Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Supy t - Casa Amvic

- - - - -
  • Please log in to reply
614 replies to this topic

#577
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postsupy_t, on 3rd October 2010, 19:44, said:

Da e topicul unei constructii Amvic...
Legat de decizia ta...pai ar trebui sa fie a ta...si aici nu e loc de graba!!! dar daca ai deja cadrele ridicate...pai umplii spatiile cu BCa...sau caramida...sau ce vrei tu..iar peste 2-3 ani o sa crape peste tot...sau nu....dar am vazut destule constructii pe cadre cu fisuri.....desi si eu am fisuri prin rigips...mai ales la usa de la intrare...pe care toata lumea o tranteste...

adica o sa ai o structura de polistiren?...cu 2,5 cm de ce?....ca doar nu beton...sau sper sa nu..desi structura de rezistenta raman stalpii...adica acele punti termice pe care tu zici ca le-ai eliminat.....

Ba da, beton torcretat cu o pompa si prins pe o plasa de otel zincat incastrata in polistirenul respectiv. Acea plasa va imbraca si stalpii, care vor fi izolati termic prin polistiren, pe exterior. Decizia e a mea, desigur, insa vroiam sa stiu si parerea celor care stau intr-o astfel de casa sau au facut zidurile in acest mod sau asemanator, asa cum e Amvicul.

#578
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Supy, am citit in seara asta tot topicul tau. In primul rand, felicitari pentru ca ai descoperit... meseriasul din tine. Super! Esti de admirat...
In al doilea rand, da, va fi beton torcretat (parca asa ii spune) aplicat cu o pompa, in grosime de 2,5-3 cm, peste polistiren. Ma bate gandul (daca raman la varianta cu acest sistem - MDue) ca polistirenul sa fie de 15 in loc de 10 cm, in felul asta "zidul" va fi de 20 cm. Inca nu sunt convins cu superioritatea acestui sistem fata de cel clasic pe caramida in ceea ce priveste coeficientul de transfer termic. Din cate-am observat, singura si cea mai mare problema o reprezinta condensul/umiditatea, dar cred ca acest lucru se poate rezolva cu un sistem de ventilatie (cu recuperare a caldurii), gen Vitovent 300 (de la Viessmann). Oricum, eu am ridicata casa pe structura in cadre, deci sistemul Amvic nu s-ar fi mai fi putut aplica, insa MDue e valabil. Pacat ca inca n-ai trecut printr-o iarna, ar fi fost util de stiut cum e cu "intretinerea" in sezonul rece.

#579
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Sistemul de ventilatie cu recuerare de caldura....o sa coste o mica avere...si mai trebuie proiectat inca din faza de constructie a cladirii (tubulaturi care vor reduce spatiile, daca nu sunt incadrate prin placi)...
Eu unul nu mai vreau sa vad prea multi meseriasi....am auzit si vazut destule cazuri de oameni nemultumiti (dar desi destui au fost multumiti). Eu am un principiu...pe care inca nu l-am inalcat...si anume "Decat sa dau bani si sa nu-mi placa, mai bine fac eu si ma critic pe mine...si nu pe altul...si nici nu dau bani..." asa ca m-am apucat de unul singur si am realizat ceea ce ap prezentat deja...Repet...constructia la rosu a fost facuta de o firma de pe plan local, (era mult prea greu de facut rost de cife si pompe atunci..) si nu am ce sa le reprosez...iar restul, de la insalatii pana la dat cu var, eu si cu sotia....si unele mici ajutoare...dar vioara unu am fost noi. Acum suntem pe punctul de a ne apuca de etaj...si-l vom face tot noi, si sunt sigur ca va iesi mai bine decat parterul..data fiind experienta acumulta.. Instalatiile electrice sunt aproape gata, cele sanitare sunt gata demult, si mai am caloriferele....restul...rigips, si multa vata minerala si polistiren...

#580
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006
Intrigat de "mica avere" de care spui ca va costa un sistem de ventilatie cu recuperator de caldura (76%), am dat un Google si am gasit unul de firma pe care-l pot achizitiona cu banii de o Dacie (de Remat). "Mica avere" fiind undeva pe la 2900 de lei. Odata instalata, consuma doar 3,8 W (pentru un volum de 15 mc/h) si mai trebuie schimbate filtrele din cand in cand.

Mai doream sa te intreb ceva: ce anume nemultumiri aveau diversele persoane cu care ai intrat in contact vis-a-vis de acest sistem (Amvic etc). As vrea exact sa stiu daca mai exista si alte probleme inafara celei de condens. Merci.

Edited by Rocknroll, 05 October 2010 - 17:21.


#581
Marleyfunnydog

Marleyfunnydog

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 218
  • Înscris: 15.08.2010
Probleme legate de rezistenta asa zisei "diafragme de beton".
Conform manualului de utilizare, armaturile verticale se introduc la final, dupa ultimul rand de cofraje, printre armaturile orizontale. Se arunca, pur si simplu la intamplare, fiindca nu ai cum sa le legi. Imi pare rau, dar aceasta nu este o diafragma de beton.
Este cea mai grava scapare pe care am descoperit-o la acest sistem.
Fara a mentiona faptul ca oricum esti la mana celui care iti toarna betonul, fara posibilitatea de a identifica posibile goluri in structura.
Poate in alte tari lipsite de cutremure aceste lucruri ar fi neglijabile, tare as vrea sa vad in Romania (in cazul unui seim major) cum se comporta o astfel de casa, realizata conform manualului de utilizare publicat pe site-ul Amvic.

#582
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
bre nea supy ,am si io o intrebare
te-ai interesat la mister crutescu care sunt preturili la thermofloc ?

#583
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
pai sa le luam pe rand...

- mica avere e pentru 15 mc...???......asa sa fie....cum spui tu...s-or fi ieftinit... Legat de nemultumiri...pai am vazut, de exemplu, tot pe aici o constructie aproape defrisata de polistiren pe interior...iar betonul avea segregari, sau am vobit cu oameni carora nu le-au ajuns cofrajele, cuiva din Buzau i-a explodat un colt la turnare...Eu unul nu am avut ce sa le reprosez...
- legat de barele verticale....asa o fi scriind in manual...deci nu te contrazic....ai mei au tras in teapa practic cofrajele...si au legat totul cu rarma...ca m-au innebunit cata sarma au consumat...

- legat de termofloc...sau ce dracu o fi aia...nea Crutescu propovaduieste acum celuloza ignifugata.

#584
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
Mergem la finalizate?

#585
forumeanu

forumeanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 20.12.2004

View PostRocknroll, on 5th October 2010, 18:19, said:

Intrigat de "mica avere" de care spui ca va costa un sistem de ventilatie cu recuperator de caldura (76%), am dat un Google si am gasit unul de firma pe care-l pot achizitiona cu banii de o Dacie (de Remat). "Mica avere" fiind undeva pe la 2900 de lei. Odata instalata, consuma doar 3,8 W (pentru un volum de 15 mc/h) si mai trebuie schimbate filtrele din cand in cand.

Da-ne si noua ce ai gasit!
Mersi!

#586
Rocknroll

Rocknroll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,785
  • Înscris: 16.12.2006

View Postforumeanu, on 23rd October 2010, 13:47, said:

Da-ne si noua ce ai gasit!
Mersi!

Imi pare rau, insa n-am mai pastrat linkul in Bookmarks deoarece am renuntat la sistemul de zidarie Concrewall si practic nu mai aveam nevoie.
Cum Bookmarks-ul din zona de... "Home Sweet Home"... meu "geme" de informatii, din cand in cand mai fac curatenie in el. Am facut si... am sters linkul. Sorry...  :mellow:
Chiar gasisem ceva, insa era fara recuperator de caldura, era simplut si e posibil sa fi fost facut prin Asia.

#587
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostAstrul, on 23rd October 2010, 09:33, said:

Mergem la finalizate?
De ce nu?  :confuzzled:

#588
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,562
  • Înscris: 10.05.2007
..spuse Dumnezeu  :lol:
Atunci finalizate sa fie!

#589
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
ce bine ar fi...dar mai am etajul....desi sunt deja la finalizate....
Deh...macar parterul e gata....restul..cand ne-om mai reveni financiar...iar u cand o sa revin acasa...caci deocamdata sunt plecat....

Edited by supy_t, 25 October 2010 - 13:35.


#590
jia

jia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 08.06.2005
Salut!
Am citit topicul de la inceput si vreau sa iti spun mai intai felicitari pt realizare!

As dori niste informatii referitor la cum se comporta casa, acum ca deja ai o iarna la activ:
- cum e cu caldura? (necesar gaz la temp ambianta de ...)
- am inteles ca ar fi nevoie de sistem de ventilatie la casele f. etanse.. la tine din cate stiu nu este montat. Sunt ceva efecte (gen umezeala)?

Multumesc,

#591
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
Iata ca am revenit..asta dupa ce am mai patit cate ceva....
Cel mai important lucru e ca am redescoperit o veche pasiune...si anume...aeromodelismul...(Am un Mustang P51 de la Art-tech.....nitel cam sifonat dupa cateva zile de zbor....)
Legat de casa....pai..iata ultima patanie....Din dorinta de a "nu se intampla nimic rau" am luat decizia sa scoatem din priza centrala in timpul saptamanii, sa oprim gazele, si sa lasam doar iluminatul exterior alimentat. MARE GRESEALA!!!....desi temperatura in casa nu a scazut sub 10 grade (masurata cu un termometru meteorologic cu memorare de maxim si minim) am facut sita schimbatorul de caldura al centralei...care, fiind inchs si cu horn afara....a inghetat...si s-a spart...870 lei, centrala fiind Ferolli.
Concluzia....lasati centralele pe antiinghet...si nu faceti ca mine!!!.....Explicatia, cu care am fost de acord.....camera de ardere a centralei este mai jos fata de horn, iar aerul rece de afara a patruns in camera de asdere facand ca schimbatorul de caldura sa inghete....si de aici...bucurie!!...

In rest constructia e OK, fara umezeala, se incalzeste in aproximativ doua ore, de la 10 grade la 22 -23, iar consumul de gaze...pai din iunie 2010 si pana acuma, am ars cam 650 litrii de GPl auto, doar ca am sta acolo doar in week-enduri, casa fiind incalzita complet, de vineri seara pana duminica seara....iar in rest centrala a fost scoasa din priza!!!!!(mare prostie!!! dar am scris despre asta deja). Noi suntem multumiti, cu consumul de GPL, fiin rezolvate si celelalte doua mri probleme ale unei case de week-end...deocamdata...si anume a gatitului, si a apei calde..
In dormitorul de jos, este mult prea cald cu usa inchisa, si se impune un robinet termostatic, iar pe casa scarii parca mai trebuia un calorifer......in rest e ok.\

Toate bune

#592
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
[ https://player.vimeo.com/video/20569408 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cam de asta ma ocp in ultima vreme..iar casa...sta la soare....

#593
dacis2

dacis2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,497
  • Înscris: 03.01.2007
Tu pilotai? (Din carlinga, evident!)

#594
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 14.12.2007
am facut si din astea...adica am fost si la mansa.. Acum mai stau doar la joistikuri...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate