Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Probleme ale parului

- - - - -
  • Please log in to reply
115 replies to this topic

#109
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Eu am parul normal, il spal saptamanal, imi amintesc ca fiind copii mama ne clatea cu apa si otet, as zice sa incerci si tu sa vezi ce efecte are.
Te speli normal, te clatesti si apoi pui intr-un litru de apa cam 1/4 pahar ulei si te clatesti la final cu acest amestec.
Mirosul se evapora.

#110
deeaa1989

deeaa1989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 03.05.2009
Am si eu nevoie de un sfat...
Parul meu este ondulat, fir gros, nu am probleme cu ingrasarea, putin uscat. Problema este ca se incurca in ultimul hal, la modul ca ajung sa fac "calti". Cand il pieptan/descurc mi se rup o gramada de fire de par (noroc ca am parul des).
As dori sa ma sfatuiasca cineva ce masca/balsam sa folosesc sa scap de problema asta.  :deadtongue:
Multumesc.

#111
christie

christie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 02.12.2006

View PostCorina2009, on 1st October 2010, 11:49, said:

Eu am parul normal, il spal saptamanal, imi amintesc ca fiind copii mama ne clatea cu apa si otet, as zice sa incerci si tu sa vezi ce efecte are.
Te speli normal, te clatesti si apoi pui intr-un litru de apa cam 1/4 pahar ulei si te clatesti la final cu acest amestec.
Mirosul se evapora.

Am incercat cu lamaie in loc de otet - mi l-a facut si mai moale si s-a ingrasat parca mai repede... O sa incerc si cu otet, poate am noroc si e mai bine. Mi-as dori din tot sufletul sa gasesc o "reteta" care sa mearga!

#112
Alopex-ro

Alopex-ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.10.2010

View PostMig VWFan, on 11th April 2009, 17:59, said:

Uita-te la tatal tau si la bunicul tau, daca au fost (sunt) cheliosi la maturitate atunci iti doresc succes, daca nu atunci totul e reversibil.

O sa te contrazic! Exista tratamente dovedite clinic ca stopeaza alopecia andro-genetica si chiar regenereaza parul pierdut (intr-o perioda de 1-2 ani inainte de inceperea tratamentului. Pentru restul parului pierdut nu mai este nicio sansa de recuperare, deoarece dupa o perioada mai indelungata de inactivitate, foliculul pilos se atrofiaza si nu mai are cum sa creasca par din el. De aceea este o mare inselatorie ce se arata la unele produse cu oameni cu chelie in stadii avansate (NW 4-5) si dupa "tratamente minune" cu par ca la 18 ani!)

Este o prostie sa nu faci nimic pentru ca tata si bunicul au chelie si, din pacate, unii medici dermatologi spun asta pacientilor, dovedind o crasa necunoastere a progreselor actuale. Daca se incep tratamentele dovedite clinic (in studii clinice serioase) in stadii NW 2-3, ai sanse foarte bune sa te bucuri de par pana la varste inaintate. Este adevarat ca aceste medicamente presupun perseverenta si tratament continuu, de lunga durata (ca sa nu mai vorbim de partea financiara), insa reprezinta o solutie.

View Postpimpey, on 3rd January 2009, 21:48, said:

Exista solutii ,te duci la farmacie si intrebi , dar sunt foarte scumpe pt cat de mici sunt

De vreo 5 ani de cand ma preocupa serios problema asta, nu mi s-a intamplat o singura data (si au fost multe dati) ca intr-o farmacie sa mi se recomande un tratament eficient (dovedit clinic si aprobat de autoritati din tari serioase ca tratamente impotriva alopeciei). Intotdeauna am primit recomandari de produse exclusiv cosmetice si foarte scumpe. Va recomand cu incredere sa cautati temeinic informatii pe internet, sa consultati un dermatolog, specializat in astfel de probleme, si apoi sa ajungeti in farmacie!

Edited by Alopex-ro, 11 October 2010 - 17:00.


#113
IuliaIuliaIulia

IuliaIuliaIulia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 04.10.2010

View Postciprianborbei, on 8th May 2008, 09:39, said:

Buna ziua. Nu stiu daca s-a mai discutat subiectul ce il propun insa eu nu am gasit aici pe forum. Va rog sa imi spuneti daca dauneaza cu ceva spalarea parului zilnic. Folosesc un sampon bun, am parul scurt, sub 10 cm insa ma spal zilnic pe cap. Ar putea avea ceva efecte negative in timp sau este bine ca fac asa? Va multumesc.

vezi sa nu fie sampon menthol, ala afecteaza parul, subtiaza firul. in rest..nu e nicio problema, poti sa te speli zilnic, singura parte naspa este ca se obisnuieste scalpul asa..si cand te trezesti de dimineata..zici ca ai slanina in cap  :naughty:

#114
Alopex-ro

Alopex-ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.10.2010

View Postadn_grumpy, on 13th December 2008, 11:26, said:

am inteles ca daca te speli pe cap de mai mult de 2,3 ori pe saptamana se slabeste radacina firului de par.
Spalatul, uscatul si folosirea placii de par nu influenteaza caderea parului decat daca se execita actiuni mecanice asupra parului.

View Postadn_grumpy, on 13th December 2008, 11:26, said:

la mine problema e ca am lipsa de calciu si am probleme si cu parul si cu dintii.
studiile clinice de la minoxidil (o substanta generica!!! sper ca nu se trezeste cineva sa ma blocheze pentru publicitate) spun ca acesta "favorizează deschiderea canalelor de potasiu, provocând hiperpolarizarea membranelor celulare si blocând calciul să se depună, cel care ar fi răspunzător pentru trimiterea semnalului de stopare a cresterii părului."

View Postadn_grumpy, on 13th December 2008, 11:26, said:

plus ca am inteles de la coafeza mea ca este o problema generala si ca toata lumea se plange.mai ales toamna si primavara.
este adevarat ca primavara si toamna cade mai mult par, insa asta nu inseamna neaprat ca parul nu va creste la loc, fiind un ciclu normal.

#115
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
de parcă nu te-aș putea bana pentru reclamă datorită user-name-ului, lol.
nu întinde coarda, ok?
Regulametul l-ai citit?

#116
blu3boy73

blu3boy73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 09.12.2007
dupa cum am mai zis intr-un alt topic ( de pe acest forum ) am inceput tratament cu Spectral DNC. Dupa 2 saptamani jumate nu observ nimic (ma refer la imbunatatiri). O prima impresie proasta : dupa 5 minute parul e foarte aspru in zona in care am aplicat solutia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate