Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 

Bucatarie in balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bertha37

bertha37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2008
Intentionez sa fac schimbarea asta intr-un apartament cu 2 camere. Bucataria e marisoara si as vrea s-o transform in dormitor. Balconul are 4,20 mx 1,20 m, este la etajul 2/4 si are perete comun cu sufrageria, astfel incat pentru tevile de apa si gaz ar trebui sparti 2 pereti, cel din bucatarie spre sufragerie si cel din sufra spre balcon. Va trebui sa iau legatura cu un instalator sa vad daca se pot face aceste schimbari. Intrebarea mea este: cate kg suporta oare balconul, tinand cont ca vreau sa mut acolo frigider, aragaz, chiuveta si dulap pentru vase?

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
La numai atata...va rezista cu brio!!dar incearca ca lucrurile grele sa le asezi langa zid.

#3
moshuroshu

moshuroshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2007
pentru gaze nu este necesara o aprobare?

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
normal ca iti trebuie o aprobare!!

#5
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005
Am impresia ca in cazul in care traseul tevii nu depaseste o anumita lungime, nu-ti trebuie aprobare.

#6
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Dar trebuie executat de persoane autorizate de ei(distrigaz)..nu?

#7
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 adi_master, on Jul 15 2008, 07:45, said:

Dar trebuie executat de persoane autorizate de ei(distrigaz)..nu?

cand am mutat eu bucataria pe balcon acum un an nu am avut nevoie de nicio aprobare, iar "bransamentul" a fost facut de 2 gigei minitechnicusi :)

#8
cris71

cris71

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 14.02.2007
Si totusi...pentru informare...la cat rezista?
Si noi am cumparat recent un ap cu bucataria in balcon (cca 2,90 x 1,20).
Pare OK, balconul e inchis cu termopan (in lateral nu cu geam ci cu PVC, sa nu se vada chiar tot). Vreau sa amplasez aragazul+butelia pe langa chiuveta existenta precum si un dulap de 1 metru inaltime. Restul vor fi 2 corpuri suspendate. De altfel aceasi configuratie exista si inainte. Prea multe optiuni nu exista...
Initial mi-am pus problema daca si la cat rezista, dar pare solid. E balcon in consola, nu logie. Oricum, toate balcoanele de sub el sunt inchise, asa ca tot are un sprijin  :D
Multa lume face miscarea asta, inca nu am auzit de vreunul cu probleme.

#9
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
pai exact nu stiu la cat rezista, dar eu am pe balcon aragazul, chiuveta si un dulap destul de mare ( asta pe langa 2 corpuri suspendate ) .....inca nu se misca balconul cand imi fac clatite :lol:

ps: acum am realizat, avem pus in balcoane aproape aceleasi lucruri, o sa fie identice :scared: :D

#10
bertha37

bertha37

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 21.01.2008
Multumesc pentru raspunsuri, chiar ma ajuta! Pentru schimbarea destinatiei incaperii, nu trebuie aprobare de la primarie? Pentru gaze o sa intreb la firma care mi-a facut separarea, cei de la Distrigaz mai vin sa verifice si sa n-am surprize neplacute. As fi vrut sa montez si un calorifer pentru perioada de iarna, incerc sa vad unde ar fi loc si pentru el.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate