Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Huawei pura 70

Notele de subsol sa inceapa de la...

Termoizolare elevație interior

Timpi asteptare in contract de tr...
 Parere amenajare/loc disponibil u...

Producatori/masini care nu sunt f...

Ventilator perete

Simbol "bec aprins" tele...
 Oakley - recomandare site pt oche...

Aer conditionat racire A+++/A++

Problema umiditate AC

Propuneri pentru imbunatatirea pr...
 Conectarea la internet a Centrale...

recomandare ups si surge protector

La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...
 

Teoria generală a relativității

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
226 răspunsuri în acest subiect

#37
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005
Daca ma gandesc mai bine domnul CBV spune ceva interesant. Haide sa ii sar in ajutor. :)

Prespunem ca avem doua puncte A si B. Distanta dintre ele este de 3 ore-lumina. Trenul are o lungime de o ora-lumina. Un observator pleaca de la jumatatea distantei dintre A si B, si merge perpendicular 10 ore-lumina. De la acel punct el poate cuprinde tot ansamblul format de A, B si tren, fara sa miste camera foto. Intrebare: se va vedea o distorsiune a formei trenului in fotografie?

1. camera foto este in repaos relativ la tren daca ea este suficient de rapida astfel incat sa poata fotografia foarte clar trenul
2. camera foto este foarte departe si poate fotografia doar imaginea obiectului ca si cum s-ar misca odata cu el

Einstein se pare ca confunda simultaneitatea evenimentelor si relativitatea imaginilor.
Evenimentele sunt absolute, masuratorile si imaginile luate de catre observatori sunt relative :)

Editat de landscape10, 18 aprilie 2008 - 22:17.


#38
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postlandscape10, on Apr 18 2008, 22:25, said:

Evenimentele sunt absolute
evenimentul e în strânsă corelație cu observația(observatorul)
e prea multă filosofie și prea puțină fizică, părerea mea. din teoria generală a relativității în .ro nu mănânci o pâine.

#39
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postlandscape10, on Apr 18 2008, 22:25, said:

Evenimentele sunt absolute, masuratorile si imaginile luate de catre observatori sunt relative :)
Aceeasi intrebare am pus-o si eu pentru bonobo, daca nu cumva lumina sosita de la obiect (vs subiect, aka informatia) este cea care da concluzia relativitatii (in discutia despre relativitatea generalizata). Dar problema se pune in felul urmator: in ce fel am putea decide daca evenimentele sunt absolute, altfel decat prin a le...observa. Iar daca le observam (primim informatie), conchidem ca ele sunt relative. Asadar, afirmatia cum ca evenimentele sunt absolute este doar o presupunere sortita eternitatii. Deoarece niciodata nu va putea fi verificata altfel decat prin observatie. Tocmai asta e esenta a ceea ce Einstein a vrut sa spuna. Intotdeauna exista un sistem referential si un observator. Daca dispare observatorul (masuratoarea) atunci insasi esenta fizicii dispare. Este futil sa ne mai punem problema "cum sunt evenimentele de fapt". Importan este cum le percepem a fi (masuram). Niciodata nu vom cunoaste cum este un lucru, daca nu-l vom observa, daca nu vom primi sub o forma sau alta informatia de la el. Prin extensie, stau si ma intreb cum stau lucrurile astea in cuantica si in principiile ei...

#40
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostBean, on Apr 18 2008, 23:34, said:

Aceeasi intrebare am pus-o si eu pentru bonobo, daca nu cumva lumina sosita de la obiect (vs subiect, aka informatia) este cea care da concluzia relativitatii (in discutia despre relativitatea generalizata).
Am mai raspuns la intrebarea asta (in cazul relativitatii speciale), da' n-ai vrut sa aduci topicul ala aici: 2005-1905: Un secol de relativitate.


View Postlandscape10, on Apr 18 2008, 22:25, said:

Einstein se pare ca confunda simultaneitatea evenimentelor si relativitatea imaginilor.
Evenimentele sunt absolute, masuratorile si imaginile luate de catre observatori sunt relative
'Aberezi'. :lol: Presupune ca trenul ala se deplaseaza pe un teren/suprafata plana. La cele doua capete ale trenului, in tren, se afla cate un om cu cate un tarus in mana. Ei au ceasurile sincronozate si, la un moment dinainte stabilit, infig tarusii in pamant.
Tu te duci, ulterior, si masori distanta dintre tarusi. Vei constata ca-i mai mica decat lungimea trenului. ;)

Editat de bonobo, 18 aprilie 2008 - 23:01.


#41
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postbonobo, on Apr 18 2008, 23:54, said:

Am mai raspuns la intrebarea asta (in cazul relativitatii speciale), da' n-ai vrut sa aduci topicul ala aici: 2005-1905: Un secol de relativitate.
O sa mai insist pe tema mutarii lui.

#42
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbonobo, on Apr 18 2008, 23:00, said:

'Aberezi'. :lol: Presupune ca trenul ala se deplaseaza pe un teren/suprafata plana. La cele doua capete ale trenului, in tren, se afla cate un om cu cate un tarus in mana. Ei au ceasurile sincronozate si, la un moment dinainte stabilit, infig tarusii in pamant.
Tu te duci, ulterior, si masori distanta dintre tarusi. Vei constata ca-i mai mica decat lungimea trenului. ;)

La prima vedere aberez, iti dai seama. Cunosc foarte bine experimentul cu ceasurile atomice, unul pe pamant, iar celalalt aflat pe un satelit, diferenta dintre ele fiind de 59 de nanosecunde. Dar esti tu sigur ca acea diferenta este datorata curburii spatio-temporale si nu factorilor perturbatori? Experimentul a fost repetat?


Experimentul sugerat de tine, sau unul similar, exista? :)

Editat de landscape10, 18 aprilie 2008 - 23:11.


#43
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 23.09.2004

View PostCBV, on Apr 18 2008, 21:14, said:

Eu revin la legea întâi a dinamici, domnule bonobo, spunându-vă că ea rezultă din legea a doua. Dacă viteza este constantă, derivata în raport cu timpul este zero, deci forța este zero. Newton a introdus legea întâi nu pentru ceea ce ați spus dvs., [Scrieți: „fara legea I nu stii in ce sisteme de referinta poti sa aplici legea a II”. În ce sistem de referință nu poți să aplici legea a doua?] ci pentru că intuia ceva.
Vorba multa, saracia omului. Presupunem ca te afli intr-o cutie, si un obient in mana si-i dai drumul. Constati ca el cade cu o acceleratie a. Ce concluzie tragi?

Quote

Dacă n-ați aflat încă, vă spun eu acum că într-un dialog civilizat ambele părți trebuie să fie de acord asupra modului de adresare. Eu nu-mi amintesc să vă fi permis să mă tutuiți și nici nu v-am acordat vreun calificativ.
Si insisti sa-ti spun dumneavoastra? Doar pentru ca presupui ca ai mai multi ani ca mine? :lol:

Quote

Păstrând proporțiile cuvenite, imaginați-vă ca Bohr i-ar fi spus lui Einstein că „aberează”.
Nu stiu, i-o fi spus? Eu cred ca i-ar fi spus, daca ar fi aberat. :)

#44
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005
@bonobo,

Conform lui Einstein, spatiul nu mai este doar distanta dintre doua puncte materiale, ci este o entitate de sine statatoare asupra caruia actioneaza materia curbandu-l. Daca nu este dependent de materie, ce este el de fapt? Dupa ce imi raspunzi, vom vorbi si despre campuri. :)

PS: Te asigur ca cunosc bine explicatiile clasice, acum doar ma jucam un pic, dar e un joc serios, suntem pe un forum public si imi permit asta. Deci, ce este spatiul?

Editat de landscape10, 18 aprilie 2008 - 23:34.


#45
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlandscape10, on Apr 19 2008, 00:10, said:

La prima vedere aberez, iti dai seama.
Glumeam. :)

Quote

Cunosc foarte bine experimentul cu ceasurile atomice, unul pe pamant, iar celalalt aflat pe un satelit, diferenta dintre ele fiind de 59 de nanosecunde. Dar esti tu sigur ca acea diferenta este datorata curburii spatio-temporale si nu factorilor perturbatori? Experimentul a fost repetat?
Daca te uiti la inceputul topicului aluia spre care am dat link, GPS-ul e proiectat sa tina cont de efectele relativiste (viteza si gravitatie). Deci e repetabil si functional.

Quote

Experimentul sugerat de tine, sau unul similar, exista? :)
Mental, da' sigur e asa si in realitate. ;)

View Postlandscape10, on Apr 19 2008, 00:19, said:

Deci, ce este spatiul?
Un tip de relatie intre corpuri; la fel ca relatiile dintre cuvintele unei propozitii.

#46
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbonobo, on Apr 19 2008, 00:28, said:

Un tip de relatie intre corpuri; la fel ca relatiile dintre cuvintele unei propozitii.

Hai sa ne jucam un pic. :)
Propozitia nu poate exista fara cuvinte(cuvintele nu ar putea forma o propozitie daca nu ar exista spatiile libere dintre cuvinte), iar spatiul fara masa. Pe de alta parte materia interactioneaza datorita spatiului. Haide sa luam un mic exemplu la scara mica deocamdata.
La scara cuantica, spatiul nu se mai curbeaza pentru ca masa particulelor este extrem de mica, iar ca atare relativitatea nu se mai aplica. Un electron si un pozitron se ciocnesc, datorita carui fapt este vizibila degajarea de energei? Datorita spatiului. Deci, ce este spatiul, dpdv fizic, nu filosofic?

De pe wikipedia citire: "Space is one of the few fundamental quantities in physics, meaning that it cannot be defined via other quantities because there is nothing more fundamental known at present. "

Deci nu poate fi definit, dar ii putem studia proprietatile intrinseci. Ok, hai sa o luam incet, de ce se curbeaza in apropierea maselor mari? :) Daca se curbeaza inseamna ca spatiul are o substanta, in caz contrar nu s-ar mai curba. Deci, mai concret, ce e spatiul?

Editat de landscape10, 19 aprilie 2008 - 00:00.


#47
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlandscape10, on Apr 19 2008, 00:49, said:

Propozitia nu poate exista fara cuvinte(cuvintele nu ar putea forma o propozitie daca nu ar exista spatiile libere dintre cuvinte), iar spatiul fara masa.
Prin 'relatii' nu ma refeream numai la spatii goale. Normal ca, virtual, teoretic, poti defini si o propozitie formata din spatii, dar exista real relatia dintre subiect si predicat acolo unde nu exista nici subiect nici predicat?

Quote

La scara cuantica, spatiul nu se mai curbeaza pentru ca masa particulelor este extrem de mica, iar ca atare relativitatea nu se mai aplica. Un electron si un pozitron se ciocnesc, datorita carui fapt este vizibila degajarea de energei? Datorita spatiului.
Evenimentul nu-l observi datorita spatiului, ci spatiul este un tip de relatie intre tine si eveniment, pe care o poti cuantifica.

Quote

De pe wikipedia citire: "Space is one of the few fundamental quantities in physics, meaning that it cannot be defined via other quantities because there is nothing more fundamental known at present. "

Deci nu poate fi definit, dar ii putem studia proprietatile intrinseci.
Nu poate fi definit pe baza altor cantitati. Asta vrea sa sugereze ca spatiul este un tip de relatie fundamentala si nu derivata (cum ar fi viteza).

Quote

Ok, hai sa o luam incet, de ce se curbeaza in apropierea maselor mari? :) Daca se curbeaza inseamna ca spatiul are o substanta, in caz contrar nu s-ar mai curba.
Daca muti un cuvant intr-o propozitie si se schimba intelesul propozitiei, tu deduci ca relatiile de ordine intre cuvinte 'au substanta'? :)

Editat de bonobo, 19 aprilie 2008 - 00:26.


#48
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005

View Postbonobo, on Apr 19 2008, 01:20, said:

exista real relatia dintre subiect si predicat acolo unde nu exista nici subiect nici predicat?
Nu. Dar nici subiectul si predicatul nu pot exista fara ca ceva sa le distinga.

Quote

Daca muti un cuvand intr-o propozitie si se schimba intelesul propozitiei, tu deduci ca relatiile de ordine intre cuvinte 'au substanta'? :)
Au, tocmai pentru faptul ca cuvintele pot fi mutate datorita existentei acelei relatii. :lol:

Acum, revenind la relativitate, uite ce fapt ce doream sa zic. Am sistemul A si B. B se misca in raport cu A cu o viteza v, A fiind fix. Pe masura ce se misca, B indreapta lanterna catre A. Dat fiind miscarea, A vede lumina ca venind in unghi. Avem un triunghi dreptunghic, si astfel putem calcula t(A) folosind teorema lui Pitagora. t(A)=t(B)radical(1-(v/c)^2). Asa se deduce factorul Lorentz. Deci t( A )=factorul Lorentz * t( B ). Si astfel t( A )>t( B ) dar numai pentru ca folosim ca reper viteza luminii. :) Daca in loc de lanterna indreptam catre A o sirena si calculam timpul folosind viteza sunetului, vom avea alte valori. Deci pana la urma totul depinde de modul cum masuram. :)
Ce te faci daca B calatoreste cu viteza mai mare decat cea a sunetului? :D

PS: Recitesc maine ce am scris, acum am terminat sticla de busuioaca, si ma duc la culcare. Sa imi spui daca are sens, dar argumentat :lol:

Editat de landscape10, 19 aprilie 2008 - 00:38.


#49
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.477
  • Înscris: 12.11.2006
Ar fi interesant de definit in 3D cum anume se curbeaza acest spatiu, pentru ce-i ce nu-si pot "picta" curbura respectiva.
Probabil ca spatiul ar putea fi asimilat cu un soi de fluid (energetic in stare fundamental "low") care interactioneaza tot cu...el insusi, dar aflat in divese ipostaze (vibratii, concentratii) altele decat "low". Concentratia fluidului astuia denota de fapt masa. Cu cat este mai concentrat, cu atat va altera si mai puternic acea stare low (spatiul asa cum il percepem) dar si alte stari (concentratii - adica atractia gravitationala). Astfel, miscarea in sine n-ar fi decat un soi de "ripple" in acest spatiu (fluid), care se desfasoara din aproape in aproape, cuantificat. Spatiul ar reconstrui materia in fiecare punct infinitezimal al sau, pe parcursul miscarii (in fapt s-ar retransforma pe sine, schimbandu-si "concentratia" in functie de intensitate si amplitutdine/frecventa). Asftel, viteza luminii ar fi de fapt viteza maxima a acestui "ripple" si ar presupune ca sa aiba loc doar in cazul "concentratiilor" (maselor) nule masurabil vorbind.
Asta daca tot se fac analogii...plastice.

Editat de Bean, 19 aprilie 2008 - 00:38.


#50
bonobo

bonobo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.465
  • Înscris: 23.09.2004

View Postlandscape10, on Apr 19 2008, 00:33, said:

Sa imi spui daca are sens, dar argumentat.
N-are sens (cred ca-i busuioaca de vina). In relativitatea speciala, masuratorile se fac in urma unor coincidente spatio-temporale de evenimente. Numai sincronizarile (in cadrul aceluiasi SRI) au sens si se fac prin semnale ce se propaga cu viteza luminii (probabil ca se pot imagina si alte metode de sincronizare -  nu stiu).


View PostBean, on Apr 19 2008, 00:38, said:

Probabil ca spatiul ar putea fi asimilat cu un soi de fluid (energetic in stare fundamental "low") care interactioneaza tot cu...el insusi, dar aflat in divese ipostaze (vibratii, concentratii) altele decat "low". Concentratia fluidului astuia denota de fapt masa.
Einstein avea o analogie mai putin sofisticata: o masa incalzita neuniform (sa zicem, temperatura mai mare in centru decat spre margini) pe care ai vrea sa asezi niste betisoare metalice sub forma de caroiaj. Poti? :lol:

Editat de bonobo, 19 aprilie 2008 - 00:49.


#51
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.690
  • Înscris: 28.09.2007
Domnule bonobo, ce-s discuțiile astea?
Dvs. scrieți: „fara legea I nu stii in ce sisteme de referinta poti sa aplici legea a II”.
Și eu vă întreb: În ce sistem de referință nu poți să aplici legea a doua?
Nu vedeți ce afirmații faceți? Spuneți, domnule, în ce sistem de referință nu se poate aplica legea a doua a dinamicii? M-ați făcut curios! Cum adică fără legea întâi nu știi în ce sistem de referință nu poți să aplici legea a adoua. Explicați-mi, ca eu eram gata să vă explic ceva la care nici nu ați visat, dar văd că nu vă interesează.
Cât privește: „Nu stiu, i-o fi spus? Eu cred ca i-ar fi spus, daca ar fi aberat.”, vă asigur că nu erau țigani, nici la propriu și nici la figurat!

Editat de CBV, 19 aprilie 2008 - 08:48.


#52
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postlandscape10, on Apr 19 2008, 00:49, said:

Deci nu poate fi definit, dar ii putem studia proprietatile intrinseci. Ok, hai sa o luam incet, de ce se curbeaza in apropierea maselor mari? :) Daca se curbeaza inseamna ca spatiul are o substanta, in caz contrar nu s-ar mai curba. Deci, mai concret, ce e spatiul?
spațiul nu există independent de materie, materia dă aceste proprietăți intrinseci ale "spațiului"
nu poți atașa un SR legat de un punct din vid, adică, ai fi pus în situația de a studia "ceva" în raport cu altceva ce NU există.
nu se poate spune că "spațiul se curbează", materia facă ce-o vrea, da vidul e nimic, și cu asta basta.

View Postbonobo, on Apr 19 2008, 01:48, said:

Einstein avea o analogie mai putin sofisticata: o masa incalzita neuniform (sa zicem, temperatura mai mare in centru decat spre margini) pe care ai vrea sa asezi niste betisoare metalice sub forma de caroiaj. Poti? :lol:
poți, dar după ce le-ai așezat, respectivele bețișoare metalice se vor curba, către starea de maximă entropie.

#53
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.690
  • Înscris: 28.09.2007
„spațiul nu există independent de materie, materia dă aceste proprietăți intrinseci ale "spațiului"” – (gigel de hohențolărn)

Scuzați-mă, dar de unde știți? Asta este o afirmație, imposibil de dovedit. Este o ipoteză!

#54
landscape10

landscape10

    Banned by landscape10

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 7.459
  • Înscris: 29.10.2005

View PostCBV, on Apr 19 2008, 08:19, said:

Explicați-mi, ca eu eram gata să vă explic ceva la care nici nu ați visat, dar văd că nu vă interesează.

Explicati-mi mie, ca ma intereseaza. Totdeauna m-a pasionat sa pun la indoiala tot ceea ce am invatat, nu conteaza ca pot gresi. Aici suntem pe un forum public, nu la univ de fizica, deci, imi pot permite orice. Chiar daca e posibil sa gresim, pentru minte sunt exercitii foarte bune.

View PostCBV, on Apr 19 2008, 08:55, said:

„spațiul nu există independent de materie, materia dă aceste proprietăți intrinseci ale "spațiului"” – (gigel de hohențolărn)

Scuzați-mă, dar de unde știți? Asta este o afirmație, imposibil de dovedit. Este o ipoteză!

Asta spuneam si eu, ca nu stim ce este spatiul de fapt, dar pentru a scapa elegant i-am spus "o relatie intre corpuri materiale".
Mie mi se pare ca incercam sa gasim explicatii doar-doar s-or potrivi cu modele invatatae de noi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate