Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...

La mulți ani @mishu_bz!
 La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...

Tencuiala exterioara casa caramid...
 Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Quantum computing / Calculatoare ...
 Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...
 

Studenția, căminul și armata

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
di eGO

di eGO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 13.01.2004
1997-2002 Facultatea la Iasi... Tudor...
Am vazut de toate. Vecini care se salutau cu "bo*le", "redus", vecini care jucau popice pe hol cu sticle (bere, vodca, vin...) golite de ei, guns&drugs... dar nu-mi pare rau de perioada aceea. Cred eu, studentia te invata sa fii tolerant. Ii vezi pe toti si ii judeci dupa mintea ta. Daca vii dintr-un targusor, esti speriat de posibilitatile pe care le ai (a se citi libertati). Iasul are lucruri pe care nu le-as schimba cu nimic. Studentia fara camin este, cred eu, ca o friptura fara un vin bun. Daca as avea posibilitatea sa ma intorc in Iasi, as face-o fara sa stau pe ganduri. Asta ca sa nu mai spun ca as mai vrea o noapte in Tudor...

Armata nu am facut. Si sper sa nici nu fac. E o prostie. Acum cand am un loc de munca in domeniul meu, cand sunt contribuabil cu darile platite, de ce sa ma duc in armata si sa-mi risc locul de munca si viitorul familiei? Doar pentru ca acei indivizi de la "revolutie" trebuie sa traiasca si ei pentru "suportul" acordat victoriosului nostru partid si acolitilor? Eu cred ca e mult mai costisitor pentru buget sa ma tina in armata decat sa muncesc si sa existe la x soldati 1 militar angajat. Sau crede dom' Nastase ca imi gaseste loc de munca dupa ce ma liberez?

"Cine face armata, e barbat. Cine n-o face, e barbat destept." Iar eu am alte treburi...

#20
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
"te invata sa fii tolerant"

De ce, ma rog, as vrea sa fiu tolerant cu niste mizerii? Nu! Eu vreau sa invat cum sa opresc aceste chestii, nu sa le tolerez.

#21
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Caminul te invata sa faci fata cand iesi in viata. Nu e cu nimic diferit in lumea larga decat faptul ca aparent e mai multa politete. Daca nu ai reusit sa te acomodezi cu caminul probabil o sa te descurci destul de greu cand o sa ajungi in jungla pietii de munca. Faptul ca unii neadaptati reusesc sa se descurce nu inseamna ca ei sunt bucurosi. In viata tre sa fii bucuros de ce ai pentru a te bucura si mai tare de ceea ce ai putea obtine. In caz contrar o sa fii un om trist...

#22
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
"3. Armata.
Armata e un fel de cămin studențesc pe care îl înmulțești cu 10, apoi aduni o grămadă de "superiori", o serie de potențiali dezaxați mintal care ar putea să își descarce mitralierele în stomacul tău pentru că nu le-ai dat o "țigare", și în final, îmbraci totul într-o cauză greșită."

Sebastian, spune-ne si noua unde ai facut armata?  :)

#23
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Scriu deci exist. Exist deci n-am facut armata.

#24
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Si eu exist, n-am facut armata dar am indurat destule pana sa scap de ea. Am raspuns pozitiv, cu buna credinta, la apelul unui plutonier care avea pata pusa pe aia care voiau sa scape de militarie si ii trimitea sa goleasca ligheanul cu apa de ploaie stransa de peste noapte. Si spunea: "Cine are studii superioare? Eu! Atunci ia ligheanu' asta cu apa si varsa-l afara la jgheab. Aici eu sunt cel mai tare". Exist si ma bucur ca pot sa scriu.

Edited by Inginerul, 22 October 2004 - 20:24.


#25
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
"Caminul te invata sa faci fata cand iesi in viata. Nu e cu nimic diferit in lumea larga decat faptul ca aparent e mai multa politete"

Habar n-ai! Stii tu cum e in lumea larga? De fapt nici nu visezi tu ce posibilitati exista. Si in nici un caz nu compari Regia cu un camin din vest.

#26
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Scrii deci existi. Existi pentru ca nu ai facut armata si nu ai stat in camin,nu?

Eu, se pare ca scriu, deci  exist (parafrazandu-te pe tine) :) , in ciuda faptului ca am facut armata.

Oricum, ceea ce deduc din cele citite este ca nu esti deloc in masura sa te pronunti asupra unor fapte pe care nu le cunosti decat din existenta altora.  :peacefingers:

#27
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Hai sa vedem. Pot/am voie sa ma exprim in legatura cu un carusel in care nu m-am dat? Faptul ca mi-e frica numai la gandul de a ma da in el nu e suficient? Trebuie sa ma SI dau in el ca sa am voie sa zic ca mi-e frica?

#28
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
"Oricum, ceea ce deduc din cele citite este ca nu esti deloc in masura sa te pronunti asupra unor fapte pe care nu le cunosti decat din existenta altora."

Fa o pauza la dedus.

#29
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004
Nu am zis sa nu mai scrii. Mi-am exprimat parerea personala ca nu esti in masura (adica nu esti prea avizat) sa vorbesti despre acel subiect, asta neinsemnand ca as putea eu sa-ti interzic sa scrii despre ce vrei si,mai ales, ce vrei.

Si, in legatura cu caruselul, poate chiar vei descoperi ca iti place cand te dai in el(sper sa intelegi ce vreau sa zic).

@vata pe batz...fa o pauza si mai ia o gura de fan...pardon, de vata pe bat.

#30
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pina la urma totul se reduce la dorinta unora sa nu faca armata ceea ce mi se pare foarte normal intr-o tara normala. dar romania nu e o tara normala si nici nu e prea clar cind o sa devina o tara normala, asa ca, in caz ca te ia in armata, exista citeva lucruri pe care trebuie sa le stii ca si TR-ist (un fel de sinteza a ceea ce s-a mai spus si pe alte threaduri):

- nu crede ce spun toti cretinii
- armata e o vacanta de 6 luni, din care cel putin o treime o petreci acasa anyway
- daca nu cumva lucrezi pe un salariu baban, ceea ce e putin probabil imediat ce termini facultatea, e chiar recomandat sa o faci
- nu-ti pierzi nici un loc de munca, iar vechimea merge in continuare
- nu exista nici un risc sa fii impuscat, pentru ca TR-istii nu umbla cu munitie decit la trageri, unde singurul mod in care poti fi impuscat este sa te pui in loc de tinta, iar dupa cit de prost trag armele alea si dupa cit de chiori sint tragatorii nici asta nu e o certitudine
- un hamburger in regie e de 15 ori mai naspa decit mincarea din armata
- nu o sa te puna nimeni sa faci culcaturi sau alte rahaturi auzite de la bunici
- de fapt nici macar nu e armata, e relaxare

#31
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Miro Miro Miro esti spiritual da cu chestia cu finul ma dezamagesti. Cu treba asta te dadeau afara din gradinita acu fo 15 ani. Sau te-a facut armata sa functionezi ca un 286 mic...tot de-acu fo 15 ani?

#32
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
Si eu fac facultatea in orasul in care locuiesc dar am fost si am "dormit" in niste camine de prin buc. Chestia pe care nu o inteleg e de ce atunci cand se trezesc la facultate, toti se comporta ca si cum pana atunci ar fi avut mainile legate, ar fi fost privati de libertate si incep a se intrece in tot felul de obiceiuri si fapte idioate: sa bei pana cazi, sa te scoli si apoi sa bei din nou, sa folosesti numai apelativul bah, p***a sau boule si sa incepi sa dispretuiesti tot ceea ce e normal. De parca la unii ar avea in creier un fel de ceas care la intrarea in fac. suna si zice "Ai intrat la facultate, esti liber sa te comporti ca un animal".

Bineinteles ca asta nu se manifesta la toti, dar oricum la mai mult de jumatate.

#33
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
96-2001
Bucuresti, Regie.
camine P25, P19, P18, P17
Prima faza. Anul I...teribil. Mi se parea totul infect, scarbos, amar...aveam niste vecini de prin Calarasi...absolut nebuni, umblau in gasca cu niste basarabeni...se imbatau si bateau lumea pe strada, veneau cu capetele sparte si urlau "I am Duncan Mc'Laud"(scuze ortografia..sper ca e corecta :) )..muzica la maxim...gratare peste gratare de innebuneai de mirosuri....bani...50.000 pe saptamana. Greu a trecut anul asta.
Faza II...oarecum frumusica...linistita...haioasa...niste vecini cuminti...probleme ioc.
Faza III ...repulsie fata de Regie....Naveta
Faza IV....am inceput sa descopar viata...deja aveam experienta, renovam camerele, stateam la parter sau 1, banuti...ca faceam un business, fete, dicoteci..
Faza V...extraordinara, prieten cu toata lumea ....iar discoteci..ce sa zic..totul super pana am dat licenta si la revedere. Atunci mi-a parut f rau ca plec. Dar asta e.
Armata...am reusit sa o fentez putin. Mai departe...nu stiu..mai vedem

#34
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
--------
Chestia pe care nu o inteleg e de ce atunci cand se trezesc la facultate, toti se comporta ca si cum pana atunci ar fi avut mainile legate blablabla
--------

pentru ca e cool

Edited by Mosotti, 27 October 2004 - 12:37.


#35
Zazie

Zazie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,741
  • Înscris: 20.09.2003
???

#36
Miro

Miro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 08.08.2004

jedialex1985, on Oct 27 2004, 12:57, said:

Si eu fac facultatea in orasul in care locuiesc dar am fost si am "dormit" in niste camine de prin buc. Chestia pe care nu o inteleg e de ce atunci cand se trezesc la facultate, toti se comporta ca si cum pana atunci ar fi avut mainile legate, ar fi fost privati de libertate si incep a se intrece in tot felul de obiceiuri si fapte idioate: sa bei pana cazi, sa te scoli si apoi sa bei din nou, sa folosesti numai apelativul bah, p***a sau boule si sa incepi sa dispretuiesti tot ceea ce e normal. De parca la unii ar avea in creier un fel de ceas care la intrarea in fac. suna si zice "Ai intrat la facultate, esti liber sa te comporti ca un animal".

Bineinteles ca asta nu se manifesta la toti, dar oricum la mai mult de jumatate.

<{POST_SNAPBACK}>


:o
Nu am terminat facultatea de prea multi ani, dar randurile tale imi descriu o lume total diferita de cea din timpul studentiei mele. In anii facultatii nu aveam colegi care sa se comporte asa, si cunosteam destui si din anii mai mici si din anii mai mari. In incinta Universitatii toti se comportau cat se poate de normal pt un student. Am fost si eu prin camine, la chefuri si alte "reuniuni" , dar nici acolo nu am vazut "lumea " ta.
Sa ma consider norocos ca nu am facut facultatea in Bucuresti?
Am amici care sunt inca la facultate, dar nicidecum nu corespund descrierii tale.
Chiar asa a ajuns studentimea de azi?

Adevarul e ca s-a devalorizat mult notiunea de student, de facultate. Ai bani faci 20 de facultati. Eu cand am intrat la facultate am invatat de mi-au sarit capacele.
Unde sunt spiritul, mandria, responsabilitatea  de a fi student? Unde e spiritul lui Gaudeamus Igitur?

vata_pa_batz, on Oct 26 2004, 20:47, said:

Miro Miro Miro esti spiritual da cu chestia cu finul ma dezamagesti. Cu treba asta te dadeau afara din gradinita acu fo 15 ani. Sau te-a facut armata sa functionezi ca un 286 mic...tot de-acu fo 15 ani?

<{POST_SNAPBACK}>

    :puke:

Well...no comment!...sau, mai bine: RUMEGA IN CONTINUARE!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate