Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Legislatia pentru a crea o bautura.

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
Armadilo

Armadilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.11.2007
Buna ziua,

Asadar se intelege putin care e ideea din titlul topicului.

Mai concret uite despre ce-i vorba: as vrea sa fac o bautura racoritoare si s-o vand la coltul strazii mai ales acum pe timp de vara.

Acum ideea mi-a venit pentru ca eu sunt asa, un pic mai experimentator din fire si mai ales acum pe timp de vara imi place sa fac tot felul de cockteiluri din tot felul de ingrediente din care sincer sa fiu rezulta niste bauturi destul de bunicele atat la gust cat si ca valoare biologica , zic eu.
Si, cum consider ca asta ar fi si o oportunitate de o mica afacere pentru mine, as vrea ca anumite bauturi din acestea sa le si vand dar aici incep sa apara problemele...
in primul rand ma gandesc ca trebuie ca cineva in masura sa si verifice si sa autorizeze bauturile acelea facute de mine (diferite combinatii de ceaiuri, cu diverse extracte de aloe vera, ginseng, etc., cu plante medicinale, cu anumite proportii de suc natural extras din fructe, etc.) pentr uca este posibil ca anumite combinatii din acestea sa dauneze anumitor categorii de oameni (diabetici, de exemplu) si, oricum, pentru a fi legal am nevoie de o autorizatie.
Bineinteles ca eu am mers deja la Directia sanitar Veterinara si am cerut mai multe informatii dar, acolo, sincer sa fiu am cam fost luat peste picior si mi-au spus ca ei vor veni sa avizeze spatiul acela unde voi face eu bauturile pe care intentionez sa le vand la pahar din acela din plastic de unica folosinta si ca ei observa doar mediul, conditiile de fabricare, starea si depozitare a alimentelor/ ingredientelor si...cam atat, iar de "reteta" ca sa-i zic asa, a bauturilor, nu se ocupa ei.
Pai bine dar atunci cine, exista anumite persoane care fac astfel de retete si la autorizeaza sau cum Dumneazeu se procedeaza, are cineva cunostinta ???
Ca nu as vrea sa ma trezesc dupa aceea pe cap cu cine stie ce autoritate sa ma intrebe cine mi-a dat voie sa vand ceea ce vand eu ca de fapt combinatia aceea este probabil nociva pentru anumite categorii de oameni, etc.

Ma poate ajuta cineva cu anumite informatii ?
Ar trebui sa merg sa vorbesc cu marii producatori de bauturi sa vad cum se procedeaza ?

Multumesc foarte mult.

#2
Armadilo

Armadilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 11.11.2007
Asadar nu stie nimeni nimic ?!  :huh:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate