Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

dell studio 1535

- - - - -
  • Please log in to reply
199 replies to this topic

#19
LDragosA

LDragosA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 05.03.2007
Unde ati gasit driverele de XP pt acest laptop ? Am gasit mai multe site-uri unde aceste drivere puteau fi descarcate dar nu mi-a mers nici unul. Fie sistemul nu suporta driverul pe care vreau sa il instalez, fie pur si simplu nu facea nimic. Un link sau un id mi-ar fi de mare ajutor.

#20
kazzaciov

kazzaciov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 26.01.2007

View PostLL13G, on Sep 16 2008, 16:52, said:

scuze pt greselile de ortografie

tot nu mi-e clar cat de bun ar fi ca desktop replacement tinand cont ca nici x3100 nici hd3450 nu sunt cu memorie dedicata
nu inteleg nici daca e diferenta semnificativa care sa merite banii intre ele...

ma gandesc la unul, dar nu stiu daca merita, depinde si cat ar fi de sarbatori, merita oare sa astept, ca pt mine ar fi un efort sa-l iau acum...mai ales in conditiile in care nu voi mai avea desktop


ATI Mobility RADEON HD 3450 are 256 MB RAM memorie dedicata. Mai multe detalii aici.

#21
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
dap, scuze, de fapt am scris aastea pt ca am aut unele dubii uneori, oricum nu e o placa fenomenala, adica e pt soft gaming in cel mai bun caz, daca vrei sa te joci nu prea iei un studio

xps-urile mi se par tot pt softgaming, dell are pt jocuri alienware

#22
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2007
Nu mai am blutooth la el (am reinstalat Vista) de unde sa iau driverul ca pe pag de dell nu gasesc?

#23
teoX

teoX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.08.2007

View Postzendo, on Sep 25 2008, 14:32, said:

Nu mai am blutooth la el (am reinstalat Vista) de unde sa iau driverul ca pe pag de dell nu gasesc?
Driver de bluetooth


Hai sa le zicem tips & trics:
- deconectati toate porturile (monitoare externe, stick-uri USB, mouse, etc) de la laptop inainte de update-urile de BIOS.
- inainte de instalarea unui (nou sau din nou) sistem de operare dati "enable" la wi-fi si bluetooth... si la ce mai aveti dezactivat.
- WIFI catcherul trebuie / poate fi programat doar din Win Vista cu Dell QuickSet. O data ce l-ati configurat ramine asa chiar daca instalati alt sistem de operare.
- Daca aveti probleme cu StandBy sau Hibernate - va apare cursorul text sau iconita de  mouse si sta .. si sta ... cam 40sec - 1.10 secunde - dezinstalati Intel Matrix Manager in XP sau da-ti RollBack la driverul in Vista si testati din nou.
- Daca instalati XP, indiferent ce vedeti pe alte site-uri (capturi de ecran sau bla bla -uri ) veti pierde accesul la micofoanele integrate si (cei care aveti) telecomanda.

Eu am deja 3 saptamini de cind ma lupt cu cele 2 drivere. Am postat aceste detalii in speranta ca poate mai exista si altii care fac acelasi lucru si facem un schimb de detalii.


Pentru avansati
Din cit am sapat:
- ar exista ceva sanse de adaptare a driverelor pentru sunet de XP de la Dell Latitude 6500.
- pentru telecomanda, in fapt driverul pentru senzorul de infrarosu, necesita o adaptare a driverelor din update-urile din XP Mediacenter 2005 combinate cu cele din Vista. Problema de care m-am lovit este a unui intalarea clasei driverului intermediar ce asigura transmiterea de date intre ITE8708 si driverul de sistem "Consumer IR Devices".
Acest din urma device, conform cu MS e definit o clasa intermediara ce asigura doar conectivitatea (transferul de informatii).  In vista e definit in circlass.inf, sub XP e definit partial in IRBUS.INF.
Astept un schimb de informatii poate reusim sa le punem cap la cap. Chiar si dupa acest timp consumat Vista nu intra in planurile mele de OS de zi cu zi. N-am nimic cu Vista, doar ca prefer XP-ul pe care il stiu aproape pe de rost fisier cu fisier si registru cu registru.


Un PS scurt:
Celor care stau in dubii daca sa cumpere WLed sau nu, va pot spune ca merita diferenta de bani. Dar, cel mai bine e sa vedeti acest display cu WLed la lucru.
Si NU, nu e un model pentru gameri. Pentru gaming calitatea la un display nu e critica.

Edited by teoX, 26 September 2008 - 22:49.


#24
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Hello.

De cateva saptamani m-am pricopsit si eu cu un Studio 1535.
O sa incerc sa ajut in problema instalarii XP, pe cat ma pricep.
Driver audio  - gugaliti 'Studio 1535 XP audio driver', primul link. (din pacate nu pot sa pun aici un link catre site-ul de upload respectiv, nici sa-l uploadez)
Bridge-ul MS-UAA este inclus in pachetul driverului. Daca aveti XP SP3, nu mai este nevoie sa instalati si patchul pt. HD audio.
Sunetul functioneaza ok, cu o singura 'problema' - chipul ITC este 'gandit' pentru a lucra exclusive-mode cu sampling-ul la 44.1 Khz.
Asta se traduce in faptul ca odata ce aveti 2 aplicatii care vor sa lucreze in mod exclusiv cu placa audio, sistemul va 'pica' - BSOD (sau cel putin asa se intampla la mine). Puteti folosi fara probleme combinatii uzuale de genul - browser / IM + Winamp pt. ca Winamp nu foloseste exclusiv placa audio (face bypass prin bridge-ul UAA). Problemele apar daca doriti sa folositi aplicatii de genul DJ mixing etc., unde aveti doua procese (sau mai multe, in functie de nr. de melodii mixate) care vor exclusivitate pe placa audio. Deocamdata nu am gasit o solutie pentru a fixa samplingul la 48 khz, mod in care placa audio lucreaza cu thread-uri multiple.

Dell Quickset functional pt. modelul asta, sub XP nu am gasit inca. Daca cineva poate ajuta, este mai mult decat apreciat.

Edited by hubbabub1601, 28 September 2008 - 20:30.


#25
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2007
Hai sa le zicem tips & trics


A mers multumesc

#26
teoX

teoX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.08.2007
Tot din (mini)seria tips & tricks
- in cazul in care touch key-urile (butoanele de deasupra tastaturii) nu mai raspund sau stau aprinse aiurea: da-ti shutdown, deconectati toate perifericele; cind s-a oprit deconectati alimentatorul si scoateti bateria din laptop; asteptati 1 minut; puneti la loc bateria, conectati alimentatorul, etc.
- din ce am observat  butonul de eject al unitatii Fn+F10 sau "touch key" dedicat nu functioneaza cind in BIOS este setat ATA la rubrica "SATA operation mode".
- in cazul in care nu aveti instalat Dell MediaDirect sau doriti sa folositi petru alta aplicatie butonul dedicat Copy & Paste in notepad textul de mai jos, inlocuiti textul aplicatia_dvs cu calea si numele aplicatiei, salvati fisierul cu ce nume doriti dar obligatoriu cu extensia .reg. Dupa salvare dati dublu-click pe fisierul nou creat, confirmati introducerea in registri si restartati. Dupa restart veti putea lansa direct aplicatia dorita. In cazul in care laptopul este inchis si folositi butonul respectiv acesta se va deschide, va incarca OS-ul si va lansa aplicatia respectiva.

REGEDIT4

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\MobilePC\HotStartButtons\0]
"ApplicationPath"="\"[i][b]aplicatia_dvs[/b][/i]\""



Mi-am recitit postul anterior si nici eu n-am inteles ni'c din "pentru avansati". Fiind prea obosit n-am reusit sa fiu clar in idei. Daca e cineva chiar interesat sa-mi lase un PM si-i "traduc" partea respectiva.
Analiza pentru boot, shutdown, sleep si hibernate o puteti face cu BootVis in Win XP si "Windows Performance Tools Kit" pentru Vista / 2008.


#27
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
mda, mai are si alte bube se pare

la al meu nu mai merge deloc touchpadul si au murit si tastele
se deschide, tastele stau aprinse, nu merge sa tastez nimic, touchepadul functioneaza doar pt cateva secunde...
am gasit pe un forum ca trebuie reinstalate driverele, dar la mine tastatura de la 1535 a murit dupa ce am reinstalat driverul pt touchpadul care nu functiona

ah, dellul meu are vista home premium, 3 G ram, proc la 2.0Ghz, bluetooth, wifi, telecomanda, webcam...
frumos, stie multe, nu merita banii

data viitoare nu cred ca mai iau dell

Edited by LL13G, 08 October 2008 - 09:29.


#28
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
pe site-ul dell exista 3 feluri de display-uri din care poti alege :

1.Glossy, widescreen 15.4 inch display (1280x800)
2.Hi Resolution/Bright, glossy widescreen 15.4 WLED display
3.Hi Resolution, glossy widescreen 15.4 inch display (1920x1200)

din ce am citit pe net cel mai bun display este cel WLED, considerat chiar cel mai bun din toata clasa de laptop-uri in jur de 1000 $. nu imi este clar daca si cel de 1920*1200 este WLED. de pe site se intelege ca nu; altfel ar fi scris si in dreptul lui WLED.

pe site-urile de la noi e o adevarata abrambureala privind caracteristicile display-urilor. unii spun ca are tehnologie WLED si pun rezolutia 1280*800, altii 1920*1200 si tot asa.

din ce ati vazut cum sta treaba cu modelele aduse in Romania ? care au si care nu WLED ?

alta problema garantia - pe site-ul dell exista trei forme de garantie una cu 1 an mail-in, alta cu 3 ani si alta cu 3 ani + protectia datelor/protectie furt. la noi ce reprezinta aceasta garantie de 3 ani ? mai precis de ce servicii beneficiem ?

PS: eu mai trebuie sa aleg intre acest dell si un MSI 701 (17", 9600GT 512MB, T5750, dar doar 2 ani garantie).

Edited by vlad2006, 09 October 2008 - 11:25.


#29
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Eu am reusit sa cumpar unul WLED 15.4 WSXGA+, cu garantie 3 ani dupa cum urmeaza:
-garantie impotriva defectelor de fabricatie / defecte ascunse
-garantie impotriva defectelor aparute in functionarea sistemului cu respectarea termenilor ce pot duce la validarea acesteia (socuri mecanice/termice provocate, utilizare in afara specificatiilor oferite de producator)

L-am cumparat de la cel mai cunosct retailer cu vanzari online din tara, nu cred ca mai trebuie sa-i dau numele...

#30
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
din ce stiu eu display-ul de 1280*800 NU are tehnologie LED, dar el apare in oferta emag-ului de exemplu :

http://www.emag.ro/n...pNBKDLLS1535006

unde mai pui ca si placa video dupa parerea lor are memorie shared (ati 3450). ceea ce e fals pentru ca are memorie dedicata de 256mb.

#31
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postvlad2006, on Oct 10 2008, 08:58, said:

din ce stiu eu display-ul de 1280*800 NU are tehnologie LED, dar el apare in oferta emag-ului de exemplu :

http://www.emag.ro/n...pNBKDLLS1535006

unde mai pui ca si placa video dupa parerea lor are memorie shared (ati 3450). ceea ce e fals pentru ca are memorie dedicata de 256mb.

da, display-ul 1280x800 NU are iluminare LED ci una clasica, CCFL.
Display-urile cu rezolutie mai mare WSXGA+ sau UXGA (Full HD) au atat iluminare LED cat si CCFL. Nici cei de la Dell si nici reselleri nu sunt prea clari din punctul asta de vedere.
ATI HD3450 are un buffer local de 256 MB GDDR3 si poate folosi inca pe-atat din memoria sistemului, de aici si referirea la memoria shared de pe pagina alora de la emag.
Cei de la Emag au doar vreo 2 configuratii pe site, din cate am vazut. Insa pot aduce si alte configuratii ce nu sunt postate acolo.

#32
teoX

teoX

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 207
  • Înscris: 13.08.2007
Nu cred ca s-a schimbat ceva in oferta de la Dell .
In ce priveste Studio, singurul display cu WLED era/este cel cu rezolutia de 1440x900, in oferte poate apare ca WSXGA sau WXGA+ .
(WSXGA+ conform Wiki inseamna rezolutie de 1680x1050).

#33
daniel.o

daniel.o

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 16.08.2006
poate face cineva o arhiva cu driverele care au mers pana acum ? sunt in aceiasi situatia am un 1535 si am nevoie pt xp.

va multumesc astept un raspuns .

#34
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
am vazut in mai multe review ca DVDRW scoate un zgomot aproape asurzitor. s-a remediat aceasta problema sau to asa a ramas ? alta problema era legata de faptul ca acest zgomot se amplifica daca foloseai tastatura in timp ce functiona dvdrw.
din ce in ce mai mult ma atrage noul MSI GX701X-087EU :)

#35
zendo

zendo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2007

View Postvlad2006, on Oct 10 2008, 13:33, said:

am vazut in mai multe review ca DVDRW scoate un zgomot aproape asurzitor. s-a remediat aceasta problema sau to asa a ramas ? alta problema era legata de faptul ca acest zgomot se amplifica daca foloseai tastatura in timp ce functiona dvdrw.
din ce in ce mai mult ma atrage noul MSI GX701X-087EU :)

La mine zgomotul este normal,unde normalul din pct m d vedere = zgomot care nu deranjeaza

#36
Vladgbv

Vladgbv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 05.01.2008

View Postvlad2006, on Oct 10 2008, 13:33, said:

am vazut in mai multe review ca DVDRW scoate un zgomot aproape asurzitor. s-a remediat aceasta problema sau to asa a ramas ? alta problema era legata de faptul ca acest zgomot se amplifica daca foloseai tastatura in timp ce functiona dvdrw.
din ce in ce mai mult ma atrage noul MSI GX701X-087EU :)

DVD la mine nu face asa de mult zgomot. Ce-i drept, cand bagi un cd/dvd se aude ceva mai tare din cauza mecanismului, dar in rest este absolut normal. Si chestia ca se amplifica atunci cand folosesti tastele e aiurea.
Per total dupa o perioada de utilizare pot spune ca sunt foarte multumit de laptopul acesta...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate