Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Rentacoder.com - opinii si sfaturi se cer

- - - - -
  • Please log in to reply
464 replies to this topic

#433
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007
Cum pot sa trimit PM la buyeri?

#434
bogde

bogde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.03.2004

View Postbogdan2k, on Sep 20 2007, 21:46, said:

Clar.
Inca o chestie . Sunt multi care pun proiecte de genul :
"Vreau sa fac asta si nu stiu cum"
"Sa imi transformati etc in etc"

si dupa ce bid-uiesti te ia cu intrebari de genul cum faci asta , dar asta.
Astea sunt doar ieftini programatori care nu se descurca sa faca un anumit proiect si dupa ce le explici pe pm cum se face aia, nu mai auzi de ei, si proiectu asa moare. Nu e nimeni ales. Omul vroia doar sa stie cum se face.
Asa ca aveti mare grija si ocolitii oamenii care intra prea mult in detalii. Pe un cumparator adevarat nu-l intereseaza cum faci tu aia si cu ce tehnologie. El habar n-are, vrea doar produsul finit.

Spor la bid-uit

in mare ai dreptate, dar... sa-ti spun situatia mea. lucrez de mult timp cu un buyer si pt. ca nu mai am timp sa fac eu tot, el pune unele proiecte pe RAC si eu ma ocup de ele: scriu specificatiile, el le posteaza si apoi fac selectia coder-ului. si pun intrebari foarte detaliate si la obiect, pentru ca vreau sa ma conving ca programatorul poate face lucrurile asa cum vreau eu, ca sa pot mai tarziu sa modific aplicatia, sa o integrez in ce avem deja sau alte chestii de acest gen. eu am habar si de cele mai multe ori NU vreau doar produsul finit ci vreau ca produsul finit sa fie facut intr-un anumit fel. asa ca sfatul meu este sa fiti precauti dar sa nu dati cu piciorul unui proiect care se poate concretiza in ceva banuti doar pt. ca buyerul pare ca stie (sau chiar stie) mai mult decat credeti ca e normal. trebuie pus in balanta riscul de a da o informatie gratis cu oportunitatea de a castiga un proiect. pe mine personal cei care spun "pot sa fac ce vrei tu dar nu-ti spun cum ca imi furi ideea" ma enerveaza.

xtremxpert said:

Cum pot sa trimit PM la buyeri?

din cate stiu nu poti trimite "PM". poti contacta buyerul doar postand comment-uri la bid requesturile lui, adica nu poti contacta direct un buyer sa-i oferi ceva. nu stiu daca asta ai intrebat.

#435
xtremxpert

xtremxpert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 20.02.2007
Dupa ce termin un "proiect" dau la "Report Work Complete"? si acolo dau upload la ceea ce am avut de facut?
Apoi banii imi intra in contul meu de pe rentacoder.com?

Edited by xtremxpert, 24 September 2007 - 21:55.


#436
bogde

bogde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.03.2004

View Postxtremxpert, on Sep 24 2007, 21:54, said:

Dupa ce termin un "proiect" dau la "Report Work Complete"? si acolo dau upload la ceea ce am avut de facut?
Apoi banii imi intra in contul meu de pe rentacoder.com?

da, dai report work complete si trimiti ce ai facut.. surse si tot. banii nu intra automat in contul tau ci numai dupa ce buyerul accepta proiectul. asta dureaza in functie de dimensiunea proiectului si de buyer, important e sa comunici cu el, sa te asiguri ca intelege ce ai facut tu acolo si chiar sa faci mici modificari ca sa fie multumit. succes.

#437
bogdan2k

bogdan2k

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 17.09.2007
Mai este alt site care merita in afara de rentacoder si gaf ?
Also am vazut ca au dat drumul la paypal pt ro: http://e-stiri.com/i...-in-Paypal.html
Thx

#438
johnyk_vl

johnyk_vl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 15.09.2007
Vreau un raspuns cat mai rapid si mai clar...
Am inteles ca de ceva vreme noi romanii putem sa primi(in sfarsit) bani prin paypal.
Intrebarea mea este daca se pot primi bani prin paypal de pe rentacoder???????(taxele la paypal sunt de doar 3.25%-sau parca asa ceva).

#439
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
johny, cred ca poti sa primesti in contul tau de paypal insa nu poti sa-i retragi de acolo intr-un cont bancar. Este adevarat ? tu ce ai aflat ? Mi-a fost lene sa dau un web-search

#440
SE7EN

SE7EN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,245
  • Înscris: 22.04.2005
Am o intrebare legata de sistemul de payment pe rentacoder. Ar trebui sa transfer in urmatoarele zile o suma de bani ca plata pentru un job. Care ar fi cea mai rapida metoda de pentru a transfera suma de bani in escrow in 1,2 zile ? Mi-am facut un card la ing tocmai ptr tranzactii online, problema e ca intarzie sa vina, sistemul lor e absolut tampit. Mai am vreo 2 carduri de la alte banci, chestia e ca nu le-am folosit niciodata ptr tranzactii de genul asta deci nu stiu daca sunt ok. As vrea sa transfer prin paypal dar nu stiu exact cum se procedeaza.

#441
bogde

bogde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.03.2004

View Postjohnyk_vl, on Dec 31 2007, 17:27, said:

Vreau un raspuns cat mai rapid si mai clar...
Am inteles ca de ceva vreme noi romanii putem sa primi(in sfarsit) bani prin paypal.
Intrebarea mea este daca se pot primi bani prin paypal de pe rentacoder???????(taxele la paypal sunt de doar 3.25%-sau parca asa ceva).

stiu ca intrebarea e cam veche si cred ca ai aflat intre timp cum sta treaba, totusi voi raspunde in caz ca mai sunt si altii interesati si dau peste acest topic.

se pot primi bani de la rentacoder prin paypal si ultima data cand am primit am avut impresia ca e absolut gratis (pe cont paypal personal). banii de la paypal se pot scoate intr-un cont bancar asociat unui card. merg sigur cardurile visa electron de la bcr si de la ing. nu merg cardurile transilvania. se poate sa mai fie si altele care merg insa eu - daca nu as avea card - mi-as face visa electron la ing (ala cu iepurii finantisti). retragerea dureaza de la 2 la 5 zile si comisionul perceput de paypal e de 2,5 usd iar suma maxima care se poate retrage pe zi e de 500 usd.

despre trimiterea banilor catre RAC, acum folosesc tot paypal (care ia automat banii de pe card daca nu am fonduri suficiente la ei). inainte foloseam visa virtuon de la bcr si sunt sigur ca merge cam orice card cu CVV (adica nu merge maestro de exemplu).

#442
technik

technik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 21.06.2007
Salutare!
Fiecare zice varianta lui din cate observ :D Cine stie concret care e cea mai eficienta solutie prin care se pot primi si scoate banii trimisi de pe RAC ?
Multumesc !

#443
bogde

bogde

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 22.03.2004

View Posttechnik, on Jan 30 2008, 23:57, said:

Salutare!
Fiecare zice varianta lui din cate observ :D Cine stie concret care e cea mai eficienta solutie prin care se pot primi si scoate banii trimisi de pe RAC ?
Multumesc !

cred in continuare ca paypal personal e cea mai buna metoda. am primit la inceputul lunii $130 ($45 un bonus + $85 o plata = $130). paypal nu a luat niciun comision, deci mi-au intrat fix $130. daca as cheltui banii online, practic nu as "pierde" niciun cent. daca retrag banii pe card, paypal imi ia un comision de $2,5. mai departe, daca folosesc la cumparaturi cardul, nu pierd nimic din suma de $127,5 ($130 - $2,5 comision de retragere pe card). daca aleg sa scot banii la bancomat, mi se percepe de catre banca un comision de retragere numerar (depinde de la banca la banca).

daca as fi ales western union:
- RAC imi lua din start un comision de $10 numai ca sa imi trimita prin western
-> ramaneam cu $120
- western imi lua un comision de 10-11%
-> ramaneam cu $106-$107
-> o cheltuiala cu transferul de peste $20, adica aproape 16% din cei $130.

daca as fi ales cec: nu am folosit metoda asta dar am primit un cec de la google si a durat 45-50 de zile pana am luat banii, iar comisionul a fost de 1,5%, la BCR. deci nu recomand.

despre RAC trebuie sa ma credeti pe cuvant, am folosit inainte sa vina paypal in RO. pentru paypal atasez si niste screenshot-uri.

alte dezavantaje WU: trebuie sa mergi la banca si sa pierzi timp, daca dai peste un dobitoc la ghiseu incepe sa te intrebe de ce iti trimite bani o firma, ca ei sunt obisnuiti numai cu transferuri din spania si italia (firma e Exhedra Solutions Inc., eu le-am zis c-asa o cheama pe matusa mea din US), procesarea transferului la RAC dureaza mai mult etc.

Attached Files



#444
Piniuli

Piniuli

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,695
  • Înscris: 09.01.2006
Sa vedeti faza. Apare un bid request in care unu voia niste modele 3d. Ceva f simplu. Ii trimit o parte din portofoliu care contine chestii mult mai avansate decat ce cerea el si pun bid de 40 $. Primesc mesaj  de la el ca poate da maxim 28 pe proiect. Buuun, zic. Pun 28 ca si-asa nu aveam altceva de facut. Peste o juma de ore primesc mesaju cu "About your bid on...". Deschid si vad ca cretinul alesese pe unu cu 80$ .  :blink: Ce draq i-o fi facut ala ca doar nu i-o pus pistolu la tampla?  :bandit:

#445
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
Incearca atunci cand pui un bid sa iti vinzi marfa. Propune lucruri pe care nu le-a cerut dar cu siguranta i-ar placea.
Majoritatea nu cer lucruri "fancy" pentru ca nu se pricep. Dar daca vine un smecheras care stie sa vorbeasca si sa vanda poate sa-i ia si cu $500 mai mult decat se asteapta. Tu vorbesti aici de un amarat de $50 in plus.

Doar stii cum a ajuns McDonalds ce este acum... Sintagma "Doriti si cartofi prajiti la asta? Costa doar .25 centi"
Parca tot pe RAC citsem si povestea asta cu McDonalds...

Succes

#446
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Ama vut primul proiect pe RAC.
Am facut bootloadere pentru 4 picuri 2x16F si 2x18F.
Desi a trecut 9 luni de cand am laut proiectul... si era unul complex necesitand ASM pentru picuri si scrierea unei aplicati in c#.net care sa comunice pe serial iar concurenta in domenul asta este destul de mica in total castig cam 140$. Am facut si munca hardware si am si cumparat PIC-uri si programator + ca am folosit sculele mele pt a face circuitul de comunicare. Pt ele el a platit doar 12.5$.
Dar nu am inca bani... desi totul e facut... si aproape finalizat am avut deja de 4 luni 2 arbitraje cu buyerul. Deocamdata sunt in al doilea arbitraj. Arbitrul a fost ok pt primul ca se vedea ca buyerul asta vroia sa profite din plin. A durat o gramada si a trebuit sa dau tot felul de explicati si sa citez din mesaje. (multa munca aiurea si stres)
Desi in primul am castigat mai tot acum se ia de chesti gen: installerul este facut cu ceva free iar el nu accepta ... s-a trezit dupa 3 luni de cand i-am facut installerul si inca 2 chesti. Se pare ca de data asta arbitrul este destul de nasol... tine pur si simplu cu buyerul.
Nu inteleg de ce e americanul asta asa de zgarcit... munca asta era de 1000$ cel putin.
A mai patito careva? Se poate schimba arbitrul?
Vreau totusi sa se termine si sa imi iau bani... El are toata munca (desi nu e comentata) nu am de unde sa stiu eu ce face cu ea... chiar daca nu va avea dreptul...nu ma duc eu in america sa fac investigatii :))

Si ca sa raspund celor ingrijorati de retragerea banilor:
Cea mai buna metoda acum e PAYPAL + card ING (student ca are toate comisioanele 0).
Tot ce pierzi in toata retragearea asta e 2 euro (2.5$), taxa perceputa de PAYPAL la retragearea cu cardul. In rest dolari sunt convertiti automat de banca in RON la o rata OK fara comisioane.

Edited by ingersedat, 10 May 2008 - 14:12.


#447
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
Arbitrul nu stiu sa se poata schimba.
Insa oricand poti sa ceri sfatul unui tech-guy din RAC. Michelle Nisi si ceilalti n-au habar de cod...

Daca tu crezi ca te-ar avantaja sa se uite un tehnician peste munca ta propune asta in arbitraj. citeste recgulamentul intai, stiu ca ai dreptul.
Tot n-am inteles eu pre bine de ce esti in arbitration acum (a2a oara ?)


Din pacate arbitrii cam tin cu buyerii. Una din cele 3 note de 3 pe care o am din arbitration pierdute este dupa ce buyerul nu mi-a raspuns niciodata de cand mi-a acceptat bid-ul iar eu fireste am deschis arbitration sa intreb ce se intampla... Michelle Nisi mi-a dat nota 3 pentru ca nu am pus fisierele ca "Work Complete" inainte de deadline. Cum si ce sa pun cand eu aveam nevoie de XML-uri de la buyer.

#448
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Sunt in arbitraj tehnic cu un arbitru care ma dezavantajeaza f mult. Problema e ca arbitrul habar nu are de microcontrolere.
Cum pot cere sfatul unui tech guy?
De asemeni o propunere facuta de catre buyer pe care nu o disputi/refuzi intr-un anumit timp e considerata acceptata asa ca aveti grija.
La fel se poate intampla si cu propunerile voastre.
Sunt ain arbitraj datorita faptului ca buyerul vrea sa mai cumpar un PIC din bani mei ca sa pot testat eu anumite featureruri si pt ca el considera ca includera unui installer facut cu Advanced Installer (free version) nu ii convine. (cica 3rd party software included). Desi installerul este facut de vreo 2 luni si ceva si i-am zis de el...
In priumul arbitraj au fost 12 cauze din care am castigat 9 din ele... restul fiind mici buguri.

Intrebare daca uploadez fisierele in message log nu inseamna ca le-am uploadat... trebuie neaparat sa folosesc workcomplete?

Edited by ingersedat, 10 May 2008 - 17:42.


#449
radd

radd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 10.02.2004
Pai daca spui ca esti in arbitraj tehnic inseamna ca deja vb cu un arbitru specializat nu unul pt generalitati sau care sa va judece pe baza RAC policy. Apropo, cum il cheama pe arbitrul tau.

Nu cred ca o propunere facuta pe thread ti se poate intoarce inapoi daca nu o faci. de cand ti se accepta bid-ul tu trebuie sa faci doar ce e scris in bid description. imi amintesc ca o data nu am piedrut un arbitraj datorita argumentarii astea. Niciodata nu as lucra le langa ce e cerut in bid description. Nici o abatere...

In cazul tau nu stiu cine are mai multe argumente.
Si pentru ca sunt total in afara domeniului tau de experienta vreau sa te intreb cu ce altceva vrea sa-i faci installerul ?

#450
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007
Primul tehnical a fost Rafeek Kulkarni care a fost corect.
Al doilea cel de acum a fost: Michele Nisi care nu a avut mare contributie, apoi acum tehnical: Monica Fichter. Cea din urma il sustine pe buyer chiar si la chestia cu installerul.
Pai el vrea sa ii fac installer cu unul pe care il vrea el... desi nu a specificat nimic pana acum.

L-a buyerul asta i-am facut destule in afara proiectului.

Edited by ingersedat, 10 May 2008 - 18:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate