Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Nu sunt suficiente locuri e parcare - nu se dau amenzi pe tema asta

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

Poll: [Ce partid are curaj sa initieze un astfel de proiect de lege?] (34 member(s) have cast votes)

E normal sa existe o astfel de lege?

  1. Da (18 votes [52.94%])

    Percentage of vote: 52.94%

  2. Nu (16 votes [47.06%])

    Percentage of vote: 47.06%

Vote Guests cannot vote

#19
dr4qul4

dr4qul4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.03.2005
solutia ar fi tocmai aplicarea amenzilor celor care parcheaza in nesimtire.
pe langa asta ar trebuii sa mai scoata din semnele de parcare interzisa. sunt locuri unde se poate parca lejer pe prima banda fara sa incurci circulatia. numai ca romanul educat parcheaza exact la coltul intersectiei unde blocheaza banda de dreapta.
eu stau in aviatiei si chiliman a facut strazile cu sens unic. cred ca a triplat numarul locurilor de parcare cu decizia asta. acum sunt masini parcate si pe stanga si pe dreapta si se si poate circula.
trebuie sa ocolec 200m sa ajung acasa dar acum nu trebuie sa ii fac loc celui care venea din fata.
asa ca solutia mea este: sensuri unice+ maracarea locurilor de parcare+ridicarea interdictiei de parcare in unule locuri+ amenzi pt cei care nu respecta+ parcari supraetajate/subterane la toate cladirile de birouri/centrele comerciale.

#20
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
In C-ta sacalul de mazare and company se tine numai de inaugurat locuri de joaca si cluburi ale pensionarilor,intre blocuri e dezastru sau in centru de asemenea,un singur lucru bun cred ca a facut si el ,a scos linia de tramvai de pe un mare bulevard si a mai facut 2 benzi de circulatie. Sa va fereasca draq sa parcati in statiunea Mamaia in alt loc decat cel marcat sau cu plata ca imediat apar baietii cu caracatitza la roata  si e destul de scumpa deblocarea+amenda,taxa de bariera este iarasi in vigoare, taxa de liniste pt. Mamaia de asemenea...oare unde om ajunge cu taxele in C-ta?Pe orice spatiu verde apare un P+2,3.... sau chiar un supermarket  parcari lipsa,huoooooooo mazare

Edited by RamboX, 24 May 2008 - 11:10.


#21
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.01.2006
linia de tramvai e cel mai rau lucru posibil facut de el. Toate orasele cu apa calda din lume au tramvaie, dar el saracu a scoso, ca deh guvernul a alocat mii de miliane de miliarde de catralioane de euro la alte orase, iar la constanta a alocat 0 (zero) euro. Oricum aia care parcheaza pe tomis la ora de varfa in zona spitalul mare -> miga ar trebuii nu sa le dea amenda sau sa le blocheze roata, ar trebuii sa le caseze masinile, tot de la trabant la RR. Eu ma plimb si 3 km in cerc pana gasesc loc de parcare, altii in schimb ii doar la basca.

#22
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Michtaux: te invidiez :P Nu ni-l dai si noua la Iasi ? (la primar ma refer)

#23
muscarul

muscarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 07.11.2003

 Michtaux, on May 24 2008, 00:44, said:

Hai sa va dau un exemplu: eu is din Cluj, da? Bun. Pe perioada cat a fost Funar primar, ii auzeam pe unii&altii care veneau in urbea de pe Somes "dar vai, dar ce gospodar bun e Funar, dar vai ce curat e orasul, etc" si imi venea sa turbez. Parcari supraetajate, zero, circulatie nesistematizata, haos.
De cand a venit "bursucu' atomic", a.k.a. Boc, sunt 3 parkinguri supratajate si se mai fac 2. S-au sistematizat strazile pe sensuri unice, s-au trasat locuri de parcare, etc. Sa te fereasca Sfantu' sa parchezi aiurea masina prin oras, sau "in spic" daca marcajul e paralel cu bordura, sau cu doua roti pe trotuar, ca ti-o ridica in 3 minute. Si astia n-au gretzuri, ridica si gioarse de Dacii 1300 din 1866 toamna, si Mercedesuri ML.
Frate, ai stive de locuri de parcare, e 2 lei ora in buricu' targului ziua si 1 leu toata noaptea, de la ora 21 pana la ora 8 si de vineri de la ora 21 pana luni la ora 8 parca e 3 lei sau asa ceva. Deci ieftin. Daca esti bizon prost si neam de tzaran si parchezi cu avariile, ignorand semnul "atentie, se ridica masina" de pe fiecare stalp, iti recuperezi masina de la marginea orasului, cu avariile in functiune :lol:
Mie nu-mi plac politicienii, insa eu pe asta il votez pana moare sau pana nu mai candideaza, fiindca a facut alea 3 parkinguri in DOI ANI! Asa ca sa le ridice masinile tuturor cocalarilor lenesi si indolenti care parcheaza ca la ei in curte.
Ce m-a amuzat e ca in centru este un loc de parcare, marcat in spic langa trotuar, cu 4 spatii. Cand parchezi acolo, e IMPOSIBIL sa nu vezi semnul cu o masina ridicata si dedesubt: "ATENTIE! Se ridica masina. Parcarea interzisa cu exceptia serviciului ridicari auto" scris cu litere mari.
ZILNIC semnul respectiv e ignorat (bine, si de unii clujeni) de masini inmatriculate in alte judete: MM, SJ, AB, MS, BH, BV, B si ZILNIC in jurul orei 16 acolo sunt 3 masini cu platforma care baga mare :lol:
Stau si ma intreb: in judetele alea nu se preda alfabetul latin in scoala?

Tot respectul pentru BOC, are votul meu. In 4 ani, omul ala a facut foarte multe pentru Cluj, si va mai face. Ar fi bine sa fie cate un Boc in fiecare oras, si asta nu din punctul de vedere al culorii politice, ci din cel al abilitatilor de gospodar.

#24
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,437
  • Înscris: 08.12.2006
@Michtaux: Nu-l lasati mai sa vina si in Bucuresti, macar 4 ani? E vai de capul nostru aici...
Zicea cineva de transportul in comun, ca vai cat de nasparlii sunt Bucurestenii ca nu merg cu RATB-ul, Metrorexul, etc.
Pai hai sa va explic cum sta treaba domnilor:
- dimineata, ora 8, 8:30, vrei sa placi la lucru..tu si inca ~ un milion de indivizi. Vara cel putin este calvarul de pe lume. La metrou, daca ai rabdare, nervii tari si prevazator sa pleci de acasa cu jumate de ora inainte de ora la care in mod normal ai pleca, ajungi ok la servici, altfel intarzii, te umpli de nervi. Lasam la de-o parte hainele sifonate, pantofii abia facuti care arata de parca ai fost la prasit. Metroul este solutia cea mai ok, mai ales vara, asta daca suporti caldura izbitoare prin care trebuie sa mergi apoi, de la gura de metrou pana unde ai treaba. Apoi urmeaza autobuzul/tramvaiul/troleul. Oare cati dintre cei care au scris aici au mers o saptamana, prin aglomeratie, vara, la ora de varf cu ele? Oare cati dintre cei care au scris ca merg si merg cu aceste mijloace de transport in comun(autobuz/tramvai/troleu) sunt impacati cu alegerea facuta si nu se uita cu jind pe geam, la cei care stau in masini cu AC-ul dat drumul, bandu-si cafeau de dimineata+ eventuala tigara, zicand in sinea lor "Fir-ar mama voastra a dracului de hoti"?? Este o senzatie de nedescris, sa stai ca o conserva in sardina, sa simti nu numai transpiratia ta, care iti curge pe sira spinarii dar si a celui/celei ce sta langa tine, asta dupa ce in urma cu jumate de ora facusei dus si erai curat ca lacrima, sa te uiti la pantalonii si camasa/tricoul care s-au dus dracului, arata de parca ai veni de pe santier, plin de transpiratie si sifonat. Si pentru toate astea platesti. De ce se merge asa? Pai, tramvaiele/troleele/autobuzele(marea lor majoritate) nu au AC. La peste 40 de grade afaram inchipuiti-va cum este in cotecioarele astea. Geamurile sunt o gluma proasta, cel putin la autobuze. Vorba unui antevorbitor, de ce sa imi incep ziua asta, cand pot sta in masina mea, unde este curat, racoare, muzica in surdina? DE CE? De ce trebuie ca ceilalti care nu pot sau nu vor sa se uite la mine si sa zica: "Din cauza ta imi merge mie prost?"

- presupunand prin absurd ca toata lumea isi va lasa masina acasa si va lua calea transportului public se va intampla urmatoarea chestie: Lumea se va calca in picioare!! Deja, scazandu-i pe cei care merg cu masina personala/de firma, sa zicem 30-40% din cei care au nevoie de miscare zi de zi, lumea se calca in picioare.

In concluzie: Bucurestiul este un oras fara scapare, in opinia mea. A fost construit dupa un plan invechit, nu-si mai poate dezvolta infrastructura, este inghesuit. Nu stiu ce se mai poate face in momentul asta. Un oras prost proiectat, care se sufoca sub propria-i dezvoltare.

#25
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 closchkutza, on May 28 2008, 13:29, said:

Pai hai sa va explic cum sta treaba domnilor:
- dimineata, ora 8, 8:30, vrei sa placi la lucru..tu si inca ~ un milion de indivizi. Vara cel putin este calvarul de pe lume. La metrou, daca ai rabdare, nervii tari si prevazator sa pleci de acasa cu jumate de ora inainte de ora la care in mod normal ai pleca, ajungi ok la servici - invata sa impingi si pelaca mai tarziu :)) , altfel intarzii, te umpli de nervi - invata sa calci pe picioare, nu te spala, sa vezi cat loc ai. Lasam la de-o parte hainele sifonate - poarta haine necalcate, pantofii abia facuti care arata de parca ai fost la prasit - economie la kiwi pratico. Metroul este solutia cea mai ok, mai ales vara, asta daca suporti caldura izbitoare prin care trebuie sa mergi apoi - gandeste-te ca esti la mare, de la gura de metrou pana unde ai treaba. Apoi urmeaza autobuzul/tramvaiul/troleul. Oare cati dintre cei care au scris aici au mers o saptamana, prin aglomeratie, vara, la ora de varf cu ele? - concert de manele cu intrare moca Oare cati dintre cei care au scris ca merg si merg cu aceste mijloace de transport in comun(autobuz/tramvai/troleu) sunt impacati cu alegerea facuta si nu se uita cu jind pe geam - asta e, viata nu e intotdeauna usoara, la cei care stau in masini cu AC-ul dat drumul - daca isi permit sa piarda timpul si sa arda gazul..., bandu-si cafeau de dimineata+ eventuala tigara, zicand in sinea lor "Fir-ar mama voastra a dracului de hoti"?? Este o senzatie de nedescris, sa stai ca o conserva in sardina - sardina in consreva, sa simti nu numai transpiratia ta - intrarea in UE=liberalizarea pietei, care iti curge pe sira spinarii dar si a celui/celei ce sta langa tine - dragoste la prima vedere--feromoni, asta dupa ce in urma cu jumate de ora facusei dus si erai curat ca lacrima - mare greseala, nu te pune contra multimii, sa te uiti la pantalonii si camasa/tricoul care s-au dus dracului - sa umblam dezbracati...., arata de parca ai veni de pe santier - sectorul constructiilor e in plin avant, suntem acoperiti, plin de transpiratie si sifonat - poti sa spui ca ai fost la sala. Si pentru toate astea platesti - normal, ce mai e gratis azi?. De ce se merge asa? Pai, tramvaiele/troleele/autobuzele(marea lor majoritate) nu au AC - scump doamna scump. La peste 40 de grade afaram inchipuiti-va cum este in cotecioarele astea - gata, eu mi-am inchipuit si nu imi place. Geamurile sunt o gluma proasta, cel putin la autobuze - pai ce ai vrea sa fim un popor de incuiati care nu glumesc?. Vorba unui antevorbitor, de ce sa imi incep ziua asta, cand pot sta in masina mea, unde este curat, racoare, muzica in surdina? Prostie, comoditate, zgarcenie, lipsa de orientare DE CE? Repet: Prostie, comoditate, zgarcenie, lipsa de orientare De ce trebuie ca ceilalti care nu pot sau nu vor sa se uite la mine si sa zica: "Din cauza ta imi merge mie prost?" ....

[.......]

In concluzie: Bucurestiul este un oras fara scapare, in opinia mea. Total de acord. Hais a plecam toti sau sa ii dam foc!!!!!!!!!!

Cu albastru sunt comentariile ironice (foarte apropiate de adevar, de ceea ce ar trebui sa spuna candidatii la primarie in locul minciunilor electorale) ale unuia care este total de acord cu postul de mai sus!

Edited by C.F.S., 28 May 2008 - 16:21.


#26
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006

 C.F.S., on May 28 2008, 17:20, said:

Total de acord. Hais a plecam toti sau sa ii dam foc!!!!!!!!!!

Ok, da' nu veniti spre Vest, nu?

#27
delahaye

delahaye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 19.03.2007
Adevarat, o saptamana la ora de varf nu m-as da cu RATB-ul. Pe de alta parte, revenind la locurile de parcare, cand lucram in centru si ma duceam cu masina personala, era o adevarata aventura parcatul. Ajunsese drumul sa ocupe mai putin timp decat cautatul locului de parcare. Un drum cu autobuzul in oras e din punctul asta de vedere unul lipsit de griji.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate