Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Ajutati Un Om Disperat ! (si Fraier)

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004
De mai bine de 7 luni imi doresc un sistem de boxe. Problema e ca nu ma pricep DELOC. :crying:
Muzica pe care o ascult este in proportie de 90% stereo, dat fiind ca ascult mai mult anii 50-70. Rar cate un DVD, jocuri o data la 3 ani.
Camera in care vreau sa amplasez sistemul are dimensiuni mici, 3x4 m.
Ascult via PC, dar as vrea sa pot instala la nevoie sistemul si pe un CD player sau un DVD palyer.
Mi s-au recomandat mai multe variante:
1. un sistem de boxe 2.1 Aici au intrat in discutie Logitech Z 2200 http://www.logitech....,CONTENTID=7170
dar mi s-a spus ca nu sunt chiar ideale la medii
si Altec Lansing MX 5021  http://www17.tomshar...0311/index.html
care au fost relativ laudate, dar care mi se tot subliniaza ca nu sunt suficient de puternice.

2.  2 boxe stereo passive min 100W fiecare si un amplificator, solutie care nu cred ca se incadreaza in buget
3.  placa de sunet cu amplificare(naiba stie ce e aia) si boxe stereo pasive. Aiciam dezavantajul ca nu il pot folosi decat pe PC, altfel se duce amplificarea.

Asa ca sunt exact de unde am plecat, adica intr-o confuzie totala. :wallbash:

Dupa cum v-am spus si dupa cum v-ati dat seama din ce am scris mai sus, nu am nici cea mai vaga idee ce imi trebuie de fapt.
Precizez ca bugetul e max 11 milioane, si un upgrade mai curand de 3 ani iese din discutie.

Astept cu nerabdare sfaturile celor dintre voi care se pricep.
:helpsmilie:

#2
twisterme2003

twisterme2003

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 11.01.2004
Altec Lansing the best quality/the price

#3
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
Am Logitech Z 2200 si sunt extrem de multumit. Merg cu volumul la 2 max 3 si cu joasele la zero; arareori la mijloc (5 pe o scala 0-10)

La 150 de dolari nu sunt ieftine, dar vorba aia: "dai un ban da' sti ca nu-l mai ai"

Initial cumparasem JBL CREATURE II
http://www.jbl.com/h...odId=CREATUREII
dar sunt ultra-modeste. Joase bune, inalte modest si medii ciu ciu, asa ca le-am dus inapoi si mi-am luat Logitech-ul

#4
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004
Multumesc de ajutor. Am fost in magazin, le-am ascultat si pe Logitech si pe Altec. Logitech aveau, e adevarat, o putere de cadea tencuiala , dar Altec aveau o claritate mai buna, fara sa distorsioneze. Conditiile nu erau cele mai indicate pt un test, dar asa mi s-a parut mie. Cum puterea nu era chiar cel mai important lucru, la cei 12 metri patrati ai incintei in care se vor manifesta, am luat Altec.
Le am doar de 24 de ore, dar imi plac foarte mult. Nu le pot da mai tare de jumatate, ca incep sa mi se infunde urechile, plus ca nu imi face nici o placere sa il vad pe politistul din zona la usa. Sunetul este cristal. Le recomand cu mare caldura.
Am avut si bafta de a le gasi cu 2 milioane mai putin decat acum o luna, asa ca, zic eu, am facut o afacere buna.

#5
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
Logitech all the way...  nu se compara bass-ul  de la Logitech cu cel de la Altec..

#6
Sub-Zero

Sub-Zero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 415
  • Înscris: 27.11.2003
1000% de acord cu add !
Bassul de la Logitech NU se compara cu Altec  la putere si claritate.
io am Logitech si sunt ff multumit.

[ http://www.enova.com.tw/nova_show/2003-CHANNEL-AWARD/IMAGES/LOGO/Logitech_Logo_3c_Dimension.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
LOGITECH RULLZ :coolspeak:

Edited by Sub-Zero, 18 October 2004 - 18:10.


#7
zxcvbnm

zxcvbnm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 04.06.2004
Unde gasesc Logitech Z-2200 (in stoc)? in afara de Flamingo ca sunt scumpe. :huh:

#8
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
Sincer sa fiu nu am incercat Altec Lansing. E foarte posibil ca sunetul sa fie de buna calitatea la sectiunea medii si inalte, dar nu are punch-ul lui Logitech la sectiunea joase si foarte jose.

#9
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004
Bazac

E adevarat, dar pentru muzica pe care o ascult eu ma interesau mai mult medii si inalte decat foarte joase.

Ca sa nu mai spun ca locuiesc intr-un bloc cu vecini isterici care imi trimit politia la usa si cand bat carnea pt gratar. Daca bagam un Logitech in casa, nu ma lasa inima sa nu-i fructific potentialul si ma trezeam cu ordin de evacuare.

Chiar ar fi interesant daca ai avea ocazia sa testezi aceste Altec Lansing si sa imi spui ce parere ti-au facut. Mie chiar imi plac. Singura nemultumire ar fi aceea ca se aude un fasait daca opresc winamp-ul si le dau volumul la 1/2.
Problema mare e ca placa de sunet e on board, asa ca ....la ce performante sa ma astept? :rolleyes:  Are vreo legatura fasaitul in cauza cu lipsa unei placi de sunet bune?

Edited by clowdy, 19 October 2004 - 00:25.


#10
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
@ clowdy"Are vreo legatura fasaitul in cauza cu lipsa unei placi de sunet bune?"

Binenteles. Sunt convins ca boxele sunt superb manufacturate, si nu dau fasait ele asa de nebune.

#11
clowdy

clowdy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 14.10.2004
Bazac

Multumesc.
Acum ar trebui sa vad cum mai strang 4 milioane pt o placa de sunet. Incep sa imi urasc PC-ul cu o sincera pasiune. :cursing:

#12
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
@ clowdy: "Ca sa nu mai spun ca locuiesc intr-un bloc cu vecini isterici care imi trimit politia la usa si cand bat carnea pt gratar. Daca bagam un Logitech in casa, nu ma lasa inima sa nu-i fructific potentialul si ma trezeam cu ordin de evacuare."

Eu am niste casti Sennheiser pe care le calaresc de le sar fulgii; in special la sectiunea joase. Si obviously nici un vecin nu aude nimic.

Folosesc totusi Logitech cand fac mixaje cu Traktor. Da' asa cu volumul in limitele decentei, ca eu tot la bloc stau. Joasele din Sennheiser nu se compara cu punch-ul lui Logitech. De fapt NIMIC nu se compara cu un subwoofer, nici chiar Sony MDR-V900

#13
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
@ bazac “Sunt convins ca boxele sunt superb manufacturate, si nu dau fasait ele asa de nebune.”

Imi amintesc cu multi ani in urma, electronistul cu care faceam discoteca in Romania, a modificat atat magnetofonul Majak cat si statia in sensul ca a pus componente PERFECTE in cele doua scule.

Rezultatul: cu statiile date la maximum IN GOL nu se auzea nici cel mai mic fasait.

Am lucrat cu multi electronisti mai apoi, in Germania, Spania, dar maniac precum Marius, ca asa il cheama, nu am vazut. Era ceva de speriat.

#14
Vladxus

Vladxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.05.2002
Bazac...imi spui si mi te rog unde ai vazut tu Logitech Z2200 cu 150$. M-ar tenta sa-mi iau....dar nu cu 9+ milioane cum este pretul la Flamingo. :cursing:

Mersi!

#15
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
@ Vladxus; Bazac...imi spui si mi te rog unde ai vazut tu Logitech Z2200 cu 150$.

Aici

Nu numai ca aici am VAZUT, dar de aici am cumparat scula. Initial cumparasem CREATUREII (JBL... m-a fascinat reputatia firmei)

http://www.jbl.com/h...s.asp?SerId=HMM

dar cum nu mi-au placut de nici o culoare, le-am dus inapoi si am luat Logitech Z2200 de care sunt cat se poate de multumit.

Vezi cateva reviews a lui Logitech Z 2200:

http://www.amazon.co...ronics&n=507846

@ Vladxus; M-ar tenta sa-mi iau....

Crede-ma, sunt superbe, vis a vis de pret / calitate. Binenteles ca si speaker-e pentru computer. NU pentru ascultat muzica la scule profesioniste.

@ Vladxus; dar nu cu 9+ milioane cum este pretul la Flamingo

Ma tem ca nu-ti pot fi de folos. Oricum o cautare in Froogle da:

http://froogle.googl...oogle&scoring=p

Vad preturi de 100 de dolari, dar.. eu unul n-as da numarul de credit card, asa aiurea la fieste-cine.

Vorba aia: dai un ban da' sti ca nu-l mai ai.

#16
StGermain

StGermain

    RL 118

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,517
  • Înscris: 04.04.2004
Nu aud de Creative deloc pe aci... eu am Creative 4.1 4400 si am dat, acum un an 3750 cu tot cu placa de sunet tot Creative, 4.1. Am camera de vreo 4 pe 5 insa oricum nu le dau niciodata la maxim. Subwooferul e de 17 insa se aude la vecinul de de-asupra a vecinului meu de deasupra. E nasol ca pana si asa cum este acum, sub birou nu sta bine pentru ca trei dintre laturi ii sunt incojurate de palul de birou. In alta parte nici nu a stat subwooferul in viata lui insa imi imaginez ce ar iesi. Satelitii sunt de 6. Deci 24+17= 41. Merg la un show... Mi-a parut rau ca nu mi le-am luat mai tarziu ptr ca le-a scazut pretul insa in rest sunt multumit maxim de ele, nu o sa imi para rau niciodata ca mi-am luat sistem in loc de boxe normale, 2.

#17
Vladxus

Vladxus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 318
  • Înscris: 18.05.2002
Intradevar...vreau sa le folosesc ca si speakere de PC. Problema ca eu sunt  in Romania si nu consider o optine sa-mi iau lucruri de pe NET si nici sa dau 300$ pe niste boxe care dincolo costa jumatate.
  Vreau sa-mi iau ori un sistem 2.1 ori sa-mi cumpar o statie + doua boxe. Tiind spre un sistem 2.1 pentru ca la bass nu se compara nimic cu un subwoofer (sau cel putin eu nu am vazut boxe care la un nivel mediu la volum sa scoata un bass care sa ma impersioneze).

#18
bazac

bazac

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 07.08.2004
@ Vladxus; Intradevar...vreau sa le folosesc ca si speakere de PC. Problema ca eu sunt in Romania si nu consider o optine sa-mi iau lucruri de pe NET si nici sa dau 300$ pe niste boxe care dincolo costa jumatate.

Atunci roaga pe cineva sa ti le aduca de din afara, daca e posibil.

@ Vladxus; Vreau sa-mi iau ori un sistem 2.1 ori sa-mi cumpar o statie + doua boxe. Tiind spre un sistem 2.1 pentru ca la bass nu se compara nimic cu un subwoofer (sau cel putin eu nu am vazut boxe care la un nivel mediu la volum sa scoata un bass care sa ma impersioneze).

Pe mine unul m-ar satisface Eon-urile astea:

http://www.jblpro.com/eong2/

Cred ca 65 Hz sunt suficienti pentru joase. Nu cred ca ai nevoie de 10Hz sa-ti sparga colectia de portelanuri. Oricum permite-mi sa ma indoiesc ca urechea ta percepe 10 Hz.

Personal am ascultat Eon 10 si 15 si crede-ma suna superb. Arunca o privire la EONSUB G2 [40 Hz - 200 Hz conform]

http://www.jblpro.co...ub_g2_specs.htm

Chestia e ca nu sunt ieftine. Dar chiar deloc.

Cam atat.

Daniel

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate