Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

verbul "a trebui"

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006
Salut,
Din cate stiu eu verbul "a trebui", verb impersonal, se conjuga la infinitiv prezent invariabil:
eu trebuie
tu trebuie
el/ea trebuie
noi trebuie
voi trebuie
ei/ele trebuie

Exista vreo situatie (oricare) in care se poate folosi CORECT forma "trebuiesc"?


As dori raspunsuri din partea persoanelor care pot si argumenta si care au un background in directia asta (profesori limba romana etc).

Multumesc

#2
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
o intreaga dezbatere aici : http://forum.softped...t...8&hl=trebui

#3
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 Moaca, on Jun 30 2008, 15:45, said:

o intreaga dezbatere aici : http://forum.softped...t...8&hl=trebui
tocmai de aceea am inceput un nou thread fiindca acolo a ramas "in pom". Multe pareri, multe surse (dexonline in care apare si trebuiesc), corector ortografic etc.
Vroiam sa vina cineva care a studiat problema in mod profesionist si sa zica exact daca exista sau nu "trebuiesc".

#4
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
E impersonal, niciodata nu-si schimba forma.

#5
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„Din cate stiu eu verbul "a trebui", verb impersonal, se conjuga la infinitiv prezent invariabil” – (popovicias)

Ce înseamnă „infinitiv prezent”?

La indicativ prezent:

Eu trebui
Tu trebui
El/ea trebuie
Noi trebuim
Voi trebuiți
Ei/ele trebuie
.

La fel ca la: a birui.

(Dumitru Irimia, Structura gramaticală a limbii române - Verbul, Editura Junimea, 1976, pag. 220)

#6
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
:w00t:

suna cumplit!

#7
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Ca adverb este inflexibil:

Eu trebuie să merg
Tu trebuie să mergi
El/ea trebuie să meargă


etc.

#8
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
N-a ramas deloc in pom discutia acolo. Este exact asa cum s-a mai scris de 54637392 de ori, si anume impersonal-unipersonal, nu se conjuga, ci se foloseste numai forma de persoana a treia. Ca mai vine unu', altu' care revolutioneaza el limba romana si i se pare ca suna mai uman conjugat, e partea a doua care nu necesita topic separat.
Si nu e "vroiam", ci "voiam".

Edited by diorama, 30 June 2008 - 20:19.


#9
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 diorama, on Jun 30 2008, 21:18, said:

Si nu e "vroiam", c "voiam".
A voi si a vrea sunt 2 verbe diferite, din cate stiu eu. Ma-nsel?
Poate n-o fi nici vroiam, da' sigur voiam nu-i a vrea conjugat la indicativ imperfect. Asta daca n-oi fi uitat eu limba romana intre timp (ceea ce nu cred  :D )

#10
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
„nu se conjuga, ci se foloseste numai forma de persoana a treia” – (diorama)

Unde scrie?

Folosiți diacriticele, vă rog!

Există doar verbele a vrea și a voi. A vroi nu există.

La imperfect:

Eu vream
Tu vreai
El/ea vrea
Noi vream
Voi vreați
Ei/ele vreau

Eu voiam
Tu voiai
El/ea voia
Noi voiam
Voi voiați
Ei/ele voiau.

Edited by CBV, 30 June 2008 - 20:51.


#11
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
back on topic, cand e verb si cand e adverb, totusi? ca mi-s confuzata nitel.

#12
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
http://dexonline.ro/....php?cuv=adverb

#13
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 CBV, on Jun 30 2008, 22:05, said:


n-am intrebat ce e, ci cand e.

mai precis, cand trebuim noi ... nu-l mai bag pe "sa..." ca se transforma in adverb :lol:

daca nu stii, lasa pe altu'.

#14
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 mianna, on Jun 30 2008, 22:15, said:

n-am intrebat ce e, ci cand e.

mai precis, cand trebuim noi ... nu-l mai bag pe "sa..." ca se transforma in adverb :lol:

daca nu stii, lasa pe altu'.
:w00t: "trebuie" adverb?!? Recunosc, n-am mai facut de multi ani gramatica, da' nu cred sa fi schimbat intr-atat limba romana! "Trebuie" nu se transforma in adverb atunci cand cere o completiva directa. Orice i-ai face, tot verb ramane.
Sa ma corecteze cineva mai priceput, daca ma-nsel. Cu exemple, ca sa pricep.

 CBV, on Jun 30 2008, 21:16, said:

Ca adverb este inflexibil:

Eu trebuie să merg
Tu trebuie să mergi
El/ea trebuie să meargă


etc.
O sursa ne dai si noua?!

Edited by s3ction31, 30 June 2008 - 21:52.


#15
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 s3ction31, on Jun 30 2008, 22:47, said:

:w00t: "trebuie" adverb?!? Recunosc, n-am mai facut de multi ani gramatica, da' nu cred sa fi schimbat intr-atat limba romana! "Trebuie" nu se transforma in adverb atunci cand cere o completiva directa. Orice i-ai face, tot verb ramane.

io nu-i fac nimic, ca de-aia am trantit placinta aia razareata acolo :) colegu' de mai sus ii face.

locutiune adverbiala poate fi, totusi (sau poate face parte dintr-o...). nu, nu ca in exemplul colegului, ci asa cum trebuie :P

deci nu mi-s io aia confuzata :) uuufff, m-am mai linistit :notangel:

Edited by mianna, 30 June 2008 - 21:54.


#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
TREBUÍ, pers. 3 trebuie, vb. IV. 1. Intranz. A avea nevoie (de ceva); a fi nevoie (de ceva). ♢ Loc. adv. Cum trebuie = așa cum se cuvine, cum se cade; bine. ♢ Expr. Așa-ți trebuie! = așa ți se cuvine, așa meriți. Atâta i-a trebuit (ca să...) = asta a așteptat (ca să...) 2. Tranz. unipers. și impers. Este necesar să..., este obligatoriu să..., se cere (neapărat) să... 3. Tranz. unipers. și impers. A fi probabil sau posibil, a se putea presupune. [Prez. ind. pers. 1 sg.: (rar) trébui și trebuiésc] – Din sl. trĕbovati.  


VROÍ vb. IV. v. vrea.


cine nu crede in dexonline n-are decit sa se uite intr-un dex tiparit. am mai avut discutia asta cu cineva acum vreo 3 ani si am sunat un prieten al carui tata e din intimplare profesor universitar si are toate dictionarele din univers si mi-a confirmat telefonic existenta lui "vroi" :lol:

#17
s3ction31

s3ction31

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 05.01.2008

 Mosotti, on Jun 30 2008, 23:09, said:

TREBUÍ, pers. 3 trebuie, vb. IV. 1. Intranz. A avea nevoie (de ceva); a fi nevoie (de ceva). ? Loc. adv. Cum trebuie = așa cum se cuvine, cum se cade; bine. ? Expr. Așa-ți trebuie! = așa ți se cuvine, așa meriți. Atâta i-a trebuit (ca să...) = asta a așteptat (ca să...) 2. Tranz. unipers. și impers. Este necesar să..., este obligatoriu să..., se cere (neapărat) să... 3. Tranz. unipers. și impers. A fi probabil sau posibil, a se putea presupune. [Prez. ind. pers. 1 sg.: (rar) trébui și trebuiésc] ? Din sl. tr?bovati.  

Deci nu m-am inselat. Nu e adverb niciodata (poate fi locutiune adverbiala insa, cum a zis si mianna)  

VROÍ vb. IV. v. vrea.

cine nu crede in dexonline n-are decit sa se uite intr-un dex tiparit. am mai avut discutia asta cu cineva acum vreo 3 ani si am sunat un prieten al carui tata e din intimplare profesor universitar si are toate dictionarele din univers si mi-a confirmat telefonic existenta lui "vroi" :lol:

Eu ma intreb cum se conjuga: eu vroiesc, tu vroiesti, el/ea vroieste... ? :lol:

Edited by s3ction31, 30 June 2008 - 22:33.


#18
popovicias

popovicias

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 655
  • Înscris: 14.09.2006

 CBV, on Jun 30 2008, 20:53, said:

„Din cate stiu eu verbul "a trebui", verb impersonal, se conjuga la infinitiv prezent invariabil” – (popovicias)

Ce înseamnă „infinitiv prezent”?

La indicativ prezent:

Eu trebui
Tu trebui
El/ea trebuie
Noi trebuim
Voi trebuiți
Ei/ele trebuie
.

La fel ca la: a birui.

(Dumitru Irimia, Structura gramaticală a limbii române - Verbul, Editura Junimea, 1976, pag. 220)

Asta nu este limba romana pe care am invatat-o NOI (sau unii dintre noi) la scoala. Si eu stiu bine ce am invatat fiindca am memoria buna din fericire.

 diorama, on Jun 30 2008, 21:18, said:

N-a ramas deloc in pom discutia acolo. Este exact asa cum s-a mai scris de 54637392 de ori, si anume impersonal-unipersonal, nu se conjuga, ci se foloseste numai forma de persoana a treia. Ca mai vine unu', altu' care revolutioneaza el limba romana si i se pare ca suna mai uman conjugat, e partea a doua care nu necesita topic separat.
Si nu e "vroiam", ci "voiam".
1. Ba da. Discutia a ramas in pom acolo, iar aici se duce in acelasi punct.
2. Imperfectul verbului "a vrea" la pers 1 sg este "vroiam" NU voiam.
3. Eu nu doresc sa fac pe desteptul sau sa creez o noua discutie pe forum ci doar sa aflu cum este corect. Tocmai de aceea am inceput acest Thread. Sa vina cineva cu "SURSA OFICIALA" daca exista asa ceva in limba romana. Acum vad atatea surse si posibilitati incat se pare ca limba romana este la intamplare. Deci, exista vreo sursa oficiala? Cine reglementeaza regulile acestei limbi si in ce documente?
4. Eu personal nu am incredere in dexonline.ro fiindca acolo vei gasi aproape orice. Fiecare poate sa propuna un cuvant chiar daca nu este avizat. Siveco este doar o firma privata care face software. Nimic mai mult. Dexonline este doar un site bun pentru cautari rapide. Ex: NU exista (100%, fara discutii) "sa aibe", "sa aiva", "sa aive". In dexonline.ro le vei gasi...:) Deci?
5. Confundarea cuvantului "infinitiv" cu "indicativ" este greseala mea pe care mi-o asum  (lipsa de atentie, concentrare etc).
6. Mai bine ducem discutia intr-un punct constructiv si ramenem la subiect si anume "trebuie" vs. "trebuiesc"

 popovicias, on Jul 1 2008, 16:48, said:

---
2. Imperfectul verbului "a vrea" la pers 1 sg este "vroiam" NU voiam.
---
Ok...
Ramane sa ma documentez despre aceasta "problema". Cine stie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate