Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

"Ceva bun" :P

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
radukjunior

radukjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.10.2007
Am pofta de ceva bun  :rolleyes: ...yamiii  :P ...deci...ce recomandati? :D

#2
sasha_r0

sasha_r0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 15.02.2008
o gogoasa cu ciocolata! tocmai am trimis pe cineva sa-mi ia! :P te anunt cat de buna e! :lol:

#3
radukjunior

radukjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.10.2007
buna alegere :D...mai ales daca ai si trimis pe cineva :P ...Enjoy it  :D

#4
rock_on

rock_on

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.02.2008

 radukjunior, on Mar 19 2008, 15:57, said:

Am pofta de ceva bun  :rolleyes: ...yamiii  :P ...deci...ce recomandati? :D

ce ingrediente ai?  :D

#5
radukjunior

radukjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.10.2007
apei nu stiu...cam de toate....:P...ai vreo reteta?? :D

#6
rock_on

rock_on

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.02.2008
da..uite una dulce  :lol:

Banane prajite

INGREDIENTE:
2 banane
1 ceasca de faina
1 ceasca de fulgi de ovaz
1/2 ceasca lapte
4 linguri de ulei
2 linguri miere

Mod de preparare :

Se amesteca fulgii de ovaz cu laptele apoi se adauga faina astefel incat va rezulta o coca asemanatoare cu cea de clatite (ca o ciulama) Se adauga si uleiul si se amesteca bine.

Bananele se taie pe lungime si se scufunda in compozitia de ovaz apoi se pun in tigaia incazlita in prealabil cu 2 linguri de ulei.

Puneti capac deasupra tigaii si lasati la foc mic-mediu 10 min si apoi intoarceti bananele pe cealalta parte; se poate suplimenta cu ulei daca este necesar.

Dupa prajire - coacere se servesc fierbinti cu miere si fulgi de cocos sau migdale

Pofta mare !  :D

#7
radukjunior

radukjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.10.2007
da...faina reteta....:D...pacat ca nu imi plac bananele  :deadtongue: :lol:

#8
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Clatitele iti plac?

Eu le fac din 4 oua, 600 ml lapte, 240 grame faina, 1 lingurita rasa de zahar, putina sare. De-aici rezulta cam 15-20 de clatite. Pe urma Nutella cat cuprinde.

#9
radukjunior

radukjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.10.2007
imi plac chiar mult :D...mersi de idee.....:D...of to the kitchen :P

#10
loopoo

loopoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 27.03.2007
Pentru mine "ceva bun" inseamna automat shaorma, si nu oricare, ci de la Raul Doamnei colt cu Drumul Taberei.

#11
radukjunior

radukjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.10.2007
am tot auzit de aia cu shaorma de pe Drumu Taberei...tre sa fie chiar buna :D  :P

#12
saragosa69

saragosa69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 13.03.2006
De cand am descoperit cum se face shaworma in casa nu prea am mai cumparat din oras...reteta suna cam asa:

Lipie arabeasca o cana cu apa(aproximativ 300 ml) 1 pachet de drojdie uscata 1 lingurita zahar 1 linguritza sare faina aproximativ 500 gr (ies 5-6 lipii maricele) se incalzeste putin apa, se pune drojdia, sarea si zaharul se mixeaza bine apoi se adauga faina cate putin(merge cu mixerul cam pana adaugati 300gr faina) apoi eu incep sa framant cu mana pana adaug toata faina. las la crescut 30-45 de min la loc cald. cand a crescut se imparte coca in 5-6 buc se fac "bile" se presara faina pe masa de framantat si se intinde cu sucitorul lipia (cat de mare aveti o tigaie din teflon) eu am una de la tefal cu punctul roshu se pune tigaia direct pe foc( nu se pune absolut nimik in ea ulei sau altceva) si dupa ce ati intins lipia se pune la foc potrivit in tigaie...nu lasati sa se arda fiindca se face crocanta(stiti cum trebuie sa arate..se face imediat) se intoarce pe ambele parti... apoi scoateti lipia intr-o farfurie si acoperiti-o cu servete de hartie
ingredientele de umplutura pentru shaworma aici:http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5111665917290267986
se pun toate pe lipie se ruleaza si la final arata asa:http://picasaweb.google.co.uk/MonicaElizabet/Prajituri/photo#5119463315195725010
pare complicat dar este super simplu...spor la preparat

sau o reteta de gogosi super rapida, fara dospit
200 g iaurt
150 g faina
1 ou
1 varf de cutit coaja de lamaie
4 linguri zahar
1/2 de lingurita praf de copt stins
un praf de sare
3 linguri zahar pudra
1 zahar vanilat
ulei pentru prajitIntr-un bol se amesteca iaurtul cu oul, zaharul, sarea, coaja de lamaie dupa care se pune faina si praful de copt. Compozitia arata ca o smantana foarte groasa.
2Se incinge uleiul la foc mediu-mare. Se ia compozitia cu o lingurita si se pune in uleiul incins. Se lasa cateva minute pana se prajesc, colorandu-se usor in maro. Se tavalesc calde in zahar pudra, eventual amestecat cu putin zahar vanilat. Se servesc calde.
http://picasaweb.goo...434977556157234

#13
andreea_rbd_2008

andreea_rbd_2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 25.04.2008
pai auzi, io amu asa am chef de niste cartofi copti, cred ca ii sti face ,... daca nu hai la mine, si langa ei poti sa pui un pic de carnaciori, si e perfect, cu niste castraveti murati  :OK:

#14
radukjunior

radukjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.10.2007
Pai stiu cum se fac..si imi plac...:D...dar..ce zici...nu mai bine vin la tine?  :hug:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate