Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

olympus 8080

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Aurel, tz'ai luat 20D? cum e? multzamit?luam si eu unul daca avea un senzor mai mare. pretzul e tentant.

#20
viorel

viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.10.2004
nu am vrut sa degenereza discutia dar ca orice aparat are calitati si defecte.
pe mai multe site-uri de testare aparate de catre profesionisti se recunosc unele deficiente dar per total este recunoscuta ca cea mai buna la 8 megapixeli.
"the C-8080 is among the best of the new class of 8-megapixel consumer digicams at controlling CA"
de pe www.steves-digicams.com.
care masina nu are si elemente care nu plac.
importanta este media ,bune cu rele.
nu vreau sa fac sila nimanui cu topicul dar cand cineva iti spune ca e o porcari fara sa fie avizat atunci apelezi la parerea celor neutrii care le-au testat.
eu asta am facut cu remarci de pe 2 site-uri diferite.
nu a spus nimeni ca ar fi profesionala ,este semi,caci una profesionala este de la 4000 euro in sus.
trebuie sa faci intr-adevar poze pentru National Geografic cum a specificat cineva ca sa merite banii aia.
cu asta poti avansa in timp caci ai cu ce.
cropul ala este normal incadrat prost pentru ca este o parte dintr-o poza pentru cineva care a cerut un crop pentru studiul zgomotului.
cu toata stima.

#21
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Asa cum am mai spus mai sus, este cea mai buna implementare a senzorului de 8Mp de la Sony. Cum poti sa spui ca este cea mai buna camera de 8Mp cand exista 20D si 1D MarkII. Si nu sunt 4000USD. 20D-ul ajunge pe la 1300 USD. SI este la cativa ani lumina distanta fata de c-8080.
Am citit si eu review-urile de pe dpreview.com si dcresource.com si amandoua au aceeasi concluzie: aparatul e bun, dar din pacate, la aceeasi bani iti poti lua un D-SLR care matura pe jos cu el.
Pentru poze de familie si pt. cei care nu sunt tentati de versatilitatea unui D-SLR este buna. Dar tu esti prea antuziast frate pentru o camera pe care ai dat o gramada de bani.
Inca o chestie, poate adevarat ca este cea mai buna camera consumer de 8Mp, dar dpmdv camerele astea cu 8Mp pe un senzor cat un zar sunt o mare teapa. C-5050 este mai bun, la fel cum F-717 e mai bun ca F-828, in ceea ce priveste calitatea imaginii. Deci oricum ai lua-o este o semiteapa. Dar daca tu te simti bine, asta este tot ce conteaza! :)

#22
viorel

viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.10.2004
nu mai insist pentru ca o tii cu semi-tepa nu_ti dau decat o informatie.
pe site-ri cata vreme se judeca 20D-ul cu olympus 8080 pana la gradul de pixel in conditii de studio cred ca se compara destul de bine cu toate afinitatile tale pentru canon.
mai ales ca dai si aproape 400 de euro in plus pentru ca-ti place marca aia.
eu pe asta am vrut-o si gata ca o lungim nu constructiv cum ma asteptam si la stilul "Gica contra"
si 20D are o lista lunga de probleme care nu plac.









    1. Introduction2. Specifications3. What's New4. Body & Design5. Body & Design6. Body & Design7. Operation & Controls8. Operation & Controls9. Displays10. Menus11. Menus12. Timings & Sizes13. Features14. Features15. Features16. Features17. Software18. Software19. Software20. Photographic tests21. Photographic tests22. Compared to...23. Compared to...24. Compared to...25. Compared to...26. Compared to...27. Compared to...28. Conclusion29. Samples------------------------------------> Buy this product< Back to product reviews  


Compared to...
Studio scene comparison
Canon EOS 20D vs. Olympus C-8080 WZ
As our 'benchmark' prosumer level eight megapixel digital camera the C-8080 was a natural choice for a quick comparison to the eight megapixel EOS 20D. An important difference between the two cameras is the aspect ratio of their sensors, the 20D has a film-like 3:2 ratio sensor, the C-8080 has a monitor-like 4:3 ratio sensor. To compensate for this difference we attempted to ensure that the vertical framing of the subjects was the same between the two cameras, although obviously this means we lose part of the frame on the left and right side for the C-8080.

The C-8080 also carries a 112 pixel rows (vertical) advantage over the 20D, if its sensor were scaled to the same aspect ratio as the 20D (3:2) it would have 3672 x 2448 pixels (9.0 million). Note that the C-8080's aperture of F5.0 was selected for optimum sharpness and equal DOF.

This is our standard studio scene comparison shot taken from exactly the same tripod position within minutes of each other. Lighting: 2 x 800W studio lights with dichroic daylight filters bounced off a white ceiling reflector. Crops magnified 200%. Ambient temperature was approximately 24°C (~75°F). Camera settings:

Canon EOS 20D: Canon EF 50 mm F1.4, Aperture Priority (F9),
ISO 100, JPEG Large/Fine, Manual WB, Parameter 2 (neutral), Self-Timer
  
Olympus C-8080 WZ: Aperture Priority (F5),
ISO 50, JPEG Large/SHQ, Manual WB, Default Parameters (neutral), Self-Timer
Canon EOS 20D  Olympus C-8080 WZ  
ISO 100, 1 sec, F9 ISO 50, 1/1.6 sec, F5

2,859 KB JPEG (3504 x 2336) 3,798 KB JPEG (3264 x 2448)

#23
viorel

viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.10.2004
[




nu vreau sa ma ia moderatorul la stanga dar poate premiul luat in septembrie 2004 iti arata ca alegerea nu e proasta.
sau s-a luat pe spaga ca la noi,ca ma stapt sa zici si asta.






DIWA Gold Medal Award




20. September, 2004: DIWA (Digital Imaging Websites Association), a world-wide organisation of collaborating websites, today announces two awards to Olympus for their remarkable wide zoom digital compact cameras, Camedia C-8080 Wide Zoom and C-5060 Wide Zoom.

Both cameras passed the rigorous DIWA test procedure with excellent results. The 8 Megapixel Camedia C-8080 Wide Zoom scored well above the limit for a DIWA Gold Award, thanks to its fast 5x zoom lens with 28-140 mm. (35 mm film equivalent) zoom range, outstanding overall image quality, flexible handling and good value for money. Similar qualities were noted for the 5 Megapixel Camedia C-5060 Wide Zoom and its 27-110 mm. (35 mm film equivalent) 4x wide zoom lens. The average score from a number of DIWA testing experts rated this fine Olympus camera as a worthy winner of a DIWA Silver Award.

Attached Files



#24
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
olympus 8080 vs. 20D ... nu pot sa spun decat... "vai" lol

viorele, tu chiar crezi ca lumea prefera un 20D doar pt ca le place marca? inca odata lol

s'a comparat cu un 300D doar ca pretz, atat, in rest nici nu se poate discuta. tu acum vi si o compari cu un 20D. auzi, idee.... sti ca sunt multe discutzii 20D vs. 1D MarkII. Unii considera ca ar fi chiar echivalente (heh, whatever)

pe ideea asta am putea merge la 8080 vs. 1D MarkII, ambele au 8 MPix, so, de ce nu...

#25
viorel

viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.10.2004
nu eu am decis pe testele internationale sa le compar.20D cu 8080wz
cei ce au decis au facut asta si rezultatele sunt foarte asemanatoare.
nu se compara aparate cu diferente grosolane ci aparate care fiecare are calitati si defecte in plaja de calitate acceptata de plafonul pentru care au fost create.
eu nu am ajuns sa exploatez la maxim aparatul,dar cei care cunosc au facut asta cu alte aparate de acelasi calibru.
eu nu insist ca al meu este the best am spus ca e "scula",dar ca am luat o semi-teapa este o remarca cel putin superficila.
si 20D a luat acelasi premiu in noiembrie 2004.
tot ce vreau sa concluzionez este ca daca era un jaf de teapa recunosteam si-l vindeam de mult,dar pentru ca nu e canon nu inseamna ca nu e bun.
este prea bun la banii lui,comparabil si chiar peste multe modele de 8 megapixeli din top.
va inteleg ca va place 20 D,foarte bine ,ce ar fi daca toata lumea ar merge cu o singura marca de masina,ar fi plictisitor.
eu nu am pretentia sa-mi dati dreptate,dar nici nu renegati ce nu cunoasteti in detaliu.performante comparate cu calitati si defecte acceptate de toate partile luate in calcul.

#26
viorel

viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.10.2004
[
[/quote]


    1. Introduction2. Specifications3. Body & Design4. Body & Design5. Body & Design6. Operation & Controls7. Operation & Controls8. Operation & Controls9. Displays10. Menus11. Custom & Personal functions12. Timings & Sizes13. Features14. Features15. Features16. Software17. Software18. Photographic tests19. Photographic tests20. Compared to...21. Compared to...22. Compared to...23. Compared to...24. Conclusion25. Samples------------------------------------> Buy this product< Back to product reviews  



Resolution Chart Comparison
Shots here are of the PIMA/ISO 12233 standard resolution test chart (more of which are available in our comparison database). This resolution chart allows us to measure the actual performance of the lens and sensor system. It measures the ability of the camera to resolve lines at gradually higher resolutions and enables us to provide a definitive value for comparison purposes. Values on the chart are 1/100th lines per picture height. So a value of 15 equates to 1500 lines per picture height. For each camera the relevant 50 mm prime lens was used. The chart is shot at a full range of apertures and the sharpest image selected.

Studio light, cameras set to auto, all settings factory default. Aperture selected for optimum sharpness. Exposure compensation +0.7 EV to +1.3 EV.

  
Canon EOS-1D Mark II (1,935 KB; 8 MP) Canon EOS-1Ds (2,811 KB; 11 MP)
  
Canon EOS-10D (1,904 KB; 6 MP) Olympus C-8080 WZ (3,089 KB; 8 MP)

  
Canon EOS-1D Mark II Canon EOS-1Ds
  
Canon EOS-10D Olympus C-8080 WZ

  
Canon EOS-1D Mark II Canon EOS-1Ds
  
Canon EOS-10D Olympus C-8080 WZ

  
Canon EOS-1D Mark II Canon EOS-1Ds
  
Canon EOS-10D Olympus C-8080 WZ

  
Canon EOS-1D Mark II Canon EOS-1Ds
  
Canon EOS-10D Olympus C-8080 WZ

Measurable findings (three measurements taken for each camera):

Camera Measurement Absolute
Res. Extinction
Res.
Canon EOS-1D Mark II Horiz LPH 1850  + 2000  
Vert LPH 1650  + 2000  
5° Diagonal LPH + 1000  n/a  
Canon EOS-1Ds Horiz LPH 2400  * 2600  
Vert LPH 2000  * 2600  
5° Diagonal LPH + 2000  n/a  
Canon EOS 10D Horiz LPH 1600  1900  
Vert LPH 1450  1850  
5° Diagonal LPH + 1000  n/a  
Olympus C-8080 WZ Horiz LPH 1700  + * 2000  
Vert LPH 1650  * 1950  
5° Diagonal LPH + 1000  n/a  

poate ca pe tine chiar te deranjeaza asta dar 8080 este in topul aparatelor cu care este comparat 1D Mark II

#27
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
viorel faptul ca un site cvazi anonim (eu abia acum aud de el - da si tu link-ul de unde iei datele astea) s-a gandit sa compare 8080 cu 1D Mark II nu inseamna ca sunt si comparabile. Si eu pot compara trabantul (lui altfel ;)) cu un BMW, dar asta nu inseamna ca cel dintai este o alternativa la cel din urma.

si nu e vorba ce eu sau altul prefera canon, dar chiar nu se pune problema sa iei un 8080 in loc de mark II. sa fim seriosi. nu chiar nu sesizezi ridicolul?

Edited by mr.fred, 15 November 2004 - 20:16.


#28
viorel

viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.10.2004
hai sa fim intelesi ,nu e mai bun ca 1D Mark II dar sa spuna, ca e semi-teapa nu ti se pare prea mult?
sa facem afirmatii gratuite e usor.
sunt site-uri consacrate pentru aparate foto.de care s-a tot vorbit pe acest topic.
nu e vorba de trabant cu megane aici.
daca faceau asta se descalificau cei de la canon.
pentru un aparat din februarie sa fie inca in comparatii cu aparate aparute spre sfarsitul anului eu zic ca este o chestie nu?si sa ia un premiu aproape de sfarsitul anului cand au aparut atatea de atunci e o bagatele pentru tine?
la anul apar alte aparate mai tari ca 20D si 1D,asta inseamna ca ele nu mai sunt bune?
cred ca se exagereaza in banalizarea unor firme in favoarea altora.
1D costa aproape 4000.cine indrazneste sa spuna ca nu e super performant e batut in cap.
dar am vrut sa spun ca pentru a face teste sunt alese inca cateva aparate bune.
si la 25% din valoare eu zic ca stau bine.
20D este comparabil cu 8080,poate un pic mai bun la unele chestii dar este si mai nou si mai scump.
iti iei un mertan si cineva iti spune ca e teapa pentru ca bugatti e mai bun dar si 1 mil de euro e o suma nu?
asta vreau sa spun dar vad ca bat talanga degeaba aici.

#29
viorel

viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.10.2004
[da-mi si mie un link unde sunt comparatii si care nu e "cvasi-anonim",ca sa vorbim aceeasi limba

#30
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
eu nu am gasit nici un site in care sunt comparati sholder by sholder. de aia te-am rugat sa postezi si tu link-ul ala de unde iei cintatele. sa citim si noi tot si sa ne lamurim.

daca tu crezi ca 8080 e la fel de bun ca 20D dar mai ieftin inseamna ca o sa vedem de acum pe stadione numai olympus.

Edited by mr.fred, 15 November 2004 - 20:45.


#31
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Cineva cu capul pe umeri si care are habar despre ce vorbeste nu poate compara un D-SLR cu un aparat cu senzorul cat un zar. Cu atat mai putin se poate compara unul dintre cele mai reusite D-SLR-uri cu orice semi-teapa de 8Mp.
Nu stiu de ce viorelul aduce vorba de marci vs. marci. Tot o semi-teapa este si Canon Pro1 si Nikon 8700. Daca te uitai mai sus am afirmat ca C-5050 a fost un aparat bun. Dupa parerea mea este mai bun decat C-8080. Cei 8 milioane de pixeli nu numai ca nu il ajuta, ba chiar din contra. Zgomotul de imagine este atat de ridicat incat nu se mai "aude" nimic. Si in plus avea si un obiectiv mai bun, mai luminos.
In concluzie:
- C-8080 la 1000USD este o semi-teapa. Te poti considera norocos ca nu ai luat o teapa full (gen Sony F-828)
- C-5050 este mai bun dpdv al calitatii imaginii decat C-8080
- Nu a vorbit nimeni, in afara de viorel, despre Canon vs. Olympus. Daca ai fi fost mai atent pe alte topicuri ai fi vazut cu nu sunt partizan Canon. Am avut si Minolta si Olympus.
- Nu se poate compara nici un D-SLR cu un digicam. Si Fred poate ca a exagerat cu trabantul vs. BMW. Vroia sa zica un Oltcit vs. Saab. ;)

#32
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

Rigid Aurel, on Nov 15 2004, 11:01, said:

Nu stiu de ce viorelul aduce vorba de marci vs. marci.

<{POST_SNAPBACK}>

Pt ca nu stie ce vorbeste, d'aia. crede tot ce scrie pe site'uri obscure... vorbeshte de 1D si se refera la 1DM2, fara sa sesizeze vreo diferentza. pt el numarul de megapixeli primeaza, despre noise nici nu stie, optica e buna daca e curata de urme de degete si daca compania producatoare nu face faxuri, suntem pe linia cashtigatoare.

eu zic ca e inutil sa mai insistam, omul are nevoie sa'shi justifice investitzia...

viorele mama, ai una dintre cele mai tari camere, success si la cat mai multe poze excelente (n'ai nici o scuza, avand camera cea mai tare)

#33
viorel

viorel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 30.10.2004
iti scriu tie pentru ca cei doi care sunt ca mosii aia din "mupets "daca i-ai prins pe vremea lui nea nicu o tin pe-a lor in speranta ca ma enerveaza ,dar nu au nici-o sansa.
e vorba de trei site-uri unul il stiam si restul sunt de pe forum aflate.
www.dpreview.com

www.steves-digicams.com

/www.dcresource.com

www.imaging-resource.com

cu tine nu vreau sa intru in alte detalii,ca te vad echilibrat si echidistant pana la verificarea informatiilor.
te rog sa intrii mai ales pe dpreview si sa alegi una din camerele preferate si sa vezi cu care camere sunt comparate.se fac teste si de mire si de zgomot ,pana in cele mai mici detalii.
toate cele din top sunt bune fiecare marca face aparate bune si daca nu e canon e stift te rog sa decizi tu dar te rog sa parcurgi cateva comparatii pe care noi nu avem conditii sa le analizam.
cu toata stima.
aviz baietilor critici :mai usor cu muraturile ca va acriti de tot.
am spus eu ca este cea mai buna camera din lume la inceputul topicului.
am zis ca e scula si este.
canon este si el scula.
cred ca nu da nimeni in ulcer din asta ....sper.

#34
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
man, de la olympus, seria E merita atentzie, asha cred eu.  8080 e still o jucarie. potzi face poze, sa vezi...

#35
atika

atika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 14.01.2004

viorel, on Nov 15 2004, 16:10, said:

nu am vrut sa degenereza discutia dar ca orice aparat are calitati si defecte.
pe mai multe site-uri de testare aparate de catre profesionisti se recunosc unele deficiente dar per total este recunoscuta ca cea mai buna la 8 megapixeli.
"the C-8080 is among the best of the new class of 8-megapixel consumer digicams at controlling CA"

Viorel, ai tu dreptate si totusi nu ai :)
Poate este cel mai bun point and shoot digicam, dar tot p/s ramane.
Vezi aici, nenea descrie care sunt diferentele intre p/s si dslr-uri:
http://kenrockwell.com/tech/2dig.htm

Edited by atika, 16 November 2004 - 08:44.


#36
Rigid Aurel

Rigid Aurel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 14.07.2004
Hai sa explic un pic si insistenta mea de a combate afirmatii de genul: "cea mai tare camera de 8Mp si super tare la banii ei." Am mai combatut pe cineva pe acest forum care spunea despre Fuji S5000-best money can buy!
Nu m-ar deranja daca cineva ar spune: este camera care mie imi place cel mai mult. Sau: la valoarea mea nu as avea ce face cu un D-SLR. Sau: banii nu sunt o problema pt. mine si imi permit sa ii arunc pe orice prostie.
Dar nu pot sa stau deoparte cand se fac afirmatii care dau in ridicol, pt. ca pe acest forum mai intra si incepatori. Mie chiar imi face placere sa imi impartasesc din experienta mea (atata cat este) celor care sunt mai la inceput. De aceea nu o sa tolerez nici o afirmatie hazardata de genul "cea mai tare camera pt. ca am cumparat-o eu" sau "cea mai tare camera pt. ca asa zice un site...care trebuie sa traiasca si el din ceva". Nu am nimic cu nici o firma care produce aparate foto. (ma refer la Nikon, Minolta, Canon, Pentax, Olympus si altele din aceeasi categorie). Am avut 2 Olympus-uri pana acum.

Si pt. ca unii de pe aici sunt fanii site-urilor de review-uri sa spicuiesc cate ceva din acestea:

dcresource.com, la capitolul dezavantajele lui C-8080: "Tough competition from D-SLRs; spend just a little more, get a much better camera (esp. in terms of photo quality)"

dpreview.com la concluzii: "Digital SLR footnote: If you're considering an eight megapixel prosumer digital camera you should also not rule out a sub-$1000 digital SLR while initially more expensive (certainly if you want to achieve the 28 - 200 mm zoom range) these cameras offer higher quality image processing, cleaner images (virtually noise free up to ISO 1600), faster performance, more flexibility and for all intents and purposes (even large prints) as much resolution. On the downside they're not an 'all in one' solution and they're likely to be larger and need you to buy and carry at least a second lens. By sub-$1000 (at the time of publication of this review) we're talking about the Nikon D70 and Canon EOS 300D (Digital Rebel)."

si doua imaginii reprezentand zgomotul de imagine la Oly si la 300D. Va las pe voi sa ghiciti care cui apartine. ;)

Attached Files


Edited by Rigid Aurel, 16 November 2004 - 10:10.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate