Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

sistem 2.0

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
cicar

cicar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.05.2006
Salutare!

Vreau sa-mi fac un sistem 2.0 cu care sa ascult muzica cat mai clar.
Se da: o camaruta de ~14mp cu destul de multa mobila si la care nu prea mai pot lucra la acustica (am tavan fals din rigips si un perete de rigips cu vata minerala inauntru, in rest gresie si pereti obisnuiti). Boxele vor fi pozitionate aproape de perete, deoarece spatiul nu imi permite altfel.

Cu toate aceste compromisuri vreau sa am o auditie cat mai buna. Am citit ce s-a discutat pe forum dar nu am gasit ceva care sa se plieze exact la ceea ce vreau eu.
Sistemul este pentru orice fel de muzica (deci inclusiv soundtrakuri si clasica) si partea de soundstage ma intereseaza mult. Nu detin un buget fix, ci este unul flexibil, astfel incat sa scot un maxim de raport calitate/pret considerand o calitate totusi superioara, tinand cont de conditiile impuse. Adica nu vreau sa dau muuulti bani pe nu stiu ce scule audiofile care oricum nu o sa sune bine in mediul in care le asez. Bani ori o sa mai strang daca mai am nevoie, ori o sa-i las pt alte scule in caz ca ceva mai ieftin ar fi suficient pt ceea ce vreau.

Mentionez ca NU ascult muzica exagerat de tare. (Chiar vreau sa nu ascult tare, nu numai tinand cont de camera mica, dar si pt a-mi menaja urechile). Deci vreau un sistem care sa ofere claritate, culoare muzicala.. nu putere.

Pana acum m-am gandit la :
cd-player: http://www.be-loud.r...enon/DCD-500AE/
amplificator: http://www.be-loud.r...enon/PMA-500AE/
cred ca ar fi suficiente pt ceea ce vreau.
Nu ma pot hotari la boxe. (Nici nu prea am ascultat multe)
Am inteles ca Magnat Monitor 220 sunt super pt clasa lor, si sunt si ieftine. Cred ca s-ar plia bine si cu dorintele mele - claritate la un volum nu foarte mare. Totusi: sunt dispus sa cheltuiesc ceva mai mult pe boxe pt o calitate superioara. Nu am ascultat nici una dintre boxele de care spun dar oare nu obtin o calitate mai buna cu ceva mai scump - mare... de genul Magnat monitor 880 , http://www.be-loud.r...O/Studio/S_606/ ,
http://www.be-loud.r...nce/Bronze_BR2/,
http://www.be-loud.r...ence/Bonze_BR5/ - (astea sunt totusi putin cam scumpe)

Dar de astea ce ziceti? (sau nu se potrivesc pt ce vreau eu):
http://www.complete-...-c-110_107.html -
cum e modelul  Soundforce 2300  - e oare prea puternic pt ce vreau eu? astea sunt doar pt sonorizari?

As dori sa folosesc aceleasi boxe si pe post de monitoare pt produs muzica - ma gandeam ca iesire pt o M-Audio Firewire 410 sau Audiophile.
STIU ca nu e recomandat sa se asculte muzica pe monitoare (decat in niste conditii exceptionale) si ca boxele pt auditie nu sunt asa de recomandate ca si monitoare, dar vreau sa mentionez ca sunt pregatit sa fac un compromis pe aceasta parte, partea de auditie muzicala avand prioritate.

Sunt deschis la orice fel de alte recomandari si sugestii, eu nepricepandu-ma foarte tare.
De asemenea, as vrea daca puteti sa-mi spuneti unde exista in Bucuresti showroomuri audio unde sa pot sa ascult ceea ce vreau sa cumpar inainte de achizitie.

Va multumesc anticipat pt orice raspuns

#2
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,352
  • Înscris: 24.03.2006
1. MM 880 nu de aud mai bine decat MM220.
2. In spatiul acela nu ai ce face cu floorstandere.
3. Monitor Audio Bronze BR2 e clar cea mai buna solutie dintre cele. Mai exista si varianta Wharfedale Diamond D9.2

Ti-as fi recomandat si MM220, dar au portul bass reflex pe spate si nu pot fi lipite de perete.

#3
cicar

cicar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.05.2006

 GUP, on Jul 31 2008, 17:54, said:

Ti-as fi recomandat si MM220, dar au portul bass reflex pe spate si nu pot fi lipite de perete.

nu chiar "lipite" .. as putea sa las un 20 cm intre ele si perete. Dar nu mai mult.

#4
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006

 cicar, on Jul 31 2008, 16:42, said:

As dori sa folosesc aceleasi boxe si pe post de monitoare pt produs muzica - ma gandeam ca iesire pt o M-Audio Firewire 410 sau Audiophile.
STIU ca nu e recomandat sa se asculte muzica pe monitoare (decat in niste conditii exceptionale) si ca boxele pt auditie nu sunt asa de recomandate ca si monitoare, dar vreau sa mentionez ca sunt pregatit sa fac un compromis pe aceasta parte, partea de auditie muzicala avand prioritate.
Eu ascult (în dormitor) pe Alesis Monitor One, nu știu dacă întrunesc condițiile excepționale dar sunt mulțumit (am făcut și mastering pe ele într-o vreme) :P
Fiul meu are ca sistem 2.0 la calculator și ce mai are el pe acolo o pereche de Behringer MS40, cu siguranță nu întrunește condițiile excepționale, dar e mulțumit  :P
BR2 sunt bune pentru ascultat, însă nu știu în ce măsură vei putea face mastering pe ele. Cred totuși că ar trebui să iei în considerare și o variantă cu amplif+boxe pentru ascultat, pe de o parte, și o pereche de monitoare (cu biamplificare ;) ) pe de altă parte...

#5
cicar

cicar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.05.2006

 antinari, on Jul 31 2008, 18:19, said:

Cred totuși că ar trebui să iei în considerare și o variantă cu amplif+boxe pentru ascultat, pe de o parte, și o pereche de monitoare (cu biamplificare ;) ) pe de altă parte...

Sunt de acord. Pe viitor poate o sa-mi iau si niste monitoare de apropiere... ceva pe la M-AUDIO Studiophile AV40 sau Behringer MS40. Decamdata ma macina cu ce ascult muzica.
Astea ( http://www.neomax.ro...p10112s336.html )  sunt prea mari pt camera mea?

Unde pot sa ascult si eu niste MM220, niste BR2 si o pereche Diamond D9.2?

#6
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Decât alea mai bine soundforce :D
Presupun că ești din buc, showroom, mai caută și tu...

#7
cicar

cicar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.05.2006
De seria Quantum de la Magnat...  cum ar fi Magnat Quantum 501 ce parere aveti? In comparatie cu Monitor 220?

#8
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,475
  • Înscris: 08.12.2006
Nu știu dacă merită diferența de preț, ar fi preferabil să le asculți pe ambele cu urechile tale.
Vezi și postul lui GUP de mai sus:

Quote

Ti-as fi recomandat si MM220, dar au portul bass reflex pe spate si nu pot fi lipite de perete.


#9
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Eu m-as uita la cd + amp de la NAD sau/si de la Cambridge Audio.
Pur si simplu m-au impresionat astea puse pe BR2.

Merita sa incerci sa asculti si combinatia asta. Asa vei alege in cunostinta de cauza.

#10
toxicvibes

toxicvibes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 29.10.2006
Uite eu unul recent am luat o pereche de Monitor Audio Bronze Br2 + statie technics su-a700 + placa sunet maudio Audiophile 2496 si pot spune ca sunetul este perfect, ma lasa masca de multe ori. Abia acum fac diferenta intre un mp3 la 128 si un Cd audio.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate