Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Masina paine

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
12955 replies to this topic

#3727
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

View Postipman, on 27th December 2011, 21:25, said:

Depinde cit de mult unt ai pus. Oricum, programul rapid nu da cele mai bune rezultate.
Stiu...dar nu puteam rezista pana la 1 noaptea cat ar fi durat un program complet. Unt am pus o lingura si jumatate...cam asa. L-am faramitat si distribuit uniform in cuva. Sa vedem ce-o  iesi. Aluatul arata ok cand era framantat conform normelor din carte.

#3728
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Va prezint prima mea paine facuta pe program rapid de 1h 20 min cu Moulinex 5023. Mi se pare aproape in regula:D cu exceptia faptului ca este lasata un pic pe mijloc. S-a rumenit destul de bine si uniform iar  interiorul pare ok. O mai las un pic la racit, scot paleta care a ramas in ea afara si degust:)




P.S. -bucata din stanga imaginii aproape a disparut; am mancat cu niste branza de vaci de la tara de am "turbat". La revedere cu painea din comert!

Attached Files


Edited by Jerusaleem, 27 December 2011 - 23:16.


#3729
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Esti pe drumul cel bun!

Oricum evita programele foarte scurte. Oricum cu timpul iti vei face ritmul tau de a pune de paine astfel incat sa nu ramai descoperit (eu intr-un an am cumparat doar o paine din magazin - in rest am reusit linistit cu masina acasa)

#3730
JREwing

JREwing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.12.2011
O pâine și un cozonac făcute de mine (mașina e un Moulinex Home Bread XXL):

Attached Files



#3731
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
Frumos JRewing, frumos. In dimineata asta fac un fel de struto-camila. Dupa reteta trebuia sa fie o paine integrala cu seminte insa nu am avut seminte la indemna asa ca am pus o mixtura de migdale maruntite fin, curmale, vreo doua caise confiate si stafide. Am facut reteta pentru paine de 1500 de grame insa nu mai fac asta in viata mea pt ca a trebuit rapid sa deschid capacul si sa o crestez putin pt ca altfel ar fi curs aluat pe rezistente. Nu mult dar ar fi cazut ceva sigur. Sa vedem ce-o iesi.
Reteta e urmatoarea pt paine de 1500 de grame:
1)Apa - 540 ml
2)ulei de rapita (am pus de floarea soarelui) - 3 1/2 linguri (unitatea de masura venita cu moulinexul; lingura mare)
3)miere de albine - 3 1/2 linguri
4)sare - 3 lingurite (unitatea de masura a aparatului ; lingura mica)
5)faina de secara/completa - 435g+435g (eu am pus 670 g faina integrala si 200 g faina alba)
6)drojdie uscata - 3 1/2 lingurite (eu am facut o echivalenta si am pus 44 g drojdie proaspata)
7)seminte de in 135g/ seminte de fl soarelui 45g/ seminte de mac 30 g ( eu am pus vreo 200 de grame mixtura de migdale pisate, curmale, stafide si cateva caise confiate).

Asteptam...:D

#3732
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

View PostJerusaleem, on 27th December 2011, 21:24, said:

A costat in total 550 de lei.

E interesant daca ti-ai facut si un calcul de amortizare caci putini fac asta !
Eu unul am amortizat masina de 130 de lei in 7-8 luni iar acum merg pe profit...

#3733
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005

View Postgry2000, on 29th December 2011, 10:30, said:

E interesant daca ti-ai facut si un calcul de amortizare caci putini fac asta !
Eu unul am amortizat masina de 130 de lei in 7-8 luni iar acum merg pe profit...

Nu am cumparat masina pt profit ci pentru paine sanatoasa sau produse de panificatie sanatoase si pentru delectarea mea. Alaska, Moulinex sau Zojirushi, fiecare alege ce pofteste avand in vedere criterii personale mai mult sau mai putin obiective. Faptul ca in timp o sa-i amortizez costul sau nu este un subiect secundar pt mine. Nu o sa mai insist pe linia asta.
Haideti sa discutam mai bine despre retete, succese si esecuri:)

#3734
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

View PostJREwing, on 28th December 2011, 18:49, said:

O pâine și un cozonac făcute de mine (mașina e un Moulinex Home Bread XXL):

Felicitari pentru ambele reusite !

Daca se poate sa postati reteta cozonacului.
Ce marimea de gramaj, rumenire si care este timpul total al programului ales ?
Daca stiti cumva etapele in minute ale programului ales ?
Alte detalii de preparare, daca este cazul.
Multumesc frumos.

Edited by radudd, 29 December 2011 - 12:08.


#3735
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
A iesit foarte gustoasa; un amarui de paine integrala indulcit cu ce am pus in ea. Dar din nou mi-a iesit un pic colapsata. Dupa cum arata miezul as zice ca am pus un pic prea multa drojdie sau ca e drojdia proasta. Voi ce ziceti? Folositi drojdie uscata sau proaspata?

Attached Files



#3736
ginaro

ginaro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 08.07.2011
Dupa cum arata miezul, as spune ca i-ar mai fi trebuit putina faina.
Drojdia e la fel de buna proaspata sau uscata, cu conditia sa respecti dozajul. Eu personal folosesc uscata, din comoditate.

In alta ordine de idei, am facut un experiment inainte de Craciun cu masinuta mea (Moulinex 2000): am vrut sa fac doi cozonaci dintr-un foc si am pus la framantat in masina cele necesare, practic am suprasolicitat masina.
Am supravegheat-o in timpul framantarii si am pus aluatul la dospit in lighean, dupa ce l-a framantat bine, bine.
Mi-au iesit, dar cu mari emotii, nu va sfatuiesc sa faceti la fel :D

Cozonacii (poze ci ei taiati am uitat sa fac :D ):

Attached File  IMG_1344.JPG   255.45K   33 downloads  Attached File  IMG_1345.JPG   204.52K   28 downloads

.............si painea cu seminte de in:

Attached File  IMG_1347.JPG   178.79K   23 downloads  Attached File  IMG_1348.JPG   191.63K   24 downloads

Edited by ginaro, 29 December 2011 - 14:27.


#3737
JREwing

JREwing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.12.2011

View Postradudd, on 29th December 2011, 11:57, said:

Felicitari pentru ambele reusite !

Daca se poate sa postati reteta cozonacului.
Ce marimea de gramaj, rumenire si care este timpul total al programului ales ?
Daca stiti cumva etapele in minute ale programului ales ?
Alte detalii de preparare, daca este cazul.
Multumesc frumos.


Mulțumesc și eu pentru aprecieri.
Iată informațiile solicitate:

Ingrediente:
4 ouă întregi
220 gr zahăr
1,5 plicuri zahăr vanilat
1 măsură mică (linguriță) de sare
2 măsuri mari (linguri) de rom
coajă rasă și suc de la o lămâie
220 gr unt de calitate (eu am folosit LaDorna)
450 gr făină de calitate (eu am folosit Grania 000 pentru cozonac)
3,5 măsuri mici de praf de copt
200 gr fructe confiate tăiate cubulețe

Eu am mai pus suplimentar 50 gr fulgi de ciocoloată de calitate (eu am folosit Poiana cu lapte)

Tehnică:
Intr-un bol, se bat împreună ouăle, zahărul vanilat și sarea până compoziția devine omogenă (cca 5-7 min).

În cuva mașinii am pus (în această ordine):
- romul
- coaja de lămâie
- zeama de lămâie
- untul tăiat cubulețe
- compoziția bătută de mai sus
- făina (cernută în prealabil)
- praful de copt

Am pus cuva în mașină și am ales programul 12. Este un program de 1h:25min.
Nu am urmărit exact etapele, dar pot da următoarele sfaturi:
1. Fructele se dau prin făină
2. Când mașina dă semnalul de introducere a fructelor (cca 10 min de la începerea programului), dați drumul la fructe, DAR ajutați puțin mașina la amestecat. Adică, cu o lingură sau spatulă, dați un imbold fructelor, ca să le tragă în compoziție (altfel rămân la suprafață).
3. După ce s-a încheiat programul, deoarece e unul standard (nu se poate umbla la cantități, grad rumenire), NU opriți mașina. Deschideți scurt capacul, încercați cu degetul sau cu o scobitoare dacă și cât e de copt aluatul. Dacă mai e nevoie, mai lăsați totul la copt încă 10 minute.

Sper să fie de folos.

Poftă mare.

P.S.: Pe mâine după-masă, mai pregătesc încă unul, dar numai cu ciocolată. Revin cu detalii.



View PostJerusaleem, on 29th December 2011, 13:43, said:

A iesit foarte gustoasa; un amarui de paine integrala indulcit cu ce am pus in ea. Dar din nou mi-a iesit un pic colapsata. Dupa cum arata miezul as zice ca am pus un pic prea multa drojdie sau ca e drojdia proasta. Voi ce ziceti? Folositi drojdie uscata sau proaspata?

Nu arată chiar așa de rău. Teoretic, fie ai pus prea multă apă, fie prea multă drojdie. Drojdia nu a fost proastă, fiindcă a crescut frumos.
Pentru mașinile de pâine, e recomandată drojdia la plic. Eu am încercat toate mărcile de drojdie și am rămas la Pakmaya.
Să încerci să folosești apă călduță, nu rece.

#3738
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
putin invers e treaba
adicatelea: se vede ca painea de sus e 'cazuta' - asta se poate intampla daca drojdia se activeaza mai devreme - una din cauze poate fi apa mai calda decat e necesar
daca nu ar fi crescut painea - da, ar fi fost un indicator ca posibil sa fi fost apa prea rece iar drojdia nu s-a activat

zic asta pentru ca o vreme si mie mi se lasau painile indiferent de drojdie sau faina folosita - cauza era faptul ca (precum la brutareala amatoriceasca manuala) ma gandisem la un moment dat sa pun apa calduta in masina - lucru care s-a dovedit eronat

exceptie fac programele foarte scurte (de aprox 1 ora, unde se specifica in reteta ca apa sa fie calduta)

Edited by Batranelul, 29 December 2011 - 18:05.


#3739
JREwing

JREwing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.12.2011

View PostBatranelul, on 29th December 2011, 17:55, said:

putin invers e treaba
adicatelea: se vede ca painea de sus e 'cazuta' - asta se poate intampla daca drojdia se activeaza mai devreme - una din cauze poate fi apa mai calda decat e necesar
daca nu ar fi crescut painea - da, ar fi fost un indicator ca posibil sa fi fost apa prea rece iar drojdia nu s-a activat

zic asta pentru ca o vreme si mie mi se lasau painile indiferent de drojdie sau faina folosita - cauza era faptul ca (precum la brutareala amatoriceasca manuala) ma gandisem la un moment dat sa pun apa calduta in masina - lucru care s-a dovedit eronat

exceptie fac programele foarte scurte (de aprox 1 ora, unde se specifica in reteta ca apa sa fie calduta)


Nu te contrazic, dar din experiența mea:
1. ingredientele aflate la temperaturi diferite de temperatura camerei produc efecte negative asupra pâinii
2. drojdia nu se poate activa mai devreme, decât dacă o pui înainte de a pune făina, deci aduci drojdia în contact cu sarea și o omori (la propriu)
3. apa călduță (cca 30 de grade) ajută la dizolvarea mai rapidă a zahărului și a sării, ceea ce facilitează și o omogenizare mai bună
4. eu nu folosesc decât apă călduță (cum am zis la cca 30 de grade)

Și un pic de șmecherie:
În toate rețetele de pâine, ordinea de adăugare a ingredientelor este: apă -> ulei -> zahăr -> sare -> (facultativ) lapte praf -> făină -> drojdie.
Eu am constatat că, schimbând un pic ordinea, rezultatul e mult mai bun: ulei (parțial pus pe axele paletelor; paletele ies mai ușor) -> zahăr -> sare -> apă călduță -> făină (OBLIGATORIU CERNUTĂ) -> drojdie.

Pâinea „se prăbușește” de regulă dacă drojdia sau apa sunt în cantități prea mari. De aceea se recomandă utilizarea măsurilor mașinii și nu a ochiometriei.

#3740
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
JREwing: Confirm si eu rezultate mai bune cu ordinea ingredientelor folosita de un an. ( cea din urma )
Cu apa calduta nu am incercat dar nu cred ca are efect hotaritor...
Drojdia poate fi rece, direct din frigider, caci e adusa rapid la temperatura ingredientelor ( a camerei ) apoi incalzita de aparat.

Jerusaleem: Desigur scopul nr 1 e sa faci o paine sanatoasa.
Nu mai da reply la ultimul post. Se intelege automat ca raspunsul este pentru el...
Folosesti acel buton numai cind raspunzi altui mesaj.

#3741
JREwing

JREwing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.12.2011
Nu e vorba că apa călduță ar avea un rol hotărâtor, ci doar de faptul că apa călduță dizolvă mai repede zahărul și sarea, în vreme ce, dacă folosești apă rece, riști să se dizolve un pic mai greu și să nu ajungă să crească suficient de mult, ceea ce dă pâinii un aspect compact și o coajă mai tare.

#3742
Jerusaleem

Jerusaleem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 16.11.2005
@JREwing si Batranelul - Apa o folosesc usor calduta conform recomandarilor din cartea de retete electronica pe care am primit-o. Acolo nu se distinge daca vizeaza retetele pe rapid sau normal. Raportul faina/apa este optim deoarece masor cantitatile foarte precis cu cantarul electronic si paharul gradat. Daca spuneti ca drojdia ar fi buna atunci singurul vinovat la care ma pot gandi ar fi cantitatea de drojdie deoarece retetele sunt pe baza de drojdie uscata cuantificata in lingurite iar eu fac echivalenta inmultind cu 3; mai tin cont si de indicatiile de pe cubuletele pakmaya unde zice ca 25 de grame se folosesc la 500 de grame. De asemenea in timpul prelucrarii mi s-a parut ca are simptomele precizate in manual atunci cand este prea multa drojdie, adica are o crestere excesiva la fermentare sau cum se numeste iar spre coacere sufera un picaj.... Tocmai am pus de o paine alba si am scazut cu vreo 3 grame cantitatea de drojdie. Am un raport de 700g faina / 420 ml apa / 32 g drojdie proaspata - la paine de 1000 de grame - .  Sa vedem...

@Gry2000 - multumesc pt sugestie, nu am constientizat pana acum.

#3743
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007
Am urmatoarea propunere.

Fiecare dintre noi isi impartaseste experientele - reusitele si necazurile - si fiecare la randul nostru incercam sa gasim solutii pentru diverse situatii care apar.
Aceste aparate difera unul fata de celalalt - programele care par in aparenta asemanatoare pot avea timpi intermediari diferiti - chiar daca timpul total poate fi asemanator.

Lasand la o parte calitatea si conditiile in care sunt pastrate si puse in cuva ingredientele, masurarea lor cu cantarul electronic sau/si cu ustensilele gradate primite cu aparatul, cred ca este important sa precizcam fiecare de la bun inceput - atat cat se poate desigur - urmatoarele informatii - care pot fi gasite in cartea masinii in marea lor majoritate.

Consider importante aceste informatii, deoarece in cazul in care dorim sa incercam o reteta a unui coleg de forum, atunci ar trebui sa stim unde ne putem incadra cu selectarea programului, sau daca nu avem unul asemanator, atunci putem concepe un program personal, setand timpii cat mai aproape de sursa informatiei - masina mea are aceasta posibilitate de realizare a unui custom program.

Informatiile necesare ar fi:

- tipul/marca/modelul masinii de facut paine - daca avem acelasi aparat selectam direct programul;
- timpul total al programului ales pentru produsul realizat;
- timpii partiali ai acestui program;
- reteta completa utilizata si alte precizari daca se considera necesar

Personal mi-am setat in semnatura marca si modelul masinii mele de facut paine, lucru care poate ramane permanent cu titlu informativ.

Deoarece cred ca nu sunt prea multi utilizatori ai acestui model - care sa foloseasca forumul pentru a posta experiente cu aceata masina, postez inca o data (cred ca am mai postat acum cateva luni bune) tabelele facute de mine care contin informatiile despre timpii totali si partiali ai programelor lui Gorenje BM1400E.

Denumirea programelor pentru Gorenje BM1400E:
1. Programul de baza
2. Grau integral
3. Paine frantuzeasca
4. Program Rapid
5. Dulce
6. Prajitura
7. Gem
8. Aluat
9. Ultra rapid
10. Coacere suplimentara
11. Desert
12. Program personal

Attached Files


Edited by radudd, 29 December 2011 - 20:50.


#3744
JREwing

JREwing

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 28.12.2011
Foarte interesant tabelul tău. Voi face și eu unul similar pentru mașina mea de pâine, eventual pot scana cărțulia ei, fiindcă am văzut că mai mulți colegi nu au primit așa ceva sau au primit-o tradusă din frangleza de baltă (mulțumiri românașilor care nu au dat prea mult pe la școală...).



@Jerusaleem: Ce mașină de pâine ai (nu am urmărit topicul, dacă cumva ai scris)?

La 700 gr făină, pentru mașina mea se recomandă 400 ml apă și 1,5 măsuri mici de drojdie uscată, în toate rețetele (am chiar acum cartea în față).

Edited by JREwing, 29 December 2011 - 20:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate