Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

Liga Campionilor 2008-2009

- - - - -
  • Please log in to reply
168 replies to this topic

#55
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Situatia anul trecut a fost sensibil diferita pentru Barcelona, erau total iesiti din forma si nu a putut iesi o dubla prea spectaculoasa. Manchester au marcat si apoi Barcelona a fost sterila in atac in special finalizarile acelea banale.
Anul asta cu siguranta ar iesi un meci interesant, in aceeasi situatie as fi si eu in cazul unei finale Barcelona-Arsenal pe care am trait`o in 2006. Acum sa vedem ce se va intampla si sa lasam fotbalul sa decida.

#56
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Meciul tur din prima semifinala: Barcelona 0 - 0 Chelsea

#57
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Cum am zis si pe alt topic, 0-0 in deplasare lasa prima sansa echipei care va evolua in deplasare in retur. Deci intr-un final, Barcelona nu a reusit exact ce si-a dorit, dar a iesit in fata per total, Chelsea cu siguranta spera la un gol marcat ca sa aiba un avantaj pentru retur, asa sunt fortati sa se apere 120 de minute sau sa iasa la atac, eu merg mai degraba pe faptul ca Chelsea se va apara si in retur sperand la un 0-0/penaltiuri sau maxim un gol marcat, la modul cum au evoluat astazi, foarte mici sansele sa se mai califice.

#58
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Chelsea nu va castiga nici anul asta CL, chiar daca va ajunge iar in finala! Mi-ar placea sa mai castige si Barca, sa mai schimbe monotonia.  :D Daca ar castiga si campionatul, cu atat mai bine, Spania va mai avea o echipa calificata direct in grupele CL (campioana en-titre fiind calificata automat in grupe).

#59
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
In cazul in care o echipa direct calificata in grupe castiga si trofeul, campioana locului 13 la coeficient intra direct in Grupe. In cazul acesta, ar fi campioana Belgiei fie Standard, fie Anderlecht.
Cum Barcelona e deja calificata in grupele CL, cam asa ar sta treaba.

#60
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007

 PaulFCB, on Apr 29 2009, 02:24, said:

Cum am zis si pe alt topic, 0-0 in deplasare lasa prima sansa echipei care va evolua in deplasare in retur. Deci intr-un final, Barcelona nu a reusit exact ce si-a dorit, dar a iesit in fata per total, Chelsea cu siguranta spera la un gol marcat ca sa aiba un avantaj pentru retur, asa sunt fortati sa se apere 120 de minute sau sa iasa la atac, eu merg mai degraba pe faptul ca Chelsea se va apara si in retur sperand la un 0-0/penaltiuri sau maxim un gol marcat, la modul cum au evoluat astazi, foarte mici sansele sa se mai califice.

Si sa nu uitam ca Barca a mai castigat odata "in cirmoaca" de pe Standford Bridge cu 1-2.

#61
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 PaulFCB, on Apr 29 2009, 10:53, said:

In cazul in care o echipa direct calificata in grupe castiga si trofeul, campioana locului 13 la coeficient intra direct in Grupe. In cazul acesta, ar fi campioana Belgiei fie Standard, fie Anderlecht.
Cum Barcelona e deja calificata in grupele CL, cam asa ar sta treaba.
O mica greseala: nu o echipa calificata direct in grupe, ci doar campioana! Daca Barca iese pe 2, situatia se schimba!
Plus ca, prin reorganizarea CL de la anul, aceasta regula nu mai e valabila. :) Campioana locului 13 se califica in turul III preliminar, indiferent de ce se va intampla.
Vezi tabela corecta si completa aici ;)

Edited by duculeana, 29 April 2009 - 10:18.


#62
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Duculneaua, am citit regulamentul deci am vazut care e situatia.

Daca campioana CL e calificata direct in Grupe, locul 13 va beneficia de locul suplimentar in grupe astfel in turul 3 preliminar Champions va intra direct campioana Elvetiei iar din turul 2 preliminar vor avea acces direct campioana Insulelor Feroe si Luxembourgului, primele clasate din tarile care isi trimit campioanele doar in Turul 1 Preliminar.
In cazul acesta, pe acea tabela se vor modifica aceste date asa cum s-a intamplat anul asta de exemplu, campioana Scotiei intrand direct in Grupe datorita faptului ca Manchester era oricum calificata in Grupe. Vezi Access List 2008/2009.

Edited by PaulFCB, 29 April 2009 - 10:34.


#63
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 PaulFCB, on Apr 29 2009, 11:31, said:

Duculneaua, am citit regulamentul deci am vazut care e situatia.

Daca campioana CL e calificata direct in Grupe, locul 13 va beneficia de locul suplimentar in grupe astfel in turul 3 preliminar Champions va intra direct campioana Elvetiei iar din turul 2 preliminar vor avea acces direct campioana Insulelor Feroe si Luxembourgului, primele clasate din tarile care isi trimit campioanele doar in Turul 1 Preliminar.
In cazul acesta, pe acea tabela se vor modifica aceste date asa cum s-a intamplat anul asta de exemplu, campioana Scotiei intrand direct in Grupe datorita faptului ca Manchester era oricum calificata in Grupe. Vezi Access List 2008/2009.
Dar in legatura cu numarul echipelor calificate direct in grupele CL, daca Barca castiga si campionatul si CL, care-i treaba pana la urma? Se vor califica tot primele 3 cum e noul regulament (aici incluzand si Barca), sau primele 4, adica Barca + locurile 2-3-4? Ar fi posibil asa ceva? Eu stiu ca numai cu Milan s-a intamplat treaba asta. :mellow:

Edited by duculeana, 29 April 2009 - 10:42.


#64
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Milan cand a luat C.L. a terminat pe 4 in Italia si s-a calificat direct in Grupe, locul 3 a jucat Tur Preliminar.
Daca castigatoare CL e direct calificata in grupe atunci campioana locului 13 intra in Grupe ---> Standard/Anderlecht, daca campioana va fi pe locul 4 in Anglia/Spania/Italia atunci toate 4 intra direct in grupe iar daca e pe 5, locul 4 merge in UEFA cum s-a intamplat si pe vremea cand Real lua Liga si termina pe 5 in Spania. Daca campioana Europei e pe 4 in Franta/Germania/Olanda atunci o sa beneficieze tara aceea de un loc in plus in C.L., regulamentul fiind ca maxim 4 echipe pot intra in U.C.L.

#65
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
Sunt curios ce se intampla daca castigatoarea cupei UEFA care are loc asigurat la anul in grupele viitoarei Europa League va termina pe un loc de Champions League in campionat. In situatia asta ar fi 3 echipe: Hamburg, Dinamo Kiev (calificata deja in grupele CL, ca si campiona) si Sahtior Donetsk (in prezent pe locul 2, de asemenea care duce in preliminariile CL).
Deci, daca se va intampla asa, cui va ceda acel loc de calificare directa in grupele UEFA?

#66
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009
Probabil ca o sa intre 2 echipe in plus in Play-Off Roundul si astfel se va califica o echipa in plus in grupe.

#67
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009
Barcelona are prima sansa la calificare chiar daca au facut 0-0 pe Camp Nou. Nu cred ca se va mai repeta istoria de anul trecut cand Man U au evoluat aproape la fel ca Chelsea( cu toate ca Ronaldo a ratat un penalty din cate imi aduc aminte) si au scos 0-0 si 1-0 pe Old Trafford.
Finala de anul asta va fi Barcelona- Manchester.

#68
mircea21

mircea21

    Rătăcit între viitor și trecut

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 19.12.2007
Merita Barca un gol la ce s-a jucat, dar 0-0 este un rezultat excelent acasa, deoarece un gol in deplasare valoreaza dublu. Extraordinara dubla interventie a lui Valdes in fata lui Drogba. S-ar putea sa conteze enorm.

#69
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007
Meciul tur din a doua semifinala: Manchester United 1 - 0 Arsenal, gol '17 John O'Shea.

#70
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009
Putea sa fie 4-0 pt United la cum s-a jucat. Oricum, e bun si 1-0. Daca trupa lui Ferguson da gol pe Emirates, Arsenal trebuie sa inscrie de 3 ori, deci eu zic ca Arsenal nu prea mai are sanse. Mi-a placut sutul extraordinar al lui Ronaldo din a 2 a repriza. Fenomenal!
Insa adevaratul meci de foc va fi pe Stamford Bridge.

#71
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009
Diseara avem meci de foc pe Emirates Stadium din Londra. Arsenal- Manchester United, returul semifinalei. In tur, 1-0 pentru United. Ar fi bun un 1-1 sau chiar si 2-1 pentru Arsenal pentru ca Manchester sa ajunga in finala.Mi-e cam greu sa cred ca Manchester vor fi eliminati dat fiind faptul ca au castigat in tur si n-au primit gol pe Old Trafford. De obicei, trupa lui Ferguson se mobilizeaza foarte bine in meciurile cruciale ( vezi episodul Porto, Inter de anul asta si Barcelona de anul trecut). Cred ca Arsenal vor ataca mai mult pentru ca joaca si acasa si trebuie in primul rand sa inscrie pentru a se califica si astfel vor lasa spatii largi de care Ronaldo, Rooney si Tevez ar putea sa profite. Pentru Arsenal , meciul asta e ultima sansa pentru a mai salva ceva din acest sezon.
N-ar fi exclus sa vedem si penalty-uri diseara,asta daca Arsenal vor inscrie, sa zicem in minultul 65-70, pentru ca s-ar risca mult pentru ambele echipe sa atace daca mai e putin timp de jucat. Oricum, va fi spectacol cu siguranta. Insa daca Manchester vor deschide primii scorul, cred ca totul e pierdut pentru Arsenal..ar trebui sa inscrie de 3 ori iar Manchester n-au luat mai mult de 3 goluri in acest sezon in toate competitiile ( exceptie face Liverpool care au inscris de 4 ori chiar pe Old Trafford :ewwpu:)
Iar maine alt meci capital pentru ambele echipe: Chelsea- Barcelona.
Sper sa vedem o finala Barcelona- Manchester

#72
ice_tears

ice_tears

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 14.04.2009
In postul de ieri am prevazut corect..daca Manchester deschide scorul, Arsenal nu mai are nicio sansa si asa a fost.Manchester Utd s-a impus cu 3-1 in fata celor de la Arsenal Londra cu doua goluri superbe inscrise de Cristiano  Ronaldo si unul in debutul partidei de Park Ji Sung. Am vazut o echipa Arsenal neputincioasa in fata blocului defensiv de la Manchester. Tactica abordata de Feguson a fost buna, au asteptat si au iesit pe contraatac. De multe ori cei de la Arsenal nu prea stiau ce sa faca cu mingea, Adebayor, Van Persie si Walcott au fost foarte bine blocati.
Cred ca o finala Manchester - Barcelona ar incanta pe oricine asa ca diseara sper ca Barcelona sa fie macar pe jumatate eficienta cum a fost cu Real Madrid in week-end B)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate