Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"

Alternativa la Oppo Find X5 in ac...
 Perioada de proba fara contract

Idee articol stiintific Cisco/ret...

Setare/reglare AC pentru confort ...

Este teapa All inclusiv? Turcia, ...
 Adio Doi Cocosi

Touchpad nefunctional Acer Aspire...

Homemade Fly Trap - Capcana pentr...

Balcon inchis cu sticla pe cornie...
 Cumparare ATV second Hand

Au inebunit cu pretul la cirese&#...

[CUM] Gaurire borcan sticla

Semnal tot mai slab / reziliere
 

Urgent : Need Help - Factura Pierduta

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Ma confrunt cu o situatie nasoala. Am un SRL si am pierdut o factura de telefon (abonamentul e pe firma). Problema s-ar putea rezolva cerand o copie dupa factura de la operatorul de telefonie, dar problema e ca am platit prin casa si chitanta era impreuna cu factura. Deci as putea obtine doar factura, fara vreun document de plata.

Nu stiu cum se poate solutiona problema si sa nu am probleme cu legea.

O varianta ar fi sa n-o inregistrez deloc in contab. dar nici asta nu stiu cat de legal este, pt ca factura mea a fost emisa de catre furnizor si la mine in conta nu apare. In cazul asta singura chestie e ca banii aia i-am dat de la mine din buzunar, dar nu e asa o problema asta.

Are cineva idee ce as putea sa fac ?

PS. Trebuie sa rezolv problema pana Vineri...:(

#2
BIGphAntom

BIGphAntom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.206
  • Înscris: 30.11.2001
nu`s exact, dai un telefon la garda financiara(daca ei sunt cei care fac controlul) si ii intreb ce ar trebui sa faci in cazul tau. eu as evita pe cat posibil sa-mi dau numele

si macar cere o copie dupa factura si poate se rezolva si cu chitanta (teoretic trebuie sa mai aibe cei de acolo cel putin o copie dupa chitanta, nu?)

#3
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Pai nu prea. Copia dupa chitanta e la banca unde am platit (si nici nu mai stiu care-i aia). Nu e o crima sa pierzi o factura, deci nu pot sa fiu invinuit pt. asta. Mi-e teama sa nu fac vreo greseala in modul de tratare a situatiei...ma gandeam ca s-o mai fi intalnit cineva cu situatii similare (sau sunt eu singurul caz...).

#4
Greuceanu

Greuceanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 1.275
  • Înscris: 12.03.2003
Emitentul documentelor fiscale (factura&chitanta) este obligat sa aiba un exemplar minim dupa acestea. Soliciti copie xerox pe care sa o stampileze si sa mentioneze "conform cu originalul".

Asta e tot.

#5
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Da dar nu mai stiu unde am platit. La o banca, dar nu mai stiu care... :( tre sa-mi chinui memoria putin sa ma gandesc.

Kestia naspa e ca eu o sa plec si n-are cine sa se ocupe de problema.

#6
DjAdi

DjAdi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.535
  • Înscris: 17.03.2003
Intreaba la firma de telefonie de la ce banca s-au incasat banii tai, ar trebui sa aiba inregistrata plata ta si sa scrie si banca de unde ai platit.

#7
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.479
  • Înscris: 14.04.2002
Solutia unica este sa ceri la banca copie cu mentiunea 'conform cu oribinalul' NU ai loc de intors iar neprinderea ei in reg de casa e grava. Asa ca mergi la banci si cere

#8
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
Multumesc de sfaturi.

M-am apucat de vreo 2 zile de rezolvat problema. Am aflat unde am platit-o. Cu copia dupa factura se rezolva. Sa vad cu chitanta, dar banuiesc ca se rezolva si aia.

#9
ovidelu

ovidelu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 415
  • Înscris: 26.07.2004
De ce te chinui cu problema asta? Nu inregistrezi factura in contabilitate si asta-basta.

Sa vad eu inspectorasul de Garda care te amendeaza fiindca nu ai inregistrat o factura in contabilitate ca si cheltuiala!

NU inregistrezi factura in contabilitate? Inseamna ca NU ai de unde deduce TVA-ul, deci platesti mai mult TVA la hoti ... scuze, STAT!

NU inregistrezi factura in contabilitate? Inseamna ca nu vei avea pe cheltuieli acea factura, deci impozitul de platit la STAT va fi mai mare.

#10
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.789
  • Înscris: 28.05.2004
S-a rezolvat problema. Am obtinut duplicate. Multumesc de ajutor.

Nu e convenabil sa nu inregistrezi facturile ca le platesti din buzunarul propriu. ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate