Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Profetiile din Daniel

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#55
believe_Him

believe_Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.02.2008

View PostLazyPawn, on May 6 2008, 17:27, said:

Pentru unii oameni este foarte greu de înțeles că și dacă Noul Testament ar fi o împlinire cuvânt cu cuvânt a Vechiului Testament, tot nu ar însemna absolut nimic. Și asta deoarece cei care au inventat NT citiseră basmele din VT. Oare ce este greu în a compune un basm care să confirme un alt basm?! Este ca și cum niște oameni, peste 2000 de ani, ar găsi scenariul din Terminator 2 sau 3 ca fiind o dovadă a împlinirii profețiilor din Terminator 1. Dar așa e când arunci gândirea la gunoi și te bazezi pe credința necondiționată.

Confirmare ar fi dacă într-unul din acele basme ar exista profeții concrete, precise, legate de evenimente despre care știm cu siguranță că au avut loc. Să scrie în VT sau NT ceva de genul: în secolul XX va fi detonată prima bombă atomică. Sau în secolul XIX se vor descoperi niște ființe mici invizibile cu ochiul liber, care sunt cauza multor boli. Ei da, atunci am mai discuta. Ori noi ce găsim? Basmul 1: se va naște buricul pământului din fecioară. Basmul 2, scris de oameni care doreau să confirme basmul 1: s-a născut buricul pământului din fecioară. Corul de credincioși spălați pe creier: Iată minune!, confirmarea profeției!

Pionule, ai mai sus o lista cu profetiile implinite postata de mine.Tu nu esti decit un mare imbecil, pentru ca chiar daca cei ce au scris NT citisera basmele din VT...daca tot ceea ce ei au scris ca s-a-ntimplat cu Isus nu ar fi fost adevarat aceste lucruri ar fi putut fi usor demonstrate ca fiind false.De exemplu, daca Moise ar fi scris ca tu vei fi un mare dobitoc ( ceea ce si esti), Luca nu ar fi putut confirma inNT ca tu intr-adevar esti un mare oligofren - daca tu nu ai fi fost asa- pt ca ar fi putut fi usor de demonstrat contrariul de catre martori oculari, de fii lor, de urmasii lor etc. Sanatate!

Edited by believe_Him, 06 May 2008 - 18:37.


#56
Paul B

Paul B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 28.08.2007

View Postbelieve_Him, on May 6 2008, 18:35, said:

Pionule, ai mai sus o lista cu profetiile implinite postata de mine.Tu nu esti decit un mare imbecil, pentru ca chiar daca cei ce au scris NT citisera basmele din VT...daca tot ceea ce ei au scris ca s-a-ntimplat cu Isus nu ar fi fost adevarat aceste lucruri ar fi putut fi usor demonstrate ca fiind false.De exemplu, daca Moise ar fi scris ca tu vei fi un mare dobitoc ( ceea ce si esti), Luca nu ar fi putut confirma inNT ca tu intr-adevar esti un mare oligofren - daca tu nu ai fi fost asa- pt ca ar fi putut fi usor de demonstrat contrariul de catre martori oculari, de fii lor, de urmasii lor etc. Sanatate!
Ce-nseamna lucrarea asta a Duhului Sfant, mai draga. :lol:

#57
andreiandrei

andreiandrei

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,421
  • Înscris: 13.08.2007
Amin.

#58
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003

View Postbelieve_Him, on May 6 2008, 18:35, said:

Pionule, ai mai sus o lista cu profetiile implinite postata de mine.Tu nu esti decit un mare imbecil, pentru ca chiar daca cei ce au scris NT citisera basmele din VT...daca tot ceea ce ei au scris ca s-a-ntimplat cu Isus nu ar fi fost adevarat aceste lucruri ar fi putut fi usor demonstrate ca fiind false.De exemplu, daca Moise ar fi scris ca tu vei fi un mare dobitoc ( ceea ce si esti), Luca nu ar fi putut confirma inNT ca tu intr-adevar esti un mare oligofren - daca tu nu ai fi fost asa- pt ca ar fi putut fi usor de demonstrat contrariul de catre martori oculari, de fii lor, de urmasii lor etc. Sanatate!

Bine zice PaulB, curat atins de buhul sfânt! Auzi acolo, "martori oculari". Probabil au fost intervievați de FBI-ul vremurilor. Să nu te prăpădești de râs?

Asta este când credința, frustrarea, nesimițirea și un IQ pe la 72 se îmbină armonios. Când te gândești că asemenea specimene ar putea foarte bine să stea la biserică să delireze în liniște, în loc să polueze forumurile. Nu degeaba am adăugat în profil cugetarea de mai jos.

I AM PATIENT WITH STUPIDITY, BUT NOT WITH THOSE WHO ARE PROUD OF IT

#59
believe_Him

believe_Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.02.2008

View PostPaul B, on May 6 2008, 17:40, said:

Ce-nseamna lucrarea asta a Duhului Sfant, mai draga. :lol:

E veche replica.De astfel, chiar si Isus le-a dat cu funia pe spate prostilor nemernici, cu vorba prostilor mindri ca sunt prosti si cu mila prostilor umili.

Da, apropos, Paulica, lasind la o parte tonul, ti-a placut exemplul meu, sa nu zici ca nu... :naughty:

P.S. Pionule, tu esti atit de prost incit daca ai pescui pestisorul de aur n-ai stii ce dorinta sa-ti pui pt a ti-o implini.Nu-i de mirare, IQ tau este cam cit masoara in centimetri palosul tau.Pai, ma, dobitoc peren, martori oculari sau nu, totusi erau o gramada de oameni care puteau demonta usor cele inventate in NT sub titlu de profetii impl;inite- daca ele nu aveau un adevar.Du-te dreacu de aici de idiot ca nu-mi mai bat capul cu toti prostii care urasc logica.

Edited by believe_Him, 06 May 2008 - 18:51.


#60
Paul B

Paul B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 28.08.2007

View PostLazyPawn, on May 6 2008, 18:45, said:

și un IQ pe la 72
Generoasa cifra. :lol:


View Postbelieve_Him, on May 6 2008, 18:46, said:

Da, apropos, Paulica, lasind la o parte tonul, ti-a placut exemplul meu, sa nu zici ca nu... :naughty:
Care ? Poti da si exemple ?  :unsure:


View Postbelieve_Him, on May 6 2008, 18:46, said:

De astfel, chiar si Isus le-a dat cu funia pe spate prostilor nemernici, cu vorba prostilor mindri ca sunt prosti si cu mila prostilor umili.
Si...mai zici ca D-zeu e dragostea insasi ? :lol:

#61
believe_Him

believe_Him

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.02.2008

View PostPaul B, on May 6 2008, 17:50, said:

Care ? Poti da si exemple ?  :unsure:

De acord.Sa presupunem ca Moise a profetit ca tu vei fi un idiot fecund.Bun.Apoi vine Matei si scrie In NT( in perioada vietii tale sau dupa citiva ani) ca tu intr-adevar ai fost un prost nemernic si-un dobitoc peren.Daca nu ar fi fost adevarat totul despre tine, cum ar fi putut fi crezuta confirmarea asta a lui Matei despre tine? Poate dintre rudele tale oligofrene, martori, cetateni, multa lume te stia ca pe un mare invatat etc. Sau poate Iov a profetit ca tu vei minca mult cacat la viata ta.Cum putea Ioan sa confirme ca tu ai mincat tone de cacat daca nu ar fi fost o farima de adevar in asta?Sper ca intelegi, stupid.

#62
LazyPawn

LazyPawn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 17.09.2003

View Postbelieve_Him, on May 6 2008, 19:46, said:

Pionule, tu esti atit de prost incit daca ai pescui pestisorul de aur n-ai stii ce dorinta sa-ti pui pt a ti-o implini.Nu-i de mirare, IQ tau este cam cit masoara in centimetri palosul tau.Pai, ma, dobitoc peren, martori oculari sau nu, totusi erau o gramada de oameni care puteau demonta usor cele inventate in NT sub titlu de profetii impl;inite- daca ele nu aveau un adevar.Du-te dreacu de aici de idiot ca nu-mi mai bat capul cu toti prostii care urasc logica.

Alo... Psihiatria, Sanepidu`, Poliția, unde sunteți? :D

De-ăștia ca individul de mai sus îi aveam ca exemple la stagiile de psihiatrie, pe bune, nu exagerez. Cred că studenții mei ar fi încântați să-l cunoască.

Omul visează martori oculari care să țipe în gura mare că basmul NT e mincinos, în condițiile în care a fost scris nu se știe de cine, la mulți ani după moartea presupusului erou Gizăs. Parcă îmi și imaginez: Eu, Elefterie, în vârstă de 85 de ani, confirm că am stat lângă doamna Măriuca, mama răposatului Gizăs, nonstop, și că nu a fost atinsă de mădular bărbătesc în viața ei. Trebuie să fi extrem de prost să-ți închipui că se plimba un individ alături de cohorte de oameni, vindecând toate bolile și înviind morții, și oarecum ciudat nici un istoric al vremii nu l-a remarcat. Ba chiar l-au și omorât de ciudă că era așa un nene capabil. :lol:

#63
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Ajutor! Moderatori, stergeti aberatiile astea de-aici.
Adevaraul este taios intotdeauna, dar nu este jignitor.
@belive_Him Am ras teribil la citirea posturilor tale si in acelasi timp m-am intristat. Aparatorii bibliei si a credintei in Isus, niciodata nu ar trebui sa jigneasca. Erau suficiente argumentele. :)

LazyPawn says:
Confirmare ar fi dacă într-unul din acele basme ar exista profeții concrete, precise, legate de evenimente despre care știm cu siguranță că au avut loc. Să scrie în VT sau NT ceva de genul: în secolul XX va fi detonată prima bombă atomică. Sau în secolul XIX se vor descoperi niște ființe mici invizibile cu ochiul liber, care sunt cauza multor boli. Ei da, atunci am mai discuta. Ori noi ce găsim? Basmul 1: se va naște buricul pământului din fecioară. Basmul 2, scris de oameni care doreau să confirme basmul 1: s-a născut buricul pământului din fecioară. Corul de credincioși spălați pe creier: Iată minune!, confirmarea profeției!

Daca profetia era despre bomba atomica sau boli (desi si acestea sunt profetizate in Matei 24 de exemplu) nu faceai decat sa ramai cu ele si sa nu ai speranta de viata, sa nu ai Mantuitor.

#64
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostLazyPawn, on May 6 2008, 20:02, said:

Alo... Psihiatria, Sanepidu`, Poliția, unde sunteți? :D


Sper ca cele 3 zile de suspend sa-l faca sa-si revizuiasca atitudinea.

PS: Sper degeaba, stiu. :D

#65
Paul B

Paul B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 28.08.2007

View Postclaudiu.hcs, on May 6 2008, 20:07, said:

Adevaraul este taios intotdeauna, dar nu este jignitor.
Cum a nu fie jignitor ? Am sa-ti dau ca exemplu laitmotivul teologiei iudeo-crestine.
O femeie pe nume Eva a mancat dintr-un fruct interzis de un zeu.
Ca urmare, suferinta si moartea au patruns in lume pana azi si nu stim cat de acum incolo.
Ce parere ai ? Injustetea e jignitoare sau nu ?
Gasesti firesc sa sufere miliarde de oameni pt greseala unuia ?
Cand ai avut tu ocazia de a fi intrebat daca esti dispus sa te nasti intr-o astfel de lume, croita dupa gafa unei doamne de demult ?
Exista ceva mai jignitor decat asta ?

View Postclaudiu.hcs, on May 6 2008, 20:07, said:

Daca profetia era despre bomba atomica sau boli (desi si acestea sunt profetizate in Matei 24 de exemplu)
Posteaza pasajul din Matei 24 unde scrie asa ceva.

#66
claudiu.hcs

claudiu.hcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 12.06.2007
Astept si alte pareri - daca mai vin ele.

#67
Paul B

Paul B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 28.08.2007
Pana vin alte pareri ar trebui sa-ti onorezi invitatiile la a raspunde. Sarcina ta s-a incheiat ?

#68
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,728
  • Înscris: 16.03.2004
Aveți aici toate dovezile că această carte veterotestamentară este un fals:


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pNDYE-tLiG4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#69
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 19.03.2022
Darkule, eu zic sa nu pui botul la ideile astora care vor sa se remarce inducand in mentalul cititorului idei care doar sa socheze.
Cartea Daniel exista inainte de isus, asa ca ideile ca ar fi false sunt doar pentru gugustiuci.

#70
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,728
  • Înscris: 16.03.2004
Ăsta este argumentul tău? Că Daniel exista înainte de Isus? Atât ai înțeles din tot ce a explicat Dr. Richard Carrier??

#71
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdark, on 17 mai 2022 - 09:26, said:

Ăsta este argumentul tău? Că Daniel exista înainte de Isus? Atât ai înțeles din tot ce a explicat Dr. Richard Carrier??
Nu am urmarit materialul video, chiar imi pare inutil.
Ca sa intelegi corect ar trebui tu sa te intrebi daca scrierile erau cu mult timp inaintea lui isus.
Ce fac farsorii acestia e acelasi lucru ce fac farsorii evolutionisti. Pe evolutionisti i-am ascultat aproape 30 ani, si crede-ma ca tot nu m-au prins in "mreje", findca cel ce merge dupa adevar si ratiune ajunge sa-si dea seama de inselatorii.

#72
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,728
  • Înscris: 16.03.2004
Da, dar în acel filmuleț, dr. Carrier aduce o serie de argumente care arată toate că această carte nu putea fi scrisă de un evreu provenit din exilul babilonian! Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate