Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de spalat rufe Bosch

Aici sunt banii Dvs: tarife pentr...

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804
 Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...
 PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...
 

Canon 400 D. Datafilesname problem.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006
Pozele sunt salvate cu diferite nume. Standard ar trebui sa fie "IMG_xxxx" und xxxx sunt numere consecutive, un contor. Insa se intampla ca salvarea sa nu se faca cu "IMG_xxx" ci cu "_MG_xxxx". Stie cineva de ce? Am formatat cardul crezand ca ar fi devina. Mai mult insa nu stiu ce sa fac. N-am gasit nicio legatura intre programul folosit: manual, av, automatic sau programele prestabilite si cele doua denumiri sub care salveaza pozele. E neplacut caci o data copiate pe calculator nu apar in ordinea numelui. Iar cand vrei sa vezi ce ai facut.. stii ce ai tras si in ce ordine. (solutia cu aranjarea dupa data nu rezolva problema, asa ca nu mi-o dati ca sfat va rog). Nici faptul de a alege in meniu o altfel de salvare nu ajuta ( este optiunea sa contorizeze din nou de la 0 cand scoti cardul etc...)
Mentionez ca e un 400 D dar KISS, fiind facut in japonia, nu pe vapoare ca cele pe care scrie made in china.

Multumesc.

Edited by N3cks, 11 April 2008 - 11:24.


#2
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,098
  • Înscris: 12.06.2004
Ai setat cumva aparatul pe AdobeRGB?

#3
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Stiu eu, tine de spatiul de culoare. Nu e nici o PROBLEMA. Daca pune "i"-ul sau pune "_" daca ai aparatul setat pe sRGB sau pe AdobeRGB.

Un gugal mic te-ar fi lamurit daca nu ti-ar fi fost de lene, inainte sa te grabesti sa "raportezi" ca aparatul tau are "probleme"


Tudor, ar fi o recomandare buna ca dupa solutionarea "problemelor" de acest gen sa redenumesti threadurile in "Falsa-problema" sau "user lenos sa caute singur" etc, ca poate n-or sa mai apara ca ciupercile dupa ploaie astfel de threaduri!


LE: uite, ca pana SI K stie :D

Edited by grig_jr, 11 April 2008 - 11:44.


#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,098
  • Înscris: 12.06.2004
Eu stiu totul, si chiar mai mult :P
Mai degraba as sugera un soi de FAQ pentru intrebari de genul asta? Sunt destule maruntisuri nu tocmai evidente...
Apoi, vedem cum ii "aranjam" pe cei ce nu cauta ;)

#5
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006

View Postgrig_jr, on Apr 11 2008, 12:43, said:

Stiu eu, tine de spatiul de culoare. Nu e nici o PROBLEMA. Daca pune "i"-ul sau pune "_" daca ai aparatul setat pe sRGB sau pe AdobeRGB.

Un gugal mic te-ar fi lamurit daca nu ti-ar fi fost de lene, inainte sa te grabesti sa "raportezi" ca aparatul tau are "probleme"


Tudor, ar fi o recomandare buna ca dupa solutionarea "problemelor" de acest gen sa redenumesti threadurile in "Falsa-problema" sau "user lenos sa caute singur" etc, ca poate n-or sa mai apara ca ciupercile dupa ploaie astfel de threaduri!


LE: uite, ca pana SI K stie :D

Ai dreptate. Lene nu mi-a fost dar timpul ma omoara.
Am sa ajung acasa sa verific, acum sunt le servici. Multumesc oricum de reply-ul rapid.
Intrebarea mea este insa: Schimbarea de srgb sau Adobe Rgb se face doar in "cadranul 2 " (icoana aparat cu un index 2) la settings din cate stiu, care apare doar in modul manual nu si pe automat.
Sa spunem cam facut setarea sRGB/AdobeRGB intr-un anumit fel, nu conteaza care, atata timp cat nu schimb setarea ar trebui sa salveze cu aceeasi denumire. Schimband modul de fotografiere nu ar trebui sa implice si o schimbare a numelui/setarii si dupa cum am mentionat o astfel de legatura nu am observat.
Am sa ajung in cateva ore acasa si am sa incerc. Multumesc oricum de raspunsul prompt!

@ Grig_jr: nu cred ca redenumirea cum ai zis tu ar fi o solutie pt cei lenesi. Pt ca cel care intreaba nu o vede ca o intrebare de lenesi ci pentru el e chiar o urgenta de importanta foarte mare. Eu credeam ca e o problema de software si eram destul de stresat. Niciodata o persoana care se loveste de o problema la ap foto nu va gandi despre ea ca fiind una usor rezolvabila, o "falsa-problema".

#6
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Attached File  ps.png   34.65K   54 downloads

Ei te omoara timpul. 0,05 secunde e mult? Raspunsul pe forum l-ai primit in ~20 de minute, dar putea fi si mai mult. Si pe google trebuie sa scrii doar 4-5 cuvinte, pe forum ai scris un post intreg. Si ti-ai facut timp sa si raspunzi la celelalte posturi :)

#7
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006

View Postandrei_0, on Apr 11 2008, 14:45, said:

Attachment ps.png

Ei te omoara timpul. 0,05 secunde e mult? Raspunsul pe forum l-ai primit in ~20 de minute, dar putea fi si mai mult. Si pe google trebuie sa scrii doar 4-5 cuvinte, pe forum ai scris un post intreg. Si ti-ai facut timp sa si raspunzi la celelalte posturi :)


Si iti mai raspund si tie :) Nu e mult.. dar am patit ca am cautat pe google si am crezut ca inebunesc pana gasesc ca imi trebuie. Nu credeam ca o astfel de problema poate s afie obijnuita la un canon. Nu am sperat foarte mult ca cineva imi va putea rezolva problema. Am lucrat mult in domeniu IT si mai muncesc, acum pe partea de programare si mi se pare ilogic sa se schimbe denumirea fisierului datorita unei setari, cand in manual scrie clar ca denumirea incepe cu "IMG_xxxx"
Multumesc insa tuturor de ajutor!

#8
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

Quote

ci pentru el e chiar o urgenta de importanta foarte mare
... nici eu n-am dormit o noapte pana am aflat de ce se schimba numele fisierelor pe card. Nici nu mai puteam trage pana n-am aflat ...

#9
N3cks

N3cks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.06.2006
Bun. Problema rezolvata. Topicul poate fi inchis. Sper sa fie de folos celor ce vor descoperi aceasta problema pe viitor.

@Grig_jr:  acum dorm si eu linistit...

#10
geeorge

geeorge

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 19.08.2006

View PostN3cks, on Apr 14 2008, 07:39, said:

Bun. Problema rezolvata. Topicul poate fi inchis. Sper sa fie de folos celor ce vor descoperi aceasta problema pe viitor.

@Grig_jr:  acum dorm si eu linistit...

Este vorba de formatul de poza. Pozele RAW sunt asa: _IMGXXXX. Daca pozele sunt facute pe Auto, el le face JPG, si poza este IMG_XXX
De aici si problema cu posibilul spatiu de culoare....ca in setare auto isi ia el toate setarile automate.

#11
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
bine ca repeti mai prost ce au spus altii deja.

Quote

"Mentionez ca e un 400 D dar KISS, fiind facut in japonia, nu pe vapoare ca cele pe care scrie made in china."
asta iti place tie sa crezi.

nici eu n-am putut sa dorm cand fu vremea sa aflu chestia asta.

Edited by ralcr, 06 May 2008 - 06:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate