Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

laptop america

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
linginerul

linginerul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.04.2004
am un prieten care ajunge in hamerica pt o saptamana si ma gandeam sa folosesc chestia asta sa-mi iau un laptop nou.. .. cam pe la 1000 de $.   credeti ca gasesc la banii astia ceva la fel de bun si in romania?  

multumim partidului

#2
Fanatic

Fanatic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 28.11.2001
Intotdeauna in US vei gasi chestii mai bune/performante la mai putini bani ca in RO.

#3
linginerul

linginerul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.04.2004
ok, atunci sunt cu inima impacata......mulltumesc.. dar despre garantia laptopurilor luate  de acolo???  am vazut ca ei spun ca e valabila numai tpt USA....

#4
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
cam... :(

#5
popemi

popemi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 04.01.2004
si pe mine ma intereseaza un laptop nou pana in 1000 USD...unde pot gasi in magazinele din Romania..da-ti si un link...pls....

#6
BugHunter

BugHunter

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.11.2003

popemi, on Dec 5 2004, 21:28, said:

si pe mine ma intereseaza un laptop nou pana in 1000 USD...unde pot gasi in magazinele din Romania..da-ti si un link...pls....

<{POST_SNAPBACK}>



iti dau io unu luat in octombrie cu 800euro

#7
gniv

gniv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 418
  • Înscris: 10.09.2003

linginerul, on Dec 4 2004, 19:57, said:

am un prieten care ajunge in hamerica pt o saptamana si ma gandeam sa folosesc chestia asta sa-mi iau un laptop nou.. .. cam pe la 1000 de $.   credeti ca gasesc la banii astia ceva la fel de bun si in romania? 

<{POST_SNAPBACK}>

Sunt cateva probleme cu luatul unui laptop din state:
- daca-l cumperi din magazin, platesti sales tax (6-8%, depinde de stat; in NY este 8%).
- cele mai bune preturi (si fara taxe) sunt pe internet (dell.com de exemplu), dar iti trebuie timp si o adresa in state pt asta.
- din experienta mea, un laptop nou are mari sanse sa aiba hibe; garantia nu cred ca se aplica in Rom.
- s-ar putea sa ai "probleme" la vama.

Edited by gniv, 05 December 2004 - 23:16.


#8
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
gniv: la dell plateshti sales tax... :) in afara daca esti in 2 state, delaware si inca unu, nu stiu care.

#9
kristik

kristik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.12.2004
Uite aici, doua adrese de la care poti sa-ti iei un laptop din state mai ieftin/performat decat ce o sa gasesti la marile firme (dell, hp, ibm). Eu de la powernotebooks mi-am luat unul si sunt foarte multumit si imi da o impresie super-solida fata de ce am gasit la dell si altii...

http://www.powernotebooks.com
http://www.xtremenotebooks.com

La vama nu cred sa ai probleme pentru ca laptop-ul este considerat ca aparatul foto sau telefonul mobil... dar mai stiu ce le trece prin cap la ai nostrii...

#10
Manowar

Manowar

    Iubitul mileniului.

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,869
  • Înscris: 24.11.2004

kristik, on Dec 6 2004, 11:56, said:

Uite aici, doua adrese de la care poti sa-ti iei un laptop din state mai ieftin/performat decat ce o sa gasesti la marile firme (dell, hp, ibm). Eu de la powernotebooks mi-am luat unul si sunt foarte multumit si imi da o impresie super-solida fata de ce am gasit la dell si altii...

http://www.powernotebooks.com
http://www.xtremenotebooks.com

La vama nu cred sa ai probleme pentru ca laptop-ul este considerat ca aparatul foto sau telefonul mobil... dar mai stiu ce le trece prin cap la ai nostrii...

<{POST_SNAPBACK}>


cumparandu-l din state...din cate stiu eu, nu ai garantie (ma rog, sunt si unii care iti ofera "international extended warranty" blahblah).

da' daca esti pregatit sa pierzi garantia (cu alte cuvinte, sa traiesti cu riscul), vezi http://bursa.rol.ro ... acolo vand unii romani mai ieftin ca-n state. si normal, sunt furate din alde spania sau alte tari de genul :) furat, da' sigilat :>

#11
kristik

kristik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 03.12.2004
da, chestia cu garantia e mai nasoala... da' si la alea furate s-ar putea ca daca te duci la garantie sa ai mici surprize

#12
linginerul

linginerul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.04.2004
am vb cu unul de la toshiba romania si mi-a spus ca produsele lor au garantie 1 an work-wide. pe asta m-am bazat si am comandat unul.....despre celelalte cu vama nu-i problema ca te lasa cu 2 laptop de caciula. nu stiu de nici un comision de sales..dar oricum o sa aflu pe banii mei      :))

#13
zit

zit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 04.11.2004
eu mi-am luat un toshiba sattelite din state.. de la insight.com
  pe linga faptul ca mi-au facut mizerii cei de la UPS :death: - aka sa ma deplasez eu in bucale sa il iau de la ei din vama din baneasa, am mai platit si vama la el - adica echivalentul a 19% (TVA) din valoarea pe care o aveau ei in vama la laptop - 1200USD -

#14
UNIC

UNIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 06.12.2004
:D
doamne!!!!

ce folos are garantzia, daca firma nu are punct de lucru in orasul tau, ci niste dealeri la mana a 7-a?...
+ pe actele de garantzie si pe factura ce nume o sa scrie? Ionica din Romania?
si unde crezi ca e facut laptopu ala ieftin si bun din STATE ? a? zi mai tare ca nu aud de aici? :lol:
in, in ? taiwan, china, etc.
da sa stii ca la noi in RO exista importatori DIRECTI de acolo din zona asiatica si potzi sa iei ce vrei si ce nu vrei totul e sa nu te repezi precum CLIENTU la nu stiu ce supermarket de mana a 7-a care are 60% adaos.

si din state de unde ? de la MALL-ul de cartier de vedeam la stiri TV-uri la 40 de dolari la reducere?

think about B)

#15
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

Uite aici o oferta de notebooks: http://www.insoft.ro/notebook/

Preturile sunt bune.

Edited by Razvan Pop, 10 December 2004 - 18:33.


#16
linginerul

linginerul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.04.2004

Razvan Pop, on Dec 10 2004, 18:30, said:

Salut,

Uite aici o oferta de notebooks: http://www.insoft.ro/notebook/

Preturile sunt bune.

<{POST_SNAPBACK}>



da interesant site-ul si are preturi OK. multumesc


ce ma mira este faptul ca NIMENI din cine citeste topicul acesta sa nu fi trecut printr-o situatie asemenatoare.....ciudat. credeam ca mai multi romani au rude/prieteni prin afara si mai fac din cand in cand cumparaturi................ oricum amicul meu nu a ajuns inca in state dar cand o sa ajunga si o sa aflu mai multe detalii o sa postez aici ca nu mai lasam loc la interpretari..

oricum va voi tine la curent

#17
Razvan Pop

Razvan Pop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 04.06.2004
Salut,

linginerul: mersi mult.

Se lucreaza la o noua versiune a site-ului. Am pus la reviews, dar nimeni nu si-a dat cu parerea. E nasol, pentru ca vreau sa fac un site complex si util. Vreau pareri ale utilizatorilor. Cat mai multe. Daca sunteti interesati...

#18
BorisFlokow

BorisFlokow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 28.08.2004
Daca iti comanzi laptop din america nu platesti taxe vamale deoarece pt. sistemele de calcul nu mai exista asa ceva ... am impresia ... dar oricum platesti 19% cand ajunge in tzara (TVA). Sau varianta mai buna, ...nu platesti nimik daca are cine sa ti-l aduca :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate