Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 

Un micut care nu vorbeste

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#19
Blackhawk

Blackhawk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,785
  • Înscris: 04.11.2005
Dap, si eu am inceput sa vorbesc f. tarziu, n-aveam ce sa le raspund  :D Intradevar am sarit complet peste faza cuvintelor monosilabice etc.

Sa-i ofere ceva interesant de facut si astfel sa simta nevoia sa ceara ajutor, amintirile mele de pe atunci sunt dominate de un LEGO imens  B) Mult mi-am batut capul  ^_^

#20
deceoare

deceoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.09.2007
Revin. Copilul are 3 ani si 6 luni (greseala mea).

Alte pecizari:
- nu are cine sa ii faca recomandare la un medic din bucuresti
- reactioneaza la semne si atunci cand se vorbeste cu el, doar ca nu spune nimic

O sa vad zilele astea cum reusesc sa ii fac o programare.

Multumesc tuturor pentru mesaje.

Astept si alte sfaturi!

#21
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdeceoare, on Mar 25 2008, 17:46, said:

- reactioneaza la semne si atunci cand se vorbeste cu el, doar ca nu spune nimic

Cum adica "reactioneaza"? De exemplu, daca ii spui "Da-mi trenuletul albastru" il aduce? Arata cu degetul daca are nevoie de ceva? Scoate sunete (nu cuvinte)?

#22
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
In plus fata de @antigen care stie ce stie: raspunde cand e strigat pe nume? Are contact vizual cu cel care-l striga (cheama)?

#23
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
daca se exclud cauzele organice, spune-le sa-l duca la gradinita. Va fi obligat sa se faca inteles de catre ceilalti si probabil va incepe sa vorbeasca.
Este posibil sa se descurce perfect fara cuvinte acasa, mai ales daca toata lumea ii stie limbajul (semne, reactii etc) si i se dau lucrurile de care are nevoie. Fiul verisoarei mele s-a descurcat perfect cu "hm" pana la vreo trei-patru ani, avea saptezeci de feluri de a spune "hm" :D . Acum are 12 ani, si nu-l poti face sa taca.

#24
abcdefu

abcdefu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.03.2007

Quote

avea saptezeci de feluri de a spune "hm"

In plus fata de asta, mai e si limba "gimnastica" :D

Off: din cate am auzit, nici eu nu am vorbit pana pe la 2 ani jumate. Daca are vreo relevanta, ... sunt Taur :D

#25
mirelak

mirelak

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 23.05.2009

View Postdeceoare, on Mar 20 2008, 05:44, said:

Va salut,

Problema: un copil de 2-3 ani care inca nu vorbeste (va dati seama ca parintii sunt terminati). Dupa ce au incercat mai multe solutii - fara succes - la diversi medici din provincie i s-a recomandat sa vina la Bucuresti. Din pacate ei nu cunosc pe nimeni prin spitale si m-au rugat pe mine sa ii ajut. Asa am ajuns sa incep cautarile pe net si sa dau telefoane la diverse spitale.

Daca sunt persoane care pot ajuta cu informatii (eventual numele unui doctor si spitalul), ii rog sa posteze aici sau sa trimita PM.

Multumiri.
D. C. O.

salut, si eu am aceasi problema sau mai grava......am 2 copii minunati unul de 4 ani si cel mic de 18 luni, cel mic vorbeste, se joaca afara , intreaba, imita, nu am nici o problema cu dezvoltarea lui, dar cel mare, ufffffffff, nu vorbeste deloc, poate doar un sunet cand tipa.....sunt disperata , nu stiu ce sa mai fac , imi e atat de greu cand ii vad impreuna, la medic am fost acum 7-8 luni si a spus ca NU VRea sa vorbesca, dar nici macar un sunet , un tipat......a fost o perioada pe la 1 an cand zicea mama, baba, apa si dupa nimic, singurul lucru pe care il intelege e NU, afara face adevarate crize , parca ceilalti copii l-ar manca, in casa doar cu jocul lui si atat, daca dispare jocul e .......si mancatul , niciodata nu cand vine vorba de mancat, imi e foarte greu ...exista aici mamici care s-au confruntat cu aceasi problema? cand au inceput copiii sa vorbesca?

#26
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Am citit în mai multe cărți și enciclopedii că ar avea o importanță foarte mare calitatea alimentelor + preocupările și emoțiile trăite de mamă (și copil implicit) în perioada natală și post natală.
Sunt o serie de compuși chimici ce pun creieru pe roate. Poate cele mai importante sunt grăsimile omega 3, își pun amprenta în mod ESENȚIAL asupra evoluției copilului: comportament, coeficient de inteligență, momentul în care începe să vorbească.
Omega 3...de la ce firma?

Mai concret: ai avut depresia post-natală ? Dacă da, înseamnă că nu ai consumat omega 3 +  vit E în cantități chiar ideale. Fenomenul se numește baby blues.
Oricum, obligatoriu trebuie să speculezi orice soluție ar putea ajuta creierul să funționeze în parametrii optimi.
Pe lîngă omega 3, mai poți să te bazezi și pe:
Lecitina (din soia eventual - caută Phosphatidylserine), complexul B (adică și B5), pentru a evita glicemia oscilantă (implicit hipoglicemia) - folosirea în principal a alimentelor cu indice glicemic redus și eliminarea zaharurilor rafinate, mese regulate, somn între 10 și 7 etc.
Apoi sunt alimente cu efect brain-nourishing, nucile de pildă. Dacă crezi că ești interesată, am niște enciclopedii, pot căuta mai amănunțit.
Evident, ultimele sunt doar generalități. dar nu trebuiesc omise.
-----------------------------
Mai era o carte faină, avea un capitol întreg despre deprinderea limbajului la copii se numește Mușchiul mental. Folosește Google!

Edited by Mirovaia_Scorb, 23 May 2009 - 20:05.


#27
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Mirovaia, mai lasă naibii lucerna și bărzăunii ăia de Omega, zău așa!

mirelak, ce fel de doctor l-a consultat? Cât l-a ținut sub observație?

Edited by CICI&Co, 23 May 2009 - 20:14.


#28
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Te înțeleg că ai căpătat alergie la omega, dar dacă este importantă pentru bibilică, nu am nici o vină.

Citește și tu Fatty_Acids_in_Foods_and_Their_Health_Implications - Ching Kuang Chow
Sau FATTY ACIDS PHYSIOLOGICAL AND BEHAVIORAL FUNCTIONS- Mostofsky

Ultima are cate un capitol întreg pentru efectul DHA asupra formarii sistemului nervos, altul pt ochi, apoi funcțiile cognitive în general, toate avînd legătură cu ce s-a întîmplat în timpul sarcinii. Internetul este un instrument nemaipomenit, trebuie doar să cauți informația.

Eventual ai putea să iei și tu un supliment, poate raționezi mai eficient înainte să tastezi, zău așa :console: .

#29
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Mirovaia, cam toți s-au săturat de ierburile tale. Nu ți-o spun în față, pentru că n-au timp să se certe cu tine. Ete că eu am... mai trebuie doar să-mi stârnești interesul să-ți acord atenție mai departe. Ia niște Omega, poate îți vine inspirația.
Cum naiba se face că ai descoperit leacul tuturor afecțiunilor, dar niciun medic nu te ia în serios?!

#30
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View PostMirovaia_Scorb, on May 23 2009, 21:34, said:

Eventual ai putea să iei și tu un supliment, poate raționezi mai eficient înainte să tastezi, zău așa :console:

Mirovaia atentie la limbaj!

View Postmirelak, on May 23 2009, 18:58, said:

salut, si eu am aceasi problema sau mai grava......am 2 copii minunati unul de 4 ani si cel mic de 18 luni, cel mic vorbeste, se joaca afara , intreaba, imita, nu am nici o problema cu dezvoltarea lui, dar cel mare, ufffffffff, nu vorbeste deloc, poate doar un sunet cand tipa.....sunt disperata , nu stiu ce sa mai fac , imi e atat de greu cand ii vad impreuna, la medic am fost acum 7-8 luni si a spus ca NU VRea sa vorbesca, dar nici macar un sunet , un tipat......a fost o perioada pe la 1 an cand zicea mama, baba, apa si dupa nimic, singurul lucru pe care il intelege e NU, afara face adevarate crize , parca ceilalti copii l-ar manca, in casa doar cu jocul lui si atat, daca dispare jocul e .......si mancatul , niciodata nu cand vine vorba de mancat, imi e foarte greu ...exista aici mamici care s-au confruntat cu aceasi problema? cand au inceput copiii sa vorbesca?

Copilul tau merge la gradinita? Cred ca ar fi foarte utila o vizita la un psiholog.

#31
klwdyu

klwdyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 491
  • Înscris: 21.10.2007
Einstein nu a vorbit pana la varsta de 4 ani (primele lui cuvinte au fost: "Laptele e prea cald!")

#32
roua

roua

    Purtam marea in buzunarul de la piept.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,901
  • Înscris: 05.11.2006

View Postklwdyu, on May 23 2009, 22:08, said:

Einstein nu a vorbit pana la varsta de 4 ani (primele lui cuvinte au fost: "Laptele e prea cald!")

Irelevant

#33
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View PostCICI&Co, on May 23 2009, 21:39, said:

Mirovaia, cam toți s-au săturat de ierburile tale. Nu ți-o spun în față, pentru că n-au timp să se certe cu tine. Ete că eu am... mai trebuie doar să-mi stârnești interesul să-ți acord atenție mai departe. Ia niște Omega, poate îți vine inspirația.
Cum naiba se face că ai descoperit leacul tuturor afecțiunilor, dar niciun medic nu te ia în serios?!

Știi cum se pune problema...Cînd un om suferă de o boală, trebuie să ataci problema de pe diferite poziții (fiecare avînd o importanța mai mică sau mai mare).
Iar în cazul de față acizii ăștia au un ANUMIT rol în formarea structurii pe care vor dezvolta treptat țesuturile nervoase. Chestia asta se întîmplă doar la un anumit moment în timpul sarcinii. După aceea mai poți îmbunătăți cît de cît, dar nu în mod vizibil, pe măsură ce agariciul se maturizează.
Și da, scrie în multe locuri, are și o influență asupra atenției copilului, gradul de receptivitate la stimulii exteriori, predispoziție către autism etc.

Dacă există o anumită animație în  fiziologia organismului și a viului în general, atunci prin însăși structura lor fizico-chimcă grăsimile polinesaturate au un cuvînt de spus și în cazul omului contează raportul n6:n3, deci nu am menționat decît un aspect major, nu un remediu universal. Grăsimile saturate vor folosi mai mult ca suport de amortizare, de pildă ca să nu îți tocești oasele cînd freci menta pe net (scuză-mă dacă sunt caustic).

Probabil că medicii respectivi nu sunt destul de bine informați în anumite probleme.

Sunt foarte sigur că am punctat două lucruri esențiale: prezența omega 3 și evitarea glicemiei oscilante (creierul suferă) - simptomatic pentru lumea modernă. Nu poți să vindeci o boală cu o soluție minune, omul este un tot unitar!

Edited by Mirovaia_Scorb, 23 May 2009 - 21:40.


#34
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Mirovaia, un singur lucru vreau să te mai întreb. Dacă unuia cu cancer i s-ar prescrie doar un algocalmin, ți s-ar părea ok?
Te rog, nu-mi zice că Omega l-ar ajuta mai mult...atât spune-mi, în cazul unei afecțiuni majore e de folos un hap de 2 bani, are vreo importanță?

#35
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Îți înțeleg nedumerirea și se poate ca pe unele topicuri să fi pus prea mult accent pe omega 3, dar nu e cazul și aici. Este doar un punct de pe listă.
Într-adevăr, mai rar rezolvi o problemă gravă de sănătate cu un remediu banal. Mai degrabă un concurs de împrejurări.

#36
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

View PostMirovaia_Scorb, on May 23 2009, 22:50, said:

Într-adevăr, mai rar rezolvi o problemă gravă de sănătate cu un remediu banal.
Și atunci, de ce o tot faci? Sau hai să luăm hapuri cu pumnul, că n-are ce ne face rău, nu? Mai ales că-s naturale... Și cannabisul este!
Nu zic că n-or fi bune la ceva, dar nu le mai recomanda peste tot. Ajungi să fii ironizat de toți.
N-ai o pregătire în domeniu, habar n-ai ce descrie userul respectiv, dar o dai înainte cu ale tale, exact cât să-i mai dai o idee să îi fie comod.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate