Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

E sanatos sa-ti cresti bebelusul vegetarian?

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#55
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View Postabancor, on Mar 21 2008, 12:45, said:

Marinareasa, vin cu noutati! Am discutat cu cumnata de peste ocean, si am detalii. Asadar, cum spuneam, ea a fost crescuta de la nastere fara carne, dar i s-au dat la discretie lapte, lactate si oua, si in plus parintii au avut grija sa ii compenseze cum trebuie proteinele lipsa. Dar ei nu ii convine aceasta stare de fapt. Acum, la 30 de ani, nu ii place ca a luat altcineva decizia asta pentru ea, mai ales ca ea n-ar fi ales sa nu manince carne, iar acum ii este fizic greu sa manince carne. Dupa parerea ei este o decizie care a afectat-o permanent (dupa cum ziceam ii e greu sa se apuce de mincat carne), si o compara cu a-ti tatua copilul de mic ca ti se pare tie interesant (vezi si exemplul lui bubalus mai sus). Prin urmare nu isi creste copiii cu lipsuri in alimentatie. Dupa parerea ei, sa iti cresti copilul fara produse animale (inclusiv lactate sau oua) e o prostie nemarginita, iar sa ii cresti lacto-ovo-vegetarieni este dificil dpdv al sanatatii lor si trebuie ori sa ai experienta lunga ca vegetarian ca sa stii sa compui meniul incit sa suplinesti proteinele necesare, ori sa ai mereu carti la indemina, dar e dificil si dpdv practic, pentru ca e mai greu in viata de zi cu zi (pe unde mergi tre sa ai grija sa gasesti meniuri vegetariene, sa gatesti numai asa etc) si poate fi o problema si cu gustul copiilor, carora nu le place neaparat sa manince numai legume si ceva brinza din cind in cind. Iar dpdv moral, dupa ea, ma repet, chiar si lacto-ovo-vegetarian e o timpenie, pentru ca faci o alegere in locul copilului si pina la urma il poti priva de multe, inclusiv de experiente culinare deosebite (poate o sa calatoreasca in tari fara cultura vegetariana, de exemplu). Ca sa nu mai zic ca, depinde de societate, poate ajunge sa fie "ciudatul" (de pilda, in generala vor fi colegi care il vor comenta). Deci, problema e urmatoarea - prin alegera ta de acum limitezi in viitor optiunile copilului, ii ingustezi orizontul. De altfel orice timpenie bagata de mic in capul copilului ii limiteaza optiunile in viitor, il obisnuieste sa creada ca numai asa e normal, ii creaza prejudecati, sau tabieturi, sau fobii. Altceva e sa cresti copilul cu mintea deschisa.

Cam asta e si parerea mea, dar dupa cum ai vazut, n-am vrut sa o spun eu, am vrut sa vorbesc mai intii cu cineva care chiar a trecut personal printr-o asemenea experienta, ca sa poti avea un exemplu real. Si iata ca nu am gasit un exemplu pro, ba chiar un puternic contra!

Din pacate argumentul ca acel copil va fi ciudatul societatii nu a avut nici un efect. Oamenii astia considera ca ceea ce face omul de milenii, si asta in majoritate, este o aberatie.
Imi pare sincer rau pentru copilul asta si nu pot decat sa sper ca vor fi atat de responsabili incat sa-l hraneasca foarte echilibrat.
Mi-ai dat o veste buna si o raza de speranta, deci, se poate. Un regim ovo-lacto-vegetarian poate inlocui absenta carnii din alimentatie.
Iti multumesc mult pentru interesul acordat problemei si pentru faptul ca te-ai implicat.
Din pacate, simt cum am epuizat argumentele in lupta asta, incep sa ma simt neputincioasa. Sper ca timpul sa imi dovedeasca altceva decat cred eu, si anume ca ma insel si este sanatos sa nu-ti hranesti copilul cu carne.
Multumesc tuturor care si-au exprimat opinia in acest topic. :OK:

#56
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Off topic?!?!
Cand am avut 30 de ani m-am apucat sa fac yoga. Si dupa nici 1 an de alimentatie pur vegeteriana, fosta sefa mi-a zis ca ce fac eu dupa orele de serviciu e strict treaba mea. Dar ca eu nu mai fac fata cerintelor jobului, ba chiar ii incurc....Si ca sau plec singur sau ma zboara ea urgent si repede, pana nu fac vre-o prostie care s-o afecteze si pe ea.
Si sa ma gandesc cate dintre persoanale cu care discutam inainte ma mai cauta..Chiar si sa ma uit in oglinda, pt ca excesul de celuloza ma rotunjise..
Ganditi-va ca la 30 de ani eram un barbat cu organismul format si stabilizat. Cresterea in inaltime incetase, etc.
La nici o luna dupa revenierea la carne, sefa mi-a zis ca acum isi retrage cuvintele, dar ca nu le regreta. Si ca mi-am revenit...
Treptat am vazut ca am inceput sa fiu recautat de amici si colegii care inainte erau foarte ocupati. Si care mi-au confirmat ca in perioada de vegetaraism eram cel putin neplacut ca persoana. Pt ca devenisem confuz, incoerent si chiar ma balbaiam in mod curent..

Eu si sotia i-am dat copilului de toate. Si lapte matern, evident sotia, nu eu, hi, hi, si putina carnita, la vremea cuvenita...Si avem o goanga, actual in clasa a V-a, care atat din . de vedere fizic cat si psihic e sanatos. Ba chiar premiant in fiecare an, la cel putin 2 materii..

Concluzia mea la cele de mai sus.
Mama respectiva nu merita sa aiba copil. Milioane de ani oamenii au avut nevoie de vitaminele si proteinele care sunt aduse de alimentatia  mixta carne+ vegetale. Sa lipsesti cu buna stiinta urmasul tau de ce are nevoie pt dezvoltarea normala nu e tampenie, ci cel putin crima.
Poti s-o intreabi pe amica daca vre-o data a vazut oameni sau copii a caror simpla vedere te facea sa iti spui "uite un om/copil destept?
Pe fata copiilor din Somalia se vede asa ceva? Chiar, arata-i si o poza cu ei. Si intreaba-o, daca asta doreste sa obtina. Sau fotografia cu vulturul, care asteapta in spatele copilului ..Jur public ca o caut si o atasez..Sau daca o gaseste cineva inaintea mea..

Va rog sa imi iertati-mi agresivitatea excesiva. Ideea de a handicapa constient pt un moft un omulet e prea mult pt mine.
Cand va creste va decide singur ce va manca, ce meserie isi va alege, etc..Dar acum cand e ceva atat de gingas..

#57
bucatarul232

bucatarul232

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 22.03.2008
Nu este bine sa cresti vegetarian 100% , mai trebui si proteine si minerale , mai ales calciul  , si zahar ca doar copil este !

#58
Highlander91

Highlander91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,015
  • Înscris: 05.09.2007
Oamenii au inceput sa se dezvolte (intelectual si nu numai) dupa ce au inceput sa manance carne. Ierbivorele mananca intruna deoarece alimentatia lor este neconsistenta. Carnivorele mananca la cateva zile datorita consistentei ridicate a hranei lor. In Natura, de regula carnivorele sunt si au fost mereu peste ierbivore, ierbivorele aproape intotdeauna reprezentau hrana carnivorelor. Asta inseamna ca puterea si stiinta carnivorelor este mult superioara ierbivorelor.

Cunosc intrun sat unde locuieste un f bun prieten de al meu un caz similar, cu o mama care i-a oferit copilului un regim alimentar nesanatos. Similar cu vegetarismul, insa motivul la ea era extremism religios. (adventist parca protestant) Si ea si tatal au primit pedepse mari de inchisoare. 7-15 ani parca.

Copilul nu poate merge in picioare, nu poate sta in fund nesustinut, e semi chel, la 3 ani nu poate vorbi, si clar este retardat mental. Nu stiu diagnostic cert ca nu am vazut actele.

Relele tratamente aplicate minorului inclusiv subnutritia si malnutritia sunt infractiuni ce se pedepsesc penal foarte grav cu pedepse de pana la 25 ani de inchisoare daca in urma acelor tratamente copilul a murit!

Tainuirea si compliciteatea comiterii unei infractiuni penale atrage o pedeapsa penala similara cu cea a faptuitorului. Prin faptul ca tu nu instintezi autoritatile risti sa fii colega de celula a acelei infractoare. Probabil din an in paste la vorbitor va veni o angajata de la orfelinat cu un handicapat in brate. Asa ca sa vedeti ca nu stati degeaba acolo

Edited by Highlander91, 23 March 2008 - 22:38.


#59
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbucatarul232, on Mar 23 2008, 21:32, said:

Nu este bine sa cresti vegetarian 100% , mai trebui si proteine si minerale , mai ales calciul  , si zahar ca doar copil este !

Ahem! Dar zaharul din ce animal spui tu ca se extrage?

#60
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View PostHighlander91, on Mar 23 2008, 22:26, said:

Oamenii au inceput sa se dezvolte (intelectual si nu numai) dupa ce au inceput sa manance carne. Ierbivorele mananca intruna deoarece alimentatia lor este neconsistenta. Carnivorele mananca la cateva zile datorita consistentei ridicate a hranei lor. In Natura, de regula carnivorele sunt si au fost mereu peste ierbivore, ierbivorele aproape intotdeauna reprezentau hrana carnivorelor. Asta inseamna ca puterea si stiinta carnivorelor este mult superioara ierbivorelor.

Cunosc dintr-un sat unde locuieste un f bun prieten de al meu un caz similar, cu o mama care i-a oferit copilului un regim alimentar nesanatos. Similar cu vegetarismul, insa motivul la ea era extremism religios. (adventist parca protestant) Si ea si tatal au primit pedepse mari de inchisoare. 7-15 ani parca.

Copilul nu poate merge in picioare, nu poate sta in fund nesustinut, e semi chel, la 3 ani nu poate vorbi, si clar este retardat mental. Nu stiu diagnostic cert ca nu am vazut actele.

Relele tratamente aplicate minorului inclusiv subnutritia si malnutritia sunt infractiuni ce se pedepsesc penal foarte grav cu pedepse de pana la 25 ani de inchisoare daca in urma acelor tratamente copilul a murit!

Da, numai ca din pacate pana nu se intampla ceva rau cu copilul nu ai cum sa demonstrezi ca e rau tratament aplicat minorului :cursing:
Chiar si daca acel copil va dezvolta numai anumite carente, nu va creste armonios, ii va cadea parul din cap, asa cum a zis cineva, eu tot vad o crima in asta. Exista oare vreo modalitate juridica prin care pot fi impiedicati astfel de parinti sa comita astfel de actiuni?

#61
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006

View Postantigen, on Mar 23 2008, 22:29, said:

Ahem! Dar zaharul din ce animal spui tu ca se extrage?
Din animalul numit Prost.
Nu mai mancati carne de Prost ca deja ati asimilat destule proteine proaste!  :D

#62
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007
Eu una sincer nu prea inteleg la ce e refera EXIT, poate-mi explica cineva binevoitor  :confuzzled:

#63
jamalex2000

jamalex2000

    Astept sa apara Starcraft 2!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,338
  • Înscris: 05.07.2006
eu am auzit de un caz in care 2 parinti au fost acuzati penrtu ca si-au hranit copilul "innapropriate" .

Ce prieteni idioti! Daca ei mananca doar talpi de cizme trebuie sa si chinuie si copilul?

#64
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View Postjamalex2000, on Mar 23 2008, 23:27, said:

eu am auzit de un caz in care 2 parinti au fost acuzati penrtu ca si-au hranit copilul "innapropriate" .

Ce prieteni idioti! Daca ei mananca doar talpi de cizme trebuie sa si chinuie si copilul?

Ei considera ca ceea ce fac este corect <_<
Poti detalia despre cazul acela? Din ce tara era? Ce insemna "innapropriate"? :)

#65
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmarinareasa, on Mar 24 2008, 00:02, said:

Poti detalia despre cazul acela? Din ce tara era? Ce insemna "innapropriate"? :)

Am gasit si eu 2 cazuri. In primul dintre ele parintii au fost condamnati la inchisoare pe viata pentru "malice murder, felony murder, involuntary manslaughter and cruelty to children" (nu stiu sa traduc exact termenii legali) - si-au hranit copilul in varsta de 6 saptamani cu lapte de soia si suc de mere pana a murit. Parintii din al doilea caz ar putea primi pana la 7 ani de inchisoare pentru "reckless endangerment and endangering the welfare of a child for failing to properly feed and care for" - si-au hranit copilul in varsta de 16 luni cu nuci, sucuri de fructe, ceai de plante, fasole, ulei din ficat de cod si ulei din seminte de in, dar asta a fost salvat la timp.

#66
costamaya

costamaya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 26.02.2008

View Postantigen, on Mar 24 2008, 00:12, said:

Am gasit si eu 2 cazuri. In primul dintre ele parintii au fost condamnati la inchisoare pe viata pentru "malice murder, felony murder, involuntary manslaughter and cruelty to children" (nu stiu sa traduc exact termenii legali) - si-au hranit copilul in varsta de 6 saptamani cu lapte de soia si suc de mere pana a murit. Parintii din al doilea caz ar putea primi pana la 7 ani de inchisoare pentru "reckless endangerment and endangering the welfare of a child for failing to properly feed and care for" - si-au hranit copilul in varsta de 16 luni cu nuci, sucuri de fructe, ceai de plante, fasole, ulei din ficat de cod si ulei din seminte de in, dar asta a fost salvat la timp.

Da, am vazut si eu primul caz undeva pe net. Oricum, asta se intampla la americani.
Si ceea ce e diferit in cazul de fata este ca fetita nu e hranita doar cu vegetale, beneficiaza de lactate si oua.

Edited by costamaya, 24 March 2008 - 00:22.


#67
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007
Se poate face oare ceva legal la noi impotriva parintilor care priveaza copiii de carne???

#68
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Sigur că poți hrăni un copil complet vegetarian, însă dacă nu reușești să înțelegi ce înseamnă alimentație variată, pot surveni o mulțime de probleme.

Oricum, doctorul Stroescu confirmă acest lucru și de altfel sunt o serie de emisiuni ce pot fi văzute online pe Google Video

Iar bebelușii din articolele anterioare, nu au avut alimentație vegetariană, au fost pur și simplu înfometați. Și "părinții" ăia nu diferă cu nimic de orice imbecil ce-și maltratează copilul. Să-i ducă la ospiciu dacă sunt retardați, parcă sugarii nu țineau  post negru.

Edited by Mirovaia_Scorb, 24 March 2008 - 02:08.


#69
aleksutzu07

aleksutzu07

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 13.01.2007

View Postmarinareasa, on Mar 14 2008, 16:06, said:

@ Bebeluska: foarte interesant. Si s-a constatat ca din cauza alimentatiei? Acum ii da carne fetitei?  :huh:

@Everybody: Fetita e cam slaba, insa pare sanatoasa momentan. Am incercat sa abordez subiectul cu mama ei, dar ambii parinti nutresc convingerea profunda ca ei stiu ce fac si ca ceea ce fac e in beneficiul absolut al copilului, mai ales ca au in familie medici (care din pacate tot vegetarieni sunt si le sustin cauza). Din cate am inteles medicul pediatru i-a expus riscurile insa ei il considera un om limitat de convingeri invechite.
Argumentul ca si ei au fost crescuti cu carne pana au decis sa devina vegetarieni bineinteles ca nu i-a convins, intrucat ei sustin ca toate proteinele pot fi luate din vegetale, chiar si aminoacizii esentiali; mai mult, sunt foarte incantati si curiosi de felul in care acest copil crescut "corect" va evolua.
La fel, argumentul ca acel copil va fi un "freak" printre altii de varsta lui nu a convins-o, ea sustinand ca exista de pilda gradinite vegetariene.

Daca acest topic va strange suficiente argumente, probabil ca i-l voi arata, pentru ca imi este mila de copil, care e neajutorat, el nu poate decide pentru el.
Cat despre protectia copilului, sincer nu cred ca e ilegal sa iti hranesti asa copilul. Era bine sa fi fost :P
Multumesc tuturor celor care imi raspund.
Astia nu au altceva mai bun de facut decat experimente pe proprii copii. :death:

Quote

Se poate face oare ceva legal la noi impotriva parintilor care priveaza copiii de carne???
AI incercat la Protectia Copilului? Ei ce zic?

Edited by aleksutzu07, 24 March 2008 - 02:43.


#70
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,088
  • Înscris: 07.07.2006

View Postmarinareasa, on Mar 23 2008, 19:23, said:

Din pacate argumentul ca acel copil va fi ciudatul societatii nu a avut nici un efect. Oamenii astia considera ca ceea ce face omul de milenii, si asta in majoritate, este o aberatie.
Imi pare sincer rau pentru copilul asta si nu pot decat sa sper ca vor fi atat de responsabili incat sa-l hraneasca foarte echilibrat.
Mi-ai dat o veste buna si o raza de speranta, deci, se poate. Un regim ovo-lacto-vegetarian poate inlocui absenta carnii din alimentatie.
Iti multumesc mult pentru interesul acordat problemei si pentru faptul ca te-ai implicat.
Din pacate, simt cum am epuizat argumentele in lupta asta, incep sa ma simt neputincioasa. Sper ca timpul sa imi dovedeasca altceva decat cred eu, si anume ca ma insel si este sanatos sa nu-ti hranesti copilul cu carne.
Multumesc tuturor care si-au exprimat opinia in acest topic. :OK:

Pacat ca parintii sunt complet redusi si tin ei sa influenteze major viata copilului de dragul experimentelor.
Nu a avut nici o valoare exemplul cumnatei mele care, DESI a fost hranita l-o-veg de la nastere si DESI asta nu i-a afectat sanatatea 1. regreta astazi acest lucru si doreste ca parintii ei SA NU FI luat acea decizie in locul ei si 2. NU ISI CRESTE proprii copii astfel? Mai graitor decit exemplul unui adult care a trecut prin asa ceva nu stiu ce poate fi.

Macar peste sa dea copilului! Ma rog... din cite vad te consumi, si te consumi degeaba! Pacat!

Beleaua e ca oricind o sa gaseasca materiale pro-decizia lor, scrise de diferiti fanatici ca si ei.

Edited by abancor, 24 March 2008 - 15:13.


#71
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007
Tot este bine ca nu i-a afectat sanatatea, cumnata ta este un caz fericit.
Da, ai perfecta dreptate, este o cauza pierduta, disputa intre vegetarienii de orice fel si carnivori nu a ajuns inca la nici o concluzie si argumentele sunt nenumarate de fiecare parte.
Asta o sa si fac, nu o sa ma mai agit si, cum isi asterne omul, asa doarme. Ramane de vazut si sper din tot sufletul ca acel copil, pe langa superioritatea spirituala care se asteapta de la el sa fie si sanatos fizic, mai sanatos decat noi carnivorii, expusi la imbatranire prematura si tot felul de cancere si niste bestii care ne hranim cu niste biete creaturi sacrificate violent.

#72
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007

View PostPrien, on Mar 23 2008, 21:29, said:

Sau fotografia cu vulturul, care asteapta in spatele copilului ..Jur public ca o caut si o atasez..Sau daca o gaseste cineva inaintea mea..

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate