Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Sa construim o casa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2999 replies to this topic

#2881
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,952
  • Înscris: 09.12.2004

View PostDana_H, on Jan 12 2007, 09:00, said:

Nu, o faci practic - azi la noi se sapa in draci pentru a vedea de unde provine apa din garaje. :notangel:
Primul strat de apa freatica e cam pe la 8 10 metri (undeva in Pipera pe linga Gigi B)....si asta pe timp de vara...
Cite etaje au in jos?

Daca au pb de-astea si nu le rezolva...vor trebui sa faca (cel putin asa scrie la buchea cartii) o retea de puturi pe contur din care vor trage apa astfel incit sa scada nivelul apei subterane in zona respectiva.

#2882
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
evergreen, construdava e fundata chiar in balta. puteau sa faca direct piscina in subsol.  :coolspeak:

#2883
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
Are doua nivele de subsol.

#2884
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,952
  • Înscris: 09.12.2004
nu stiu pozitia cladirii dar daca e in balta sau alea 2 nivele (3-4 m pe nivel) in jos tot la apa ar ajunge...asa ca aveti 2 solutii:
sa veniti cu colace si barci la servici sa nu patiti ca cei de pe Titanic
sa ridicati velele si la plimbare
:lol:

Edited by Evergreen, 12 January 2007 - 12:54.


#2885
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
malul baltii sa tot aiba vreo 4 metri inaltime , nu dana?

asta e chiar in buza o parte in apa. cand se facea prima data groapa la fundatie, am crezut ca fac astia vreun ponton sa se dea pe ligheanul ala imputit de balta.

dana , ca sa vezi cum va arata in cativa ani construdava uita-te la casele construite de impact vizavi in complexul class parca.

sunt mai sus decat dava asta si au gradina cu vedere la balta aia. impactelul a "uitat" sa consolideze malul si gradinile au luat-o la vale. ai sa vezi parca niste parapeti, tufisuri si alte parascovenii puse de proprietarii disperati care au tot mai putin teren  :cursing: .

cam asa si dava asta . incet -incet va deveni peninsula.   sau turnul din pisa :naughty:

dana , sa tot pui tare in birou melodia aia a lui celine dion din titanic daca vrei sa pleci  :coolspeak:

#2886
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006

View PostEvergreen, on Jan 12 2007, 12:01, said:

CORECT! Nu stiu ce am avut cind calculat in cap cind am scris..se pare ca nimic  :lol:  (sau am anulat 0 de la cei 120 metri?!?!? :)) )

chiar ma gindeam in timpul ala cum spune ca nu poate urca in cazul in care diferenta e asa mica =))

LLE: dar pe de alta parte daca se plimba cu aleea prin curte distanta creste si ar trebui sa o betoneze / asfalteze in intregime ...si asta costa mult mai mult decit daca accesul ar fi in linie dreapta si ar putea sa faca 2 urme din placi de beton si intre ele gazon.
Ca sa faci drumul cum propui ai nevoie neaparat de un buldozer care iar vine numai pe bani plus trailerul care il aduce :)

imi place ca aveti idei  :worthy:  /   :nonobad:
insa pentru a mai risipi putin ceata, pun o poza si cu zona respectiva, ca sa va dati seama despre ce e vorba.

ingrijorarea mea este practic suprafata (120mx2,5m), care daca trebuie s-o betonez toata, intru in faliment.

alte idei mai bune?

Attached Files



#2887
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,982
  • Înscris: 30.08.2005

View Postpunkt, on Jan 11 2007, 15:49, said:

cine are "pofta" de studii aprofundate...puteti comanda online ASTA...e o enciclopedie pt. arhitecti, foarte usor inteligibila si de profani.
Acolo sunt acumulate studii de arhitectura, din orice program de peste 60 de ani....toata ziua stau cu ea in brate  :rolleyes: . E plina de schite si justificari.

Vestea buna e ca am downloadat versiunea in lb engleza
aici


Vestea proasta e ca fisierul a avut 225 mb. Interesant oricum  :coolspeak:

Edited by CRG, 12 January 2007 - 13:58.


#2888
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
crg , nu mere: The page cannot be found

#2889
Dana_H

Dana_H

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,264
  • Înscris: 27.11.2005
4 metri poate in dreptul caselor...noi suntem pe coltul catre sos. Pipera Tunari (motiv de scadere a productivitatii muncii, e  fascinant sa vezi cum plimba un nene vaca early in the morning in asa suburbie rafinata  :lol: ) si da, avem "perspectiva" catre cruciulitele alea de beton pe post de parapeti...noroc ca balta s-a cam transformat in mlastina, da' nu e timpu pierdut - astept cu interes urmatoarea tura de saci de nisip  :notangel:

Oricum, la ce "curti" au oamenii, aproape ca nu mai conteaza ca le mananca balta din ele :D

Mi-a povestit cineva cum se descurca fericitii posesori de case Impact cu cei 5 cm de mucegai de pe pereti...unul e deja la a doua tura de dat totul jos, inclusiv polistiren  :death:.

Ce Celine Dion....o coliva 1st class si :bandit:  

:lol:

P.S. La subsol sunt parcarile, iar eu n-am masina, asa ca...:drac:

#2890
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View PostDana_H, on Jan 13 2007, 01:01, said:

P.S. La subsol sunt parcarile, iar eu n-am masina, asa ca...:drac:
da, dar seful/sefa ta are! sa o intrebi daca stie sa inoate !
mucegai este boala la impact. o treime din casele de la un complex au avut . punti termice la greu la stalpi...

#2891
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,952
  • Înscris: 09.12.2004
cred ca sefii si-au luat barci si acum lucreaza la accesul catre balta.
@kamikze
traseaza pe pozografie drumul....sa nu zici ca e pe dealul din fundal ca acolo e dif de nivel mai mare in comparatie cu drumul asta de pamint care e aici (din poza nu imi pare asa greu de accesat)

#2892
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postkamikz, on Jan 12 2007, 13:08, said:

ingrijorarea mea este practic suprafata (120mx2,5m), care daca trebuie s-o betonez toata, intru in faliment.
alte idei mai bune?
120 m lungime X 2.5 m latime => o suprafata de 300 mp

1) alee betonata rostuita la un pas de 1 m....betonul sa aiba aprox 7 cm pe pat de nisip (minim 5 cm) => 21 mc de beton + 15-16 mc de nisip.... cam scump :(. Si asta fara manopera si borduri.

2) dale betonate pe pat de nisip.

Terenul care urmeaza sa fie pavat trebuie neaparat supus procedeului de tasare.

Pentru a putea realiza scurgerea apei de pe suprafata pavajului, terenul trebuie sa aiba o panta de 2%, iar suprafata portanta trebuie astfel proiectata incat sa aiba aceeasi panta ca si suprafata pavajului.

  Dale de pavaj  / Pavaj
  Strat de nisip ( nisip 0-3mm asezat in grosime de 4-5 cm) / Fundatia
  Strat portant ( agregat 7 - 15 mm asezat in grosime de 10 - 20 cm )  / Strat superior  
  Strat contra inghetului  
  Strat de baza  / Strat inferior  
  Solul rezistent / Solul

si asa e scump....

3) parerea mea e sa folosesti pietris din agregate mici, pe o grosime de max 10 cm delimitat de borduri...cred ca mai ieftin de atit nu ai cum sa iesi....pt. borduri, ,ca sa incadrezi suprafata de pietris, poti folosi stilpisori din beton armat prefabricati pt. cultivarea vitei de vie...

4) troliu  :rolleyes: ... mult mai ieftin

#2893
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,235
  • Înscris: 09.01.2007
Salutare la toata lumea ! Ma pregatesc sa construiesc o casa la munte, asa ca ma scolesc pe forum. Nu-mi place ce citesc despre izolarea pe exterior cu polistiren si aparitia mucegaiului. Cazul cu mucegaiul de la casele Impact se datoreaza puntilor termice de la stalpi (neizolati) sau solutiei de placare cu polistiren ? Multumesc.

#2894
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

View Postoverseas, on Jan 13 2007, 02:20, said:

Cazul cu mucegaiul de la casele Impact se datoreaza puntilor termice de la stalpi (neizolati) sau solutiei de placare cu polistiren ? Multumesc.
sa incerc sa iti raspund eu ca am avut tangenta cu 2-3 cazuri: unul cu un perete, altul cu toata casa etc etc.

problema in ambele cazuri a fost de la stalpi. impactul a venit , a pus inca niste polistiren de 5 cm la colturi peste tencuiala exterioara , a tras o dunga de lavabil si a plecat. casele nu au mai avut probleme.

gurile rele spun ca la casele unde iarna s-au turnat sape si alte procese umede si a mers centrala dar nu au aerisit deloc s-a favorizat producerea condensului.

despre placare in general s-a mai discutat si parerile parca au ramas impartite. eu unul nu il consider un lucru rau.

#2895
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postoverseas, on Jan 12 2007, 15:20, said:

Nu-mi place ce citesc despre izolarea pe exterior cu polistiren si aparitia mucegaiului. Cazul cu mucegaiul de la casele Impact se datoreaza puntilor termice de la stalpi (neizolati) sau solutiei de placare cu polistiren ? Multumesc.
polistirenu' nu este cauza...cu siguranta.

Daca cineva spune ca placarea cu polistiren pe exterior este o greseala, io emigrez la polu' nord si stau intr'un igloo pt. restu' zilelor.

#2896
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View Postturbo trabannt, on Jan 12 2007, 15:25, said:

gurile rele spun ca la casele unde iarna s-au turnat sape si alte procese umede si a mers centrala dar nu au aerisit deloc s-a favorizat producerea condensului.
foarte probabil!

#2897
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,952
  • Înscris: 09.12.2004

View Postpunkt, on Jan 12 2007, 15:18, said:

3) parerea mea e sa folosesti pietris din agregate mici, pe o grosime de max 10 cm delimitat de borduri...cred ca mai ieftin de atit nu ai cum sa iesi....pt. borduri, ,ca sa incadrezi suprafata de pietris, poti folosi stilpisori din beton armat prefabricati pt. cultivarea vitei de vie...

4) troliu  :rolleyes: ... mult mai ieftin

e mai bun un sort cu granulatie mai mare si in loc de borduri ar merge piatra de riu (daca are de unde) sau cum se faceau pe timpuri aleile marginite de caramizi de zidarie montate smechereste pe diagonala.

troliul nu e bun deoarece in caz de derapaj masina o ia stinga-dreapta pe unde vrea ea, si trebuie sa ai oaresce aptitudini, mai ales daca nu e 4x4 unde mai scapi cu fata curata.

#2898
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

View PostEvergreen, on Jan 12 2007, 15:33, said:

e mai bun un sort cu granulatie mai mare si in loc de borduri ar merge piatra de riu (daca are de unde) sau cum se faceau pe timpuri aleile marginite de caramizi de zidarie montate smechereste pe diagonala.

troliul nu e bun deoarece in caz de derapaj masina o ia stinga-dreapta pe unde vrea ea, si trebuie sa ai oaresce aptitudini, mai ales daca nu e 4x4 unde mai scapi cu fata curata.

granulatie mare?  :scratchchin: . Nu pot sa'mi dau seama, dar cu cit agregatele sunt mai mari, i'mi da impresia ca exista riscu' sa alunece rotile cind freaca.

piatra de riu e o idee f. buna si estetica....good point....

referitor la troliu...e o panta rezonabila mah...nu exagera fenomenu'....o lasi pe liber si te trage...tii doar directia....daca panta era exagerata, atunci DA, putea aluneca stinga dreapta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate