Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6970 replies to this topic

#4861
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,335
  • Înscris: 08.02.2015
N-ar strica să îi contactați și pe aceștia.

#4862
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019

 Otineu, on 11 noiembrie 2021 - 20:45, said:

N-ar strica să îi contactați și pe aceștia.
Au preturi bune 7,5 lei/butas, chiar merita vazut

#4863
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Am mai luat acum doi ani material saditor importat de la VCR de pe siteul asta https://www.butasivi...oarele-din-vest
Sincer au fost niste mizerii si am avut 30 butasi isabela nera, si vre-o 10 de masa diverse soiuri, am vazut din prima ca au venit deshidratati, i-am plantat ca la carte dar nu sa prins nimic.
Am vorbit urmatorul an cu ei le-am spus ca le trimit OPCul si mi-au inlocuit gratuit vitele cu altele din pacate din noul lot abia am reusit sa salvez 10.
Poate e vorba de cum fac transportul lor de la VCR Italia pina aici nu stiu....

#4864
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 EternalPain, on 11 noiembrie 2021 - 11:07, said:

Roman are eticheta albastra ti se par mai buni butasii lui de vita de vie ?
4 Garden asa procedeaza cu toate produsele lor .......
Nu am luat butasi de la Roman, Dar, daca seamana macar putin cu pomii...
Cu toate acestea, etichetele sunt etichete. Ele arata calitatea altoiului/portaltoiului. Restul, sunt povesti.
Imi permit sa citez din ORDIN nr. 1.267 din 30 noiembrie 2005:
"(2) Etichetele oficiale prevăzute la alin. (1) sunt colorate după cum urmează:
a) albe cu dunga violet pentru materialul Inițial;
b) albe pentru materialul Baza;
c) albastre pentru materialul Certificat;
d) galben intens pentru materialul Standard."
Albe erau cele de anul trecut de la Sweet Garden. Din 3 butasi diferiti, nici unul nu a intrat in vegetatie, fiind plantati direct in pamant.
Galbene sunt cele de la Ciumbrud Plant. Le-am pus in ghivece si-n terasa ca daca pana in aprilie nu dau semne de intrare in vegetatie, am timp sa cumpar altii.
Albastre nu am luat decat din market (la ghivece, Oltenia Garden, via Dedeman; radacina ambalata din Leroy, verific cand ajung la tara, dar parca scria Ciumbrud - o fi lta pepiniera). Traiesc si cresc.

#4865
bogm

bogm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.12.2018
Interesant că 4garden/Ciumbrud trimite cu etichetă galbenă.
Acum 3 ani am cumpărat de la ei 25 de butași (Cabernet Sauvignon, Fetească Neagră și Medina), toți cu etichetă albastră și procent de prindere destul de mare. Doar 2 n-au supraviețuit peste prima iarnă, iar 3-4 fire din primele 2 soiuri sunt relativ debile și acum.
Aștept și eu o comandă tot de la ei, cu care să completez golurile și să schimb bolta, care nu mai vine odată. Mi-au promis până pe 15 nov dar nu cred că sunt șanse...

#4866
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Cred ca exista o explicatie simpla si a fost spusa se Alex.
Cred ca ce produc ei are eticheta albastra. Ce cumpara de la colaboratori, galbena, pentru ca probabil nu vor sa-si asume riscuri inutile.

#4867
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,585
  • Înscris: 10.01.2019

 bogm, on 12 noiembrie 2021 - 15:45, said:

Interesant că 4garden/Ciumbrud trimite cu etichetă galbenă.
Acum 3 ani am cumpărat de la ei 25 de butași (Cabernet Sauvignon, Fetească Neagră și Medina), toți cu etichetă albastră și procent de prindere destul de mare. Doar 2 n-au supraviețuit peste prima iarnă, iar 3-4 fire din primele 2 soiuri sunt relativ debile și acum.
Aștept și eu o comandă tot de la ei, cu care să completez golurile și să schimb bolta, care nu mai vine odată. Mi-au promis până pe 15 nov dar nu cred că sunt șanse...
Faptul ca anumite vite raman debile ani la rand de regula nu este vina materialului saditor ci unor probleme locale de nutritie.Daca aceste probleme nu sunt inlaturate este posibil ca aceste vite sa nu se dezvolte niciodata sau oricum foarte incet.

#4868
bogm

bogm

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 05.12.2018

 AlexD2, on 12 noiembrie 2021 - 18:11, said:


Faptul ca anumite vite raman debile ani la rand de regula nu este vina materialului saditor ci unor probleme locale de nutritie.Daca aceste probleme nu sunt inlaturate este posibil ca aceste vite sa nu se dezvolte niciodata sau oricum foarte incet.
Sunt de acord cu tine. N-am spus că ar fi de vină materialul săditor, ci mai degrabă am expus motivul pentru care am făcut o nouă comandă.
Per total sunt foarte mulțumit de calitatea produselor 4garden. Majoritatea butașilor au evoluat foarte bine chiar în condițiile întreținerii minimale, anul trecut nici măcar n-am putut să îi tai din pricina pandemiei. Anul ăsta am apucat să culeg suficient cât pentru 2 sticle de 1.5l, nu m-am putut abține :)

#4869
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,747
  • Înscris: 11.03.2007

 adip1962, on 12 noiembrie 2021 - 11:48, said:

Cu toate acestea, etichetele sunt etichete. Ele arata calitatea altoiului/portaltoiului. Restul, sunt povesti.
Arată calitatea de ”certificat”, sau nu, nu arată calitatea produsului în sine. Un material genetic poate fi bun, dar necertificat, așa cum poate fi certificat, dar prost lucrat, prost îngrijit, poate chiar deteriorat. Primii mei 50 de pomi, luați toți de la o pepinieră cunoscută, mi-au venit etichetați neconform, ca să fie, dar s-au prins toți. A, că-i jale între ei, fiind încurcați într-un mare fel, este alta, dar pomii confirmă, în mare. La fel, și anul trecut, și anul ăsta, am luat pomi etichetați ”de mână”, doar cu denumirea, inclusiv de la Mitreni, inclusiv de la Szekely (care din acest sezon vinde doar pachete de 5 buc., dar văd că la legătură, doar cu o singură etichetă, conformă, sau nu), singurii pomi etichetați integral și conform fiind de la Roman și Pomfruct, în ultimul caz, singura livrare cu factură, din cele șase surse diferite de la care am luat până acum. Nu mai dau doi bani pe etichetă.

#4870
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,747
  • Înscris: 11.03.2007
Încă ceva: din zecile de butași de viță luați, niciunul nu mi-a venit cu etichetă conformă. Nici nu știam că e la fel ca la pomi... Este drept că întotdeauna i-am luat împreună cu pomi, deci cumva explicabil.

#4871
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Tot ce se vinde din pepiniere si este altoit, trebuie certificat. Ca poti cumpara butasi din alte parti, este o optiune a fiecaruia.
Dar daca cumperi dintr-o pepiniera, oricare ar fi ea, fiecare butas, fiecare pom, daca este altoit, trebuie etichetat, Acum, ca nu se eticheteaza tot, e cumva explicabil, traim in Romania. Pentru unele materiale, trebuie sa platesti, etichetezi mai putin, platesti mai putin. Controalele fitosanitare nu cred ca-s pe gratis, chiar daca ele sunt interne firmei, implica costuri. Pana la urma si eticheta aia costa cativa banuti, mai ales cand este din plastic si nu de hartie.
Revenind, daca nu ai informatii despre o anumita pepiniera sau provenienta a produsului, calitatea materialelor etc. pe care vrei sa-l cumperi, ce eticheta ai prefera?
Pe de alta parte cand ai informatii despre produs si profesionalismul producatorului, calitatea materialelor etc. mai ai nevoie de eticheta?

Edited by adip1962, 13 November 2021 - 09:19.


#4872
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
Hai sa iti dau un exmplu strict personal
La o comanda la neica Roman din 38 de pomi doar 8 mi-au venit cu eticheta. Plus doi ''bonus'' tot fara eticheta, nici in ziua de azi nu stiu ce soi sunt
Nu mai spun de ce am vorbit la telefon si asigurarile primite si  ce primesc . Vax albina.... Pomul laudat Posted Image
La noi eticheta e fix lula, un motiv sa adauge cativa lei la o gherla. Cum bine spunea cineva mai inainte, eticheta nu garanteaza in nici un caz calitatea, doar ceva birocratie

In sfarsit,.... am revenit la cumpararea materialului saditor de la o pepiniera locala, un cuplu de pensionari care dupa o viata lucrata la o SCPP din zona. dupa '89 au pepiniera lor
Nu e pom sau butas sa nu se fi prins si sa nu corespunda soiul. Nu inmultesc exotisme sau fitze dar contezi pe ce cumperi
Inca mai am pe rod 3 pomi din 6 cumparati de la ei in 1995

#4873
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Noi nu ne contrazicem.
Chestia cu etichetele in mod sigur e de provenienta UE. Ca noi, romanii, aducem in derioriu cam orice, nu e o surpriza pentru nimeni. Poate si de asta traim asa bine. Asta nu inseamna ca odata si odata nu ar trebui sa intram si noi intr-o normalitate.
In ceea ce-l priveste pe roman, nu stiu de ce aveti impresia ca, eu am o impresie buna despre el si pepiniera lui sau despre grupul lui sau what ever... Deocamdata, este singura pepiniera de unde am cumparat direct. Calitatea pomilor cumparati - off topic - o sa o vad in primavara, daca vor intra n vegetatie si cum se vor dezvolta. Pana atunci insa... mai este.

#4874
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,500
  • Înscris: 28.12.2010
Adi eu am cumparat anii trecuti butasi de la 4garden si mi-au venit toti ambalati exact ca ai tai. Daca te incurajeaza pana acum mi s-au prins in proportie foarte mare si au fost ceea ce sceria pe eticheta.

#4875
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Mi au sosit si mie de la 4garden vita de vie si trandafirii, vita de vie a venit ambalata dar cum a zis adip1962 toata are eticheta galbena anul acesta iar soiul novai padroc a venit si fara tipla si poze doar cu radacina ambalata si eticheta galbena. Sunt multumit de aspectul lor sa vedem la primavara. Pina unde musuroiti vita de vie proaspat plantata peste iarna voi ?
Am vazut ca unii o musuroiesc pina la parafina iar altii fac musuroi complet peste tot butasul eu inca nu imi dau seama cum e mai ok....

#4876
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
trebuie plantata cu punctul de altoire la nivelul solului si facut musuroi deasupra, nu ramane nimic afara

#4877
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

 EternalPain, on 16 noiembrie 2021 - 09:52, said:

.............. Pina unde musuroiti vita de vie proaspat plantata peste iarna voi ?
Am vazut ca unii o musuroiesc pina la parafina iar altii fac musuroi complet peste tot butasul eu inca nu imi dau seama cum e mai ok....
1. eu le-am bagat in ghivece pentru ca inca nu am amenajat locul unde vor creste. Prin urmare nu le voi musuroi, deoarece stau in terasa. Daca le plantezi pe locul lor, iti recomand ca punctul de altoire sa fie deasupra pamanului si nu la nivelul lui. Asta pentru ca pamantul nu este tasat si se va mai lasa. Si se va lasa cu tot cu vita. Nu cred ca vrei sa ajungi cu punctul de altoi sub suprafata de referinta...
2. daca le-as fi plantat definitiv musuroirea le-ar fi acoperit complet, indiferent de partea parafinata. Cu inca 10 cm peste. Dar la plantare nu as uita sa bag un bat care se va transforma in tutore, dar si intr-un reper fata de care sa stiu la primavara unde este butasul. Anul trecut nu am luat in seama sfatul lui Alex cu ingroparea vitei de vie. Anul asta a avut sub 1/5 mai putine flori/ciorchini. Doar ca nu puteam sa culc trunchiul (pentru a-l ingropa) fara sa risc ruperea... Aici depinde mult de cum este iarna in zona ta.
3. le-am bagat in ghiveci deoarece radacinile mi s-a parut fara niciun pic de vigoare. Gandirea a fost ca in ghiveci/terasa vor intra mai repede in vegetatie, decat normalul. In terasa se incalzeste de la soare. Nu dau semne/nu intra pana in aprilie, am timp sa cumpar alti butasi. Deocamdata, trec saptamanal pe la tara si daca va fi nevoie le ud, dar nu ca si cum ar fi in vegetatie. Ca si pe restul ghivecelor (leandrii, smochini, kaki, molizi etc.). Doar daca pamantul da semne ca se usuca.

Edited by adip1962, 16 November 2021 - 19:04.


#4878
bulldogs

bulldogs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 19.09.2013
Salut.Stie cineva unde s-ar putea găsi butasi chambourcin?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate