Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

Istanbul

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4488 replies to this topic

#3583
alipiticot

alipiticot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 20.01.2005
Buna, sunt de pe telefon si netul la turci merge greu, nu reusesc sa gasesc daca s-a mai vorbit. Am cam 7 ore libere in aeroport in Istanbul - S. Gokcen si nu stiu ce as putea face. Daca aveti ceva sfaturi, ca timp, distanta, sa pot vedea ceva. Am inteles ca este un mall la 5km de aeroport, dar nu stiu cum ajung la el....Multumesc!!!

#3584
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
M-am uitat acum pe calculele facute la bijuterie...am luat aurul cu 106 lire...ideea e ca magazinul e sigur iar oamenii sunt corecti! De recomandat sunt o gramada, de la hoteluri, locuri, terase, lokante, obiective turistice, magazine de suveniruri, mancare, etc...Fac o lista scurta cu ceea ce am vizitat in iunie, localurile am sa le pun dupa...mentionez ca am prins perioada de Ramadam, cu un targ mestesugaresc pe Hipodrom, marfa...
Cazare zona Gulhane, hotel Asur 6 nopti
Suleymaniye Hamami si moscheea cu acelasi nume
Zeyrek Sarnici si imprejurimile (cisterna e inchisa)
Vefa Bozacisi (braga adevarata)
Vefa Kilise Camii (Hagios Theodoros Kilisesi, inchisa)
Kalenderhane Camii ( se viziteaza gratis)
Buyuk Valide Han ( nu se mai fac poze pe acoperis, e o ruina)
Buyuk Yeni Han,tot o ruina
Biserica Vlaherne
Tekfur Sarayi, in restaurare
Mihrimah Camii
Chora Museum
Kalenderhane Camii,
The Greek School
Rumeli Hisari,
Ortakoy si celebrul kumpir
Gulhane Park
Kiz Kulesi
Podul Galata si pestele in port
Grand Bazaar si Spice Bazaar
Dolmabahçe Palace si show cu fanfara Mehter (nota 20)
Buyukada cu o noapte cazare, plaja pe Yorukali Plaji si plimbare cu faetonul
Cazare Istanbul Holiday Hotel 3 nopti
Binbindirek Sarnici
Nakibent Sarnici
The Sphendone (ce-a mai ramas din fostul Hipodrom)
Arasta Bazaar
Ruinele palatelor bizantine de la Duvares restaurant si Palatium restaurant ( chiar merita sa vedeti ce fac oamenii ca sa restaureze vestigii pe banii lor)
Hotelul Big Apple pentru reclama obiective sigure si no tourist trap
Istanbul Akvaryum (super)
Boukoleon Palace si zidurile maritime...
Sper ca nu am uitat ceva...






#3585
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Mai este Sea life Aquariu ( diferit de Istanbul Aquarium) si Madamme Tussauds Istanbul.
Sea life aquarium are cel mai lung tunel din Europa. 84 metri.

Edited by mihai!, 06 September 2017 - 23:37.


#3586
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Pentru copii, eu zic ca Istanbul Akvaryum este mai interesant decat fostul Turkuazoo din Forum Mall,are mai multe acvarii plus faza cu pinguinii...in plus padurea tropicala de aici e mare si bogata.Cea mai tare faza e aterizatul avioanelor pe Ataturk (ceea ce nu pot spune si clientii de la Crowne Plaza) iar plimbatul pe faleza e revigorant pe caldura...
Peste tot am folosit Istanbulkart-ul, pana si cel din 2013 mai era valid, in ciuda termenului de 2 ani dat de autoritati, deci e foarte recomandat sa aveti lire permanent in buzunar pentru reincarcarea lui...In zona Gulhane s-au inchis mai multe locatii, inclusiv Hotel Erboy la care am stat in 2013, Hotel Ersu si restaurantul Pasazade unde am avut receptia la nunta in 2015, si lista e mult mai mare...Istiklal arata
ca dupa razboi, pustiu fara tramvai,multe firme au tras obloanele si altele mai urmeaza...Am vazut si delfinii pe Bosfor la Rumeli Hisari, am gasit o broasca testoasa in interiorul fortaretei si gajaia de mama focului...am vazut un submarin care traversa Bosforul la suprafata prin dreptul palatului Dolmabahçe, am avut norocul sa bad fanfara Mehter in actiune tot acolo, ceea ce m-a incantat peste masura, oamenii aia choar fac show...am reusit sa fac o poza rapida si la patul lui Ataturk, asa ca amintire, dar a iesit cam tremurata, erau aia cu ochii pe noi ca pe butelii ca sa nu pozam...fazanii din curtea din spate a palatului au facut deliciul copiilor, rasfirand larg penele la fluieratul ingrijitorilor...Pe insula Buyukada recomand hotelul Serguzeșt, e afacere de familie intr-o casa otomana rebilduita si deschis in 2016...gazdele pe langa ca au fost primitoare si amabile, ne-au schimbat si camera intr-una mai mare si spatuoasa pe gratis plus ca de la balcon aveam un splendid spectacol, piata de joi din zona...de dimineata incepuse forfota la tarabele cu legume, fructe, branzeturi, paturi si covoare iar scuterele oamenilor erau incarcate la maxim...aici veneau si altii de pe alte insule sa faca cumparaturile, preturile erau mai mici...ciresele erau 6 lire fata de 10 lire cat am dat la tarabele de pe langa hotel Asur.Plaja Yorukali costa 30 lire de persoana, te duce cu vaporasul din port pana la plaja cam in 20 min iar locatia merita toti banii...curat, nisip adevarat, zona delimitata in apa si cu facilitati penrru copii...berea Efes la doza 15 lire, mancarea e normala la pret, pizza, doner, inghetata...Concediul urmator il vom petrece aici pe insula in marea majoritate daca nu cumva ma razgandesc intre timp sa plec cu masina la Selçuk, traseu facut de colegul florinbad cu succes...

Edited by ireedeejay2, 07 September 2017 - 02:22.


#3587
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Astăzi insulele.
Büyükada si Heybeliada.

Asta este turcul meu preferat . Vindea niste blănuri. Priviti ce ochi are.

Attached Files


Edited by mihai!, 07 September 2017 - 10:23.


#3588
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008

 mihai!, on 07 septembrie 2017 - 10:22, said:

Astăzi insulele.
Büyükada si Heybeliada.

Asta este turcul meu preferat . Vindea niste blănuri. Priviti ce ochi are.

L-am intalnit si eu intr-o seara in zona parcului de langa Yeni Cami, tot blanuri vindea...in schimb asta e turcul meu preferat, aduce cu Muc cel Mic Posted Image

Attached Files



#3589
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Lume ca la balamuc pe insule.
Nu vreau sa stiu ce nebunie este acolo in weekend.
Am mers numai pe străduțe lăturalnice.
Am mancat la un restaurant scump, la care in mod normal nu as fi mâncat . Numai sa scăpam de puhoiul de lume și sutele de căruțe cu cai transpirati care umbla pe acolo.
Drumul cu ferry este f mișto si relaxant.Altfel nu prea recomand...

Edited by mihai!, 08 September 2017 - 09:06.


#3590
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Astăzi Rumeli Husari,piața de peste din Besiktas , Balat si Fener.
Poate , la apus sus pe Istanbul Saphire dar nu ținem neapărat.Nu stiu daca ajunge timpul. Oricum e deschis pana la 22.

SMS primit.

Attached Files


Edited by mihai!, 08 September 2017 - 10:19.


#3591
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Cel tare Starbucks de pe pământ.

Attached Files


Edited by mihai!, 08 September 2017 - 15:52.


#3592
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008
Starbucks Bebek?

Edited by ireedeejay2, 08 September 2017 - 17:20.


#3593
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Yap. :)

#3594
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,620
  • Înscris: 19.04.2009

 mihai!, on 03 septembrie 2017 - 10:46, said:

Lirele turcești sunt scumpe la Dristor si nici nu vor sa negocieze la sume mari.
Eu am luat cu 20 bani mai ieftin de la altă casa.

Celelalte opțiuni au minusuri.
Sa umbli pe acolo pe la casele de schimb mi se pare stresant.
Sa te bazezi pe scos cash de la bancomat te supui riscului ca banca sa considera tranzacția dubioasă si sa îți blocheze cardul. Te lăsa in curul gol acolo.


De un an de zile folosesc cardul doar in afara, 6 luni in Turcia, restul prin Georgia, Armenia, Liban, iraq și Sri Lanka.

Banca Transilvania. Niciodată nu mi-au blocat cardul :)

#3595
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.05.2007
Am si eu niste denumiri de mancaruri(extrase din meniurile pozate de Mihai) pe care nu le-am putut traduce cu google.
Acestea sunt:
tavuk baget
tavuk but
et sote
kadinbudu
turlu
bamya
barbunya
menemen
karniyarik
coban kavurma

Cam astea sunt,astept ajutor din partea celor care stiu si vor.
Si mai am o nelamurire.Pe una din liste  este o rubrica Zeytinyaglilar,ceea ce inseamna ulei de masline.Ce reprezinta acele produse,pe care de asemenea nu am putut sa le traduc.Multumesc

  PS  Cred ca trebuia sa scriu la Cafenea,dar nu se lega cu pozele la care fac referire.

Edited by belisima, 08 September 2017 - 18:45.


#3596
ireedeejay2

ireedeejay2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 11.02.2008

 Lex404, on 08 septembrie 2017 - 18:08, said:




De un an de zile folosesc cardul doar in afara, 6 luni in Turcia, restul prin Georgia, Armenia, Liban, iraq și Sri Lanka.

Banca Transilvania. Niciodată nu mi-au blocat cardul :)
Mie la 4200 de lire retrase de la bancomat Garanti, BRD mi-a luat comision 87 lei...Am folosit card Visa iar suma totala a fost 5152 ron...Asta inseamna ca am luat lirele la 1.22 ron fata de cursul BNR de 1.16 ron cat era in iunie...La casele din Ploiesti gasesti greu lire iar daca totusi gaseai, cereau peste 1.3 ron...Acum sunt nou posesor de cont Garanti, imi deschid si cont in lire turcesti iar cand am nevoie de cash, dau comanda si imi aduc lire in cont, lire pe care le pot scoate la ghiseu, la cursul zilei...nu stiu de alte comisioane acum...asa mi sa spus!

#3597
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,620
  • Înscris: 19.04.2009

 belisima, on 08 septembrie 2017 - 18:40, said:

Am si eu niste denumiri de mancaruri(extrase din meniurile pozate de Mihai) pe care nu le-am putut traduce cu google.
Acestea sunt:
     tavuk baget - pui (la) bagheta
     tavuk but - pui (?)
     et sote - vita sote
     kadinbudu
     turlu
     bamya - scriu mai jos
     barbunya
     menemen - omleta cu roșii, legume și sucuk
     karniyarik
     coban kavurma

Cam astea sunt,astept ajutor din partea celor care stiu si vor.
Si mai am o nelamurire.Pe una din liste  este o rubrica Zeytinyaglilar,ceea ce inseamna ulei de masline.Ce reprezinta acele produse,pe care de asemenea nu am putut sa le traduc.Multumesc

  PS  Cred ca trebuia sa scriu la Cafenea,dar nu se lega cu pozele la care fac referire.


Am scris la câteva.
Bamya e o planta specifica Orientului. Se face un fel de tocănița, foarte buna
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Okra

Edited by Lex404, 08 September 2017 - 19:55.


#3598
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 Lex404, on 08 septembrie 2017 - 19:52, said:

Bamya e o planta specifica Orientului.
Bamă,pe românește...

Edited by zuv, 08 September 2017 - 20:54.


#3599
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.05.2007
"et" inseamna vita sau carne?

#3600
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,620
  • Înscris: 19.04.2009

 belisima, on 08 septembrie 2017 - 21:01, said:

"et" inseamna vita sau carne?

Carne. Dar cu referire la vita mai mult. Mai ales in meniuri.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate