Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Realitati imobiliare din EU, US si alte locuri

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2745 replies to this topic

#2683
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,685
  • Înscris: 22.05.2011
Daca ati vazut stirile tocmai au murit ~70 oameni in Johannesburg,  in urma unui incendiu intr-o cladire abandonata, ocupata abuziv de homelesi , am gasit asta  despre 'hijaked buildings  ( poze  misto, seamana un pic cu Livezilor)  :


https://www.bbc.com/...africa-58348750

#2684
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,195
  • Înscris: 03.12.2021
Offff saraciii...

Au esuat tarile nordice ( d-apoi tarile africane ) in  tine sub control criza locuirii, criza refugiatilor...

Si la noi se intrevede ca va fi fix la fel sau mai rau.

Later edit, imi povestea o colega acum cativa ani ca in africa de sud te poti astepta oricand sa te impunga careva cu cutitul pe strada.
Fusese cateva zile intr-o calatorie de munca.

Edited by the_blue_raven, 04 September 2023 - 14:58.


#2685
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,287
  • Înscris: 08.01.2021
Anul asta mi-au mărit hoții impozitul pe casă cu peste 20%. De vina fiind autoritățile locale nu alea federale, mare parte din mărire fiind pentru acoperirea unor gauri din bugetul local.
Serviciile publice sunt din ce în ce mai proaste de când bourgmestre-ul a devenit senator și a plecat, locțiitoarea lui fiind o fufa care nu mișcă nimic, la orice cerere are o explicație că "nu se poate".
Vin alegerile locale si simt asa ca ăștia or să-și ia un șut în c.. . Absolut meritat.

#2686
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

 KiloW, on 05 septembrie 2023 - 16:44, said:

Anul asta mi-au mărit hoții impozitul pe casă cu peste 20%.

Cat è pe la tine,  1.5k pe an?

#2687
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,195
  • Înscris: 03.12.2021
Kilow, ce tara? Cam cat e impozitul anual din valoarea casei ? Si cum stabilesc valoarea ?
Mersi

#2688
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,287
  • Înscris: 08.01.2021
Belgia.

 ionutzitaly, on 05 septembrie 2023 - 16:58, said:


Cat è pe la tine,  1.5k pe an?

18xx anul trecut, 22xx anul asta.

De stabilit se stabilește relativ arbitrar. Tehnic nu-i un impozit pe casa, e un impozit pe un venit virtual (numit revenu cadastral), care s-a stabilit acum 1 milion de ani și apoi se indexează anual cu "indicele de sănătate" aka un soi de cost al vieții. Taxa se  numește "précompte imobilier".

Însă anul asta incompetenții de la comuna au uitat ca niște cheltuieli au trecut prin lege de la federal la ei și brusc s-au trezit ca n-au cum sa le acopere și au mărit bucata lor de taxa din "precontul" ala. Lumea a început sa mârâie mai ales ca de vreo 2-3 ani comuna (aka cartierul) e din ce în ce mai prost gestionata.

Edited by KiloW, 05 September 2023 - 19:39.


#2689
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016
Mi-a dat o lacrima.
La mine poti sa dai sub 5 cifre la impozit doar daca ai o casa mica in zona mai iefina cumparata acum peste 10-20 de ani. De fapt o multime platesc peste 20k$ pentru case medii in zone medii.

#2690
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

 KiloW, on 05 septembrie 2023 - 19:37, said:

Belgia.



18xx anul trecut, 22xx anul asta.

Cam asa e si pe la mine doar ca prima casa e scutita, una din legile care l-au tinut la putere pe Berlusconi multa vreme.

#2691
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,287
  • Înscris: 08.01.2021

 vrajitoruldinoz, on 05 septembrie 2023 - 19:57, said:

Mi-a dat o lacrima.
La mine poti sa dai sub 5 cifre la impozit doar daca ai o casa mica in zona mai iefina cumparata acum peste 10-20 de ani. De fapt o multime platesc peste 20k$ pentru case medii in zone medii.

Eu dau deja 50% la venit. Cu tot ce da și patronul ma apropii de 65%.
E greu sa te bati în impozite cu clasa muncitoare din Belgia. :D

Eu trebuie să declar la impozit în Belgia și proprietățile din România (sau America) , și sunt pasibil sa fiu taxat pentru ele, tot pe baza de venituri virtuale, chiar dacă plătesc și acolo impozit pe ele.

Și la voi e la fel?

#2692
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Da, și in Irlanda e la fel, chiar dacă nu ești cetățean irlandez și doar rezident plătești taxe la toate veniturile, inclusiv chirii din România.
Trebuie totuși clarificat, nu e dubla impozitare, plătești impozite in ro, care sunt mai mici, și diferenta in Irlanda.
Pe scurt plătești 20 la % impozit in ro și pentru ca in Irlanda chiria se impoziteaza cu 35% mai plătești și in Irlanda diferența de 15%.
In schimb nu plătim taxe ridicole pentru case, câteva sute de euro pe an. Nu plătim nimic dacă ai o casa in ro ce nu produce bani.

@Vrajitouldinoz In general percepția este negativă in Eu legată de viața in US vs EU. Care e perspectiva ta?
Percepția mea este ca in EU avem impozite normale, impozite care însă aduc toate lucrurile necesare vieții moderne gratis, gen sănătate gratis, învățământ gratis, concedii, parental, infrastructura, etc. Am treaba prin Franța, Belgia, Olanda, Germania, etc. Astia nu se mai opresc din construit, noi linii de tren, noi linii de metrou, noi parcuri, noi autostrăzi, etc.
Veșnic șantier dar se vede progresul pentru calitatea vieții cetățenilor.
Vb de vest, nord vest. Deși chiar și tarile sudice fac progrese, Spania, Italia.

#2693
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,489
  • Înscris: 15.11.2003

 ceocri, on 06 septembrie 2023 - 09:33, said:

In schimb nu plătim taxe ridicole pentru case, câteva sute de euro pe an. Nu plătim nimic dacă ai o casa in ro ce nu produce bani.
Sigur pot verifica aia, se conecteaza la API-ul ANAF sa vada ce chirii ai declarat (sau contractele semnate si uitate-n sertar sigur le gasesc)

#2694
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,787
  • Înscris: 21.06.2016

 KiloW, on 06 septembrie 2023 - 08:12, said:

Eu dau deja 50% la venit. Cu tot ce da și patronul ma apropii de 65%.
E greu sa te bati în impozite cu clasa muncitoare din Belgia. Posted Image

Eu trebuie să declar la impozit în Belgia și proprietățile din România (sau America) , și sunt pasibil sa fiu taxat pentru ele, tot pe baza de venituri virtuale, chiar dacă plătesc și acolo impozit pe ele.

Și la voi e la fel?

Ai invins :)
Pe aici e cam 30-35%, si se vaita toti ca e mult.

Quote

@Vrajitouldinoz In general percepția este negativă in Eu legată de viața in US vs EU. Care e perspectiva ta?

Multa propaganda. Eu de cate ori ma duc in Europa (cateva saptamani pe an) ma sperii nu atat de preturi, ca-s mari si aici, ci cand aud de salarii, raportae la preturi. Viata e mai buna aici, pentru cine poate. Dar e mai grea pentru cine nu poate. Deci depinde unde esti. Oportunitatile clar sunt mult mai mari si mai multe, dar daca nu esti in pozitia de a le valorifica, degeaba.

Quote

ieții moderne gratis, gen sănătate gratis, învățământ gratis, concedii, parental, infrastructura, etc.

Nimic nu e gratis. Cu atat mai putin ceva de calitate.
Eu prefer sa primesc bani, de restul ma descurc.

#2695
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 radu103, on 06 septembrie 2023 - 10:22, said:


Sigur pot verifica aia, se conecteaza la API-ul ANAF sa vada ce chirii ai declarat (sau contractele semnate si uitate-n sertar sigur le gasesc)

Ușor, ușor, acum vezi ca primesti amenzi auto din occident acasă in ro.
Poate nu anul asta poate nici peste doi, dar pana la urma tot se va face.
La fiscul irlandez am declarat pe propria răspundere tot ce avem, case, firme, conturi bancare.
Afara nu te joci cu fiscul, știu câteva cazuri in care au făcut ceva chițibușuri, fiscul ia găsit și au plătit din urma cu indexare și dobândă. Sa vezi ce nasol e sa dai banii înapoi pe care i-ai mâncat.

 KiloW, on 06 septembrie 2023 - 08:12, said:



Eu dau deja 50% la venit. Cu tot ce da și patronul ma apropii de 65%.
E greu sa te bati în impozite cu clasa muncitoare din Belgia. :D

Eu trebuie să declar la impozit în Belgia și proprietățile din România (sau America) , și sunt pasibil sa fiu taxat pentru ele, tot pe baza de venituri virtuale, chiar dacă plătesc și acolo impozit pe ele.

Și la voi e la fel?
Și eu lucrez in Bruxelles, contract prin Ltd-ul meu din Irlanda, nu plătesc nimic in Belgia. Alții au firme din ro sau Cipru.
Sunt portițe legale.

#2696
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,287
  • Înscris: 08.01.2021
Eu sunt angajat pe plantație, rezident fiscal tot aici n-am cum sa scap. Ăștia care lucrează ca independent (pfa) în special în IT mai scurg o parte din bani subcontractand un srl romanesc tot al lor de unde și-i trag ca divident ca să dribleze o parte din taxe.

Iar în România pe proprietăți plătesc impozit, și ăștia vor "précompte immobilier"  aka taxe pe un venit fictiv, care e diferit de impozitul pe proprietate, deci nu se anulează nimic. Nu contează că în România e închiriat ceva sau nu (eu în Ro nu închiriez încă nimic).
Haios e ca exista metode sa scapi de taxe inclusiv de précompte immobilier daca închiriezi aici, de exemplu dacă închiriezi printr-o AIS (agence immobilière sociale). Faci contract pe 9 ani și aia îți plătește chiria garantat (nu-ți pasa dacă au sau nu chirias), plătesc renovările, se ocupa ei de tot, chiriașul nu are numărul tău de telefon, și ești scutit și de toate taxele și impozitele. E o forma de subvenție de la stat.  Singura chestie nasoala e dacă te răzgândești înainte sa expire contractul.
Randamentul e un pic mai mic decât la încheierea clasica însă e garantat și nici nu ai niciun fel de bătaie de cap sau cheltuieli.

Edited by KiloW, 06 September 2023 - 13:46.


#2697
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

 KiloW, on 06 septembrie 2023 - 13:45, said:

Eu sunt angajat pe plantație, rezident fiscal tot aici n-am cum sa scap. Ăștia care lucrează ca independent (pfa) în special în IT mai scurg o parte din bani subcontractand un srl romanesc tot al lor de unde și-i trag ca divident ca să dribleze o parte din taxe.

Iar în România pe proprietăți plătesc impozit, și ăștia vor "précompte immobilier"  aka taxe pe un venit fictiv, care e diferit de impozitul pe proprietate, deci nu se anulează nimic. Nu contează că în România e închiriat ceva sau nu (eu în Ro nu închiriez încă nimic).
Haios e ca exista metode sa scapi de taxe inclusiv de précompte immobilier daca închiriezi aici, de exemplu dacă închiriezi printr-o AIS (agence immobilière sociale). Faci contract pe 9 ani și aia îți plătește chiria garantat (nu-ți pasa dacă au sau nu chirias), plătesc renovările, se ocupa ei de tot, chiriașul nu are numărul tău de telefon, și ești scutit și de toate taxele și impozitele. E o forma de subvenție de la stat.  Singura chestie nasoala e dacă te răzgândești înainte sa expire contractul.
Randamentul e un pic mai mic decât la încheierea clasica însă e garantat și nici nu ai niciun fel de bătaie de cap sau cheltuieli.
Da, și eu lucrez in IT, consultanta in proiecte, de obicei pay per day contracts. De obicei o firma mare gen IBM, Fujitsu câștiga licitații, pe urma caută subcontractori pentru execuție.  Și consiliul european este cel mai mare consumator de servicii in Bruxelles.

#2698
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

 KiloW, on 06 septembrie 2023 - 13:45, said:


Randamentul e un pic mai mic decât la încheierea clasica însă e garantat și nici nu ai niciun fel de bătaie de cap sau cheltuieli.

Doar un pic mic fata de piata libera, sau semnificativ mai mic?

#2699
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,287
  • Înscris: 08.01.2021
2.5-3% pe an. Ținând cont și de taxele de notar de 12.5% care trebuie adăugat la prețul achiziției.

Închirierea tradiționala e pe la 4%, +-0.5% acolo.

Ambele sunt indexabile în anumite condiții cu "indicele de sănătate", asta sa zicem ar fi randamentul din primul an. Indicele asta de sănătate în general e pe la 2-3% pe an însă recent a fost mult mai ridicat.
2.1% în 2021.
9.25% în 2022.
4.7% in 2023,
4.3% in 2024.

#2700
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,195
  • Înscris: 03.12.2021
Taxe si impozite mari in vest
..... randamente mici.

Cum e sanatatea gratis acolo nu stiu.

Aici stiu ca e la ghici si la noroc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate