Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

vreau pistol

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
dj_andreo

dj_andreo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.05.2008
M-am gandit io ca ar fi bine sa imi iau un pistol! cine imi poate spune ce acte imi trebuiesc pentru a-l procura si care sunt normele in care pot sa-l folosesc?

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Legea privind regimul armelor si al munitiilor, legea nr. 295/2004

#3
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,979
  • Înscris: 03.12.2005
Nu e in curs de revizuire legea, partea cu neletalele? Eu am maritat obiectul la o armurerie, ca la ce razii au fost la mine aici in ultima vreme riscam sa petrec juma de viata in chiloti in fata militianului.

#4
dj_andreo

dj_andreo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 22.05.2008
ok multzam fain... daca mai aveti ceva de adaugat ioi va astept :kisstogether:

#5
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 dj_andreo, on Jun 22 2008, 00:12, said:

M-am gandit io ca ar fi bine sa imi iau un pistol! cine imi poate spune ce acte imi trebuiesc pentru a-l procura si care sunt normele in care pot sa-l folosesc?

Ti-ai luat pistol?
In caz afirmativ, de care? La ce pret? Esti multumit de el?
L-ai folosit pina acum in cazuri reale?

#6
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 11.01.2009
Achizitionarea unei arme este o decizie importanta si trebuie luata cu cap. Probabil locul cel mai potrivit pentru o asemenea arma ar fi in locuinta proprie pentru un plus de siguranta deoarece in cazurile reale care pot avea loc pe strada nu este indicat. Gandeste-te ca pistolul ajunge pe mana agresorului. In plus legea spune ca nu ai voie sa ripostezi pentru autoaparare cu ceva " mai mare " decat cu ce te-a atacat celalalt. Spre exemplu daca cineva te ameninta cu un cutit tu trebuie sa-i raspunzi la fel nu sa scoti pistolul sa-l impusti. Este momentan complicata treaba, dar cel mai eficient este un spray paralizant ! :D

#7
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 stefteo21, on Jan 21 2009, 18:57, said:

Achizitionarea unei arme este o decizie importanta si trebuie luata cu cap. Probabil locul cel mai potrivit pentru o asemenea arma ar fi in locuinta proprie pentru un plus de siguranta deoarece in cazurile reale care pot avea loc pe strada nu este indicat. Gandeste-te ca pistolul ajunge pe mana agresorului. In plus legea spune ca nu ai voie sa ripostezi pentru autoaparare cu ceva " mai mare " decat cu ce te-a atacat celalalt. Spre exemplu daca cineva te ameninta cu un cutit tu trebuie sa-i raspunzi la fel nu sa scoti pistolul sa-l impusti. Este momentan complicata treaba, dar cel mai eficient este un spray paralizant ! :D


Cind ti-ai pus in minte sa iti iei un pistol pentru autoaparare, TREBUIE sa fi luat deja hotarirea ca sa-i si folosesti, la o adica!
Daca doar l-ai luat sa te dai mare, faci o mare greseala!
Pe de alta parte, cind cumperi o arma pentru autoaparare, o faci pentru ca te simti amenintat, pentru ca, prin natura profesiei esti obligat sa te deplasezi la ore si locuri nepotrivite, pentru ca oricind poti fi atacat!
Problema cu scosul cutitului nu este la obiect!
Cind porti legal asupra ta un pistol pentru autoaparare si esti atacat de un infractor cu un cutit in mina, cine crezi ca te-ar putea trage la raspundere daca tragi in atacator sa te aperi?
Ai putea avea probleme daca te-ai apara cu un pistol cu glont si in loc sa tragi in aer de citeva ori, si abia apoi intr-un picior sau, in cel mai rau caz, in el, pur si simplu l-ai executa tragindu-i un glont intre ochi!
Asta in Romania......pentru ca, la valul infractionalitatii din Moldova de acum citiva ani, s-a raspuns cu o solutie drastica: legalizarea portului armelor letale!
Iar acum, daca ai un pistol asupra ta si te enervezi pe unul care nu te-a lasat sa treci cu marea ta masina de firma binecunoscuta si faci greseala sa scoti un pistol (cu gaze, bile, sau chiar cu glont) celalalt are DREPTUL sa scoata si sa foloseasca propriul sau pistol, care poate fi cu glont si sa te nimereasca in cap!
Au murit citiva indivizi care se dadeau mari si tari, poate si ceva nevinovati (victime colaterale) dar s-a ajuns la sopul urmarit: a DISPARUT fenomenul racheti! (cu ajutorul cetatenilor)
E bun si un spray paralizant (de fapt, lacrimogen) in lipsa de nimic!

#8
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 copjob2000, on Jan 21 2009, 17:28, said:

Cind ti-ai pus in minte sa iti iei un pistol pentru autoaparare, TREBUIE sa fi luat deja hotarirea ca sa-i si folosesti, la o adica!
Daca doar l-ai luat sa te dai mare, faci o mare greseala!
Pe de alta parte, cind cumperi o arma pentru autoaparare, o faci pentru ca te simti amenintat, pentru ca, prin natura profesiei esti obligat sa te deplasezi la ore si locuri nepotrivite, pentru ca oricind poti fi atacat!
Problema cu scosul cutitului nu este la obiect!
Cind porti legal asupra ta un pistol pentru autoaparare si esti atacat de un infractor cu un cutit in mina, cine crezi ca te-ar putea trage la raspundere daca tragi in atacator sa te aperi?
Ai putea avea probleme daca te-ai apara cu un pistol cu glont si in loc sa tragi in aer de citeva ori, si abia apoi intr-un picior sau, in cel mai rau caz, in el, pur si simplu l-ai executa tragindu-i un glont intre ochi!
Asta in Romania......pentru ca, la valul infractionalitatii din Moldova de acum citiva ani, s-a raspuns cu o solutie drastica: legalizarea portului armelor letale!
Iar acum, daca ai un pistol asupra ta si te enervezi pe unul care nu te-a lasat sa treci cu marea ta masina de firma binecunoscuta si faci greseala sa scoti un pistol (cu gaze, bile, sau chiar cu glont) celalalt are DREPTUL sa scoata si sa foloseasca propriul sau pistol, care poate fi cu glont si sa te nimereasca in cap!
Au murit citiva indivizi care se dadeau mari si tari, poate si ceva nevinovati (victime colaterale) dar s-a ajuns la sopul urmarit: a DISPARUT fenomenul racheti! (cu ajutorul cetatenilor)
E bun si un spray paralizant (de fapt, lacrimogen) in lipsa de nimic!

Dar ce, sprayurile sunt legale?

#9
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 Akomar, on Jan 23 2009, 17:01, said:

Dar ce, sprayurile sunt legale?

Sint legale atit timp cit il folosesti pentru autoaparare!
Daca esti prins de Politie cu el asupra ta, nu ti se face dosar penal!
Poti risca, in cel mai rau caz, o amenda si confiscarea sprayului, daca politistii considera ca il aveai in alt scop decit autoapararea!

#10
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Sigura solutie este legalizarea portului de arma pentru toata lumea. Asta pentru ca cei care vor sa faca infractiuni fac rost de arme oricum, nu se incurca ei in detalii cum ar fi legea, numai cetatenii care respecta legea sunt privati de dreptul de a se putea autoapara in cazul unei agresiuni.

Despre interpretarea legii cand ai dreptul sa il folosesti - eu zic ca interpretarea corecta este: cand esti amenintat cu forta letala (poate fi si un un cutit cu lama mai mare de 6 cm), ai dreptul sa folosesti forta letala. Ce focuri in aer, impuscat in picioare? Daca folosesti pistolul insemna ca esti in pericol de moarte (autoaparare), deci... shoot  to kill. Daca nu esti in pericol de moarte nu il folosesti. Simplu.

Edited by SuperDuper, 23 January 2009 - 20:12.


#11
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 SuperDuper, on Jan 23 2009, 20:11, said:

Sigura solutie este legalizarea portului de arma pentru toata lumea. Asta pentru ca cei care vor sa faca infractiuni fac rost de arme oricum, nu se incurca ei in detalii cum ar fi legea, numai cetatenii care respecta legea sunt privati de dreptul de a se putea autoapara in cazul unei agresiuni.

Despre interpretarea legii cand ai dreptul sa il folosesti - eu zic ca interpretarea corecta este: cand esti amenintat cu forta letala (poate fi si un un cutit cu lama mai mare de 6 cm), ai dreptul sa folosesti forta letala. Ce focuri in aer, impuscat in picioare? Daca folosesti pistolul insemna ca esti in pericol de moarte (autoaparare), deci... shoot  to kill. Daca nu esti in pericol de moarte nu il folosesti. Simplu.

Despre legalizare armelor letale am mai scris. Asa au rezolvat autoritatile din Moldova problema raketilor. Cu ajutorul populatiei!  :coolspeak:
Cind un raket scotea pistolul pentru ca este mare si tare, o lua intre ochi de la altul, care ori era mai mare si mai tare decit el, ori avea un pistol mai mare! :lol:
Daca, prin absurd, pentru ca in Romania cred ca este aproape imposibil sa se legalizeze portul armelor letale, totusi se va permite portul acestor arme, vor muri destui oameni....  (victime colaterale) :o

#12
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu este chiar asa, asta este propaganda celor care vor sa aiba numai ei arme. In realitate oameni sanatosi la cap nu or sa se apuce sa scoata pistoalele pe strada, fie si pentru simplul motiv ca unul din spatele lui s-ar putea sa aiba si el un gun si sa ti-o faca...
Si un hot s-ar gandi de doua ori sa intra in casa pentru ca exista posibilitatea unei intalniri cu un glont. Frica pazeste bostanaria...

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006

 SuperDuper, on Jan 24 2009, 02:10, said:

Nu este chiar asa, asta este propaganda celor care vor sa aiba numai ei arme. In realitate oameni sanatosi la cap nu or sa se apuce sa scoata pistoalele pe strada, fie si pentru simplul motiv ca unul din spatele lui s-ar putea sa aiba si el un gun si sa ti-o faca...
Si un hot s-ar gandi de doua ori sa intra in casa pentru ca exista posibilitatea unei intalniri cu un glont. Frica pazeste bostanaria...

Despre hoti....asa este.... ar lasa-o mult mai lejer!
Cit despre prima parte, eu iti spun ce s-a intimplat in Moldova!
Si, asa este cu victimele colaterale...
Oricum, era o vreme in care puteai sa tragi noaptea pe strada efectiv cu tunu' si nu omorai pe nimeni!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate