Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

E sanatos sa-ti cresti bebelusul vegetarian?

- - - - -
  • Please log in to reply
271 replies to this topic

#1
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007
Am o prietena care are o fetita de 10 luni pe care o hraneste exclusiv cu vegetale si lactate si este de neclintit hotarata sa nu-i dea niciodata carne. :huh:
Personal cred ca normal este sa iti lasi copilul sa decida singur daca este bine sa devina vegetarian sau nu, atunci cand va fi capabil sa decida pentru el.
Nu as vrea sa isc inca o disputa pe tema vegetarianismului, as vrea sa aud si alte pareri daca e sanatos sau nu sa privezi bebelusul de proteinele din carne in perioada de crestere.
Deci, ce credeti?

#2
Tom_Cat

Tom_Cat

    Aproape acolo

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,159
  • Înscris: 01.01.2007
Nu ,nu este sanatos , iar daca respectiva mama vrea sa isi cresca copilul sanatos dar nu o ajuta capul , poate intreaba un pediatru care o va invata exact ce sa ii dea de mancare.
Ce risca acum?Sanatatea copilului care poate degenera in rahitism , dezvoltare intelectuala redusa , capacitati motorii limitate , mai exact risca sa cresca un copil handicapat.

#3
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
[prietena este anormala!cred ca sint state in lume unde chestia asta este pedepsita de lege!

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Se poate apela la Protectia Copilului pentru asa ceva? Macar sa o aduca cu cracii pe pamant.

#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 05.06.2006
Cred ca prietena ta nu este normala.

Sa nu dai copilului o bucatica de carne de pasare - la varsta de 10 luni - inseamna sa o privezi de niste proteine esentiale pentru dezvoltarea de mai tarziu (motrica, psihica, intelectuala).
Laptele pe care i-l da este degresat?

S-o intrebi daca ea a crescut NUMAI cu lactate si verdeturi.

#6
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
poti manca carne la 10 luni???

#7
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Da, daca te tine.

Nu stiu daca eu mancam la 10 luni carne, dar la un an, mancam din toate (cate putin :D ), cel putin asa spun parintii mei.

#8
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Deci cunostinta ta nu e singura mama care face o asemenea greseala... din pacate.
Stiu pe cineva care a facut la fel, acum copilul (fetita) are 12 ani si nu are par pe cap, nu are gene, sprincene, a fost cu ea la toti medicii din lume (e patroana, firma mare, bani cu lopata). Acum isi da cu pumnii in cap, insa nu mai are ce face, a privat copilul de proteine in perioada de crestere. O vreme a fost ok, nu s-a vazut nimic, dar de la 6 ani au inceput problemele.
Astfel de persoane nu merita sa fie mame...

LE: arata-i acest topic prietenei tale.

Edited by Bebeluska, 14 March 2008 - 11:06.


#9
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View PostBebeluska, on Mar 14 2008, 11:03, said:

Deci cunostinta ta nu e singura mama care face o asemenea greseala... din pacate.
Stiu pe cineva care a facut la fel, acum copilul (fetita) are 12 ani si nu are par pe cap, nu are gene, sprincene, a fost cu ea la toti medicii din lume (e patroana, firma mare, bani cu lopata). Acum isi da cu pumnii in cap, insa nu mai are ce face, a privat copilul de proteine in perioada de crestere. O vreme a fost ok, nu s-a vazut nimic, dar de la 6 ani au inceput problemele.
Astfel de persoane nu merita sa fie mame...

LE: arata-i acest topic prietenei tale.

@ Bebeluska: foarte interesant. Si s-a constatat ca din cauza alimentatiei? Acum ii da carne fetitei?  :huh:

@Everybody: Fetita e cam slaba, insa pare sanatoasa momentan. Am incercat sa abordez subiectul cu mama ei, dar ambii parinti nutresc convingerea profunda ca ei stiu ce fac si ca ceea ce fac e in beneficiul absolut al copilului, mai ales ca au in familie medici (care din pacate tot vegetarieni sunt si le sustin cauza). Din cate am inteles medicul pediatru i-a expus riscurile insa ei il considera un om limitat de convingeri invechite.
Argumentul ca si ei au fost crescuti cu carne pana au decis sa devina vegetarieni bineinteles ca nu i-a convins, intrucat ei sustin ca toate proteinele pot fi luate din vegetale, chiar si aminoacizii esentiali; mai mult, sunt foarte incantati si curiosi de felul in care acest copil crescut "corect" va evolua.
La fel, argumentul ca acel copil va fi un "freak" printre altii de varsta lui nu a convins-o, ea sustinand ca exista de pilda gradinite vegetariene.

Daca acest topic va strange suficiente argumente, probabil ca i-l voi arata, pentru ca imi este mila de copil, care e neajutorat, el nu poate decide pentru el.
Cat despre protectia copilului, sincer nu cred ca e ilegal sa iti hranesti asa copilul. Era bine sa fi fost :P
Multumesc tuturor celor care imi raspund.

#10
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,076
  • Înscris: 07.07.2006
Daca ar fi ilegal sa hranesti deficitar copiii ar trebui arestati toti amaritii care in unele zile n-au ce sa le dea decit coaja de piine veche sau fiertura de stevie.

Io cred ca am un contraexemplu, am o cumnata, are 30 de ani, care e vegetariana (nu lacto, ci vegetariana get-beget) si mi-a zis ca asa a fost crescuta de mica. Io n-am intrat niciodata cu ea in amanunte, sa o intreb de pilda daca stie sigur ca parintii nu i-au dat niciodata carne (lapte banuiesc ca i-au dat :D ). Atita stiu - asa au crescut-o parintii. Cumnata in cauza are 3 copii, pe care am impresia ca nu-i hraneste vegetarian, dar nu sunt sigur. Ea e sanatoasa, nu e cheala, nu e schiloada, nu are o aparenta bolnavicioasa. Cind mai vorbesc cu ea sau cu varu-miu (barba-su), daca nu uit, incerc sa aflu amanunte si va tin la curent. Varu-miu nu e vegetarian, sau cel putin nu era ultima data cind l-am vazut (acum vreo 5 ani, cind inca n-aveau copii; il vad rar intrucit traieste prin alte parti ale globului), deci chiar sunt curios cum isi hranesc copiii.

#11
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postmarinareasa, on Mar 14 2008, 16:06, said:

ei sustin ca toate proteinele pot fi luate din vegetale, chiar si aminoacizii esentiali

Cam au dreptate, este posibil, dar mult mai greu. Dieta trebuie sa fie foarte variata, ca sa cuprinda toate substantele necesare. Cu atentie si planificare merge, dar eu nu as risca.

#12
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View Postabancor, on Mar 14 2008, 16:15, said:

Daca ar fi ilegal sa hranesti deficitar copiii ar trebui arestati toti amaritii care in unele zile n-au ce sa le dea decit coaja de piine veche sau fiertura de stevie.

Io cred ca am un contraexemplu, am o cumnata, are 30 de ani, care e vegetariana (nu lacto, ci vegetariana get-beget) si mi-a zis ca asa a fost crescuta de mica. Io n-am intrat niciodata cu ea in amanunte, sa o intreb de pilda daca stie sigur ca parintii nu i-au dat niciodata carne (lapte banuiesc ca i-au dat :D ). Atita stiu - asa au crescut-o parintii. Cumnata in cauza are 3 copii, pe care am impresia ca nu-i hraneste vegetarian, dar nu sunt sigur. Ea e sanatoasa, nu e cheala, nu e schiloada, nu are o aparenta bolnavicioasa. Cind mai vorbesc cu ea sau cu varu-miu (barba-su), daca nu uit, incerc sa aflu amanunte si va tin la curent. Varu-miu nu e vegetarian, sau cel putin nu era ultima data cind l-am vazut (acum vreo 5 ani, cind inca n-aveau copii; il vad rar intrucit traieste prin alte parti ale globului), deci chiar sunt curios cum isi hranesc copiii.
Chiar te rog sa o intrebi daca i s-a dat carne sau nu si cum isi creste copiii :)
Nu ma supar daca exista si pareri pro, ba din contra, mi se mai linisteste spiritul de revolta si sunt capabila sa imi inteleg ma bine amica si poate sa-i si tolerez faptele :rolleyes:
Multumesc.

#13
Moaca

Moaca

    Mâță leșinată

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,235
  • Înscris: 31.07.2007
Intreb si eu, nu dau cu parul, indienii nu-si cresc copiii fara carne ? Si par destul de sanatosi, din moment ce-s asa multi ...

Edited by Moaca, 14 March 2008 - 16:28.


#14
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View PostMoaca, on Mar 14 2008, 16:27, said:

Intreb si eu, nu dau cu parul, indienii nu-si cresc copiii fara carne ? Si par destul de sanatosi, din moment ce-s asa multi ...


Nu cred ca toti cei un miliard de indieni sunt vegetarieni. Eu am cunoscut indieni hindusi care erau preponderent vegetarieni (adica dieta lor continea preponderent vegetale) insa consumau si peste, uneori pui. Aveau si un fiu pe care din cate stiu nu-l hraneau in mod diferit. In alta ordine de idei, din cate cunosc, in gastronomia indiana carnea e un ingredient important. La fel, zic si eu, poate n-o fi chiar asa :)

In multe din tarile lumii a treia fac pariu ca sunt n milioane de copii hraniti cu vegetale din ratiuni de subzistenta. Insa nu stiu si cat de sanatosi sunt, nu am gasit nici o statistica....mai degraba am vazut poze si reportaje cu copii care se sting pe picioare. :mellow:

#15
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmarinareasa, on Mar 13 2008, 20:15, said:

Am o prietena care are o fetita de 10 luni pe care o hraneste exclusiv cu vegetale si lactate si este de neclintit hotarata sa nu-i dea niciodata carne. :huh:
Personal cred ca normal este sa iti lasi copilul sa decida singur daca este bine sa devina vegetarian sau nu, atunci cand va fi capabil sa decida pentru el.
Nu as vrea sa isc inca o disputa pe tema vegetarianismului, as vrea sa aud si alte pareri daca e sanatos sau nu sa privezi bebelusul de proteinele din carne in perioada de crestere.
Deci, ce credeti?


e cam vegetariana la..cap :lol:

ai dreptate, poate hrani copilul normal pana la o varsta cand e destul de copt pentru a alege sau nu acest gen de alimentatie

Japonezii cred ca isi cresc copiii preponderent cu vegetale, dar adauga si peste la alimentatie.

Calciu, proteine, vitamina D si altele trebuiesc luate de undeva, nu?

Edited by jihadu, 14 March 2008 - 16:50.


#16
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
unii vegetarieni ar trebui batuti cu furtunul de pompieri

#17
marinareasa

marinareasa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 30.11.2007

View Postjihadu, on Mar 14 2008, 16:47, said:

e cam vegetariana la..cap :lol:

ai dreptate, poate hrani copilul normal pana la o varsta cand e destul de copt pentru a alege sau nu acest gen de alimentatie

Japonezii cred ca isi cresc copiii preponderent cu vegetale, dar adauga si peste la alimentatie.

Calciu, proteine, vitamina D si altele trebuiesc luate de undeva, nu?

Din cate stiu cea mai mare problema ar fi vitamina B12 pe care nu o poti lua decat din produse de origine animala sau...pastile.
Cum zicea cineva, teoretic poti lua cam orice, numai ca din cate am aflat iti trebuie cantitati mari de vegetale ca sa acoperi necesarul iar un copil cat poate sa manance....
Daca ii dadea macar peste, nu mai deschideam topicul asta :D


View PostMosotti, on Mar 14 2008, 16:57, said:

unii vegetarieni ar trebui batuti cu furtunul de pompieri
Corect, asta m-a suparat si pe mine, daca tot e sa fii vegetarian, fii pe riscul tau si nu distruge pe altul.
Numai ca oamenii sunt bine intentionati....

#18
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Dar oua?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate