Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Despre filmele in format HD vazute pe calculator

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
Salut,

M-am tot uitat pana pe la pagina 4 sau 5 in urma dar n-am vazut nici un topic despre filmele in format HD. As fi fost curios sa citesc despre asa ceva. De ce pe calculator unele filme in format HD (mkv) ruleaza sacadat, de ce la altele nu se potriveste sunetul cu imaginea. Mai ales la filmele cu calitate super (1080).

Voi ce puteti spune despre treaba aceasta? V-ati lovit vreodata de asa ceva, ce/cum ati rezolvat? Ce playere folositi, ce codecuri?

Mersic!

Bog

P.S.: Sper ca nu am postat intr-un loc nepotrivit dar, in caz ca da, imi cer scuze si rog un moderator sa stearga topicul.


Edited by blacatusu, 14 July 2008 - 21:28.


#2
crocodiluQ

crocodiluQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 01.06.2004
pentru ca sistemul tau nu e suficient de performant sa le ruleze cursiv.

Ce procesor/placa video ai ?

#3
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
Iti trebuie un sistem preformant ca sa vezi filme HD. mkv-urile sunt folosite la codarea filmelor HD.Nu e acelasi lucru.
Am luat si eu de curand un film in format mkv iar sunetul cu imaginea erau putin desincronizate.Nici cu KMPlayer n-am putut remedia problema:|
Ciudat,pentru ca am vazut si alte filme mkv si n-am avut nicio problema.

#4
hcv

hcv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 29.07.2006
foloseste Haali media spliter, AC3 filter , ffdshow si media player classic
daca tot asa face inseamna ca e slab sistemul tau

#5
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 16.07.2007
probabil e de la sistem sau lipsa de codecuri ceva ca eu le rulez cu vlc sau media player classic si n-am avut niciodata probleme desi iau o gramada de chestii in HD.

#6
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
Sistemul meu nu e prea grozav dar totusi ar trebui sa mearga ... am asa: P4 la 3Gh, ram 3 G, video ati radeon la 512MB.
Unele mkv-uri sunt la rezolutie mare (1080) altele sunt la rezolutie mica (720 daca nu ma insel), acestea din urma merg bine. Codecuri am CCCP iar player bsplayer, kmplayer.

#7
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 06.03.2005

 KenYa, on Jul 15 2008, 08:32, said:

Iti trebuie un sistem preformant ca sa vezi filme HD. mkv-urile sunt folosite la codarea filmelor HD.Nu e acelasi lucru. ...
Pentru ca se face o confuzie si se insista cu ea. MKV-ul este un container! Asa cum este si AVI. In el pot pune continut multimedia de orice natura (in termeni de rezolutie, bitrate, codare, etc).

Edited by fabian23, 15 July 2008 - 17:22.


#8
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 fabian23, on Jul 15 2008, 09:21, said:

Pentru ca se face o confuzie si se insista cu ea. MKV-ul este un container! Asa cum este si AVI. In el pot pune continut multimedia de orice natura (in termeni de rezolutie, bitrate, codare, etc).


Corect

#9
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005
dar care e treaba cu filmele hd? de ce să mă uit la un film hd și nu la un simplu avi? hd'urile ocupă mai mult spațiu, și degeaba sunt ele "high definition", că pe un ecran de pc nu prea are cum să se simtă asta.. poate doar dacă ai un proiector sau ceva.

#10
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006

 Navigatorul, on Jul 17 2008, 10:50, said:

dar care e treaba cu filmele hd? de ce să mă uit la un film hd și nu la un simplu avi? hd'urile ocupă mai mult spațiu, și degeaba sunt ele "high definition", că pe un ecran de pc nu prea are cum să se simtă asta.. poate doar dacă ai un proiector sau ceva.


Pai ce zici tu are sens. Dar asta doar cand vb de monitor. In cazul in care la calc mai ai atasat cu un cablu HDMI direct de la placa video la un teveu HD Samsung de 32" mai ca iti mai vine sa te uiti la filme in format HD. Si daca te mai gandesti ca ai si spatiu de stocare 1.5 TB chiar nu iti faci probleme cat de mari sunt filmele in HD format.

Problema de la inceputul topicului ramane.

#11
underground2009

underground2009

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 23.05.2008
Nu iti trebuie numai sistem bun sa vazi filme HD pe PC. Iti trebuie si codecuri si programe bune. Eu nu puteam sa vad filmele cu niimc din calculator si dupa aceea am instalat VLC Player. Cu ala am reusit :D Se vad foarte bine, dar totusi mi se mai intampla sa mi se mai blocheze cateodata. Nu am un sistem ultra-performant. Procesor AMD Athlon 2800+ , 512 RAM , placa video NVidia FX 5200 128 MB .

#12
Andreas1

Andreas1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.10.2005
VLC Player folosesc si eu. Nu am avut inca probleme cu filme HD.

#13
KenYa

KenYa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 535
  • Înscris: 11.11.2007
KMPlayer/Media Player Classic + ffdshow fac minuni. ;)
Merge garantat.

#14
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
Haali Media Splitter.
http://haali.cs.msu.ru/mkv/

Ai grija sa incarce asta, sa nu foloseasca alt decoder. Oricum, singura metoda sigura e sa ai un sistem bun, cu partea video care sa preia si cu cpu decent care sa sustina.

#15
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
VLC + CCCP.

#16
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
Va multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre. CCCP am instalat, calc cat de cat ok am asa ca nu mai ramane decat sa incerc VLC.

Asa cum am mai scris mai sus, de vazut se vad filmele, dar am un matrix si un documentar super fain despre viata acvatica in 1080 si la acelea cam "agata", merge ce merge si cateodata ramane imaginea blocata fractiuni de secunda si iara merge si iara "agata" iar la matrix se aude ce vorbesc personajele si dupa cateva sec se vede si cum incep sa vorbeasca, dar asta am vazut ca este o setare undeva intr-un player sa setez ceva delay la sunet ca sa mearga odata cu imaginea...  Ramane sa incerc si VLC cu prima ocazie.

Incaodata, multumesc!

#17
blacatusu

blacatusu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 01.08.2006
Deci am instalat VLC. Pe monitor, cat am facut proba la film, se vedea ok. Din pacate cand trag fereastra cu filmul pe monitorul secundar (HD tv) nu se vede nimic din film, am doar un chenar negru si atat. Sonorul e ok, dar nema imagine.
M-am uitat putin pe la setari dar nu am gasit nimic care sa rezolve aceasta problema. Mi-a scapat ceva?

#18
the_nightfly

the_nightfly

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,128
  • Înscris: 27.12.2006
Ar trebui sa ai o optiune in setarile placii video care trece automat filmele in full screen pe monitorul secundar.
Poate stie cineva cu placa ATI cum se numeste exact, eu inca sunt pe nVidia :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate