Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

MASINA ANGLIA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
alex_gyorgy

alex_gyorgy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2008
salut

am luat de curand un Peugeot 406 model HD GLX din anglia, motor de 2088, 120 cp diesel; modelul full fara piele si incalzire in scaune (nici nu stiu daca in 1997 aveau incalzire in scaune modele astea), si e cu volan pe stanga!
masina merge impecbil, a fost intretinuta are carte service tot tot tot...
si vreau sa va intreb daca:

1. se poate imatricula asa cum e cu volanul pe stanga
2. cam ce implica sa imi schimb volanul
3. ce piese trebuie sa schimb ca sa imi schimb volanul si cat m-ar putea costa
4. la ce pret merge o masina dinsta neimatriculata si cu volanul pe stanga la dezmembrari? sau daca i schimb volanul?

deocamdata atat... :)

merci

Attached Files



#2
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006

View Postalex_gyorgy, on Mar 25 2008, 20:17, said:

si e cu volan pe stanga!
Eu vad ca e cu volanul pe dreapta  :huh: . Nu cred ca merita investitia cu schimbatul volanului in stanga; ai de schimbat mult prea multe chestii si te-ar ajunge inca o data masina.

#3
mecatronyx

mecatronyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 107
  • Înscris: 01.02.2008
[quote name='alex_gyorgy' post='4306093' date='Mar 25 2008, 20:17']si vreau sa va intreb daca:

1. se poate imatricula asa cum e cu volanul pe stanga


Se poate inmatricula si cu volanul pe dreapta  :w00t:
Trecand peste asta las-o asa cum e nu merita sa-l schimbi ;)

Edited by mecatronyx, 25 March 2008 - 21:01.


#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,041
  • Înscris: 31.07.2007
Din pacate nu am date exacte dar nu cred ca poti sa o inmatriculezi asa.
Era un englez care a venit cu masina cu volanul pe dreapta si in scurt timp a avut un accident, e nasol sa conduci asa mai ales daca intersectia este cu vizibilitate mai redusa.
Tot din auzite stiu ca in Timisoara este cineva care face transferul volanului, dar din pacate nu am mai multe detalii...

#5
mwlambo

mwlambo

    Always watching you

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,481
  • Înscris: 10.12.2006
E nasol tare cu volan pe dreapta pe unde se merge pe dreapta; am observat la multi ca in oras au probleme cu asiguratul, iar in afara e criminal :lol: ; am mers in spatele unuia vreo 2-3 km si am observat ca nu avea nici cum sa depaseasca, doar daca se uita prin dreapta sau punea pe cel din stanga sa se asigure pentru el(in cazul aluia era o baba :lol: , deci slabe sanse).
concluzie: daca iti iei o masina cu volan pe dreapta adio depasiri :lol:

#6
alex_gyorgy

alex_gyorgy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 25.03.2008
"Vă comunicăm că în conformitate cu dispozițiile Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195 din 2002 privind circulația pe drumurile publice, modificată și completată ulterior, nu există restricție privind înmatricularea autovehiculelor cu volanul pe partea dreaptă. Pentru alte informații vă puteți adresa reprezentanței Mureș a Registrului Auto Român."

Cica se poate imatricula asa, cum e cu volanul pe dreapta (scuze dar am gresit mai sus, spunand ca e pe stanga).

M-ar interesa mai mult despre mutatul lui. Un mecanic mi-a zis ca trebuie sa imi schimb doar carcasa bordului, caseta de directie si panourile cu comenzi de pe usa. Poate stiti si voi altceva.... ca eu nu prea... :|
Doar atat ca piesele ma costa cu tot cu manopera in jur la... 500-700 euro.

Apropo de depasiri.... gandeste-te ca eu am venit 2500 km cu ea, traversand belgia, germania in diagolana, ungaria si austria, + romania (socant nu?), si singur in masina, si nu am avut nici o problema. te acomodezi extrem de usor. Mai greu mi-a fost in Anglia decat in Romania :))
Adevarul ca ma si avantajeaza masina ca are 120 de cp si cand i dau pedala merge ca racheta. Dezavantajul e ca tre sa lasi 3-4 m in plus fata de o masina normala cand te afli in depasire.
Pentru un englez e fffff greu sa se adapeteze la noi, sau in alta tara "normala" ca sofat, dar ptr. noi e mult mai simplu (cel putin din punctul meu de vedere).

Astept opinii.

#7
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
nu vad care este problema cand circuli prin oras sau in afara localitatii! mergi cu spatele si este ca si cand ai avea volanul pe partea stanga...

#8
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,194
  • Înscris: 21.08.2003

View Postedy_wheazel, on Mar 25 2008, 21:03, said:

Tot din auzite stiu ca in Timisoara este cineva care face transferul volanului, dar din pacate nu am mai multe detalii...

Nu uita sa-ti regleze si farurile pentru circulatia pe partea dreapta a drumului...

View Postalex_gyorgy, on Mar 26 2008, 19:38, said:

"Vă comunicăm că în conformitate cu dispozițiile Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195 din 2002 privind circulația pe drumurile publice, modificată și completată ulterior, nu există restricție privind înmatricularea autovehiculelor cu volanul pe partea dreaptă. Pentru alte informații vă puteți adresa reprezentanței Mureș a Registrului Auto Român."
Daca nu a fost prea tare palinca si chiar au dreptate ( si eu stiam ca NU se inmatriculeaza) prevad un nou trend peste o vreme...toti shmechereii de cartier in masini mai mult sau mai putin de firma dar exotice in peisaj datorita volanului...sa vezi cum cad gagicile pe spate cand aud de "vocsol" ;)
Daca reusesti sa o inmatriculezi sa ne spui si nou cum  e cu asigurarea,mi-ar place si mie un Triumph TR7 (am inteles ca-s destul de ieftinele )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate