Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Un micut care nu vorbeste

- - - - -
  • Please log in to reply
75 replies to this topic

#1
deceoare

deceoare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 04.09.2007
Va salut,

Problema: un copil de 2-3 ani care inca nu vorbeste (va dati seama ca parintii sunt terminati). Dupa ce au incercat mai multe solutii - fara succes - la diversi medici din provincie i s-a recomandat sa vina la Bucuresti. Din pacate ei nu cunosc pe nimeni prin spitale si m-au rugat pe mine sa ii ajut. Asa am ajuns sa incep cautarile pe net si sa dau telefoane la diverse spitale.

Daca sunt persoane care pot ajuta cu informatii (eventual numele unui doctor si spitalul), ii rog sa posteze aici sau sa trimita PM.

Multumiri.
D. C. O.

#2
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Dr Magureanu Sanda, Spitalul Obregia. Doar nu vorbeste? Raspunde la nume, comenzi, are preocupari ciudate?

#3
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Deci, un copil de 2-3 ani...

Problema e diferita daca are 2 ani sau daca are 3 ani... Bagajul de cunostinte al unui copil de 2 ani (interactiune sociala, dezvoltare psiho-motorie, comunicare) e diferit de cel al unui copil de 3 ani.

La fel, depinde si de urmatoarele:
- copilul intelege ce i se spune si stie sa execute comenzi simple, sa copieze gesturile parintilor, sa-i imite.
- copilul nu intelege ce i se spune, nu este atent, nu isi poate concentra privirea asupra persoanelor / obiectelor.

Daca simturile (vaz / auz) ii sunt dezvoltate OK, plus IQ e OK pentru varsta lui, poate sa fie vorba despre o problema cu corzile vocale.

Daca nu se depisteaza astfel de probleme, atunci, pur si simplu, copilul va vorbi mai tarziu, si va vorbi direct in propozitii, sarind peste etapa de silabisire / obisnuire cu cuvintele noi.

#4
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005
Parca nici Blaga n-a vorbit pana la 4 ani. Cica nu avusese nimic de spus :) Dar la el e de inteles, ca era Taur.

Edited by Franco222, 20 March 2008 - 16:20.


#5
shadowgign

shadowgign

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 397
  • Înscris: 27.11.2007

 Franco222, on Mar 20 2008, 16:18, said:

Parca nici Blaga n-a vorbit pana la 4 ani. Cica nu avusese nimic de spus :)

Dar la el e de inteles, ca era Taur.


taurii sunt mai incapatanati? sau ce ai vrut sa spui? :)

#6
gamezcdr

gamezcdr

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 26.08.2005
Nici eu n-am prea vorbit pana la 3 ani dar clar trebuie dus la un medic sa nu fie ceva patologic care s-ar putea corecta acuma cat e mic. Numai parinte sa nu fi :(.

#7
deliaciomi

deliaciomi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2008

 deceoare, on Mar 20 2008, 14:44, said:

Va salut,

Problema: un copil de 2-3 ani care inca nu vorbeste (va dati seama ca parintii sunt terminati). Dupa ce au incercat mai multe solutii - fara succes - la diversi medici din provincie i s-a recomandat sa vina la Bucuresti. Din pacate ei nu cunosc pe nimeni prin spitale si m-au rugat pe mine sa ii ajut. Asa am ajuns sa incep cautarile pe net si sa dau telefoane la diverse spitale.

Daca sunt persoane care pot ajuta cu informatii (eventual numele unui doctor si spitalul), ii rog sa posteze aici sau sa trimita PM.

Multumiri.
D. C. O.
Baietelul meu pana 2ani si 3 luni nu spunea nimic inafara de "mama" si "apa".Faptul ca ma puteam intelege cu el ,in sensul ca raspundea la comenzi de genul "vino la mine" sau "hai sa ne jucam" etc., m-a facut sa nu fiu chiar disperata,dar totusi am fost la un medic care i-a dat "Tanacam".Nu a avut nici un efect!Mai trebuie sa spun ca pana la 2 ani a fost cu suzeta in gura nonstop!La doi ani am scos suzeta  brusc (am suferit toata familia 2 zile si trei nopti dar a trecut).La Craciun a primit un set de masinute pentru care a facut pur si simplu o pasiune si la care s-a straduit sa le spuna pe num:BMW era "beme" Mercedes era "meche" iar Volvo ,"vovo".din acel moment copilul meu a inceput sa vorbeasca in fiecare zi mai bine iar eu ii cumparam in fiecare o alta masinuta care era o alta marca.Pana la 3 ani vorbea corect!

#8
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 deliaciomi, on Mar 21 2008, 23:12, said:

Baietelul meu pana 2ani si 3 luni nu spunea nimic inafara de "mama" si "apa".Faptul ca ma puteam intelege cu el ,in sensul ca raspundea la comenzi de genul "vino la mine" sau "hai sa ne jucam" etc., m-a facut sa nu fiu chiar disperata,dar totusi am fost la un medic care i-a dat "Tanacam".Nu a avut nici un efect!Mai trebuie sa spun ca pana la 2 ani a fost cu suzeta in gura nonstop!La doi ani am scos suzeta  brusc (am suferit toata familia 2 zile si trei nopti dar a trecut).La Craciun a primit un set de masinute pentru care a facut pur si simplu o pasiune si la care s-a straduit sa le spuna pe num:BMW era "beme" Mercedes era "meche" iar Volvo ,"vovo".din acel moment copilul meu a inceput sa vorbeasca in fiecare zi mai bine iar eu ii cumparam in fiecare o alta masinuta care era o alta marca.Pana la 3 ani vorbea corect!

@delia, esti sigura ca era "Tanacam" si nu Tanakan? Si ce medic prescrie unui copil de 2 ani si 3 luni Tanakan (daca intr-adevar asta este), adica medicamentul pe care il lua bunicul meu la 80+ ani, pentru Parkinson??? Jesus!

Uite ce scrie la Tanakan:

Indicații: Îmbătrânire și ischemie cerebrală: deficite cognitive legate de vârstă; sechele ale accidentelor vasculare cerebrale sau ale traumatismelor craniene. Sindroame cohleovestibulare: vertij, acufene, hipoacuzii. Ischemie corio-retiniană, degenerescență maculară legată de vârstă, retinopatii diabetice. Arteriopatii ale membrelor inferioare: dureri la mers, dureri de decubit, tulburări trofice.

Inteleg ca Parkinsonul iti da deficiente cognitive, am vazut clar asta, batranii ajung sa nu ma recunoasca lumea din jur, sa nu mai tina minte ce fac, unde sunt, cum ii cheama, sa nu mai stie ce ziua e, dar un copil???

#9
bucatarul232

bucatarul232

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 22.03.2008
sora mea nu a vorbit bine de la 2 ani si acum la 16 tot prost vorbeste , asta e ceva ce nu iomi pot explica , nici logopedul , si nici doctorul care m-a tot trimis cu ea de gat pe oriude!
oricum faze tari avea la 7 ani cand se uita incruntat la om si tacea si nu vorbea neam . alte faza comice , o intrebai ceva si nu stia ce sa raspunda ! uneori astea sunt scapari pe moment . de la ce oare asta nu putem cuprinde!

#10
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 Deria_Leena26, on Mar 22 2008, 23:33, said:

@delia, esti sigura ca era "Tanacam" si nu Tanakan? Si ce medic prescrie unui copil de 2 ani si 3 luni Tanakan (daca intr-adevar asta este), adica medicamentul pe care il lua bunicul meu la 80+ ani, pentru Parkinson??? Jesus!

Tanakanul imbunatateste circulatia cerebrala. Intr-adevar, se foloseste mai mult la varstnici, dar uite ce scrie aici: Eficiența Tanakanului la copiii mici a fost stabilită în caz de encefalopatie hipoxică-ischemică. Crescând fluxul cerebral și scăzând presiunea intracraniană, acest medicament a avut o influență pozitivă asupra funcțiilor motorii și în sfera psihoemoțională, deteminând o scădere considerabilă a afecțiunilor vegetative (vasculare și viscerale).

#11
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 antigen, on Mar 23 2008, 00:06, said:

Tanakanul imbunatateste circulatia cerebrala. Intr-adevar, se foloseste mai mult la varstnici, dar uite ce scrie aici: Eficiența Tanakanului la copiii mici a fost stabilită în caz de encefalopatie hipoxică-ischemică. Crescând fluxul cerebral și scăzând presiunea intracraniană, acest medicament a avut o influență pozitivă asupra funcțiilor motorii și în sfera psihoemoțională, deteminând o scădere considerabilă a afecțiunilor vegetative (vasculare și viscerale).

Mda, poate s-a gandit medicul la asta:

http://www.emcb.ro/a...1...&mode=print

Riscul aparitiei unor leziuni cerebrale permanente, in conexiune cu procesul nasterii, este dificil de cuantificat, dar se apreciaza ca in 1/1 750 nasteri fatul sufera o encefalopatie hipoxica ischemica (24), din care foarte multi copii se recupereaza.

Desi e prima data cand aud de Tanakan la pitici...

#12
bucatarul232

bucatarul232

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 22.03.2008

 Franco222, on Mar 20 2008, 16:18, said:

ceva de genul avatarului tau era sormea cand nu vorbea si mai ales si la doctor asa privea ! oki mari si o privire ciudata !

#13
deliaciomi

deliaciomi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.03.2008

 Deria_Leena26, on Mar 22 2008, 23:33, said:

@delia, esti sigura ca era "Tanacam" si nu Tanakan? Si ce medic prescrie unui copil de 2 ani si 3 luni Tanakan (daca intr-adevar asta este), adica medicamentul pe care il lua bunicul meu la 80+ ani, pentru Parkinson??? Jesus!

Uite ce scrie la Tanakan:

Indicații: Îmbătrânire și ischemie cerebrală: deficite cognitive legate de vârstă; sechele ale accidentelor vasculare cerebrale sau ale traumatismelor craniene. Sindroame cohleovestibulare: vertij, acufene, hipoacuzii. Ischemie corio-retiniană, degenerescență maculară legată de vârstă, retinopatii diabetice. Arteriopatii ale membrelor inferioare: dureri la mers, dureri de decubit, tulburări trofice.

Inteleg ca Parkinsonul iti da deficiente cognitive, am vazut clar asta, batranii ajung sa nu ma recunoasca lumea din jur, sa nu mai tina minte ce fac, unde sunt, cum ii cheama, sa nu mai stie ce ziua e, dar un copil???
Ai dreptate,era "Tanakan",dar nu sunt singura care am primit asa ceva pentru copil.Exista si varianta pentru copii.Oricum, am renuntat sa il mai dau dupa vreo 3 saptamani...pentru ca nu avea nici un rezultat!Era vorba de 3 picaturi, daca imi amintesc bine...

#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,796
  • Înscris: 13.01.2005

 deceoare, on Mar 20 2008, 14:44, said:

Va salut,

Problema: un copil de 2-3 ani care inca nu vorbeste (va dati seama ca parintii sunt terminati). Dupa ce au incercat mai multe solutii - fara succes - la diversi medici din provincie i s-a recomandat sa vina la Bucuresti. Din pacate ei nu cunosc pe nimeni prin spitale si m-au rugat pe mine sa ii ajut. Asa am ajuns sa incep cautarile pe net si sa dau telefoane la diverse spitale.

Daca sunt persoane care pot ajuta cu informatii (eventual numele unui doctor si spitalul), ii rog sa posteze aici sau sa trimita PM.

Multumiri.
D. C. O.
Eu n-am spus nimic pînă la vîrsta de 3 ani.

#15
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 deceoare, on Mar 20 2008, 14:44, said:

Va salut,

Problema: un copil de 2-3 ani care inca nu vorbeste (va dati seama ca parintii sunt terminati). Dupa ce au incercat mai multe solutii - fara succes - la diversi medici din provincie i s-a recomandat sa vina la Bucuresti. Din pacate ei nu cunosc pe nimeni prin spitale si m-au rugat pe mine sa ii ajut. Asa am ajuns sa incep cautarile pe net si sa dau telefoane la diverse spitale.

Daca sunt persoane care pot ajuta cu informatii (eventual numele unui doctor si spitalul), ii rog sa posteze aici sau sa trimita PM.

Multumiri.
D. C. O.
Dar cel ce i-a trimis la Bucuresti, nu le-a spus si unde sa mearga? Mi se pare o dovada de neglijenta si nepasare din partea medicului respectiv.

Pot incerca la spitalul Obregia, Dr Dobrescu Iuliana. Este foarte buna si are experienta in astfel de cazuri.

In afara de faptul ca nu vorbeste, cum se comporta in general? Este apatic, retras, absent? Intelege ce i se spune? Se joaca si cu alti copii?

#16
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

 deliaciomi, on Mar 23 2008, 11:18, said:

Ai dreptate,era "Tanakan",dar nu sunt singura care am primit asa ceva pentru copil.Exista si varianta pentru copii.Oricum, am renuntat sa il mai dau dupa vreo 3 saptamani...pentru ca nu avea nici un rezultat!Era vorba de 3 picaturi, daca imi amintesc bine...

Cred ca ai renuntat prea repede; primele efecte ar trebui sa se vada dupa 1-2 luni.

#17
blackkitten

blackkitten

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 03.04.2007
Din cât cunosc eu ,cauze s-ar putea să fie cum s-a mai spus,fie probleme cu corzile vocale ,fie cu auzul, fie Doamne-ferește , vreo formă de autism.

Sau s-ar putea să fie chestiune de voință: fratele meu n-a vorbit până la vârsta de 2,5 ani ;acu' nu-i mai tace gura!! (totuși ai mei au fost la medic ,fiind asigurați că nu este nimic in neregulă) :confuzzled:

#18
Franco222

Franco222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 16.11.2005

 bucatarul232, on Mar 23 2008, 00:44, said:

ceva de genul avatarului tau era sormea cand nu vorbea si mai ales si la doctor asa privea ! oki mari si o privire ciudata !

Inseamna ca era genul meu :P

@shadowgign
Taurii sunt adesea mai taciturni, de aceea nu m-am mirat de Blaga ca n-a simtit nevoia sa vorbeasca pana la 4 ani.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate