Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Sa construim o casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2999 replies to this topic

#2899
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
din poza nu pare sa aiba panta prea abrupta...asa ca troliul nu e bun decit pe dealul din spate
exista si sorturi de piatra concasata, care are muchii si colturi, dar nu e buna la cauciucuri (eu am distrus un set de cauciucuri pe drumurile de acces facute de mine :P )  daca mergi prea tare.
daca pui sort din piatra de riu, da, pe alea aluneca in orice sort ar fi.

crede-ma ca vb din experienta...pe drum in plan (pe o tarla) a fugit javra in aratura si pina nu am cuplat 4x4 mergea intr-o parte.

Edited by Evergreen, 12 January 2007 - 15:54.


#2900
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 Evergreen, on Jan 12 2007, 15:49, said:

exista si sorturi de piatra concasata, care are muchii si colturi, dar nu e buna la cauciucuri (eu am distrus un set de cauciucuri pe drumurile de acces facute de mine :P )  daca mergi prea tare.
pai atunci ramine piatra concasata ( d'aia sparta? cu colturi ), ofera aderenta....poate pt. o mai buna fixare a agregatelor e bine sa arunci si nisip care in timp (sau la prima ploaie) se aseaza...si mergi incet. Incadrezi drumu' cu bolovani de riu ( in loc de borduri )....si gata..problema rezolvata la costuri minime....

#2901
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
nisipul e in plus..niciodata nu am folosit, stratul de paitra se incastraeza in pamint, se impaneaza intre ele si e ok
trebuie indepartat stratul de suprafata cu radacinile de iarba etc, sa ajungi la un pamint mai stabil (asta lucra ca buretele) pe max 10 cm si apoi bagata piatra concasata si nu e nevoie (zic eu) sa faci tot drumul - e de ajuns 2 alei de 60 - 80 cm.
Nu e bun in schimb pentru cei care vin pe jos, asa ca trebuie inca o alee din placi sau ce vrei tu ca sa iesi mai cheap, si astea eventual sa le pui rarite pt economie (max la o lungime de pas - asta pt copii :) )

Edited by Evergreen, 12 January 2007 - 16:07.


#2902
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 30.08.2005

 turbo trabannt, on Jan 12 2007, 14:00, said:

crg , nu mere: The page cannot be found

Am luat pishierul (*.pdf) de pe rapidshare. Tre' sa ai un pic rabdare (decat sa dai 380 de roni pe ea), da' nu e mare lucru sa minimizezi pagina si sa downloadezi mai tarziu. Trebe date jos toate trei arhivele, e un pdf spart in trei volume. Are 640 de pagini si reprezinta cartea scanata complet.

#2903
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
am citit!

varianta cu betonul cade. poate daca castig la loto. N-ar fi un capat de tzara dar se duc fondurile unde nu trebuie.
mai ramine cea cu piatra de cariera maruntita, ceeace se foloseste si la fundatia drumurilor, cred. Ma gindesc ca daca ramina cu suprafata curata (deasupra) si se taseaza bine, voi putea turna si beton peste ea.
Buna ideea si cu aleea de pe margine, pot folosi stalpii existenti pe post de loc de odihna  :coolspeak:
Singura kestie care nu o vad in fata okilor este cea cu bordura din piatra de riu. Are cineva vre-o poza?

Alta kestie: daca vorbim de tasare, pe panta mai sus amintita, cu ce se poate tasa? Urca acolo un utilaj de genul Bomag de ala mic pentru trotuare? Sau mai bine cu un cangur?

#2904
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 kamikz, on Jan 12 2007, 16:45, said:

Singura kestie care nu o vad in fata okilor este cea cu bordura din piatra de riu. Are cineva vre-o poza?
bolovani de riu "clasici" batuti in sol cit sa stea intepeniti acolo....si sa incadreze pietrisu'

Daca ai biletu' norocos de loto, DA, poti sa torni beton peste....

#2905
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
daca torni beton nu faci nimic; el va crapa in timp deoarece piatra lucreaza.
piatra de riu nici nu trebuie batuta; se poate aseza pe margine si cu asta basta.

#2906
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
Buna.

Citind aproape 70 pagini din cele 97 cat a ajuns sa aiba acest topic am observat anumite lucruri si as avea cateva intrebari:

1. in primele pagini cei care isi construiau case, sau aveau intentia vorbeau si de preturi. Inteleg ca la materiale preturile au crescut ( desi si acolo nu inteleg foarte bine pentru ca la calitate sunt aceleasi, daca nu mai proaste iar euro a scazut nu a crescut, deci ar trebui cel putin sa fie egale la pret cu cele din 2005), dar nu inteleg de ce a crescut pretul pe mp de proiect? nu intra aceleasi specificatii? nu se fac in aceleasi programe, pe aceleasi calculatoare? cum poate un proiect de casa in 2005 sa coste pentru 200 mp cam 1800 euro si acum sa sara de 4000 euro la unii.
2. vad ca dupa 97 de pagini, topicul initial s-a pierdut. parca trebuie sa se discute despre cum sa construiesti o casa, pas cu pas. Unde sunt pasii acum? ca vad multa bascalie in loc de opinii si intrebari foarte serioase.
3. cred, parerea mea, ca cei care au beneficiat de sfaturi prin 2005 si care stateau mai tot timpul pe acest forum si care probabil ca si-au construit deja casele mult visate, ar trebui sa revina, fie sa ne impartaseasca parerile acum despre ce au construit, daca le-a fost de folos vreu un sfat, daca au facut intr-un fel pe care nu l-ar mai face acum si tot asa. va rog domnilor care ati construit deja, sa ne ajutati si pe noi care vrem sa construim acum, impartasiti0ne din experienta dumneavoastra .

Multumesc.

#2907
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
majoritatea materialelor de constructii nu se gasesc in forma in care se utilizeaza la o constructie in natura; din cauza cresterii continue a pretului la energie electrica, gaze, motorina, otel, tot asa cresc si preturile. Si cum atunci cind e cerere pt un produs/serviciu se speculeaza asta si umfla preturile:)
Atunci cind cistiga bine firmele, cistiga si angajatii salarii mai bune :deviltongue: :lol:

#2908
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
am si eu cateva intrebari pentru voi

1. casa e pe un singur nivel. mi s-a spus ca cel mai bine sa o construiesc cu structura pe cadre, ca sa pot compartimenta oracand cum vreau eu. Ce materiale se folosesc la structura pe cadre  la o casa cu un singur nivel? trebuie doar beton armat?
2. nu am gaze, conducta este pana la intrare in sat. nici nu ma omor cu gatitul foarte mult, renteaza mai mult atunci sa fac incalzirea pe centrala de curent? ma gandesc ca scutesc mai multi bani decat sa pun butelie din aia mare de Butan gaz. ce ziceti?

#2909
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Evergreen, on Jan 13 2007, 20:28, said:

majoritatea materialelor de constructii nu se gasesc in forma in care se utilizeaza la o constructie in natura; din cauza cresterii continue a pretului la energie electrica, gaze, motorina, otel, tot asa cresc si preturile. Si cum atunci cind e cerere pt un produs/serviciu se speculeaza asta si umfla preturile:)
Atunci cind cistiga bine firmele, cistiga si angajatii salarii mai bune :deviltongue: :lol:


da, tocmai de accea am spus ca la materiale mai inteleg scumpirea de pret. dar nu inteleg la proiecte.

#2910
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
te-ai gindit ca sa faci partea de rezistenta din metal? far asa mai torni betoane?
Ai facut un calcul intre costurile cu incalzirea electrica si cea cu gaz? Eu am avut un boiler de 80 litri si rezistenta de 2kW...cind incepea sa incalzeasca apa mai ca sarea contorul din perete....
Cind ajunge cond de gaz la tine?

LE: si la proiectare e la fel...

Edited by Evergreen, 13 January 2007 - 20:33.


#2911
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Evergreen, on Jan 13 2007, 20:32, said:

te-ai gindit ca sa faci partea de rezistenta din metal? far asa mai torni betoane?
Ai facut un calcul intre costurile cu incalzirea electrica si cea cu gaz? Eu am avut un boiler de 80 litri si rezistenta de 2kW...cind incepea sa incalzeasca apa mai ca sarea contorul din perete....
Cind ajunge cond de gaz la tine?

LE: si la proiectare e la fel...


pai nu stiu din ce sa fac partea de rezistenta  :confuzzled: de fapt nici nu stiu din ce sa fac casa. pe structura de lemn cica e mai ieftin ( am si eu un buget pe care incerc sa il tin si tot manevrez componentele in el sa obtin un optim). dar parca n-as face din lemn. As face pe caramida porotherm de 38 ca cica nu mai trebuie pusa izolatie de poliestiren pe afara ceea ce ar fi bine ca scutesc timp si mesteri prosti care s-o puna.
voi ce ma sfatuiti? nu vreau decat parter si pod, care nici podul nu l-as face folosit, ca n-as mai vrea sa torn placa si la tavan. asta era o alta intrebare care vroiam s-o pun.

#2912
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Evergreen, on Jan 13 2007, 20:32, said:

te-ai gindit ca sa faci partea de rezistenta din metal? far asa mai torni betoane?
Ai facut un calcul intre costurile cu incalzirea electrica si cea cu gaz? Eu am avut un boiler de 80 litri si rezistenta de 2kW...cind incepea sa incalzeasca apa mai ca sarea contorul din perete....
Cind ajunge cond de gaz la tine?

LE: si la proiectare e la fel...



aaa si conducta de gaze nu stiu cand ajunge. Depinde de muchiul primalrului. ca asa e in Romania. terenul e la belciugatele. daca mai are cineva acolo si are mai multe informatii ce le pot folosi si eu, ar fi bine.

#2913
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
profile I  U si alte fieratanii
placa o poti inlocui cu grinzi de lemn, indesite si dusumea pe ambele fete, apoi pardoseala care o alegi
LE: las ca acu e in UE si sper sa nu mai faca ce vrea fiecare in fctie de interese
e bine sa dai ADD REPLY cind ai ceva de scris....

Edited by Evergreen, 13 January 2007 - 20:55.


#2914
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
adica? ce vrei sa spui cu UE? te referi la oameni ca mine care vreau sa fac numai ce e strict necesar sa fac? sau cum? daca sunt mai multe optiuni pentru un lucru, de ce sa nu fac optiunea cea mai buna pret-calitate. sau inteleg eu gresit. poti fi mai explicit?

#2915
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,929
  • Înscris: 09.12.2004
'aidi bre nervoaso ca era vorba de primaru' lu' matale
dar nici asa sa faca fiecare ce vrea...trebuie sa fie niste reguli si mai ales respectate

Edited by Evergreen, 13 January 2007 - 21:52.


#2916
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
@ Mirela : din 2005 (sau de cand a inceput topicul asta), solutiile constructive nu s-au schimbat foarte tare, in schimb preturilor nu le poti pretinde sa stea pe loc, ca de aia am intrat in UE :D Eu iti inteleg argumentatia (cel putin in ceea ce priveste materialele de constructie), dar nu uita ca alternativa e sa iei frumusel un camion si un translator sa te duci in BG (e mai aproape), sa vedem, poti ? Nu mai vorbesc de beton, ca ar fi o aberatie sa cari Cifele de peste granita...

Cat despre serviciile de proiectare, tie ti-ar conveni sa ti se fi oprit salariul la nivelul aluia din 2005 ? :) Ca a nu mai zic ca toate-s exprimate in EUR si EUR a scazut :notangel:

Partea cu bascalia: daca nu iti place, raporteaza unui moderator. Cand o sa incepi si tu sa treci prin stresul construirii unei case (ca beneficiar, multi altii de aici sunt de partea cealalata a "baricadei", asta inseamna uneori si mai mult stres), atunci o sa intelegi ca simtul umorului te salveaza sa n-o iei razna uneori. Sau ma rog, poate ai alte metode:) A, si inca ceva: iarna nu se construieste :D (chiar daca ce e afara doar a iarna nu seamana...)

Parerea mea: pune-ti toate intrebarile pe o hartie, du-te la un arhitect si discuta cu el, e cel mai in masura sa te lamureasca. Bineinteles, le poti pune si aici pe forum :)

Belciugatele ? Vezi sa nu ai "colorati" prin comunele dimprejur, ca va trebui sa angajezi paznic permanent la materiale...daca e ca in anumite comune de pe Buc-Urziceni :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate