Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Operatii cu laser pt ochi

- - - - -
  • Please log in to reply
573 replies to this topic

#415
shck

shck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.05.2007
[quote name='Hawkie' date='May 23 2007, 23:10' post='2878087']
Dacă ai fi citit topicul ai fi găsit răspun la întrebări...nu cred că are timp lumea să scrie aceleași chestii de 'șpe ori.

Am citit topicu. Io m-am operat joi 17.05.2007 la Bucuresti. Dupa o saptamana am fost la control aici in cluj. La un ochi am zero si la celalalt 0.25, dar tot nu vad k-lumea....o zis doctorita ca nu s-a stabilizat inca....
In fine.....o sa mai stau sa vad ce se intampla.

#416
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Ce probleme ai mai exact?

#417
shck

shck

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.05.2007

View PostValentine, on May 24 2007, 10:57, said:

Ce probleme ai mai exact?


Nu vad cum as vrea io sa vad. O zis doctoru ca nu s-a stabilizat inca....sau cristalinu nu si-a reluat in totalitate functiile.

#418
x_tinutza

x_tinutza

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 11.05.2007

View PostMarius_25, on May 12 2007, 19:50, said:

Buna


   Eu nu pot sa ti-o recomand , imi pare rau .
ok, merci oricum.
dar de clinica din ungaria care ziceai ca are laserul la fel de bun ca cel din tucia ce imi poti zice?
tare as vrea sa ma operez dar nu oriunde si nu oricum, in schimb imi este un pic groaza de turcia ca e un pic mai departe pt mine decat ungaria.
so,please zi-mi parerea ta. ms mult :)

#419
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007
Salut

M-am operat si eu pe 1 iunie anul asta. cu ochiul stang vad aproape perfect, doar ca noaptea am probleme cu lumina, vad halouri. Cu dreptul e mai complicat, ca am probleme cu contrastul si imi cam fluctueaza vederea mai ales noaptea. Dar cand sunt odihnit problemele astea cam dispar. Aveti idee in cat timp se vindeca , complet ochii dupa o astfelde operatie. Eu am facut-o la cluj prin optilens. Mersi

#420
Hawkie

Hawkie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 28.11.2001
Mai bine o făceai în Turcia sau Ungaria...păcat de ochii tăi :(

#421
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007

View PostHawkie, on Jun 9 2007, 13:21, said:

Mai bine o făceai în Turcia sau Ungaria...păcat de ochii tăi :(


Pai de ce pacat de ochii mei? Ce au cei din Ungaria sau din Turcia asa de spectaculos? Sau ce au cei din Cluj asa rau? Am facut operatia la doctorul Nicula Dorin, care are foarte mare experienta in asemenea operatii. Am vorbit si cu altii care au spus ca au iesit bine. Ti-am spus ca la ochiul stang vederea e aproape perfecta. Iar chestia cu halourile o au toti cateva luni dupa operatie, nu? Eu asa stiu.

#422
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007
Vreau sa mai spun cateva lucruri. In fiecare zi observ cate o imbunatatire in vederea mea. Ma refer la ochiul drept, deoarece cu ochiul stang vad perfect, mai putin halourile alea de noapte. Dar eu am avut intotdeauna ochiul drept mai slab decat stangul. Cand stateam mult la calculator ma durea doar ochiul drept, ochiul stang nu ma durea niciodata. Deci e normal sa se recupereze mult mai greu. Singura problema la dreptul e ca uneori, mai ales cand sunt obosit am anumite probleme la contrast, in rest e totul ok. Operatia de la Cluj m-a adus la 0 dipotri de la -4.5. Un aspect foarte important e ca cei de la clinica optilens m-au chemat deja de 2 ori la control, si pe luni iar ma duc. O sa ma mai duc si peste o luna, asa au spus. Dar nu imi iau nici un fel de bani peste aceste consultari, desi m-am oferit sa le dau. Au spus ca totul se vindeca foarte frumos in cazul meu. Operatia m-a costat 43 de milioane pt amandoi ochii. Alte lucruri, care v-ar putea interesa: am avut vreo 2-3 zile probleme cu acuitatea vederii la calculator. Acum nu mai am nici un fel de probleme, decat cu ochiul drept cand sunt obosit (probleme care le aveam partial si inainte de operatie). Iar de citit citesc la fel de usor ca inainte. Singurul aspect negativ pt clinica optilens ar fi ca nu mi-au spus riscurile inainte de operatie, dar acum a trecut si cred ca in cateva luni voi fi 100% ok. Am auzit si lucruri foarte bune despre clinica din Bucuresti unde e doctorul Moraru.  Cred ca si acolo e ok. Asta ca sa nu credeti ca fac reclama la optilens.

PS: Am acum in vizita pe cineva din SUA care si-a facut operatie LASIK in 2002, chiar de 2 ori. Si a zis si ea ca au trecut cam 6 luni pana s-a recuperat complet si a incetat sa mai vada halouri noaptea. Asa ca nu cred ca in America sau altundeva in lume se pot face operatii laser mai bine. Cei care sustin lucrul asta cred ca sufera de sindromul "la altii e mai bine ca la noi".

editat de moderator: fara linkuri ale clinicilor, te rog.

Edited by mianna, 09 June 2007 - 19:32.


#423
Ediz

Ediz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.05.2007
Salut tuturor!

Prima mea interventie LASIK am suferit-o in 1996 la absolvirea facultatii pentru o miopie de (-5.5) la ochiul stang,iar a doua a fost in 2004 pentru miopia de "numai" (-1.75) a ochiului drept.Daca in cazul primei interventii corneea a fost sectionata pe o "adancime" de 180 microni,in cazul interventiei din 2004 datorita tehnologiei mai avansate s-a reusit o taiere pe o profunzime de numai cca.80 microni.In cazul primei interventii am avut parte postoperator de niste dureri atroce(in ciuda a 2 analgezice p.o. si unul local),in cazul celei de a doua interventii nemaiavand nicio acuza postop.(respectand cu strictete medicatia prescrisa)

In 1996 cand m-am decis pentru interventia LASIK colegii,prietenii,rudele mi-au sugerat sa renunt fiind o tehnica relativ recenta,necunoscandu-se f.bine evolutia postop. si eventualele complicatii pe o perioada mai lunga de timp.Ei bine,au trecut 11,respectiv 3 ani de la cele 2 interventii si nu regret decizia.Singura problema ce am avut-o a fost o conjunctivita in urma cu 2 ani dupa scuba diving.

Ambele interventii au fost facute la Istanbul Eye Hospital(infiintat in 1996) de catre unul dintre profii mei din facultate..In 1996 costul interventiei era de 1000 USD,iar in 2004 de cca 800 USD (conform regulilor deontologice ca medic nu am platit decat 1/4 din suma in ambele cazuri).

Pentru cine doreste o astfel de interventie recomand Istanbul Dunya Eye Hospital(infiintat in 1996) ce detine si un hotel pentru a asigura cazarea celor veniti din provincie (know how-ul fiind asigurat de renumitul Prof.Iannis Pallikaris).Din cate am vazut pe site au sucursala si in Amsterdam si Berlin.

Din cate stiu in prezent o astfel de interventie costa in jur de 300 Euro.(site-urile ambelor clinici sunt in limbile engleza,germana si turca)

Multa sanatate!

#424
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
@Valentine, fii dragut si lasa-ma pe mine sa moderez. si asta inseamna ca a treia oara cand voi fi nevoita sa sterg posturi pe tema asta, nu ma voi mai limita doar la atat.

ca sa ne-ntelegem: subiectul "reclama" a fost dezbatut pe aria de medical. cred ca stiu sa fac si singura diferenta intre impartasirea unei experiente si reclama unui cabinet.

da, nu permit linkurile vreunei clinici sau a vreunui cabinet. permit insa numele lor, in momentul in care este solicitat. si acest topic nu poti spune ca nu e unul in care sa nu se solicite astfel de informatii. atata vreme cat tu nu poti demonstra ca cineva nu a beneficiat de acea experienta, sau cata vreme nu ai capacitatea de a evalua pregatirea cuiva, abtine-te.


#425
Nibelung

Nibelung

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 25.04.2007
A propos de recomandatele clinici IEFTINE... ;)
NU va orientati spre clinicile LOW-COST!
In (poate) 95% din cazuri, CAT DAI - ATATA FACE!
Nu uitati ca e vorba de OCHI...nu e bine sa va zgarciti tocmai aici.

#426
cotty_cs

cotty_cs

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.06.2007
eu tot nu am inteles o chestie cu ce se mananca laserul excimer fatza de lasik si lasek pt ca si eu as vrea sa ma operez de astigmatism pls hepl me

#427
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.06.2006
Daca ai fi aruncat un ochi (sau 2) pe paginile de dinainte ti-ai fi dat seama de diferenta dintre procedura LASIK si cea LASEK.
Vezi posturile 339, 340, 341 si 342 de la pagina 12 a acestui topic.

Sau mai pe scurt: LASIK = Rau
                           LASEK = Bun (a se citi mult mai bun decat LASIK)

Eu unul m-am hotarat sa mai astept pana in 2010 maxim (2,5 ani mai sunt) pana cand sa fac operatia pt astigmatismul miopic de care sufar.
Astept urmatorul val de lasere / proceduri ;)

Numai bine.

#428
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007
ce prosite lasik si lasek. ce tot faceti comparatie intre ele. amandoua sunt aceasi mancare de peste. doar ca lasek e pt cei cu corneea mai subtire. restul sunt povesti.

#429
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.06.2006
Multumim colegu' pentru lamurire... dar mai e o diferenta intre lasik si lasek (pe langa cea pe care ai spus-o tu): unul se scrie cu "i" si celalalt cu "e"  :deadtongue:
Traducere: de pareri nefondate si "din auzite" e plina lumea si forumurile in specail... Vino cu ceva argiumente, linkuri s.a.m.d. cand vrei sa zici ceva.  :peacefingers:

#430
Valentine

Valentine

    Un Mosotti mai serios.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,279
  • Înscris: 30.11.2003
Xeon are dreptate: singura diferenta (majora) intre cele doua este cum se ajunge la tesutul care trebuie ars cu laserul (si, implicit, din aceasta cauza si timpurile de vindecare sunt un pic diferite). Studiile stiintifice au confirmat ca exista o mica diferenta (insesizabila statistic) intre operatiile reusite de la lasek si cele de la lasik. Nu mai am linkul, dar era discutata problema asta pe lasermyeye.org intr-un topic.

#431
mosbaubau

mosbaubau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 24.06.2006
O fi avand xeon dreptate dar eu nu o pot observa...
Pai xeon zice ca doar targetul celor doua tipuri de operatii le deosebeste si ca restul "sunt povesti"... Daca tu crezi ca are dreptate cand zice asta...  :huh:
Eu unul nu consider riscurile mult mai scazute postoperatorii ale operatiei cu LASEK fata de LASIK ca fiind "prostii"...  Cum ar fii riscul de a se deplasa partea de cornee ce a fost taiata in timpul operatie LASIK in urma unui soc mecanic. La LASIK nu exista riscul asta din cate stiu eu.

Edited by mosbaubau, 08 July 2007 - 22:38.


#432
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007
Bai mosbaubau. E si riscul ala la Lasik. dar e si la Lasek (desi in cazul unui soc mecanic orice ochi are de suferit nu numai cel operat). Un lucru e cert pt mine. Cu toti care am vorbit despre operatiile pe ochi Lasik erau foarte multumiti (100%). Eu am facut Lasik de vreo luna jumate si sunt destul de multmit. Doar ca mai am ceva probleme cu lumina, lucru care e normal. Lasek e inca la inceput, iar cei care fac operatii Lasek (chirurgii) bineinteles ca vor ataca operatia Lasik, ca e in interesul lor sa isi faca lumea Lasek nu Lasik. Asa cum cei care fac ochelari si lentile de contact ataca operatiile pe ochi. Totul e o afacere aici. Daca vreti sa stiti adevarul cel mai bine il afli de la cei ce si-au facut operatiile, nu de pe site-uri de internet, unde fiecare scrie dupa propriul interes.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate