Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

iar despre credit cumparare locuinta

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
am facut drumuri la banci in ultimu timp, si mai am de facut, ca sa ma decid la care pot si la care sa fac un credit ca sa cumpar un apartament. Eu sper sa pot scoate un 45-48 mii euro, sunt cam la limita eu cu salariul meu. Toate bancile imi fac calcule la credit in franci ca au dobanda cea ami mica da nu stiu daca e cea ami buna solutie. La raiffeisen imi dadeau 44 mii euro pe 39 ani cu rata fixa de 1000 ron, la bancpost vreo 41.600 euro pe 35 ani cu 1100 ron rata dar astia il luau in considerare si pe taicamiu cu pensia lui ceea ce la raiffeisen nu s-a putut, in cazu asta puteam face credit de nevoi personale cu ipoteca pe apartamentu parintilor si scoteam 48 de mii euro cu rata de 1300 ron dupa primu an. La credit europe bank aia care vor avans 5% mi s-a parut cea mai mare japca, adica ei imi dadeau cica la slariu meu 46700 euro din care vedeam in mana 45300 (nush ce comisioane de se oprea diferenta) si mai veneam si de acasa cu 1167 euro + 300 asigurari viata si casa, iar in primii 4 ani plateam numai dobanzi, deci daca castig la loto dupa 4 ani si achit tot, dau mai mult decat am avut in mana la acordarea creditului, ceea ce mi se pare aberant. La bancpost macar plateam din rata din prima luna. Nu stiu ce sa fac in privinta valutei franci sau euro, ma gandesc si in perspectiva in care peste cativa ani se va trece la euro in tara asta si nu mai o sami bat capu cu curs valutar, paritate leu-euro etc. Evident, ca multi altii, nu am acel avans, abia daca am bani de acte, la raiffaisen parea ca exista cai ocolitoare, gagica de acolo mai mai ca nu mi-a zis direct care e spaga la evaluator . Urmeaza sa ma mai duc la Alpha bank si eventual la bcr. A mai facut cineva vreun studiu pe piata creditelor recent ?

#2
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Spaga la evaluator??? Adica ca sincer nu prea inteleg pentru cum si de ce. Si daca te tine mana poti face in acelasi timp si un credit ipotecat si unul de nevoie personale. Ca sa ai de avans. E doar o parere.

#3
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
in sensu de a supra evalua imobilu, sa zica ca face pe piata 60 de mii iar eu cer numa 45, si zic ca am dat proprietarului restu, adica acel avans. Pana una alta, a inceput sa imi cam treaca de creditu asta...

#4
Lavinia-A

Lavinia-A

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.03.2007
Se pare ca nu prea multi stiu ca acum nu mai trebuie sa umbli de la o banca la alta ca sa gasesti cel mai avantajos credit. Plus ca angajatii unor banci nu-ti spun exact care este DAE (dobanda anuala efectiva) si practic daca incerci sa-ti iei credit de unul singur ai cele mai mari sanse sa nu alegi bine. Acum exista firme de brokeraj de credite care ofera consultanta financiar-bancara gratuita. Adica, ei colaboreaza cu mai multe banci( de obicei cu cele mai ieftine si avantajoase) si iti pot prezenta cea mai buna oferta iar tu alegi apoi ce e mai avantajos pentru tine. Tot ei iti fac si dosarul si merg cu el la banca. Serviciile sunt gratuite deoarece sunt comisionati separat de banci.
XAN am observat ca esti din Mangalia. Nu stiu daca acolo exista astfel de firme, dar poti incerca sa cauti. In Bucuresti sunt mai multe si iti pot recomanda una.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
caz concret (al meu), la BCR, in urma cu 1 luna si ceva:
credit cu ipoteca un apartament existent deja in proprietatea mea, (cred ca DiversBCR se numeste, dobanda fixa 1 an ), 50.000 eur, pe 25 de ani, rata lunara 391 Eur
total platit la sfarsitul perioadei (peste 25 de ani ): 117.000 eur (cu dobanda de acum )

sume in plus: evaluare 600 lei, asigurare locuinta 530 lei, notar+ipoteca 1830 ron, comision de acordare 1250 EUR (pe care l-am scazut din cei 50.000, practic eu in cont am primit 48750 Eur)

acte necesare:
- adev. de salariu (3 luni in urma, formular tip de pe site bcr)
- copie carte de munca cu stampila 'conform cu originalul' pe fiecare pagina
- copie buletin
- o factura de utilitati din ultima luna (eu am dus de UPC, merge si electrica sau romtelecom)
- actele de proprietate ale apart. de ipotecat (contract CV, intabulare, cadastru...)
- certif. fiscal de la admin financiara (e valabil 30 zile ,atentie, si trebuie sa platesti impozitele inainte)


evaluarea dureaza ~1 sapt, vine cineva acasa si face poze
asigurarea de viata e gratis, o face banca
asigurarea locuintei, daca exista deja facuta, trebuie sa fie cel putin la valoarea evaluata si cesionata in favoarea bancii, daca nu exista, iti face banca
conteza ce credite suplimentare aveti (inclusiv un descoperit de card sau card de credit, indiferent ca e utilizata sau nu suma); mai precis aceste credite diminueaza venitul care se ia in calcul

#6
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005
xan, spune'mi te rog, la ce venit lunar s'a calculat respectivul credit? pura curiozitate.
apoi, sfatul meu e sa iei creditul cu perioada cea mai mica de rambursare, adica e de preferat 35 de ani vs 40, dar si aici trebe vazut ce dobanzi opereaza, ca e posibil sa platesti aceeasi bani la creditul de 35 ca la cel de 40, dar efortul financiar sa fie mai mare.

dobanzile mise par infioratoare. in 25 de ani sa platesti mai mult de dublu. asta e camata, nu credit ipotecar. am un credit pe 40* de ani si tot nu ajung sa platesc dublu.

* de asta spun sa alegi unu mai mic, pentru ca eu unul am pierdut foarte multi bani ca nu am fortat un credit pe 35 de ani.

#7
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
s-a facut pentru venit de 1880 lei la europe credit bank iar la banc post aia luau in calcul si pensia lu taicamiu :D deaia puteam lua 48

#8
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 XAN, on Apr 17 2008, 21:48, said:

s-a facut pentru venit de 1880 lei la europe credit bank iar la banc post aia luau in calcul si pensia lu taicamiu :D deaia puteam lua 48


la un venit de 1900 lei, esti gata sa'ti asumi o rata de 1000 lei? ai curaj...

#9
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Ideea de spaga la evaluator nu e buna de nimic. Dc? Pai pt ca degeaba iti supra evaluaiaza ap ca avizul final il da comisia juridica a bancii. Caz concret: casa evaluata la 65800 euro ( din bunavointa evaluatorului - fara spaga) bani din banca - 35000 eur. Explicatie: sunt coeficienti care diminuiaza bla bla adica banca trebe sa iti dea mai putin ca sa isi scoata banii repede in eventualitatea ca nu platesti.

#10
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Atentie mare la TOATE bancile!

Toate au ceva chichite ascunse, va spun din experienta, de vreun an de zile fac si refac calculele, pentru credit pentru locuinta, am ditamai dosaroaiele cu ofertele scoase de pe Net, cu calcularea ratelor, cu tot ce vreti, DAR...

La telefon iti spun ALTCEVA decat ce este in oferta sau reclama!

Un singur exemplu: vazusem o oferta super - misto mai acum vreo 6 luni, parca la Alpha Bank, dobanda OK, sun, cer detalii si... pic pe spate: "da, domnisoara, avem oferta asta, cum sa nu, dar suma minima pe care trebuie sa o imprumutati este de 500.000 de euro..."

#11
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
mai e si prietena mea care lucreaza de sezon, adica vara, iar iarna ia somaj care nu e cine stie ce e cam 370 lei dar vara compenseaza, dar nu poate fi luat in calcul venitu ei la banca,desi e ceva constant, chiar daca e putin . Dar la cati bani imi trebuie, rata se cam duce la 13, si in cazu asta stau deoparte deocamdata.

#12
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
A, chiar ieri am verificat din nou BCR-ul...

Ziceau ei acolo, la oferta lor, Camin Extra, parca, sau Super, de 15% avans. Interesant ca minunea de calculator de rate tot 25% imi baga avansul, indiferent de creditul pentru care optam...

#13
joannes

joannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,035
  • Înscris: 15.01.2005

 XAN, on Apr 18 2008, 14:23, said:

mai e si prietena mea care lucreaza de sezon, adica vara, iar iarna ia somaj care nu e cine stie ce e cam 370 lei dar vara compenseaza, dar nu poate fi luat in calcul venitu ei la banca,desi e ceva constant, chiar daca e putin . Dar la cati bani imi trebuie, rata se cam duce la 13, si in cazu asta stau deoparte deocamdata.

foarte bine ai gandit. stai deoparte si strange banu. strange cat poti de mult ca o sa valoreze mult cand o sa se duca draq toata sandramaua imobiliara si ai sa poti cumpara ieftin. numa bani sa ai atunci, ca nimeni nu o sa mai dea credit.
vezi, bancile din ro fac neste greseli imense acum. dau credite pe banda rulanta si la oricine, chiar daca nu poate duce creditul (fara suparare, cazul tau) in ideea ca sunt acoperite prin ipoteca.
nu neaparat ca e o chestiune de timp pana se prabuseste totul, dar sunt sanse foarte mari. o sa fie o reactie in lantz si se duce naibii sandramaua. in momentul ala de ai bani, te'ai scos.  in ideea ca ti'ai pus un acoperis deasupra capului, ca tot acolo esti. nu or sa fie vremuri usoare.

#14
renderman

renderman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.11.2004

 XAN, on Apr 13 2008, 08:15, said:

am facut drumuri la banci in ultimu timp, si mai am de facut, ca sa ma decid la care pot si la care sa fac un credit ca sa cumpar un apartament. Eu sper sa pot scoate un 45-48 mii euro, sunt cam la limita eu cu salariul meu. Toate bancile imi fac calcule la credit in franci ca au dobanda cea ami mica da nu stiu daca e cea ami buna solutie. La raiffeisen imi dadeau 44 mii euro pe 39 ani cu rata fixa de 1000 ron, la bancpost vreo 41.600 euro pe 35 ani cu 1100 ron rata dar astia il luau in considerare si pe taicamiu cu pensia lui ceea ce la raiffeisen nu s-a putut, in cazu asta puteam face credit de nevoi personale cu ipoteca pe apartamentu parintilor si scoteam 48 de mii euro cu rata de 1300 ron dupa primu an. La credit europe bank aia care vor avans 5% mi s-a parut cea mai mare japca, adica ei imi dadeau cica la slariu meu 46700 euro din care vedeam in mana 45300 (nush ce comisioane de se oprea diferenta) si mai veneam si de acasa cu 1167 euro + 300 asigurari viata si casa, iar in primii 4 ani plateam numai dobanzi, deci daca castig la loto dupa 4 ani si achit tot, dau mai mult decat am avut in mana la acordarea creditului, ceea ce mi se pare aberant. La bancpost macar plateam din rata din prima luna. Nu stiu ce sa fac in privinta valutei franci sau euro, ma gandesc si in perspectiva in care peste cativa ani se va trece la euro in tara asta si nu mai o sami bat capu cu curs valutar, paritate leu-euro etc. Evident, ca multi altii, nu am acel avans, abia daca am bani de acte, la raiffaisen parea ca exista cai ocolitoare, gagica de acolo mai mai ca nu mi-a zis direct care e spaga la evaluator . Urmeaza sa ma mai duc la Alpha bank si eventual la bcr. A mai facut cineva vreun studiu pe piata creditelor recent ?
Inainte de credit intraba-te daca se merita in momentul de fata sa cumperi. Viziteaza aria dedicata : http://forum.softped...p?showforum=451

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate