Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

De ce sunt psihiatrii cei mai atei dintre medici?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
99 replies to this topic

#91
pirategrl_1806

pirategrl_1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 01.05.2008
Cat despre intrebarea ta despre religii, care? protestantii? sau catolicii? Toate sunt facute de om , mai ales cele protestante, prefer sa nu spun mai multe , eu ca medic, consider ca fiecare e liber sa-si aleaga cum isi organizeaza mai bine psihicul, dc intradevar ceea ce si-a ales il aduce la un echilibru , atat timp cat aceasta optiune nu-i va dauna lui, in integritatea psihica si in relatiile sociale , interumane

#92
comosicus22

comosicus22

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 369
  • Înscris: 06.11.2007

Vizualizare mesajpirategrl_1806, pe Aug 7 2008, 16:01, a scris:

Cat despre intrebarea ta despre religii, care? protestantii? sau catolicii? Toate sunt facute de om , mai ales cele protestante, prefer sa nu spun mai multe , eu ca medic, consider ca fiecare e liber sa-si aleaga cum isi organizeaza mai bine psihicul, dc intradevar ceea ce si-a ales il aduce la un echilibru , atat timp cat aceasta optiune nu-i va dauna lui, in integritatea psihica si in relatiile sociale , interumane

Eu sunt ateu (wuuuuuuuuuuuu) deci dai inainte despre ce religie vrei.

#93
pirategrl_1806

pirategrl_1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 01.05.2008
Despre diferitele religii: traditiile religioase reprezinta moduri de viatacare sunt, practici normative.Povestile, ritualurile, practicile religioase unesc indivizii in comunitati care impartasesc aceleasi amintiri , convingeri , si aceleasi strategii de subzistenta.Dupa cum intrebai tu mai devreme despre adaptarea creierului in societate, da, diferitele religii sunt rezultate ale indivizilor din diferite parti ale societatii.

#94
robinake

robinake

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 26.12.2008

Vizualizare mesajmaltese, pe 4th July 2008, 04:10, a scris:

Nu este nici un articol mai nou de 2000, majoritatea din cate am vazut sunt din anii 80-90. Daca ai incercat sa convingi pe cineva ca psihiatrii sunt sarlatani si doar psihologii competenti fii doar bucuros ca ai spus si tu ceva pe ziua de azi.
Ca sa fiu si ontopic: cum sa nu fii ateu cand vine pacientul si spune ca l-a dat cu capul de ceva pe un vecin ca asa a fost indrumat de vocea Celui de Sus? Si ma corectez, acel om nu are o boala psihica, nu are ideatie deliranta, ci asa ii place sa vorbeasca mult si fara inteles despre lucruri inexistente si actioneaza conform. Ce avem noi cu vocile din capul lui? probabil suntem invidiosi ca nu le auzim si noi.

Din ce am vazut la Socola: multi pacienti sunt abandonati de familie, multe cazuri sociale, oameni care nu au alti prieteni in afara spitalului si daca ar fi externati fortat ar dormi in strada. Isi gasesc linistea in religie. Merg la biserica, asculta preotul, tind sa creada ca exista un Dumnezeu bun care ii iubeste, desi familia, prietenii i-au abandonat, e un loc bun si de socializare, vorbesc despre lucruri frumoase, se bucura ca e zi de sarbatoare religioasa. Au un prieten virtual, stiu ca in orice moment cineva e gata sa ii primeasca. Religia nu pune intrebari, ofera doar raspunsuri.

foarte frumoasa si educativa argumentatie pentru ateism. daca vine si din partea unui psihiatru e clar: e musai sa evit depresiile cu orice pret. ca sa vezi de unde isi extrag unii dintre psihiatrii nostri forta pentru ateism: din nebunia unora care omoara pe vecinu dand vina pe voci de Sus...

Edited by robinake, 26 August 2010 - 15:19.


#95
laserdance

laserdance

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 12.10.2008

Vizualizare mesajmaltese, pe 4th July 2008, 04:10, a scris:

Ca sa fiu si ontopic: cum sa nu fii ateu cand vine pacientul si spune ca l-a dat cu capul de ceva pe un vecin ca asa a fost indrumat de vocea Celui de Sus? Si ma corectez, acel om nu are o boala psihica, nu are ideatie deliranta, ci asa ii place sa vorbeasca mult si fara inteles despre lucruri inexistente si actioneaza conform. Ce avem noi cu vocile din capul lui? probabil suntem invidiosi ca nu le auzim si noi.
Mai era o faza cu astronomia. Cum sa cred ce spun astronomii despre planeta x cand un astronom l-a dat cu capul de ceva pe un vecin ? deci nu mai exista nici o planeta x in univers, pt. ca toate planetele au fost inventate de astronomi si toti astronomii ii dau cu capu de pereti pe vecinii lor, deci nu se merita sa crezi ca exista si alte planete. Logic. :clapping:  :ciocan:

#96
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

Vizualizare mesajmingus, pe 3rd July 2008, 18:45, a scris:

Se pare ca psihiatrii inclina sa nu creada in Dumnezeu, in comparatie cu medicii de alte specializari:

Psychiatrists least religious but most interested in patient's religion

Oare de ce se intampla acest lucru? Ipoteza mea este ca ei inteleg cum se formeaza si cum se perpetueaza credintele religioase, si ca isi dau seama, in consecinta, ca ele nu au o baza reala.

O parte din informatiile relevate de studiu sugereaza ca psihiatrii privesc credintele religioase ca pe un fel de calmante improvizate instinctiv de pacienti, care pot sa ajute pe termen scurt, dar pot si sa faca rau:

"Although psychiatrists may not agree with the claims of religion, they often witness its powerful effects on patients' mental health, both for good and for ill."

In primul rand eu cred doresc sa castige cat mai multi pacienti, si  ca sa aiba cui sa-si vanda medicamentele... :naughty:

#97
AmRenascut

AmRenascut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 11.05.2009

Vizualizare mesajmingus, pe 4th July 2008, 03:33, a scris:

Inteleg ca esti suficient de generos cat sa crezi ca exista Dumnezeu in lipsa oricaror dovezi, dar in schimb esti atat de sceptic cat sa nu crezi nici macar ca exista boli psihice, in ciuda documentatiei empirice colosale acumulate pe tema acestora.
Documentație empirică? Colosală? :))

Nici în ziua de azi nu există vreun test biologic ce poate dovedi existența "bolilor psihice".

http://www.antipsych...rg/25reason.htm

#98
domnul-hindus

domnul-hindus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 05.08.2010
pt ca ei stiu mecanismele creierului.
stiu cat de usor omul poate fi iluzionat.

#99
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,061
  • Înscris: 21.02.2022
Toate, absolut toate, persoanele pe care le cunosc eu, tinere și relativ tinere, străine sau din familie, care frecventează des biserica și manifesta fundamentalism religios, cred tot felul de conspirații, etc, au probleme psihiatrice. In general sunt femei care au suferit anumite traume, să zicem. După părerea mea preoții care nu sesizează că aceștia ar avea nevoie și de un altfel de ajutor sau mai rău încearcă să se substituie ei psihiatrilor eșuează în misiunea lor, se află într-o situație de impostură. Multă lume are nevoie de psihiatri si de avocați.

Edited by echoshoworacle, 08 July 2023 - 10:03.


#100
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 mingus, on 03 iulie 2008 - 17:45, said:

Se pare ca psihiatrii inclina sa nu creada in Dumnezeu, in comparatie cu medicii de alte specializari:

Psychiatrists least religious but most interested in patient's religion

Oare de ce se intampla acest lucru? Ipoteza mea este ca ei inteleg cum se formeaza si cum se perpetueaza credintele religioase, si ca isi dau seama, in consecinta, ca ele nu au o baza reala.

O parte din informatiile relevate de studiu sugereaza ca psihiatrii privesc credintele religioase ca pe un fel de calmante improvizate instinctiv de pacienti, care pot sa ajute pe termen scurt, dar pot si sa faca rau:

"Although psychiatrists may not agree with the claims of religion, they often witness its powerful effects on patients' mental health, both for good and for ill."

Probabil pt ca religia heirupista, aleasa, determina un habotnicism mental asemanator cu cel al unui sportiv  care-si indoaie vointa in vederea imbunatatirii performantelor.
Si cand esti habotnic poti fi indrumat mai usor intr-o directie.

Edited by zexelica, 11 July 2023 - 09:16.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate