Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Sa construim o casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2999 replies to this topic

#2917
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003

 MirelaLucia, on Jan 13 2007, 20:02, said:

Buna.

Citind aproape 70 pagini din cele 97 cat a ajuns sa aiba acest topic am observat anumite lucruri si as avea cateva intrebari:

1. in primele pagini cei care isi construiau case, sau aveau intentia vorbeau si de preturi. Inteleg ca la materiale preturile au crescut ( desi si acolo nu inteleg foarte bine pentru ca la calitate sunt aceleasi, daca nu mai proaste iar euro a scazut nu a crescut, deci ar trebui cel putin sa fie egale la pret cu cele din 2005), dar nu inteleg de ce a crescut pretul pe mp de proiect? nu intra aceleasi specificatii? nu se fac in aceleasi programe, pe aceleasi calculatoare? cum poate un proiect de casa in 2005 sa coste pentru 200 mp cam 1800 euro si acum sa sara de 4000 euro la unii.

nu a crescut doar mp la proiect ci si la executie. in unele cazuri chiar s-a dublat. dar tine cont si de faptul ca acum trei ani pentru cei care doreau sa munceasca in afara era o aventura. acu' nu pleaca la munca pe santierele vestice doar cine nu vrea. si cine nu vrea sa plece, vrea mai multi bani aici.

printre altele.

 MirelaLucia, on Jan 13 2007, 20:29, said:

am si eu cateva intrebari pentru voi

1. casa e pe un singur nivel. mi s-a spus ca cel mai bine sa o construiesc cu structura pe cadre, ca sa pot compartimenta oracand cum vreau eu. Ce materiale se folosesc la structura pe cadre  la o casa cu un singur nivel? trebuie doar beton armat?
2. nu am gaze, conducta este pana la intrare in sat. nici nu ma omor cu gatitul foarte mult, renteaza mai mult atunci sa fac incalzirea pe centrala de curent? ma gandesc ca scutesc mai multi bani decat sa pun butelie din aia mare de Butan gaz. ce ziceti?

pe un singur nivel chiar nu se justifica cheltuila cu o o structura in cadre. poti construi si zidarie simpla, unde zidaria este structura de rezistenta.


 MirelaLucia, on Jan 13 2007, 20:48, said:

pai nu stiu din ce sa fac partea de rezistenta  :confuzzled: de fapt nici nu stiu din ce sa fac casa. pe structura de lemn cica e mai ieftin ( am si eu un buget pe care incerc sa il tin si tot manevrez componentele in el sa obtin un optim). dar parca n-as face din lemn. As face pe caramida porotherm de 38 ca cica nu mai trebuie pusa izolatie de poliestiren pe afara ceea ce ar fi bine ca scutesc timp si mesteri prosti care s-o puna.
voi ce ma sfatuiti? nu vreau decat parter si pod, care nici podul nu l-as face folosit, ca n-as mai vrea sa torn placa si la tavan. asta era o alta intrebare care vroiam s-o pun.

caramida, planseu cu structura din grinzi de lemn, de 12 sau 15 cm functie de deschideri, scandura sau dulapi deasupra, termoizolatie in interior (nu ar strica si hidroizolatie) scadura sau rigips jos.
chiar daca faci ziduri din caramida, e bine sa plachezi si cu polistiren. de 5. cheltui in plus, dar si economisesti. daca zidaria este buna, elimini tencuirea ei. oricum este mai rapid sa plachezi cu polistiren si sa finisezi cu praf de piatra (de exemplu) decat sa tencuiesti, sa dai tinci si apoi sa vopsesti.
vrei nu vrei, pod trebuie sa faci. e aberant sa torni placa de beton peste o structura doar P si sa faci terasa. in afara de costuri, de timp, pierzi si foarte buna izolare termica si fonica pe care o confera podul.

 Evergreen, on Jan 13 2007, 20:53, said:

placa o poti inlocui cu grinzi de lemn, indesite si dusumea pe ambele fete, apoi pardoseala care o alegi

a spus ca vrea doar parter. pardoseala unde, in pod ?

Edited by as xxl, 14 January 2007 - 00:08.


#2918
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004
ma gindeam ca face un pod mai inalt ...in functie de inaltimea la coama poti sa mai amenajezi ceva acolo...(asta in ideea in care a zis ca vrea sa toarne placa de beton)
daca lumea nu spune cap coada ce vrea, eu mai imi dau cu parerea citind printre rinduri :)

propunerea ta cu zidarie pica...vrea ca la 5 10 ani sa mute peretii,,,,:P

LLE:  casa e pe un singur nivel. mi s-a spus ca cel mai bine sa o construiesc cu structura pe cadre, ca sa pot compartimenta oracand cum vreau eu. Ce materiale se folosesc la structura pe cadre la o casa cu un singur nivel? trebuie doar beton armat?

de curiozitate: cine ti-a zis asta, ce profesie are? de ce nu ti-a spus ce trebuie sa faci??...

Edited by Evergreen, 14 January 2007 - 00:20.


#2919
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Dana_H, on Jan 13 2007, 22:51, said:

@ Mirela : din 2005 (sau de cand a inceput topicul asta), solutiile constructive nu s-au schimbat foarte tare, in schimb preturilor nu le poti pretinde sa stea pe loc, ca de aia am intrat in UE :D Eu iti inteleg argumentatia (cel putin in ceea ce priveste materialele de constructie), dar nu uita ca alternativa e sa iei frumusel un camion si un translator sa te duci in BG (e mai aproape), sa vedem, poti ? Nu mai vorbesc de beton, ca ar fi o aberatie sa cari Cifele de peste granita...

Cat despre serviciile de proiectare, tie ti-ar conveni sa ti se fi oprit salariul la nivelul aluia din 2005 ? :) Ca a nu mai zic ca toate-s exprimate in EUR si EUR a scazut :notangel:

Partea cu bascalia: daca nu iti place, raporteaza unui moderator. Cand o sa incepi si tu sa treci prin stresul construirii unei case (ca beneficiar, multi altii de aici sunt de partea cealalata a "baricadei", asta inseamna uneori si mai mult stres), atunci o sa intelegi ca simtul umorului te salveaza sa n-o iei razna uneori. Sau ma rog, poate ai alte metode:) A, si inca ceva: iarna nu se construieste :D (chiar daca ce e afara doar a iarna nu seamana...)

Parerea mea: pune-ti toate intrebarile pe o hartie, du-te la un arhitect si discuta cu el, e cel mai in masura sa te lamureasca. Bineinteles, le poti pune si aici pe forum :)

Belciugatele ? Vezi sa nu ai "colorati" prin comunele dimprejur, ca va trebui sa angajezi paznic permanent la materiale...daca e ca in anumite comune de pe Buc-Urziceni :D


Draga dana. Nu cred ca ti-a dat cineva dreptul sa ma iei la misto. Nu ma cunosti iar bunul simt sau cei 7 ani de acasa te invata ca atunci cand nu cunosti persoana sa o tratezi cu respect. Acelasi lucru il cer si eu si am sa il ofer la randul meu. Eu nu intru pe forumul asta ca sa postez informatii de genul cum am sa ma mut eu de la firma la care lucrez pe motiv ca nu e rezistenta constructia.
daca ai ceva important de spus si un sfat bun de luat in seama, te ascult, daca nu, te rog frumos sa nu te bagi. Si by the way, nu toata lumea se pricepe la constructii ca sa puna intrebari pertinente, se poate foarte bine sa punem intrebari de aratura, de aia si intram pe forumuri, sa intrebam, sa fim informati, sa ni se raspunda. daca am fi toti destepti de ce ne-am mai afla aici?

faptul cu " iarna nu se construieste" este o afirmatie care spune multe despre o persoana. sa stii ca nu suntem cazuti din cer si nu stim ca iarna nu se construieste, asta nu inseamna ca nu putem sa ne informam iarna.

Nu vreau sa mai continui, dar as vrea sa spun ca parerile tale nu ma mai intereseaza. Nu prezinti seriozitate pentru mine, deci nu te mai deranja sa dai raspunsuri la ce spun eu.

#2920
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
de curiozitate: cine ti-a zis asta, ce profesie are? de ce nu ti-a spus ce trebuie sa faci??...
[/quote]

un bou de arhitect. fiecare isi vinde ideile parca ti-ai cumpara o camasa care o arunci maine. oricum nu vreau sa schimb compartimentarile. Nu imi place nici sa mut lucrurile prin casa d-apoi sa daram pereti. Incerc si eu sa obtin cat mai multe informatii despre cat mai multe variante. Vreau sa inteleg si sa-mi argumentez de ce am ales solutia A si nu B. de ce e A mai buna pentru mine si nu B. Cum am cunostinte minime de constructii si desi nu stiu calvarul unei constructi insa mi-l imaginez si sunt constienta de el, vreau ca macar solutiile mari sa fie luate cum trebuie. una e sa nu iti faca bine nu stiu ce elemen mai marunt, sau sa te umplii de spume ca trebuie sa stai cu ochii pe toate, si una e sa aflu ca am dat 10.000 euro in plus pe o solutie care se putea rezolva altfel mult mai ieftin.

#2921
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
:lol: O sa plang, dar o sa-mi treaca, timpul vindeca orice :D

Bafta  :coolspeak:

Apropos de seriozitate si decenta, expresia "bou de arhitect" ma umple de incantare. Sunt convinsa ca si arhitectii care activeaza pe aci se vor bucura la fel ca mine ;)

Edited by Dana_H, 14 January 2007 - 01:11.


#2922
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
[/offtopic adevarat]
credeam ca doar eu nu dorm.

#2923
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007
buna. ma bucur ca primesc si raspunsuri serioase.

o sa merg pe varianta de zidarie. Tot de la tine si de la zen citeam in alte pagini anterioare, ca daca folosesti caramida porotherm de 38, nu mai este nevoie sa mai aplici izolatie. Am inteles ca stasul de termoizolatie e de 37,5. Cel putin zen asa recomanda. de asemenea am aflat ca acea caramida e de preferat sa fie ungureasca si nu romaneasca. tu ce parere ai?

in ceea ce priveste mp la executie inteleg de ce a crescut, inteleg si la materiale, la proiect totusi nu inteleg. Nu vorbesc de case de arhitectura ci de arhitect ca persoana autorizata. Nu are utilaje, masini, nu merge pe gaz, motorina, nu e mare consumator de curent. ok inteleg ca viata lui s-a scumpit si trebuie sa se intretina, inteleg sa se scumpeasca proiectul, dar sa fie de 2 ori si ceva mai scump, nu inteleg. dar oricum abandonez aceasta dilema, pentru ca time is money si am alte lucruri mai interesante de discutat.

#2924
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,915
  • Înscris: 09.12.2004
da' ce aveti  bai nene... :boxing: :argue:

  :quietsign:  la amindoua ca nu pot sa dorm!!!

#2925
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 Evergreen, on Jan 14 2007, 01:10, said:

da' ce aveti  bai nene... :boxing: :argue:

  :quietsign:  la amindoua ca nu pot sa dorm!!!


eu nu dorm pentru ca ma gandesc la casa de care trebuie sa ma apuc in primavara si am deja insomnii :rolleyes: si cum in timpul saptamanii nu am timp sa respir, weekendul si noptile sunt singurele momente cand pot sta in liniste pe net sa caut lucruri care ma intereseaza personal.

#2926
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

 MirelaLucia, on Jan 13 2007, 20:29, said:

am si eu cateva intrebari pentru voi

1. casa e pe un singur nivel. mi s-a spus ca cel mai bine sa o construiesc cu structura pe cadre, ca sa pot compartimenta oracand cum vreau eu. Ce materiale se folosesc la structura pe cadre  la o casa cu un singur nivel? trebuie doar beton armat?
2. nu am gaze, conducta este pana la intrare in sat. nici nu ma omor cu gatitul foarte mult, renteaza mai mult atunci sa fac incalzirea pe centrala de curent? ma gandesc ca scutesc mai multi bani decat sa pun butelie din aia mare de Butan gaz. ce ziceti?

1. o casa nu e un magazin sau un birou, sa ai nevoie sa  oschimbi din 3 in 3 ani. cam cum e la inceput, asa va ramane multi ani de acum incolo.
structura pe cadre e mai scumpa, de aia nu prea se foloseste la case, in special pe un singur nivel.
2. centrala pe lemne. fara dubiu. dublata de un boiler electric, sa nu trebuiasca sa bagi lemne si vara.

#2927
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003

 Evergreen, on Jan 14 2007, 00:12, said:

ma gindeam ca face un pod mai inalt ...in functie de inaltimea la coama poti sa mai amenajezi ceva acolo...(asta in ideea in care a zis ca vrea sa toarne placa de beton)
daca lumea nu spune cap coada ce vrea, eu mai imi dau cu parerea citind printre rinduri :)

propunerea ta cu zidarie pica...vrea ca la 5 10 ani sa mute peretii,,,,:P

LLE:  casa e pe un singur nivel. mi s-a spus ca cel mai bine sa o construiesc cu structura pe cadre, ca sa pot compartimenta oracand cum vreau eu. Ce materiale se folosesc la structura pe cadre la o casa cu un singur nivel? trebuie doar beton armat?

de curiozitate: cine ti-a zis asta, ce profesie are? de ce nu ti-a spus ce trebuie sa faci??...

am vazut mai tarziu ca ti-ai editat postul.

ma gandesc ca daca faci P+1,+2 are rost sa faci o structura in cadre diferenta de pret adaugata micsorandu-se (reutilizarea scandurii pentru cofrare, etc.).
o asemenea structura iti permite si sa recompartimetezi. dar sa iti faci o casa si sa pleci de la inceput cu gandul ca peste 2-3 .. 5 ani o sa te apuci sa darami peretii mi se pare cel putin paranoic.

Edited by as xxl, 14 January 2007 - 01:32.


#2928
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003

 zen, on Jan 14 2007, 01:24, said:

2. centrala pe lemne. fara dubiu. dublata de un boiler electric, sa nu trebuiasca sa bagi lemne si vara.

am vrut si eu sa spun, dar am uitat. perfect de acord, iar daca centrala e pe gazeificare si mai bine.

(chiar nimeni nu doarme ?)

#2929
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

 MirelaLucia, on Jan 14 2007, 01:09, said:

buna. ma bucur ca primesc si raspunsuri serioase.

o sa merg pe varianta de zidarie. Tot de la tine si de la zen citeam in alte pagini anterioare, ca daca folosesti caramida porotherm de 38, nu mai este nevoie sa mai aplici izolatie. Am inteles ca stasul de termoizolatie e de 37,5. Cel putin zen asa recomanda. de asemenea am aflat ca acea caramida e de preferat sa fie ungureasca si nu romaneasca. tu ce parere ai?

in ceea ce priveste mp la executie inteleg de ce a crescut, inteleg si la materiale, la proiect totusi nu inteleg. Nu vorbesc de case de arhitectura ci de arhitect ca persoana autorizata. Nu are utilaje, masini, nu merge pe gaz, motorina, nu e mare consumator de curent. ok inteleg ca viata lui s-a scumpit si trebuie sa se intretina, inteleg sa se scumpeasca proiectul, dar sa fie de 2 ori si ceva mai scump, nu inteleg. dar oricum abandonez aceasta dilema, pentru ca time is money si am alte lucruri mai interesante de discutat.

zidarie de 38, daca ai chef poti sa o si plachezi cu polistiren. spre supriza mea, am ofertat in paralel fatada cu polistiren si cu tencuiala clasica, iar diferenta de pret a fost cam 5%.
din cauza ca faci sarpanta, oricum iti va rezulta un pod, fie ca il vrei sau nu. ca atare, e bine sa ai un spatiu care sa il poti folosi oricand, ulterior. faci un planseu din grinzi de lemn, dar lasi si o scara care sa urce in pod, una normala , nu chepeng.
sa mai pun si ceva poze, in caz ca imi aduc aminte  :D

si lasa casele de lemn, parerea mea ca sunt prea scumpe pt ce ofera.

proiectarea s-a scumpit fiindca toate serviciile se scumpesc.

#2930
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 zen, on Jan 14 2007, 01:24, said:

1. o casa nu e un magazin sau un birou, sa ai nevoie sa  oschimbi din 3 in 3 ani. cam cum e la inceput, asa va ramane multi ani de acum incolo.
structura pe cadre e mai scumpa, de aia nu prea se foloseste la case, in special pe un singur nivel.
2. centrala pe lemne. fara dubiu. dublata de un boiler electric, sa nu trebuiasca sa bagi lemne si vara.


aaaaa nuuuu, nu vreau centrala pe lemne. la centrala pe lemne trebuie sa fac magazie separat, care trebuie sa indeplineasca anumite conditii, apoi eu nu stau sa bag lemne la centrala, si sa stau sa ma aprovizionez...nu stiu, poate e doar o idee preconceputa, si imi explicati voi ca e cel mai bine si ma convingeti, pana una alta nu am decat solutie pe curent.
la apa, oricum trebuie sa fac put, ca nu exista sistem de apa si canalizatie, asa ca si fosa septica trebuie. Chiar incalzirea e o problema, ca nu stiu ce sistem sa folosesc.

#2931
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 as xxl, on Jan 14 2007, 01:28, said:

am vrut si eu sa spun, dar am uitat. perfect de acord, iar daca centrala e pe gazeificare si mai bine.

(chiar nimeni nu doarme ?)

offff ma omorati. pe lemne???? si stau cu magazia langa casa? pe gaz si stau cu ditamai butelia in curte?

cat costa pe lemn, pe gaz sau pe curent cu tot cu costul lucrarilor de amenajare. vezi magazie lemne, vezi imprejmuire la gazul metan.

dar la consum?

#2932
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

 zen, on Jan 14 2007, 01:36, said:

zidarie de 38, daca ai chef poti sa o si plachezi cu polistiren. spre supriza mea, am ofertat in paralel fatada cu polistiren si cu tencuiala clasica, iar diferenta de pret a fost cam 5%.
din cauza ca faci sarpanta, oricum iti va rezulta un pod, fie ca il vrei sau nu. ca atare, e bine sa ai un spatiu care sa il poti folosi oricand, ulterior. faci un planseu din grinzi de lemn, dar lasi si o scara care sa urce in pod, una normala , nu chepeng.
sa mai pun si ceva poze, in caz ca imi aduc aminte  :D

si lasa casele de lemn, parerea mea ca sunt prea scumpe pt ce ofera.

proiectarea s-a scumpit fiindca toate serviciile se scumpesc.

pana la urma cred ca pun placa deasupra.asta e. macar folosesc spatiu pentru depozitare sau vad eu. casa o fac din caramida din aia de 38. daca nu e necesar sa izolez cu polistiren, nu izolez. problema mea e ca am un buget, imi vand locuinta si daca nu fac in asa fel incat sa folosesc varianta cea mai optima se duce naibii totul, dorm sub cerul liber. :D Si asa la finisari interene, finisez doar livingul o baie si bucataria, sar ma rog asa vreau, ca sa am unde sa dorm si restul in timp.

#2933
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
sper ca nu vrei sa te incalezesti iarna cu curent electric. in primul rand ar fi pretul, in al doilea ce te faci daca ramai fara energie electrica (perfect posibil in romania) cateva zile in timpul iernii?
inca o data, eu as merge pe centrala cu lemne si ca solutie de extrema urgenta si o soba frumoasa si discreta (sau un semineu) plasate pe ici pe colo in puncte strategice.

scuza-ma, de ce torni placa de beton?

Edited by as xxl, 14 January 2007 - 01:51.


#2934
zen

zen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,952
  • Înscris: 18.03.2005

 MirelaLucia, on Jan 14 2007, 01:44, said:

offff ma omorati. pe lemne???? si stau cu magazia langa casa? pe gaz si stau cu ditamai butelia in curte?

cat costa pe lemn, pe gaz sau pe curent cu tot cu costul lucrarilor de amenajare. vezi magazie lemne, vezi imprejmuire la gazul metan.

dar la consum?

sa faci miscare, sa bagi lemne, nu costa nimic.
sa ai racord de 18 kw, costa 18 x 5 mil, numai ca sa il ai.
daca esti la sat, ai mari sanse sa nu ai firida aproape, ci sa trebuiasca sa faci o lucrare frumoasa, de cateva sute de metri. adica cateva sute de milioane.

costul pe butan, comparat cu gazul, e cam de 5 - 10 ori mai mare. acu 3 ani , era de 10 ori mai mare, acum nu mai stiu, cu maririle de preturi. trage tu concluzia.

nu turna placa, poti depozita linistita si pe planseu de grinzi de lemn.

cati bani ai?

Edited by zen, 14 January 2007 - 01:58.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate