Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Vreau sa cumpar un teren

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
2BB

2BB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.11.2006
EEE..m-am hotarat sa ma mut de la bloc. Acum vine o mare problema...am gasit un teren si as dori sa imi construiesc o casuta. Problema este urmatoarea: ce trebuie sa fac sa nu imi iau teapa la cumpararea  terenului (ex. reteaua de inalta tensiune este prea aproape; conducta de gaz trece pe sub teren; imi vinde altcineva terenul decat proprietarul etc.).

Sfaturile utile sunt binevenite.

Multumesc anticipat.

#2
robmih

robmih

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 07.08.2003
In primul rand te duci la tranzactionarea actelor cu un avocat care sa verifice actele, atat cat poate el acolo.
Inainte de asta, insa, ceri proprietarului un certificat de urbanism - acolo poate aparea aceste distante minime de care vorbesti ( daca ele exista).
Daca ai timp/disponibilitatea, este bine sa faci un studiu geo, te fereste de surprize la constructie.

Toate bune

#3
Beeba

Beeba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 18.10.2005
stiudiu geo, terenul sa fie incadrat la clasa de folosinta "constructii"(nu agricol ca te costa trecerea de la o clasa la alta), intrebi la primarie ce planuri exista pentru zona respectiva...

#4
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
In principiu ar trebui sa eviti chestiile astea.
Pentru stalpii de inalta tensiune este o lege, nu stiu pe unde am vazut-o, tot pe un forum, la liniile de 110KV, nu ai voie sa construiesi la o distanta mai mica de 25 de metri.

La traversarea unei utilitati prin curte, nu sunt de acord, cu toate ca in unele cazuri nu ai ce face.
Gandeste-te, peste cativa li se face alora sa schimbe teava ca le-a crescut consumul. Ce te faci? vin sa-ti sape curtea cu utilaje grele?

Ref la vanzarea cu intermediar, cu exceptia agentiilor imobiliare, nu miroase a bine.

Vezi la pretul mic, nejustificat fata de pretul zonei, ca iar pute a stricat.

Mai vezi idei, sfaturi pe aria "casa mea"
Bafta

#5
2BB

2BB

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 06.11.2006
Multumesc celor care au raspuns.
Situatia sta asa: terenul este extravilan dar este propus pt intravilan. PUZ o sa iasa in mai (asa spune agentia). Are intabularea facuta si cadastru. Am fost la primarie si nu am aflat prea multe. Persoanele de acolo sunt foarte gretoase de parca tu ai facut doar gradinita si ele doua facultati (desi situatia reala este chiar invers : ) )
Eu am sa vorbesc cu un notar care sa ma asiste la incheierea actelor (din pacate nu cunosc un avocat specializat pe imobiliare).

#6
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,377
  • Înscris: 19.01.2007

 2BB, on Mar 1 2008, 00:39, said:

EEE..m-am hotarat sa ma mut de la bloc. Acum vine o mare problema...am gasit un teren si as dori sa imi construiesc o casuta. Problema este urmatoarea: ce trebuie sa fac sa nu imi iau teapa la cumpararea  terenului (ex. reteaua de inalta tensiune este prea aproape; conducta de gaz trece pe sub teren; imi vinde altcineva terenul decat proprietarul etc.).

Sfaturile utile sunt binevenite.

Multumesc anticipat.


meri pe topicul Casa Mea, acolo o sa gasesti sfaturi de bun simt, mai precis aici

http://forum.softped...howtopic=343351

Edited by jihadu, 04 March 2008 - 14:32.


#7
Andreea8

Andreea8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 06.03.2008
in principiu, cumparand la preturile specylative si syperymflate de la terenyrile de langa bycyresti,
sigyr vei lya teapa exact prin prisma pretylyi

iti recomand sa te gandesti bine inainte sa faci acest pas

infrastryctyra marginilor de bycyresti e dezastryoasa

(imi pare ray, ny mai merge pe tastatyra  litera  y)

gandeste-te ca totysi in Synny Beach, la 3 ore distanta de Bycyresti, statiyne de lyx  cy peste 4 milioane de tyristi vestici anyal, poti cympara ysor o garsoniera noya de lyx  cy doar  20.000 eyro

#8
TotalSurvey

TotalSurvey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.12.2008
In primul rand iti recomand sa verifici daca terenul care il cumperi este acolo unde ti se arata.  :D Cum sa verifici? In primul rand trebuie sa aiba cadastru (atentie doc. cadastrala trebuie sa fie efectuata in sistem de proiectie Stereo'70 sau Stereo'30 pentru Bucuresti). Acum vine partea cea mai interesanta !!! O prima verificare poti sa o faci singur daca intri pe site-ul nostru www.totalsurvey.eu . La sectiunea Servicii - Localizare Coordonate introduci o coordonata din cadastru si automat vei vedea pozitia acesteia pe googlemaps. Nu uita sa alegi sistemul de proiectie , ca altfel ti-l va pozitiona aiurea. Succes.

Daca terenul nu are cadastru facut si totusi vrei sa-l cumperi, noi te putem ajuta. Intra pe www.totalsurvey.eu la sectiunea Servicii - Cadastru/Carti Funciare, urmeaza pasii si vei primi instantaneu oferta noastra , precum si o lista cu actele necesare , pe e-mailul mentionat. Succes.

www.totalsurvey.eu

Attached Files

  • Attached File  TS.jpg   49.04K   1 downloads
  • Attached File  TS.jpg   49.04K   1 downloads


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate