Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Foliere geamuri

Microsoft Defender

cartela Internet Europa

Sondaj EV
 Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML
 PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 

Supy t - Casa Amvic

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
614 răspunsuri în acest subiect

#541
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 603
  • Înscris: 14.12.2007

View Postinstinct, on 1st September 2010, 10:32, said:

Mie din toata casa, imi place mult... pisica !  :peacefingers: E simpatica foc.

Problema e ca si noua ne place....si din ce in ce mai mult devine adevarata stapana a curtii si a casei...

#542
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postsupy_t, on 1st September 2010, 21:30, said:

Problema e ca si noua ne place [pisica]....
si mie imi place, dar tre s-o tin 2 zile in baitz, la frigider!

#543
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 603
  • Înscris: 14.12.2007
papusarule...nu am putut venii la intalnirea forumistilor...dar promit, ca daca vin o sa iau cel putin o ghiara de-a lui..........si doi pumni de-ai mei!!!...
\Hey...glumeam ...desigur....

#544
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009
bre, sunt buni, dar nu dintraia slabanogi!
si poti veni si cu 2 pumni!
de seminte!

#545
azi_e_maine

azi_e_maine

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 139
  • Înscris: 14.07.2010

View Postcasuta_papusilor, on 1st September 2010, 21:50, said:

si mie imi place, dar tre s-o tin 2
si lui botezatu io placut doua , da o ramas cu aia care mi o placut si mie  :rolleyes:
din start le am tinut pumnii lui roxi si violeta
faina emisiune ...mai buna decat semintele cu roshioare

#546
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 603
  • Înscris: 14.12.2007
daca te-ai referit la miei....pai te iert si imi cer scuze.....iar pumnii sunt de alune!!!.....
Matul ala e parte a familiei...si au mai gresit unii ca s-au luat de el!!.....(ce sa fac daca sunt cam teritorial....)....bre da ce-mi plac glumele.....si nici lui....

Fișiere atașate


Editat de supy_t, 02 septembrie 2010 - 21:40.


#547
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009
la unul trebuie sa te decizi!
ori maimutza din avatar, ori birmanezul, la baitz!
si 2 zile la fum, ca sa aibe si miros!

#548
nightmare392

nightmare392

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.511
  • Înscris: 20.09.2007
Am si eu un 2 specimene din astea birmaneze si nu prea le place de oricine. Pe unii ii lasa sa se apropie, pe altii nu.

Fișiere atașate



#549
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postnightmare392, on 2nd September 2010, 22:45, said:

Am si eu un 2 specimene din astea birmaneze si ....
la baitz cu ele!
vin, sare, piper, cimbru, ulei, lamaie...2 zile la frigider!

Editat de casuta_papusilor, 02 septembrie 2010 - 21:47.


#550
instinct

instinct

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 701
  • Înscris: 29.09.2006
Ce iti mai arde de glume. Casuta, tu sti ceva de invazia chinezilor de te pregatesti asa in domeniul gastronomic. Ia vezi, un vecin cu saint bernard (parca asa se scrie :)) nu gasesti ;) ?

#551
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009
da, vin chinezii!
deja invat sa mananc [cu] betzele!
ca o sa se lase cu foamete, unul dintre cei 4 calareti ai iadului!

#552
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 603
  • Înscris: 14.12.2007

View Postnightmare392, on 2nd September 2010, 22:45, said:

Am si eu un 2 specimene din astea birmaneze si nu prea le place de oricine. Pe unii ii lasa sa se apropie, pe altii nu.


Al meu e tare pasnic....daca cineva il sarpina...e prietenul lui..dar nu prea brutal....si doar cand are el chef...
cu animalele astea totul e cum sunt invatate....dar totusi ii simt pe cei care nu le iubesc.....si sa vedeti ce-i simt eu...mai ales pe aia care-si lasa cateii sa-si faca nevoile peste tot!...si MAI ALES pe cei care le-ar vrea coapte.!!!....

#553
casuta_papusilor

casuta_papusilor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.155
  • Înscris: 16.06.2009

View Postsupy_t, on 3rd September 2010, 17:02, said:

...si MAI ALES pe cei care le-ar vrea coapte.!!!....
baitz, gratar cu foc iute!
sunt fade coapte!

am tinut si eu vreo 4-5 caini si vreo 2 pisoi.
dar n-am mancat niciunul.
au fugit cu cutitu-n ei si nu i-am mai prins!

Editat de casuta_papusilor, 03 septembrie 2010 - 16:50.


#554
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.578
  • Înscris: 10.05.2007

View Postsupy_t, on 2nd September 2010, 22:31, said:

papusarule...nu am putut venii la intalnirea forumistilor...dar promit, ca daca vin o sa iau cel putin o ghiara de-a lui..........si doi pumni de-ai mei!!!...
\Hey...glumeam ...desigur....
Mie daca-mi zicea cineva de catel sa-l vada in baitz la frigider, era deja ciorba pentru masa de pranz.
Stii care e faza cea mai dureroasa? Ca unii ar trebui sa-si dea seama ca rolul de bufon nu se potriveste in orice situatie.
Cateodata regele ii mai taie capul pe motiv de moment prost ales.
Asa ca mai adauga inca 2 si de la mine, dar fara seminte si alune.

Editat de Astrul, 05 septembrie 2010 - 15:13.


#555
supy_t

supy_t

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 603
  • Înscris: 14.12.2007
...stie, probabil, toata lumea ce zic americanii @it is a f...king free [email protected] ca fiecare zice ce vrea...char daca si-ar putea piede capul....

#556
acdmarian

acdmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 77
  • Înscris: 18.07.2010

View PostAstrul, on 5th September 2010, 16:13, said:

Stii care e faza cea mai dureroasa? Ca unii ar trebui sa-si dea seama ca rolul de bufon nu se potriveste in orice situatie.

:clapping:  :coolspeak:

#557
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.519
  • Înscris: 25.01.2007
Sa revenim la subiect....

Eu inca mai sint la faza de socoteli iar pana la anu tre sa imi fac cat de cat un plan de atac. Imi dau seama ca situatia de acum un an, de acum si de anul viitor cand incep eu constructia nu au nici o constanta comuna in cea ce priveste preturile dar totusi, tre sa-mi fac o idee.

1. Cam cat a durat turnarea fundatiei, a peretilor si a placii la voi? Intreb pt ca vreau sa estimez putin cat costa
inchiriatul pompei. Am gasit pompa cu 400lei pe ora, cam piperat. Acum 1 an in plina criza am vazut si la 250. Probabil ca in primavara viitoare cand o sa fie ceva crestere economica o sa fie mult mai mult...
2. Vibrator de beton aveau cei de la betoane sau ati inchiriat separat? Pt asta am vazut un pret de 150ron pe zi, estimez ca
mi-ar trebui 3-4 zile (fundatie, pereti, placa, pereti mansarda).
3. Tot nu sint sigur de varianta cea mai putin costisitoare din punct de vedere financiar si al timpului, in ceea ce priveste fundatia. Ori cofraje cu beton de 20cm, aici avantajul ar fi deja izolatia de polistiren, simplitatea si rapiditatea in executie. Ori fundatie clasica
dar care o sa ma rupa la mana de lucru, cherestea pentru cofraje, dulapuri sau inadit fier la greu.
4. Care-i treaba cu polistirenul din placa dintre etaje in sistem amvic versus placa clasica? Daca si-a facut cineva astfel de placa, cat l-a dus polistirenul si care sint avantajele? Am mai vazut pe net (dar nu in Ro) niste placi de beton prefabricate, le ancorai in pereti si gata cu placa peste etaj. Dar iar, nu am reusit sa aflu costuri ca sa compar cu o placa clasica.
5. Bugetul alocat manoperei tre sa fie cat mai mic de aceea "ma zgarcesc" sa fie totul cat mai simplu si mai "prefabricat". Vreau sa identific locurile unde pot sa renunt la serviciul "doreilor calificati" in favoare muncii mele. O sa am unul-doua ajutoare ale mele, vreau sa angajez unul-doi fierari betonisti care sa ma ajute la fasonat si armaturi, un dulgher si un diriginte/inginer de santier pentru instructiuni, verificari si documentari. Acum o intrebare banala: dirigintele de santier = inginer de santier sau sint doua meserii diferite? Plata acestor persoane pentru serviciile prestate daca ii angajez se face la luna sau pe etape de constructie? Sau tot la mp construit/desfasurat la la muncitori? Pentru ridicat casa la rosu voi aloca 5-6 luni dar vor fi multi timpi morti in aceasta perioada si nu-mi permit sa angajez "cu carte de munca pe perioada nedeterminata".
6. V-ati facut vreunul pereti interiori din cofraje sau ati apelat la zidarie clasica? Casa mea fiind mica, am vazut ca se cam duce din spatiul interior cu peretii amvic, izolarea lor fiind de prisos in casa. Atat ca se toarna repede si ies drepti. Plus ca daca vreau sa pun un semineu pe un astfel de perete, nu stiu daca se poate. (eventual sa tai polistirenul din zona semineului, voi cum ati procedat?)
7. Proiectul instalatiei electrice si sanitare costa si el ceva. Voi avea nevoie de proiectele astea atunci cand se face receptia lucrarii de catre reprezentantii primariei? Pentru ca daca nu am nevoie de ele, le fac si singur.
8. Cand ati inceput lucrarile v-ati pus pe gard panouri din acela cu beneficiarul, constructorul, termenul de finalizare etc? Trebuie sa faci asta neaparat? (nu-i bai sa-mi fac si eu un astfel de panou, numai ca sa nu ma trezesc cu vreo amenda ceva)
9. Cofrajele le-ati luat pe toate o data sau se pot comanda si pe etape (pt fundatie, ziduri, mansarda)? N-as prea vrea sa stau cu grija lor prin curte juma de an pana le asamblez pe toate. Dar termenul de livrare (approximativ) care este?
10. Voi ce discount-uri ati obtinut? Vad ca la ei pe site ofera 37.5% doar pentru cofraje. Sa inteleg ca la preturile care le au ei pe site, adaugi tva si scazi discountul?

Multumesc pentru informatii si poate la anul o sa deschid si eu un jurnal detaliat pe tema asta. Poate cine stie, dl. Marin Crutescu o avea ceva dreptate afirmand ca poti sa-ti faci casa singur... :) Sau aproape singur!

Editat de Meister, 05 septembrie 2010 - 22:01.


#558
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.954
  • Înscris: 05.01.2008
la 1.pretul pompei de 150 lei plus tva,dar in oradea
la 8.nu am pus nicio placa

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate