Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Obtin ceva daca dau in judecata o banca?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
hei

hei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.05.2007
problema este urmatoarea:

Cu un an si vreo 4 luni in urma mi-am luat casa cu un credit ipotecar. Ofera bancii era urmatoarea (transmisa prin materialele promotionale si prin viu grai de catre functionarii bancii): primul an dobanda fixa, dupa care dobanda variabila.

Excelent, am zis. Dupa fix un an m-am interesat (am intrebat un functionar de la un ghiseu) daca mi s-a modificat rata sau nu. Mi-a spus ca orice modificare de dobanda se anunta in scris. M-am linistit si mi-am platit ratele in mod normal.

Dupa vreo 3 luni primesc un telefon de la o duduie de la banca cum ca am restante de plata. La putin timp imi vine si o scrisoare recomandata prin care eram anuntat de asta si speriat cu Biroul de credit. Ce se intamplase? Dobanda s-a marit asa cum banuiesm dar nimeni nu m-a anuntat. Mai aveam niste bani in cont si aveam obiceiul sa platesc cu vreo 2 saptamani mai devreme de termen asa ca n-a observat nimeni decat dupa vreo 3 luni ca eu platesc mai putini bani.

Am luat contractul de credit si pe el scrie clar: "banca este obligata sa anunte clientul de orice modificare a dobanzii". In anexa la contract e trecut un desfasurator cu rata veche pe toata perioada creditului.

Acum vine intrebarea: As putea oare sa-i dau in judecata pentru ca au modificat dobanda fara sa ma anunte? Si daca da, ce as putea sa obtin?

Mentionez ca intre timp am platit toate diferentele si nu m-au inregistrat la Biroul de credit. Deci practic nu mi-au adus niciun prejudiciu major.

Multumesc

Edited by hei, 12 March 2008 - 17:15.


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,874
  • Înscris: 06.10.2003

 hei, on Mar 12 2008, 17:01, said:

[...]Mentionez ca intre timp am platit toate diferentele si m-au inregistrat la Biroul de credit. Deci practic nu mi-au adus niciun prejudiciu major.

Adica ai platit si te-au inregistrat ca si rau-platnic la Biroul de Credit??? As zice ca prejudiciul e foarte mare .... In plus, ai crea un precedent pt. alti tepuitzi de banci, si ar prinde curaj sa ridice glasul ...

#3
hei

hei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 28.05.2007

 shiva, on Mar 12 2008, 17:10, said:

Adica ai platit si te-au inregistrat ca si rau-platnic la Biroul de Credit??? As zice ca prejudiciul e foarte mare .... In plus, ai crea un precedent pt. alti tepuitzi de banci, si ar prinde curaj sa ridice glasul ...


Scuze, era o greseala. Mancasem un cuvant.

Nu m-au inregistrat la biroul de credit, cu toate ca din scrisoare se intelegea ca au facut-o.

(Intre timp am editat.)

Dar as putea sa-mi platesc in continuare rata la nivelul vechi si sa ma inregistreze, daca in felul asta as putea sa obtin ceva de la ei  ;)

Edited by hei, 12 March 2008 - 17:19.


#4
bortosc

bortosc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 07.11.2006
Dand banca in judecata ai putea obtine repararea integrala a prejudiciului cauzat. Problema e ca nu exista prejudiciu sau, daca exista, e neglijabil. ;)

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
care prejudiciu stimabile ?

deocamdata el a creat un prejudiciu bancii, daca s-ar dovedi ca, potrivit contractului, banca nu a gresit cu nimic...

desi evident, nu a anuntat omul...

@hei....mentalitatea e gresita...nu trebuie sa dai banca in judecata numai  ca sa obtii ceva...
daca ai dreptate, da-o ! dar numai daca scrie in contract respectivul paragraf...nu daca ti-a zis cineva prin viu grai...

si daca vei castiga, poti solicita sa platesti numai din momentul ce esti anuntat in scris
daca nu, platesti penalitatile si gata !

dar pana una alta vezi daca merita deranjul

#6
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Cum faci dovada faptului ca nu ai fost anuntat?

In caz ca nu stiai, la sediul bancii se poate afisa faptul ca se schimba dobanda, iar acest lucru constituie instiintare.

Deci nu poti face absolut nimic decat sa platesti. :confuzzled:

#7
Gabi73C

Gabi73C

    atrophied member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,164
  • Înscris: 11.11.2007
Daca o dai in judecata e clar ca o faci "in civil". Iar in civil trebuie sa-ti formulezi niste pretentii, ca altfel la ce te mai agiti? Doar de dragul dreptatii?
Ma rog, poti cere si "recunoasterea" unui drept, in civil. Care, in cazul tau? "De a fi anuntat in scris cu privire la..."? OK, instanta o sa-ti admita cerera. Adica va obliga banca sa te anunte in scris ca s-a modificat dobanda. Desi ma indoiesc ca n-ai fost "instiintat". De exemplu prin metoda descrisa de Ryky. Chiar ar fi tampiti sa scape din vedere asa ceva, in conditiile in care au modificat-o pentru toti debitorii...

#8
Asassin

Asassin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 21.05.2006

 ryky, on Mar 13 2008, 16:51, said:

Cum faci dovada faptului ca nu ai fost anuntat?

In caz ca nu stiai, la sediul bancii se poate afisa faptul ca se schimba dobanda, iar acest lucru constituie instiintare.

Deci nu poti face absolut nimic decat sa platesti. :confuzzled:


"Prin instiintare scrisa" inseamna o hartie care iti vine tie acasa, cu numar de inregistrare de la banca, si eventual confirmare de primire. Daca te duci in instanta si la tine in contract scrie asta eu zic ca nu ai de ce sa iti faci probleme.

Edited by Asassin, 17 April 2008 - 11:27.


#9
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Este o prostie sa dai in judecata banca. Esti prea sarac (probabil ca asa ai ajuns sa iei credit) ca sa te lupti cu avocatii unei banci si cu influenta pe care aceste puteri financiare o au in mediul justitiei. Eu zic sa stai cuminte si cu banii dati pe avocat sa mai platesti cateva rate  ;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate