Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

Decaris

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
Pediatra a recomandat copiilor mei (5 ani si 3 ani) Decaris pentru enterobius vermicularis (oxiuri)- iesiti la amprenta anala- insa pe prospectul medicamentului nu sunt mentioanti acesti viermi, ci altii... Pe reteta chiar scrie "oxiuraza"

A gresit pediatra? Va rog, un raspuns de la medicii de pe forum sau de la cei care s-au confruntat cu probleme asemanatoare!

Va multumesc!

Edited by cmmb, 11 August 2008 - 20:04.


#2
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Eu cred ca ar fi mai potrivit ZENTEL-ul, de obicei stiu ca asta se recomanda la copii, in doza unica ce se poate repeta la 15 zile. Este si sub forma de suspensie, destinata administrarii la copii; costa in jur de 10 RON; in prospect gasesti ca indicatie si oxiurii. Despre DECARIS nu stiu sa aiba forma de administrare pentru uz pediatric. Oricum trebuie sa ai mare grija cu profilaxia reinfectarii, stiu ca este cam greu la varste asa mici dar ..........

#3
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
Baietelul a luat Zentel pe la inceputul verii, tot pt oxiuri dar cum pediatra nu a considerat ca ar fi cazul sa ne tratam si noi, ceilalti membri ai familiei, cumva s-a reinfestat si acum i-au iesit si fetitei mai mici la analiza.

Multumesc pentru raspuns!

#4
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008
Da, trebuie tratata toata familia, inclusiv bona sau bunicii care vin in contact cu copii; cei mici trebuie invatati sa se spele pe maini corect, si mai ales sa nu bage manutele in gurita, la fel si jucariile; daca au obiceiul sa-si tina degetelele in gura deasemeni trebuie dezvatati. Bine ar fi daca poti sa le dezinfectezi si jucariile. Cred ca ti-a explicat pediatra care este ciclul de infectare.

#5
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
Nu mi-a explicat si nici referitor la igiena nu a spus nimic, dar am citit eu pe internet. Sper sa fie suficient! Multumesc!

#6
Cristisor

Cristisor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 27.12.2005

 cmmb, on Aug 11 2008, 21:58, said:

Baietelul a luat Zentel pe la inceputul verii, tot pt oxiuri dar cum pediatra nu a considerat ca ar fi cazul sa ne tratam si noi, ceilalti membri ai familiei, cumva s-a reinfestat si acum i-au iesit si fetitei mai mici la analiza.

Multumesc pentru raspuns!
cate zile a luat Zentel si in ce doza?

#7
cmmb

cmmb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 24.08.2007
O doza de sirop la 7 zile / 3 doze.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate