Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Vita de vie

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
6954 replies to this topic

#2017
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Asa o fi cu merlotul numai ca eu nu am pus niciodata ....ultima achizitie e feteasca neagra

#2018
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
buna seara, as vrea sa va intreb , daca cumpar plicuri de 200g de fungicide le pot folosi si urmatorul an, ani, daca le deschid sau isi pierd din efect ? plicurile de 200g sunt la jumatate sau o treime de pret fata de dozele mici de 20g ?

#2019
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Cumpara linistit. Pudrele bagate in pungi zip, ferite de "intemperii".


#2020
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
legat de seriozitate, an comandat vita de vie de la 4garden de la inceputul lunii si nu am primit inca , am comandat de la sweetgarden de vreo 2 saptamani si nu am primit nici un raspuns , cred ca am fost pus pe lista neagra sau au inebunit cu totii :)

#2021
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Eu am luat doar din brico-dede, pe loc :D Acum sa vedem cum or rodi. Anul asta trebuie sa intre primii pe rod.
Inteleg ca de la furnizorii astia mai profi trebuie sa faci comanda cu mult timp inainte. Dar din moment ce se prind bine si cei din brico-dede... de ce sa stau, sa panific din timp?

#2022
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
deepblesea2013, suna-i si intreaba ce e cu comanda. Si pe mine m-au tinut 4garden in sah 2 luni pe putin si asta toamna si in 2015...

#2023
deepblesea2013

deepblesea2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 07.05.2013
:) deci e un obicei sa ne rugam de ei, i-am sunat de 2 ori pe 4garden, raspunsul dnei. ca de ce ma grabesc ca sunt unii care au comandat in februarie si asteapta , eu nu an brico in oras , am zis sa iau de la romanii nostri cu traditie sa fim oameni, ceilalti au decla yurta, italiene , recent am gasit pe olx la siria / Arad un dn. dr. in viticultura Duma Mihai , dar eu vreau cativa butasi , i-am trimis un mesaj , nu am aflat nimic, voi incerca sa sun saptamana viitoare.

#2024
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,760
  • Înscris: 07.09.2004
Ca tot s-a discutat la inceputul acestei luni despre mulcirea viei cu folie... ma uitam la clipul asta si cand colo ce sa vezi... mulcire dar nu sunt sigur daca e folie sau e ceva gen agrotextil. Filmuletul e in limba poloneza. Ca si conditii climatice cred ca Polonia se aseamana cu nordul tarii noastre unde cultura vitei de vie pune probleme serioase... Desi locuiesc intr-un judet cu o comunitate foarte mare de polonezi abia daca inteleg cateva cuvinte... dar perseverez :)
Gheo_55 mi-a sugerat sa caut pe google sau youtube "winorosl" ... mai afli lucruri interesante daca ai rabdare :) Multam Gheo!

#2025
crisbud

crisbud

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,242
  • Înscris: 07.12.2011
Brico, Auchan, Carrefour, Dede, Hornbach, Metro. Lidl, Praktiker,cam toate au in ac per. butasi de la Yurta, Ciumbrud, de la
unguri, italieni, etc.

Edited by scaiba, 31 March 2017 - 10:05.
Post dublu. Un elementar bun simt cere sa vezi si cum arata postul dupa ce-i public, nu?


#2026
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mai are cineva pe acasa vita de vie hibrida ? Eu mai am vreo 30 de butuci, am vrut initial sa fac o bolta din ei insa am schimbat planurile si o sa ii cresc tip spalier, strugurii sunt buni de alfel si mustul din hibrid este delicios, se poate conserva in sticle si se poate bea si iarna, mama ne mai facea inclusiv compoturi din struguri, un alt avantaj al hibridului ar mai fi daca sa zicem esti plecat de acasa vreo cateva saptamani cine o stropeste ?, de aceea am si pus hibrida in ideea sa nu o stresez pe nevasta-mea cu aceste lucrari barbatesti. Anul acest mi-am pus si cateva soiuri de masa in mini-livada (Napoca,Perla de Zala,Muscat Hamburg,Victoria). Am facut si un experiment sa vad cu via aceasta hibrida cat de  rezistenta este, efectiv am smuls butasii din pamant si i-am replantat, ce pareri aveti ? Se vor prinde ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eeiDmLfnC_M?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2027
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
teoretic hibrida prinde din bete. daca ai mutat o cu tot cuvradacini nu i lasa mult lemn de preferat 2 cepi de 2 ochi si da i apa.

#2028
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Prin decembrie am mutat si eu niste hibrida. Astazi ma uitam ca au inceput sa se umfle mugurii.

#2029
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Sigur se prind. Sunt ca balariile.

#2030
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
La bricodepot baneasa au lasat la 4 lei butasii, dar sunt toti cu cordite noi date si soiuri au ramas doar cateva. Am mai luat trei bucati, sa fie acolo.

#2031
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Am luat si eu un butas de vita Nero, ratacit prin Dede!
Nealtoit, rezistent la ger, mana si fainare...o fi hibrid?

#2032
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
nero nu e hibrid e din grupa soiurilor rezistente, am luat si eu anul trecut un nero dar era altoit...... nu se vede punctul de altoire nu e ceruit?

#2033
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Este doar vopsit cu ceva verde!
Nu prea ma pricep la vita de vie.

Edited by spik1, 31 March 2017 - 15:13.


#2034
unic635

unic635

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,529
  • Înscris: 09.07.2013
e altoita , ceara se da peste altoi sa nu degere sau sa fie atacata de altoi, daca n er fi altoita nu ar avea de ce sa le coloreze

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

EdwardB

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate