Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

3G Connex...

- - - - -
  • Please log in to reply
1119 replies to this topic

#1
stereaba

stereaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.11.2004
Nokia 7600,

Cautare retea, in Craiova si Bucuresti mi-a aparut:

Cosmorom
Orange
Connex, cu semnul 3G in fata

ce e interesant e ca vede si 900 si 1800 si UMTS in aceeasi retea.
Deci nu mai au frecventa de teste pe UMTS, e inregistrata. :coolspeak:

Are cineva setari, sa vedem cum merge? :D
mai sunt si alte orase in care va apare?

#2
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
In Bucuresti pe unde anume ai gasit 3G-u?

#3
stereaba

stereaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.11.2004
Obor, mosilor, zona Platza Romania mereu, Regie Gara de nord vitoiei, PP libere uneori.

#4
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
O arie destul de extinsa. Ma gandeam ca doar in zonele sediilor Cnx...unde se mai fac teste.

#5
Codename

Codename

    Regele ºi Regina Caºcavalului

  • Grup: Members
  • Posts: 3,776
  • Înscris: 03.01.2004
Veºti bune. Veºti bune. :lol:

#6
FireEyes

FireEyes

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 02.12.2002
Viteza maxima posila pt transferul de date care va fi ?

#7
ikon

ikon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.11.2004

FireEyes, pe Nov 20 2004, 19:43, a scris:

Viteza maxima posila pt transferul de date care va fi ?

<{POST_SNAPBACK}>

384kbps download / 64kbps upload - e standardul UMTS;

3G de la Cnx...:)) mare branza...

#8
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
un pic mai mare ca  pe GPRS in zilele aglomerate..... :lol:

#9
Arpi

Arpi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,950
  • Înscris: 23.06.2003
@ikon
:nonobad:

EDGE - 384Kbps
UMTS - pana in 2 Mbps
CDMA 2000 2,4Mbps
:OK:

#10
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004
Se pare ca avem niste baieti tare destepti pe forumu asta...mare branza...tre sa traiasca si ei. Lor le spun ca exista un siteu tare interesant care poate sa-i ajute tare mult. Adresa este www.webopedia.com . Exista acolu niste spatii mititele unde pot sa afle ce anume insemna ceva...in cazul nostru UMTS...si cu ce anume se ocupa...sau cu ce se manaca. Ar fi bine ca de fiecare data cand debiteaza o ineptie....sa verifice inainte sa deschida gura si sa se faca de kkt. Uite ce scrie acolo despre UMTS: "Universal Mobile Telecommunications System, a 3G mobile technology that will deliver broadband information at speeds up to 2Mbit s/sec."

Cine nu crede...sa urmareasca linkul :Webopedia

Edited by GrimRipper, 21 November 2004 - 02:18.


#11
ikon

ikon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 03.11.2004
Da, corect...se pare ca m-am inselat un pic. Ideea e ca pana o sa vedem de la Connex rate de transfer de 2Mb o sa mai durezeee.... Si cand o sa reuseasca, in cativa ani buni probabil, o sa ofere un lucru pe care zapp-ul il ofera deja.
Avand in vedere ritmul in care clientii corporate connex migreaza catre orange&zapp de ceva vreme mi-e tare greu sa cred ca introducerea UMTS-ului de catre cnx ii va intoarce din drum. Noroc cu fanii inflacarati, cu ofertele populiste si cu prepaid-urile pe care le dau moka de-si mai fac si ei targetul de clienti.

Cat despre unii mai verzi la suflet care isi pun pe forum poze cu personaje din jocuri si cauta in dictionar termeni doar k sa se dea ei culti,...no other comment.

#12
stereaba

stereaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.11.2004
:cursing:  forumul asta e impanzit de fani connex, orange si zapp. Va bateti in afirmatii aiurea fara sa cititi/ verificati mai intai. Nu vreau sa jicnesc pe nimeni, pentru ca sunt oameni pe aici care au cunostinte solide dar....
Hai sa lamurim un lucru:
1. Ca viteza de transfer pe comm mobile: (nu o diferentiez pe UL si DL pt. ca majoritatea tehnologiilor sunt optimizate pt. Dl mare si UL mic, lucru absolut normal)
CSD GSM 9600bps maxim, garntat- nu se baga nimeni pe canalul tau
HSCSD     in Ro 9600*4canale (1 UL, 3 DL)
GPRS in ro max 36kbps mediu la 20-30 Kbps
EDGE  max 380kbps, mediu cam pe la 90-120kbps (depinde si de nr de utilizatori)

si sa trecem la CDMA
CDMA2000 1x max 128, mediu, din pacate pe la 60, dar mai bine ca GPRS
CDMA EDVO max 2,4MBps mediu 400-600
UMTS (WCDMA) max 2MBps  mediu 300-400


2.asa ca nu va mai certati atata, ca diferenta intre ele nu e mare in acest sens. cat vreti ? 512 Kbps mobil? si eventual la un pret mai mic decat la RDS-ului sau al Astralului?
daca asa ar fi, toata lumea si-ar lua mobil si ar renunta la internetul fix.
Statul(ele) au niste resurse (spectre de frevente) care trebuie sa le gestioneze
Cat de tampit sa fii sa faci un standard mobil mai puternic decat unul fix???
cati dinntre voi accesati internetul din motive strict prof pe laptop, din tren? 1%? 2%?
Daca sunteti multi se face wlan din 10 in 10 Km la nivel national, ne luam toti laptopuri cu carduri, mai facem vreo 3 cernavoda care sa tina reteaua, si facem facultati de elctronica in fiecare municipiu ca sa avem oameni care sa se ocupe de ea.

Imi pare rau ca sunt un pic agresiv dar pe mine ma intreresa daca intradevar Connex 3g este deja implementata si functionala , si care este acoperirea:

ce e interesant e ca vede si 900 si 1800 si UMTS in aceeasi retea.
Deci nu mai au frecventa de teste pe UMTS, e inregistrata.  

Are cineva setari, sa vedem cum merge?  
mai sunt si alte orase in care va apare?


PS: ikon, citez din pagina pe care ai dat-o:
Besides voice and data, UMTS will deliver audio and video to wireless devices anywhere in the world through fixed, wireless and satellite systems.
VOICE and data, edvo nu face asta... da numai DATA
e un standard international, adica daca vreau sa plec in Franta si vreau sa iau date de la firma mea din Ro pot sa le iau, ca am UMTS si roaming cu operatorul de acolo. Cu zappul... no way! iar asta e o adevarat aplicabilitate, si sa te legi cu mobilu de acasa la net e anormal si aberant.

Oricum, eu propun moderatorilor sa deschida o categorie noua, in care sa se discute numai chestii tehnice, si eu zic ca o sa aiba succes.
Si dca apar comentarii tendentioase sau pro cnx, org, zpp sa le mute moderatorii intr-o categorie "Barfa zilei".



multumesc

#13
GrimRipper

GrimRipper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 330
  • Înscris: 14.09.2004

ikon, pe Nov 21 2004, 03:06, a scris:

Da, corect...se pare ca m-am inselat un pic. Ideea e ca pana o sa vedem de la Connex rate de transfer de 2Mb o sa mai durezeee.... Si cand o sa reuseasca, in cativa ani buni probabil, o sa ofere un lucru pe care zapp-ul il ofera deja.
Avand in vedere ritmul in care clientii corporate connex migreaza catre orange&zapp de ceva vreme mi-e tare greu sa cred ca introducerea UMTS-ului de catre cnx ii va intoarce din drum. Noroc cu fanii inflacarati, cu ofertele populiste si cu prepaid-urile pe care le dau moka de-si mai fac si ei targetul de clienti.

Cat despre unii mai verzi la suflet care isi pun pe forum poze cu personaje din jocuri si cauta in dictionar termeni doar k sa se dea ei culti,...no other comment.

<{POST_SNAPBACK}>



Da Ikon, sunt vrede din cap pana-n picioare. Nu vad ce e rau in asta. Pe mine m-au satifacut din plin, nu am de ce sa ma plang.
De ce am facut trimitere la dictionare? Pentru ca am vrut sa dau o definitie cat mai exacta...unii care nu stiu se mai uita pe forumul asta si iau de bune afirmatii postate de altii care nu au avut curiozitatea sa se uite cu ce se manaca anumite tehnologii...dar spun ca nu sunt "mare branza"
Intamplator lucrez in domeniu si stiu despre ce vorbesc aici...stiu foarte bine cum se digereaza lucrurile despre care se discuta aici. Oricum...nu-ti trebuie mare scoala ca sa sti ca UMTS permite live streaming...iar conform celor spuse de tine...cu un upload de 64Kbps nu o sa reusesti tu in veci sa faci un live streaming decent. Nu-i rau sa-ti pui homepage Webopedia....ajuta...biliv mi!
Pleaca clientii corporate de la cnx in alte directii...pleaca pe capete,a? Poate ai tu super informatii si nu le dai si la baietii aici pe forum. Sau poate faci tu audit pentru cnx.....Tu si altii ca tine cantati prohodul cnx-ului de ani de zile....si uite ca al reaq se incapataneaza si nu vrea sa moara. Ba mai mult...merge cot la cot cu marile corporatii europene...pana acum ceva timp fiind in frunte. 1600 clienti in plus la Orange???? Se pot recupera intr-o zi. Eu cred ca ne asteapta mari suprize din partea verzilor...ramane de vazut.
Nu-ti place avatarul meu??? Nici nu am pretentia sa-ti placa. E o tara libera si puteam sa-mi pun si un kkt daca vroiam...nu trebuia sa-l mirosi tu neaparat. Preferai sa-mi pun poza cu vaca de Nastase???? Cu sleahta lui de dobitoci??? Sunt satul de el pana peste cap...Internetul cred ca ramasese ultimul loc unde nu ma intalneam cu ciuma numita PSD si cu jigodiile care o alcatuiesc...iar acum dau de el pe forum??? Poate omul care si-a pus avatarul cu kktu de Bombonel l-a pus la oha...dar sincer...daca citeste randurile astea si renunta la acea imagine...o sa-i fiu recunoscator pe veci. Sa vad vaca de Nastase aici pe forum e mai rau decat as vedea-o pe Teo la televizor. Cam off topic dar sincer...nu m-am putut abtine. De mult ma freaca chestia asta... :naughty:  :naughty:  :naughty:

Edited by GrimRipper, 21 November 2004 - 05:28.


#14
TheBorg

TheBorg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 22.10.2002

GrimRipper, pe Nov 21 2004, 02:17, a scris:

Uite ce scrie acolo despre UMTS: "Universal Mobile Telecommunications System, a 3G mobile technology that will deliver broadband information at speeds up to 2Mbit s/sec."

<{POST_SNAPBACK}>


Am cautat terminalele Nokia UMTS, si uite ce am gasit in specificatii pe site-ul Nokia:

Nokia 6630
WCDMA 2100 - Maximum download 384kbps; upload 128kbps
EGPRS (Class B, Multislot class 10) - Maximum download 236.8kbps; upload 118.4kbps
GPRS (Class B, Multislot class 10) - Maximum download 53.6 kbps

Nokia 6650
Up to 57.6 kilobits per second in circuit-switched data networks
Up to 384 kilobits per second (downlink) and 64 kilobits per second (uplink) in WCDMA packet transmission networks

Nokia 7600
Up to 57.6 kilobits per second in circuit-switched data networks
Up to 384 kilobits per second (downlink) and 64 kilobits per second (uplink) in WCDMA packet transmission networks

Asta inseamna ca probabil tehnologia UMTS permite 2Mbit download, dar terminalele UMTS nu, sau inca nu, maximul de la Nokia fiind 384down/128up.

Edited by TheBorg, 21 November 2004 - 11:20.


#15
RF_head

RF_head

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.08.2004

stereaba, pe Nov 20 2004, 13:58, a scris:

Nokia 7600,

Cautare retea, in Craiova si Bucuresti mi-a aparut:

Cosmorom
Orange
Connex, cu semnul 3G in fata


<{POST_SNAPBACK}>


Si poti sa telefonezi pe Connex 3G ?  -- sau il vezi numai la network ssearch ?

#16
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,222
  • Înscris: 09.09.2004
avand in vedere ca omul cerea niste setari, eu zic ca nu.
cred ca trebuie sa iti activezi ceva in centrala sa poti folosi 3G.
totusi daca apare e pe aproape  :D ...nu la nu stiu cati ani cum zic carcotasii pe aici

Edited by userreclamatii, 21 November 2004 - 12:04.


#17
stereaba

stereaba

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.11.2004

RF_head, pe Nov 21 2004, 12:00, a scris:

Si poti sa telefonezi pe Connex 3G ?  -- sau il vezi numai la network ssearch ?

<{POST_SNAPBACK}>


Pot sa sun, dar nu cred ca vb pe UMTS...
Eu zic ca apare cum apare si semnul de GPRS la alte telefoane (siemens parca), si acolo inseamna ca reteaua iti ofera GPRS, nu ca ai si acces la el.
Dar apare ca o singura retea, nu apare in lista Connex GSM si mai jos Connex 3G.. asta imi pare interesant.
A fost cineva pe afara sa ne spuna cum  se vad retelele pe acolo?

#18
RF_head

RF_head

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 01.08.2004

stereaba, pe Nov 21 2004, 12:23, a scris:

Dar apare ca o singura retea, nu apare in lista Connex GSM si mai jos Connex 3G.. asta imi pare interesant.

<{POST_SNAPBACK}>


ce telefon (cu UMTS) ai?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate