Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

"Dracula Express"

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006

 LunaCrystal, on Jun 14 2008, 17:17, said:

E trecut de 1 iunie, a mai fost cineva ? Mai e gratis ? Daca nu, cat e biletul ?

Da, trenul a circulat si weekendul acesta la Zarnesti. Pretul unui bilet este de 10 ron ptr adulti si 5 ron pret redus. Am inteles ca va circula si in weekendurile urmatoare cu plecare la ora 9.

au aparut si cateva filmulete http://www.cffviseu....culaexpress.htm

#20
cutler

cutler

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 09.09.2003
poti da mai multe detalii pls ?

#21
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006

 cutler, on Jun 30 2008, 16:50, said:

poti da mai multe detalii pls ?

biletele se gasesc la casa de bilete Regiotrans din gara Brasov, dar si la seful de tren. trenul pleaca din gara Brasov la ora 9 spre Zarnesti si ajunge la destinatie dupa aprox. o ora. ora de inapoiere este bine sa o aflati de la seful de tren pentru ca este cea mai precisa informatie. programul de duminica este la fel.

#22
AbbyB

AbbyB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 30.03.2007
Stii cumva daca trenul de epoca mai circula si pe ruta Brasov-Teliu-Intorsura Buzaului?
Chiar imi doresc sa merg din nou pe acest traseu, se trece prin cel mai lung tunel de cale ferata din Ro ( cam 4300 m lungime) pe valea Teliului  :)
Am citit pe undeva ca aceasta cale ferata se inscrie printre cele mai pitoresti de pe reteaua CFR

#23
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006

 AbbyB, on Jul 2 2008, 17:14, said:

Stii cumva daca trenul de epoca mai circula si pe ruta Brasov-Teliu-Intorsura Buzaului?
Chiar imi doresc sa merg din nou pe acest traseu, se trece prin cel mai lung tunel de cale ferata din Ro ( cam 4300 m lungime) pe valea Teliului  :)
Am citit pe undeva ca aceasta cale ferata se inscrie printre cele mai pitoresti de pe reteaua CFR

Se pare ca pentru un moment trenul nu va circula si la Intorsura Buzaului. Am sa stau cu urechile ciulite pentru ca si mie mi se pare o linie deosebita. Este printre cele mai pitoresti linii ale CFR-ului si mai ales cu o istorie interesana. Tunelul Teliu este, daca nu cel mai lung din Romania, printre cele mai lungi iar linia a fost gandita ca o legatura a Transilvaniei cu Dobrogea, de la Brasov prin Buzau. Pacat ca proiectul nu s-a finalizat!
Filmuletul din mijloc este cu trenul cu abur iesind din tunel spre Brasov http://www.cffviseu....culaexpress.htm.
PS. Si viaductul de la Teliu este deosebit de interesant!

#24
kfbu

kfbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.10.2006
si un photo blog pentru cei interesati de mai multe imagini cu Dracula Express
www.draculaexpress.ro

#25
octave_ bizzy

octave_ bizzy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 19.12.2006
Mai circula acest tren ?  Are cineva noutati ?

#26
m1rcea

m1rcea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 24.07.2006
Trenul circula numai de primavara pana toamna sau pe tot parcursul anului?

#27
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 12.03.2003
Vara trecuta (cred ca era iulie sau august) dupa ce in prealabil m-am interesat telefonic despre acest tren ca sa ma asigur ca va circula, am fost cu doi copii special pentru o excursie. Surpriza a fost aceea ca, in ciuda tuturor asigurarilor, trenul a sosit in gara, e adevarat, insa tractat de o loccomotiva Diesel. Mai multe n-am ce comenta.

#28
catal1n2000

catal1n2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 22.06.2009
Stie cineva daca mai circula acest tren?
Cand pleaca din Brasov si cat costa biletul?
Multumesc anticipat.

#29
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006
Am vazut stirea asta de curând si as vrea sa aflu daca intr-adevar a reintrat in circulatie acest Dracula Express. As vrea neaparat sa "dau o turã" cu el de data aceasta, fiindca dupa cum s-a vazut in 2008, minunea nu a tinut mult.

#30
EIILC

EIILC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.01.2008

 Rhadoo824, on 6th August 2010, 20:34, said:

Am vazut stirea asta de curând si as vrea sa aflu daca intr-adevar a reintrat in circulatie acest Dracula Express. As vrea neaparat sa "dau o turã" cu el de data aceasta, fiindca dupa cum s-a vazut in 2008, minunea nu a tinut mult.

            In pagina Regiotrans , la servicii , ( http://www.regiotrans.ro/servicii.html  ) , scrie : "  RegioTrans SRL va pune la dispozitie un tren care circula in regim special de Luni pana Duminica pentru grupuri organizate de minim 40 de persoane. DRACULA EXPRESS circula pe doua rute: Brasov-Zarnesti si Brasov Intorsura Buzaului.
Pentru mai multe detalii va rugam sa ne contactati:   "   .
            Cred ca se pot aduna minim 40 de calatori , dar nu in grup organizat  .

           La rubrica "contact" scrie :
     " La ghiseul Agentiei de Voiaj REGIOTRANS care se afla in holul garii Brasov la nivelul superior in dreapta dupa programul afisat.
                                       Luni - Sambata 8.00-16.00
                                      Telefon: 0730 119 670   "
    
        Plecarea la ora 9 este devreme pentru cei ce nu sunt din Brasov sau din imprejurimi.Deoarece linia Brasov-Zarnesti este operata doar de Regiotrans , nu inteleg de ce nu  s-ar putea efectua mai multe curse pe zi , cu atat mai mult cu cat in intervalul orar 9-12 nu circula nici un tren pe aceasta reletie ( http://www.regiotran...ti_si_Retur.pdf  ) . Pe relatia Brasov- Intorsura Buzaului trenurile circula din 3 in 3 ore ( http://www.regiotran...ui_si_Retur.pdf ) , ar fi loc si pentru Dracula Expres .
                   De obicei o minune tine 3 zile.Dar pot fi si exceptii.

#31
EIILC

EIILC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 30.01.2008
In urma cu o saptamana am accesat pagina web a Regiotrans , si cu ajutorul  rubricii "contact" am intrebat despre circulatia trenului de epoca "Dracula Express" , dar nu am primit raspuns la e-mail .
             Astazi am sunat la numarul de telefon afisat in pagina web : 0730119670 , persoana care a raspuns mi-a comunicat ca trenul nu circula si nici nu stie daca va circula in viitorul apropiat , dar se informeaza si daca sun peste cateva minute imi comunica noutatile.Raspunsul final a fost  ca trenul nu circula si nici nu va circula deoarece punerea in circulatie implica costuri mari .

Edited by EIILC, 18 August 2010 - 16:06.


#32
Rhadoo824

Rhadoo824

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 03.03.2006

 EIILC, on 18th August 2010, 16:05, said:

In urma cu o saptamana am accesat pagina web a Regiotrans , si cu ajutorul  rubricii "contact" am intrebat despre circulatia trenului de epoca "Dracula Express" , dar nu am primit raspuns la e-mail .
             Astazi am sunat la numarul de telefon afisat in pagina web : 0730119670 , persoana care a raspuns mi-a comunicat ca trenul nu circula si nici nu stie daca va circula in viitorul apropiat , dar se informeaza si daca sun peste cateva minute imi comunica noutatile.Raspunsul final a fost  ca trenul nu circula si nici nu va circula deoarece punerea in circulatie implica costuri mari .

Multumesc pentru informatii. Stiam de anuntul de pe site-ul respectiv, insa in stirea catre care am pus link se lasa a se intelege ca vor fi reluate cursele dupa regimul in care a functionat acest tren initial. Pacat ca nu mai circula. :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate