Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
windows 10 drivere startup degrad...

Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 

Finantare constructie casa prin credite bancare

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
M-am gandit ca unul din aspectele importante (care ma intereseaza si pe mine caci vreau sa-mi fac o casa la munte) este gasirea unor surse de finantare de la banci ca sa fac constructia. Ma gandesc zilele urmatoare sa incep sa merg pe la banci sa intreb daca au credite de constructie.

Poate ar fi bine sa ne impartasim experientele cu banci le in acest sens: Ce oferte bancare stiti? Si-a construit cineva o casa in regie proprie cu bani de la banca? Care sunt solutiile in acest sens?


Eu o sa postez aici ce oferte de finantare de la banci o sa gasesc si  ma gandesc ca ar fi util sa le comparam. Ma refer strict de credite pentru constructie.

Eu unul sunt interesat de construirea casei cu bani de la banca, caci vreau sa pun ipoteca direct pe casa care vreau s-o fac - apartamentul il am deja ipotecat pentru a-mi lua teren.

Ma poate ajuta cineva?

#2
djuju

djuju

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.06.2006
Daca vrei sa faci credit pentru constructie in regie proprie trebuie sa faci un credit de nevoi personale.
Pt. creditul ipotecar (sa girezi cu viitoarea constructie) tb sa lucrezi cu firme de constructii. Asta te duce la costuri cu 30-40% mai ridicate.
Am trecut prina sta acum vreo 3 luni, la toate bancile vizitate (vreo 7-8) mi-au recomandat creditul de nevoi personale cu ipoteca. Am ipotecat terenul pe care urmeaza sa ridic constructia.
La tine poate ar fi o varianta sa suplimentezi creditul. Banuiesc ca apartamentul a fost evaluat la o valoare mult mai mare decat terenul achizitionat.

#3
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003

View Postdjuju, on Apr 19 2008, 20:23, said:

Daca vrei sa faci credit pentru constructie in regie proprie trebuie sa faci un credit de nevoi personale.
Pt. creditul ipotecar (sa girezi cu viitoarea constructie) tb sa lucrezi cu firme de constructii. Asta te duce la costuri cu 30-40% mai ridicate.
Am trecut prina sta acum vreo 3 luni, la toate bancile vizitate (vreo 7-8) mi-au recomandat creditul de nevoi personale cu ipoteca. Am ipotecat terenul pe care urmeaza sa ridic constructia.
La tine poate ar fi o varianta sa suplimentezi creditul. Banuiesc ca apartamentul a fost evaluat la o valoare mult mai mare decat terenul achizitionat.

Am aflat ca la Domenia Credit s-ar putea ceva de genul asta. tre sa ma interesez si revin.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate