Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6970 replies to this topic

#1981
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Multumesc unic635 pt sfaturi!. Apropo de soiuri, ai cumva idee daca Muscat de Hamburg merge in partea de NE a tarii?

#1982
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
muscat hamburg e soi altoit nobil, si doar de masa, astea-s cam sensibile la boli criptogamice, mana, fainare, inghet, cam tre sa stai dupa curu ei. cauta soiuri rezistente, vezi muscat bleu, soi mixt, codreanca de masa, etc. hai sa "te-ntarat "nitel https://drive.google... esti din n-e tarii mai aduc moldovenii de peste prut ceva soiuri rusesti aste-as rezistente la inghet. acu si n-e tarii depinde, iasi, suceava, botosani........daca e mai rece mai spre munte cauta ceva timpuriu. vezi ce mai au oamenii prin zona.

Edited by unic635, 20 February 2017 - 22:39.


#1983
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,765
  • Înscris: 07.09.2004
Are rezistenta la ger cam mica: -18 grade. Pentru NE nu e prea ok dar daca stau sa imi amintesc cel putin la mine in Suceava din februarie 2012 si pana acum in 2017 cred ca o singura data a mai coborat in jurul a -18. Mai e si sensibila la boli... Eu o sa incerc totusi asa ca experiment. O sa las un cep de siguranta la baza butucului si o voi conduce jos si o ingrop pentru iernare.

#1984
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,349
  • Înscris: 26.02.2006
Am reusit sa tai vita de vie, acum am observat mai bine ca de fapt e un singur butuc ce se intinde de-a lungul casei.
Sper sa o fi facut bine, multumesc mult de ajutor colegilor !
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/V3nbprEMlTs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1985
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
A pus cineva vita de vie de masa pe folie de mulcire sau aveti idee cum se comporta pusa pe accea folie ?

#1986
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Dacă i dai ce trebuie ar trebui sa meargă scapi de buruieni la legume sau pepeni știu ca menține mai bine umiditatea și grăbește Coptul temperatura mai mare ...... nu știu la vie car ar influența. In pepiniere pt butasi am văzut ca se practica.

#1987
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
EternalPain,cum vrei s-o pui,total,partial ,asiguri irigarea?N-am vazut mulcire cu folie in vie.In regiunile unde arde soarele in iulie-august si e seceta,mulcirea cu pleava ,iarba tocata,paie cu balegar,cred ca aduce avantaje cel putin prin doua aspecte;pastrarea apei in sol si imbogatirea in nutrienti prin descompunerea mulciului organic.

#1988
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
Folia de mulcire vreau sa o pun total, ii voi asigura un fel de irigare, ma gandesc ca ma scapa si de buruieni si nu as vrea sa dau cu erbicid pentru asta. Am avut legumele si capsunile pe folie si am fost foarte multumit.
Am vazut in Italia via era pusa numai cu folie si avea asigurata udare prin picurare iar randamentele erau maxime chiar si pe temperaturi caniculare vara care le depaseau pe ale noastre...

#1989
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Pai normal ca ai randament , o mare cantitate de apa se evapora, neavând buruieni iarăși ai consum redus , iar udatul la picătura e rentabil dacă ai sursa de apa la indemna sa ne pui poze  și sa revii cu impresii după utilizare eventual și niște costuri

#1990
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 EternalPain, on 01 martie 2017 - 12:34, said:

Am vazut in Italia via era pusa numai cu folie si avea asigurata udare prin picurare iar randamentele erau maxime chiar si pe temperaturi caniculare vara care le depaseau pe ale noastre...
Poti da mai multe detalii...

#1991
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Anul astacontinui experimentele legate de vie...am deja luati 2 butuci altoiti de...feteasca neagra 😎

Astept sa vad cum s au descurcat butucii de muscat si cel de bianca ..cu iarna

Edited by willrock252000, 01 March 2017 - 15:12.


#1992
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
De crescut vor creste sigur treaba e sa se poată și coace

#1993
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010
adriano1978 din pacate mai multe detalii nu pot sa iti dau pentru ca nu lucrez in domeniu. Am avut o conversatie cu unul din viticultorii italieni si era foarte multumit de aceasta metoda si de recolta pe care o  obtinea desi temperatura aerului era frecvent intre 42 si 44 grade la umbra, nu mai trebuia sa coseasca iar consumul de apa pentru irigat prin picurare era minim. Tubul de irigare era montant undeva pe sarma la un nivel de 5 cm deasupra solului iar irigatia se asigura prin gaurirea foliei in dreptul fiecarui butuc.
unic635 eu vreau sa experimentez aceasta metoda la mine in curte ca hobby pentru doua randuri de vita de vie de masa sper sa reusesc sa le trag anul acesta si irigarea daca nu le irig manual :) oricum o sa vin cu impresii...

#1994
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011

 unic635, on 01 martie 2017 - 17:31, said:

De crescut vor creste sigur treaba e sa se poată și coace

Din ce butuci altoiti am pus nici unul nu a apucat al treilea an,ce mai...au trecut de prima iarnA,au crescut binisor dar spre toamna incepeau a se usca...de udat au fost ...acum nu stiu,o fi fost un cumul de factori nefavorabili incepand cu vitele altoite,greseli facute de mine(plantat,ingrijit,udat,etc)solul,vremea,boli...dar nu ma dau batut...trebuie sa reusesc sa am si altfel de vie in afara de celebrele capsunica,fraga,delivara😎

Buna ideea asta cu folia,sper sa o pun in practica..
Multam fain

#1995
adriano1978

adriano1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 25.07.2010

 EternalPain, on 01 martie 2017 - 18:08, said:

adriano1978 din pacate mai multe detalii nu pot sa iti dau pentru ca nu lucrez in domeniu.
Ai vazut astfel de plantatii, in ce zona, ce tip de cultura era ( joasa, semiinalta, inalta)...dupa cum stim ei au un alt regim de precipitatii...
Tu ce tip de plantatie ai, soi,distanta intre planta, tip de conducere...

#1996
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
Willrock tu vrei câteva vite de experiment sau vrei sa faci și vin sau sa ai struguri de masa? Foarte bine am văzut ca vitele merg lângă ziduri și expunere sudica. Am pus in grădina lângă vie 20 de vite și lângă peretele grajdului vreo doua. Aia de la grajd in ani doi a și produs deja era la 2 M și coarda groasa ca pe deget cele din grădina cât creionu și la prima sarma. Am pus ceva bete de hibrida cu bob negru mărunt f aromati strugurii se coc înaintea Căpșunicii dar nu prea zemosi dar ca Magnetu la viespi. Legat de sol via nu este așa pretențioasa importantă e lumina și caldura pt coacere și acumulări zahăr. Dacă locuiești in nordul țării și ai romanele mai reci încearcă soiuri rezistente cum ai Bianca cu coacere 1-15 Septembrie. Pt masa Arcadia are vigoare f buna , am pus Acu 2 ani 2 butasi unul s a prins , asta toamna avea 2.5 M. Sper ani asta sa gust și strugurii. Are coacere timpurie in jur de 1 sept și pare f ok pt umbra bolta. Anul trecut am mai pus un mușcat Poloniei a crescut frumos pt primul an. Mai am un Nero regina viilor vreo doua sper sa mai inmugureasca anul asta le am înghesuit și nu prea au avut vlagă. Pt primăvara asta aveam planuri mari dar tre sa le aman. Ce i drept la mine in zona sunt condiții propice vitei de vie. Mai am perla Csaba și Chasselas albă merg binișor le stropesc cu piatra vânata de doua trei ori. Sper măcar sa mai pun vreo doua soiuri tot așa de test.

#1997
gheo_55

gheo_55

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,340
  • Înscris: 24.02.2013
Pe termen lung ,cred ca mulcirea clasica e superioara  celei cu folie.
Bianca merge pina la -25,Nero -24,Arcadia-21(22),Chasselas-20,Perla de Csaba -18,Muscat Poloskei-21(22)

#1998
EternalPain

EternalPain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 22.03.2010

 adriano1978, on 01 martie 2017 - 21:00, said:

Ai vazut astfel de plantatii, in ce zona, ce tip de cultura era ( joasa, semiinalta, inalta)...dupa cum stim ei au un alt regim de precipitatii...
Tu ce tip de plantatie ai, soi,distanta intre planta, tip de conducere...
Am vazut plantatiile in jurul orasului Pescara, provincia Abruzo, undeva in zona central-estica a Italiei, erau situate pe dealuri dar foarte aproape de Marea Adriatica deci conditiile cred ca erau asemanatoare cu Dobrogea noastra, zona Murfatlar,
Asa cum bine ai zis la ei in primul rand umiditatea din aer este mai mare...ca precipitatii sa stii ca depinde uneori ploua mai putin ca la noi..
Tipul de cultura era semiinalta
Eu am pus doar doua randuri de vita de masa de hobby asta toamna in curte :). Am doar livezi de pomi fructiferi pentru ca terenul pe care il detin este argilos si retine umezeala asa ca nu m-am riscat sa plantez vita de vie ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate