca timpul pierdut prin curier nu se aplica. Pe acest regim de garantie vanzatorul se obliga ca in 5 zile de la sesizare sa-mi dea una dintre cele 3 solutii, adica: remediere produs, inlocuire produs sau card cadou purtand contravaloarea produsului, asa ca m-ar coafa foarte bine daca peste 3 ani si 11 luni s-ar defecta iremediabil sa-mi dea banii pe el si atunci sa-mi cumpar ce model va fi actual la data respectiva. Eu cred ca merita:)

Edited by Jerusaleem, 27 December 2011 - 20:25.


#3724
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Hai, bagă... să vedem!  :naughty:

#3725
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
E tarziu si am dat un program rapid de 1h 20min. Am pus in loc de lapte praf niste unt...sper sa nu fi facut "fatal error":D

#3726
ipman

ipman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,810
  • Înscris: 16.05.2004
Depinde cit de mult unt ai pus. Oricum, programul rapid nu da cele mai bune rezultate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate